Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΚΟΠΗ ΠΙΤΑΣ 2006

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Δημοσίευσηαπό Lakis » 17 Ιαν 2006, 11:20

Nα τον κανουμε Κυριακη ? μπας και ερθει και ο Κωστας ? η κανεις αλλος ? να μαζευτουμε τουλαχιστον 3 μητσοι , γιατι εσενα δε σε εμπιστευομαι , ουτε εργατη εχεις , ουτε εισαι φανατικος brat ...
Καλητερα να μασας , παρα να μιλας ...

http://lakisfm1.blogspot.com
Άβαταρ μέλους
Lakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 564
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2005, 13:32
Τοποθεσία: www.kontosouvli.com

Δημοσίευσηαπό xtrail » 17 Ιαν 2006, 11:27

Καλως ήρθες drymos!!! Επέστρεψα κι εγώ.
Γιώργο ψαξτε και καμιά ακόμα διαδρομή αν έχετε χρόνο.
Για να ξέρουμε περίπου και τον αριθμό των ατόμων να λέτε και πόσοι θα είσαστε συνολικά
1. X-trail
2. Lonely Wolf + Carmen
3. Gmav
4. Τuc + Tac (ισως και 2 takakia)
5. Lakis
6. kyr1
7. gc (+3)
8. jstalikas (+1)
9. Haris HRC
10.maverickman (+1)
11.drymos (+3)
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Lakis » 17 Ιαν 2006, 14:27

1. X-trail
2. Lonely Wolf + Carmen
3. Gmav
4. Τuc + Tac (ισως και 2 takakia)
5. Lakis (+0)
6. kyr1
7. gc (+3)
8. jstalikas (+1)
9. Haris HRC
10.maverickman (+1)
11.drymos (+3)
12.Kostas (+0)
Καλητερα να μασας , παρα να μιλας ...

http://lakisfm1.blogspot.com
Άβαταρ μέλους
Lakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 564
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2005, 13:32
Τοποθεσία: www.kontosouvli.com

Δημοσίευσηαπό gc60 » 17 Ιαν 2006, 23:16

προς αποφυγη παρεξηγησεων ;)

Μου ζητηθηκανε διευκρινησεις για τη φυση της εκδρομης και ευχαριστως τις δινω ;)

η διαδρομη θα ειναι για να δουμε τη φυσικη ομορφια του βουνου, οχι για να κανουμε σκληρο off-roading. ;)

Ο σκοπός τηε διαδρομης θα ειναι η κοπη της πιτας και η παρεα. Οποιος θελει μετα να ακολουθησει για φαγητο, ή να παει για εξερευνηση και παιχνιδι.... εννοειται οτι δεν υπαρχει καμια δεσμευση ;)

Η διαδρομη υπαρχει περιπτωση να ειναι ευκολη αν συνεχισει ο καλός καιρος, ή να γινει δυσκολη εαν βρεξει ή κανει παγετο. Εαν κριθει απαραιτητο, λογω δυσκολιας ή επικινδυνοτητας, ολα τα οχηματα θα γυρισουν πισω. Οποιος θελει να συνεχισει θα το κανει με δικια του ευθυνη.

Οι περισσοτεροι απο εμας θα ειμαστε με την οικογενεια μας, και πρωταρχικος σκοπος ειναι η ασφαλεια μας.

Τα αυτοκινητα προβλεπεται να ειναι αρκετα....

Δεν παμε για off-roading... παμε για το χαβαλε, για τη βολτα, για την παρεα... για την πιτα. Παμε να πουμε μια καλημερα και μια καλη χρονια ;) 8)

Ελπιζω να σας δουμε ολους-ες :)
Άβαταρ μέλους
gc60
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2004, 13:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gc60 » 17 Ιαν 2006, 23:21

χαρη... κανονισε να λειπεις και θα σου βαλω το τζιμνυ σε τακους... :lol: εχω κανα χρονο να σε δω... ;)
Άβαταρ μέλους
gc60
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2004, 13:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 18 Ιαν 2006, 10:50

gc60 έγραψε:χαρη... κανονισε να λειπεις και θα σου βαλω το τζιμνυ σε τακους... :lol: εχω κανα χρονο να σε δω... ;)

O Χάρης "επικοινωνεί" με το φόρουμ μέσω εμού (Old man emu :D :D :D ). Του το κόψανε το ιντερνετ!!!
Σε ότι αφορά την βόλτα ο gc τα είπε όπως ακριβώς είναι. Η βασική ιδέα ειναι να βρεθούμε όλοι μαζί και να πούμε ένα γειά, καλή χρονιά κλπ.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gc60 » 18 Ιαν 2006, 11:46

