Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

VOLTAREN THN ΚΥΡΙΑΚΗ 4/12/05

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Δημοσίευσηαπό mato » 03 Δεκ 2005, 01:52

Παιδιά ψυχραιμία.

Προσωπικά τα μέρη που αναφέρθηκαν δεν τα ξέρω, οπότε αρχικά ας ξαναπώ για αυτά που ανέφερα εγώ :

(1) πίστα Σ.τε.Β.Ε. (αν υπάρχει ενδιαφέρον) + παιχνίδι λίγο παρακάτω (Καλλιθέα – περιοχή Γαλλικού ποταμού).
Φτάνεις από άσφαλτο (παλιό δρόμο για Κιλκίς, το κτίριο της ΒΙΑΜΑΞ είναι πάνω στην προέκταση της Μοναστηρίου, ακριβώς πριν το φανάρι - διασταύρωση για Π.Ε.Ο. Κιλκίς), Δεν υπάρχει διαδρομή εκτός δρόμου, ούτε έχω άλλη κοντινή να προτείνω. Είναι σχετικά κοντά και μόνο για παιχνίδι, θα μπορούσαμε να βρεθούμε και αργότερα. Τον προορισμό τον ανέφερα σε σχέση με την Πικρολίμνη που έγραψε ο xtrail. Τα νερά έχουν διάφορα περάσματα, στις φωτό βγάλαμε το πιο βαθύ, δεν είναι φυσικά υποχρεωτικό να περάσει κανείς, ούτε εγώ τόβαλα εκεί - και δεν θα το βάλω.

(2) Άσσηρο – Λαγκαδά από χώμα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν θυμάμαι ακριβώς το πρώτο κομμάτι της διαδρομής. Πάντως είχα σκοπό να πάω αύριο (σήμερα) και να το τσεκάρω. Κι αυτή είναι βατή διαδρομή από όλους, έχει ένα ιδιότροπο πέρασμα, αλλά με προσοχή περνάνε όλοι. Μόνο πρόβλημα – ενδεχομένως – η λάσπη, που όπως είπα αν δεν βρέξει αύριο, λογικά δεν θα υπάρχει. Σε κάποιο σημείο της διαδρομής μπορούμε να βγούμε αρχικά σε «απάτητο» χωματόδρομο και κατόπιν εντελώς εκτός δρόμου, σε βατά πατήματα, και να καταλήξουμε σε δύο (διαδοχικά με αύξοντα βαθμό δυσκολίας) σημεία κατάλληλα για παιχνίδι. Όποιος θέλει, μπορεί να λυσσάξει περνώντας ρυάκια με κροκάλες, στεγνά ρέματα, σαθρά αναχώματα, κοίτες κτλ. Αν δούμε ότι λόγω βροχής (ή οποιουδήποτε άλλου λόγου) υπάρχει πρόβλημα, βρίσκουμε νωρίτερα κάποιο πιο βατό σημείο. Αυτή είναι διαδρομή (όχι απλώς προορισμός), είναι σαφώς πιο μεγάλη (ραντεβού το αργότερο 10:00) και έχει περισσότερο ενδιαφέρον, χωρίς πάντως να είναι ιδιαιτέρου φυσικού κάλλους. Αυτό που έγραψα παραπάνω, ήταν ότι αν δεν μπορούσα να πάω να την ελέγξω, θα υπήρχε μια επιπλέον «ταλαιπωρία», πράγμα που εγώ τουλάχιστον δεν θεωρώ κακό. Να χαθούμε αποκλείεται, κι όλο και κάπου θα βρούμε να παίξουμε.