χαααααααααρρρηηηηηη... εβαλα ΟΜΕΕΕΕΕΕΕ.... ελα να χαρειιιιιιιιιιςςςς :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
gc60
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2004, 13:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό A.Man » 18 Ιαν 2006, 12:40

1. X-trail
2. Lonely Wolf + Carmen
3. Gmav
4. Τuc + Tac (ισως και 2 takakia)
5. Lakis (+0)
6. kyr1
7. gc (+3)
8. jstalikas (+1)
9. Haris HRC
10.maverickman (+1)
11.drymos (+3)
12.Kostas (+0)
13.etakth ?
Ανθυποπρόεδρος σκέτο...
Άβαταρ μέλους
A.Man
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 14:02
Τοποθεσία: Κιλκίς

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 18 Ιαν 2006, 12:42

Θα συμφωνήσω και εγώ με τους προλαλήσαντες στο θέμα της εκδρομής!!! Δεν πάμε για να σπάσουμε τα αυτοκίνητα αλλά για να περάσουμε όμορφα!! Όποιος θέλει να παίξει το κάνει με δικιά του ευθύνη :wink:
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 18 Ιαν 2006, 16:41

… σκέψεις για τις εκδρομές / διαδρομές.

Ο ΚΑΛΟΣ ΕΚΔΡΟΜΕΑΣ :

1. δεν αργεί στο ραντεβού
2. έρχεται με γεμάτο ρεζερβουάρ
3. έρχεται με εξοπλισμένο αναλόγως το αυτοκίνητο (να μην τα ξαναλέμε)
4. έχει προμηθευτεί (ανάλογα με τον χρόνο της διαδρομής και ανεξάρτητα με την κατάληξή της σε ταβέρνα ή όχι) νερό, σάντουιτς, τσιγάρα, μπαταρίες κτλ.
5. κρατάει αποστάσεις (ειδικά σε χιόνι), αλλά και …
6. … οπτική επαφή με τον προπορευόμενο αλλά και τον επόμενο (σε άγνωστη διαδρομή, η ενδοεπικοινωνία πιθανώς δεν αρκεί)
7. έχει σταθερή επαφή (ενδοεπικοινωνία) και αναφέρει οποιαδήποτε προβλήματα, αλλά …
8. … όταν υπάρχει πρόβλημα, δεν μιλάει ασκόπως στην ενδοεπικοινωνία
9. προσπαθεί να προσαρμοστεί με τον «ρυθμό», αργό ή γρήγορο (εκτός δικαιολογημένης αδυναμίας, η οποία φυσικά οφείλει να γίνει αποδεκτή από όλους)
10. σέβεται τις ανάγκες των συνοδοιπόρων του (και αυτοί τις δικές του)


Ο ΚΑΛΟΣ ΟΡΓΑΝΩΤΗΣ – ΠΡΟΠΟΡΕΥΟΜΕΝΟΣ (αφορά στην διαδρομή, όχι στην προηγούμενη οργάνωση), εκτός από τα παραπάνω :

1. δίνει τον ρυθμό
2. έχει γνώση κατά το δυνατόν που βρίσκεται ο καθένας και σε τι κατάσταση, αν ζητηθεί κάνει στάσεις, ζητάει ενημέρωση κτλ.
3. ακολουθεί με συνέπεια το (ήδη αποδεκτό εννοείται) πρόγραμμα


αφορμή για το παραπάνω είναι ο λόγος που γίνεται για το είδος της εκδρομής, αλλά νομίζω ότι από άλλο σημείο αρχίζει κανείς κι όχι από την ευκολία – δυσκολία.
Όσα αναφέρονται πιο πάνω (ίσως κι άλλα ακόμα) ισχύουν κατά την γνώμη μου για οποιαδήποτε διαδρομή - εύκολη ή δύσκολη, μικρή ή μεγάλη - και αριθμό συμμετοχών άνω των δύο - τριών αυτοκινήτων.
Θέλω να επιμείνω σε τρεις λέξεις : «χρόνος», «ρυθμός» και «σεβασμός» που νομίζω συμπυκνώνουν το νόημα άριστα.

Όσο για την ευκολία – δυσκολία κτλ. να πω τα εξής : οι“extreme” δραστηριότητες, όπως κι αν τις εννοεί ο καθένας (με πολλά ή λίγα εισαγωγικά), γίνονται κατά κανόνα κοντά στην «βάση» και όχι σε εκδρομή, για τον εξής απλό λόγο : αν γίνει οτιδήποτε, είναι συνήθως πιο εύκολα αντιμετωπίσιμο (με οποιαδήποτε έννοια) κοντά στην βάση σου. Είναι σίγουρο ότι μια εκδρομή με πολλά και διάφορα αυτοκίνητα και οικογένειες δεν θα είναι ούτε κατά διάνοια “extreme” – με πολλά εισαγωγικά. Δεν χρειάζεται να το επαναλαμβάνουμε.

Από κει και πέρα, δύσκολα συνδυάζονται όλες οι τάσεις, αφού μπαίνουν πολλοί παράγοντες, όπως τα ίδια τα αυτοκίνητα, η πρόθεση / επιθυμία του καθένα κτλ.
Δύο πράγματα μπορούν να γίνουν γι’ αυτό : το ένα είναι να ξέρουν όλοι το ύφος της προτεινόμενης κάθε φορά διαδρομής, και το άλλο να υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις, όχι απαραίτητα διαδρομές, αλλά τουλάχιστον ευκαιρίες για παιχνίδι για τους πιο ζωηρούς, ώστε όλοι να αποφασίζουν αναλόγως.
Ο «σεβασμός» που έγραψα παραπάνω αφορά εξίσου στην περίπτωση εκείνου που δυσανασχετεί με την «ευκολία» της διαδρομής αλλά και εκείνου που δυσανασχετεί θεωρώντας ανώφελο και ενδεχομένως ανόητο να εκθέσει εαυτόν, επιβαίνοντες και όχημα σε ό,τι κι αν θεωρεί επικίνδυνο.

Προσωπικά θεωρώ ότι - συνήθως - ακόμα και μια περιηγητική εκδρομή (όχι διαδρομή) δεν έχει ενδιαφέρον χωρίς κάποιες «δυσκολίες», σε λογικά πλαίσια (στην περίπτωση της διαδρομής μπορεί να μην είναι λογικά) ή τουλάχιστον γρήγορου ρυθμού. Επειδή όμως οι δυσκολίες δεν είναι δεδομένες - χειμώνας γαρ – θα ήταν καλό να υπάρχει ανοχή και ευκαιρία για παιχνίδι σε κάθε προορισμό, για να είναι όλοι ευχαριστημένοι.
Επίσης θεωρώ πολύ σημαντική την τήρηση του χρόνου – γι’ αυτό ξεκινάω από το ραντεβού - και του γρήγορου, ει δυνατόν, επαναλαμβάνω, ρυθμού στο χώμα.

Για την συγκεκριμένη εκδρομή – κοπή της πίττας δεν έχω δηλώσει συμμετοχή ακόμα λόγω αναμενόμενης επαγγελματικής υποχρέωσης στα τέλη του μήνα , απλά τα παραπάνω τα σκέφτομαι και ήθελα να σας τα κάνω γνωστά.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 18 Ιαν 2006, 20:08

Μάνο πολύ καλά έκανες και τα ανέφερες (αλλά γιατί μας μουτζώνεις?? :D :D :D με γεια το νέο αβαταρ...πλάκα κάνω φυσικά).

ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΛΟΙ σε αυτά που ανέφερε ο Μάνος

Η διαδρομή που λέμε μπορεί να έχει και μπορεί και να μην έχει, δυσκολία ανάλογα με τον καιρό, όπως το ειπες κι εσύ.
Το παιχνίδι δεκτό φυσικά, απλά πρέπει να μείνουν όλοι ευχαριστημένοι. Και για να γίνει αυτό, τουλάχιστον για το κομμάτι που επιλέξαμε θα πρέπει να ακολουθήσουν όλοι τους κανόνες. Για κάποιες δυσκολίες απλά αν είμαστε 15 αυτοκίνητα και τα 5,6-10 κλπ δεν θέλουν...τι κάνουμε?
Επίσης στο συγκεκριμένο βουνό λόγω εκμετάλευσης των ελάτων οι διαδρομές είτε κόβονται επίτηδες, είτε ξεκινάνε και καταλήγουν σε έλατα. Η αναστροφή πολύ δύσκολη και ειδικά αν χιονίσει.Επιπλέον θεωρώ ανώφελο την περαιτέρω συζήτηση για το συγκεκριμένο θέμα.

Το πρόγραμμα επίσης πρέπει να τηρηθεί. Επειδή αρκετοί με τους οποίους επικοινώνησα μου είπαν πως δεν είναι ακόμα σίγουροι κλπ., να μην ανησυχούν. Η αναφορά μου στην, όσο το δυνατόν νωρίτερη, δήλωση συμμετοχής έχει να κάνει με κλείσιμο τραπεζιού για το φαγητό και τίποτα παραπάνω. Για την κοπή αν ο καιρός δεν είναι βροχερός θα γίνει μάλλον σε έναν χώρο αναψυχής λίγο έξω από τον Ταξιάρχη στο πουθενά. Το πιο πιθανό πρώτα θα γίνει η κοπή, για να απεμπλακούν κάποιοι που δεν θα μπορέσουν να ακολουθήσουν μετά και κατόπιν η βόλτα.
Περισσότερες λεπτομέρειες (ώρα, μέρος συνάντησης, πρόγραμμα κλπ) κοντά στην ημερομηνία.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 18 Ιαν 2006, 21:05