Τα άλλα μέρη που αναφέρονται (Καβαλάρι, Χρυσαυγή κτλ) δεν τα ξέρω καθόλου, όπως έγραψα. Αν υπάρχει συνδυασμός ή άλλη πρόταση, κάντε τη. Σκεφτείτε και αυτά που γράφω παραπάνω, και πείτε την άποψή σας. Αύριο (σήμερα) το πρωί κατά 99% θα πάμε με τον Lakis να προσπαθήσουμε να βρούμε την διαδρομή στην Άσσηρο, εφ’ όσον μπορεί και εξακολουθεί να θέλει κι αυτός, κι ακόμα κι αν δεν πάμε τελικά, την κάνουμε άλλη φορά. Άντε και ξενύχτησα.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 03 Δεκ 2005, 09:49

Καλημέρα. Ακούγετε ενδιαφέρον για Άσσηρο-Λαγκαδά!
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό kyr » 03 Δεκ 2005, 12:47

Προς Καβαλάρι κλπ διαδρομές δεν νομίζω πως έχει κάτι ιδιαίτερο (Χρυσαυγή, Καβαλάρι Βερτίσκος και Όσσα έχουν καλό φαί και πολυ κόσμο) και δεν είναι δυτικά αλλά ανατολικά!!!!!!!!!!!!!!


:banging: #-o ΕΙΔΕΣ ΠΩΣ ΒΓΗΚΑΝ ΣΤΗ ΦΟΡΑ ΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ :lol: :lol: :lol:

ΓΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΠΑΜΕ ΠΑΙΔΙΑ , ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΑΒΕΡΝΑ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΣΙΜΠΗΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ :occasion5:
Άβαταρ μέλους
kyr
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2005, 14:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό georgek » 03 Δεκ 2005, 13:45

Αν γίνει η διαδρομή από Ασσηρο, που είναι προς τα 'εδώ', πιθανόν να ακολουθήσω και εγώ.
Δώστε ακριβές μέρος και ώρα.
Επειδή είχα ένα ατύχημα πρόσφατα δεν μπορώ να φέρω τίποτα φαγώσιμο.
Ας κανονίσει ο 'mato' και για μένα.
Μάνο υπολόγισε την ανάλογη ποσότητα
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό mato » 03 Δεκ 2005, 14:53

Καλημέρα κι από μένα.

mato έγραψε:(2) Άσσηρο – Λαγκαδά από χώμα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν θυμάμαι ακριβώς το πρώτο κομμάτι της διαδρομής.


…. πήγαμε με τον Lakis το πρωί και την κάναμε όλη (Δημήτρη πήγαμε σχετικά νωρίς, τώρα είδα το μήνυμα :oops: ). Δεν είναι πολύ μεγάλη τελικά –κόψαμε και λίγο δρόμο – κι έτσι είναι περίπου 18 χλμ. από Άσσηρο μέχρι Λαγκαδά. Μια παράκαμψη περίπου 2,6 χλμ. βγάζει στο ρυάκι με τα πλατάνια, όπου είναι το ένα σημείο για παιχνίδι. Στην διαδρομή επιστροφής για Λαγκαδά, έχει κι άλλα (πολλά) κατάλληλα μέρη για παιχνίδι, οπότε υπάρχει ποικιλία. Λάσπες γενικά δεν υπάρχουν, η διαδρομή περνάει συχνά από (ρηχά) νερά. Το jimny με ασφάλτινα λάστιχα πέρασε άνετα παντού. Κάναμε περίπου δυο ώρες χωρίς παιχνίδι, πηγαίνοντας χαλαρά.



georgek έγραψε:Αν γίνει η διαδρομή από Ασσηρο, που είναι προς τα 'εδώ', πιθανόν να ακολουθήσω και εγώ.
Δώστε ακριβές μέρος και ώρα.
Επειδή είχα ένα ατύχημα πρόσφατα δεν μπορώ να φέρω τίποτα φαγώσιμο.
Ας κανονίσει ο 'mato' και για μένα.
Μάνο υπολόγισε την ανάλογη ποσότητα



:multi: :multi: :multi: τρέχω για προμήθειες !!!!

αν συμφωνούν όλοι, να προτείνω 10:30 ραντεβού στην διασταύρωση για Άσσηρο (δρομος Θεσ/νίκης - Σερρών) για να μην κουβαλάμε τον georgek πιό κάτω.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 03 Δεκ 2005, 15:43

georgek έγραψε:Μάνο υπολόγισε την ανάλογη ποσότητα
Γιατί μιλάς ψιθυριστά? :D :D Περαστικά για το χέρι. Θα μπορέσεις να οδηγήσεις?

mato έγραψε: :multi: :multi: :multi: τρέχω για προμήθειες !!!!
αν συμφωνούν όλοι, να προτείνω 10:30 ραντεβού στην διασταύρωση για Άσσηρο (δρομος Θεσ/νίκης - Σερρών) για να μην κουβαλάμε τον georgek πιό κάτω.

ΟΚ απο εμένα. Πάντως αν θέλουμε, πάμε και Λευκοχώρι για φαγητό -στα άλογα-
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 03 Δεκ 2005, 17:55

OK και από μένα ! Απλά δεν πήρα προμήθειες γιατί δεν ήξερα αν θα πάμε ταβέρνα ή στην φύση :oops: :oops: οπότε αναγκαστικά θα ψηφίσω ταβέρνα :wink:
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gc60 » 03 Δεκ 2005, 19:29

xtrail έγραψε:...
1)O gc ως γνωστόν κάνει διαδρομές με το ματριξ γιατί τον ζαλίζει το jimny.
2) Παντόφλα θα φάει όπως και να έχει άρα τρύπα κάνε όπου θέλεις!!!


εμ τετοιο υψος που εχει το τζιπ... ασε που το ματριξ παει παντου...
Πηρα μια σοβαρη αποφαση στη ζωη μου... θα πηγαινω απο την ασφαλτο... ωριμασα...δεν θα ξαναπαιξω με το τζιμνυ... χικ... ειδες τι κανει ενα ποτηρακι παραπανω... χικ χικ... ποιος ειμαι... που ειμαι;;; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
δεν λες που να τρυπησω ε; μηπως φοβασαι μη φας ξυλο και συ;;; :lol: :twisted:
Άβαταρ μέλους
gc60
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2004, 13:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 03 Δεκ 2005, 21:30

gc60 έγραψε:
Πηρα μια σοβαρη αποφαση στη ζωη μου... θα πηγαινω απο την ασφαλτο...


.... επι τέλους ωρίμασες (κοίτα μη σαπίσεις τώρα :lol: :lol: :lol: )
Τελευταία επεξεργασία από mato και 03 Δεκ 2005, 21:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 03 Δεκ 2005, 21:39

xtrail έγραψε:ΟΚ απο εμένα. Πάντως αν θέλουμε, πάμε και Λευκοχώρι για φαγητό -στα άλογα-


'μολόγα τα - 'μολόγα τα
τα φράγκα μοιρολόγα τα
τι γίνανε 'μολόγα τα
- χορτάρι για τ΄αλόγατα
(Άκης Πάνου)

Lonely_Wolf έγραψε:ΟΚ και απο μένα!


Μίλησα και με τον georgek, οπότε :

για αύριο, ισχύει το ραντεβού 10:30.
Στην διασταύρωση για Άσσηρο (δεξιά όπως πάμε για Σέρρες, λίγο μετά την διασταύρωση / φανάρι για Κιλκίς).
Ο πρώτος που θα φτάσει μπαίνει μέσα στην διακλάδωση για το χωριό και σταματάει στο πρώτο σημείο που μπορούν να σταθμεύσουν 5-6 αυτοκίνητα. Τηλέφωνα έχουμε, κανάλι pmr 7.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 04 Δεκ 2005, 21:36

... Λοιποοοοοοοοοοοόνννννν
πήγαμε, είδαμε, παίξαμε και γυρίσαμε.

Πρόσεξα ότι μετά τα τσιπουράκια όλοι είχαν πολύ περισσότερη διάθεση για "χωσίματα"....
την άλλη φορά θα βγάζω τα τσίπουρα από το πρωί.