Δεδομένο ότι όλοι δεν μπορούν να είναι εξοπλισμένοι σε τέτοιες εκδρομές, και ασχέτως δυσκολίας καλό είναι να ξέρουμε σε γενικές γραμμές τι έχει το κάθε αμάξι σε περίπτωση που χρειαστεί

πχ. εγώ εχω 1 δεκάμετρο ιμάντα, γαλότσες, αλυσίδες, CB, PMR

κάποιος άλλος μπορει να έχει φτυάρι, hi lift κτλ.....
Τελευταία επεξεργασία από Lonely_Wolf και 19 Ιαν 2006, 12:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 18 Ιαν 2006, 21:24

xtrail έγραψε:Μάνο πολύ καλά έκανες και τα ανέφερες (αλλά γιατί μας μουτζώνεις?? :D :D :D με γεια το νέο αβαταρ...πλάκα κάνω φυσικά)...


manos = χέρια (στα Ισπανικά βέβαια, αλλά μου άρεσε :D )
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό georgek » 18 Ιαν 2006, 22:23

mato έγραψε:… σκέψεις για τις εκδρομές / διαδρομές.




Γεια σου βρε Μάνο. Τι μου θύμισες!!!
Πολλά που έχουμε βιώσει στο παρελθόν και δεν το κρύβω ότι με έχουν πικράνει και είναι η αιτία που προσωπικά έχω απομακρυνθεί.
Δυστυχώς ή ευτυχώς στη ζωή επιλέγουμε και μας επιλέγουνε.
Το βασικό είναι να ταιριάζει η χημεία και να ζητάνε όλοι το ίδιο πράγμα ό,τι και αν είναι αυτό.
Την άποψή μου για το off-roading ή jeeping (ελληνικά) την ξέρεις και την έχω γράψει και εδώ.
Φυσικά και ο καθένας μπορεί να εννοεί και κάτι διαφορετικό με τις παραπάνω έννοιες και είναι απόλυτα σεβαστό.
Σε γενικές γραμμές συμφωνω με αυτά που έγραψες αλλά διαφωνώ με το 'παιχνίδι'.
Για μενα 'παιχνίδι' είναι η ίδια η διαδρομή και όχι να 'χτυπιέμαι' ανεβοκατεβαίνοντας το ίδιο σημείο.
Μου αρέσουν τα φυσικά εμπόδια τα οποία χρειάζεται η συνεργασία όλης της ΟΜΑΔΑΣ (και όχι απλά παρέας), για να τα περάσουν ΟΛΟΙ, με ασφάλεια, και να συνεχίσουν τη διαδρομή.
Στην πίτα? Όχι δεν θα έρθω, παρά το γεγονός ότι θα ήθελα να συναντήσω φίλους από τα παλιά που πολύ έχω πεθυμήσει, αν και κάποιοι (όπως ο xtrail) με έχουν πικράνει.
Εύχομαι ολόψυχα να περάσετε καλά, καλή χρονιά με πολύ offroading.
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό mato » 19 Ιαν 2006, 08:20

mato έγραψε:...δύσκολα συνδυάζονται όλες οι τάσεις,...θα ήταν καλό να υπάρχει ανοχή ... για να είναι όλοι ευχαριστημένοι...


georgek έγραψε:... Το βασικό είναι να ταιριάζει η χημεία και να ζητάνε όλοι το ίδιο πράγμα ό,τι και αν είναι αυτό.
..........................................................................................
Φυσικά και ο καθένας μπορεί να εννοεί και κάτι διαφορετικό με τις παραπάνω έννοιες και είναι απόλυτα σεβαστό.
Σε γενικές γραμμές συμφωνω με αυτά που έγραψες αλλά διαφωνώ με το 'παιχνίδι'...


xtrail έγραψε:... απλά πρέπει να μείνουν όλοι ευχαριστημένοι.


Επειδή νομίζω οτι δεν διαφέρουν οι αρχές, αλλά

xtrail έγραψε:... Επιπλέον θεωρώ ανώφελο την περαιτέρω συζήτηση για το συγκεκριμένο θέμα.

... εγώ πάλι θα ήθελα να συνεχίσουμε την κουβέντα, πιθανόν σε άλλο θέμα (για να μην "κουράζουμε" αυτό, δεν θα ξαναγράψω εδώ τίποτα σχετικό) και ακόμα καλύτερα δια ζώσης. Αν θέλετε, βρισκόμαστε (απευθύνομαι σε όλους) για ένα ποτάκι μεσοβδόμαδα και τα λέμε, ούτως ή άλλως έχουμε καιρό να βρεθούμε.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 20 επισκέπτες