Lakis, Kyr1 : Αλήθεια τι έγινε αφού χωριστήκαμε ? βρήκατε έξοδο / εναλλακτική διαδρομή από την κοίτη ?
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Lakis » 04 Δεκ 2005, 22:18

Tελικα δεν βρηκαμε αλλη διεξοδο και ανεβηκαμε και εμεις απο εκει , μετα απο 10 λεπτα.

Ειχατε γινει λουις , ουτε στα PMR δεν σας βρισκαμε....

Τεσπα μετα χωριστηκαμε με τον kyr1 και πηγαμε καβαλαρι.
Απο τα αγραφα ... η μασα ηταν κλειστη!... (1η φορα ηταν κλειστο κυριακη, ισως ηταν εκτακτο)
και γυρισαμε παλι πισω στη Χρυσαυγη (το 1ο χωριο που συναντησαμε μολις βγηκαμε απο τις λασπες).

Στο γυρισμο πηγαμε μεσω Αγ.Βασιλειου και κατεβηκαμε απο την Εξοχη , μεσα απο το βουνο και βγηκαμε πανω στον περιφεριακο ακριβως στην εξοδο για Ανω Τουμπα .... (παλι καλα που δε συναντησαμε κανα κλειστο καγκελο....)

Αφησα τον Κωστα σπιτι , αλλα επειδη δεν ειχα ορεξη για σπιτι ,

ξαναανεβηκα απο Κωσταντινοπολιτικα (εκεινη η γεφυρα που περνα πανω απο τον περιφεριακο) μεσα απο το βουνο , στην Εξοχη , και μετα κεραιες Χορτιατη.

Κατεβαινοντας ημουν στο just να ξανακατεβω απο την Eξοχη (μεσα απο το βουνο παλι , 3η φορα) στην πολη , αλλα επειδη μπερδευομαι χαμηλα εκει στις εξοδους Τουμπα/Κωσταντινοπολιτικα , εχει πολλα δρομακια , σκοτεινα και μονος , ειπα αντε ας παω και μια φορα απο ασφαλτο (Πανοραμα).

Τι κανουμε αυριο ?
Άβαταρ μέλους
Lakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 564
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2005, 13:32
Τοποθεσία: www.kontosouvli.com

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 05 Δεκ 2005, 00:07

Η βόλτα ήταν ωραία, η παρέα φανταστική :wink: και το παιχνίδι ακόμα καλύτερο :D

Αναμένουμε την επόμενη εκδρομή, δεν ξεχνάμε την υπόσχεση για το γουρουνόπουλο X-trail :P

Δυστυχώς αύριο απεργούμε :P λόγω ότι πλύναμε το θηρίο :P :P

ΥΓ. X-trail ετοίμασα το cd με τις φώτο, απλά πρέπει να μαζευτούνε και οι φώτο από τους υπολοίπους για να μπούνε στο περιβόητο dvd :P
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 05 Δεκ 2005, 08:12

Εχω και εγώ φωτό σχεδόν απο ολους σας στα περάσματά απο τα ποτάμια! (ετσι για να φαίνεται δύσκολο). Ειδικά για τον mato εχω κατιτις παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005, 08:34
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη Β.Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό mato » 05 Δεκ 2005, 09:04

Dimitris έγραψε:... Ειδικά για τον mato εχω κατιτις παραπάνω.


... σέλωωωωωωωω .... σέλωωωωωωω :blob5:



Lakis έγραψε:Κατεβαινοντας ημουν στο just να ξανακατεβω απο την Eξοχη (μεσα απο το βουνο παλι , 3η φορα) στην πολη....

....Τι κανουμε αυριο ?


Lakis πολύ ορεξάτο σε βρίσκω ... :P :P :P
κάτσε να δούμε τι δουλειές έχουμε αυτή την εβδομάδα και βλέπουμε ...
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες