Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΜΑΕ 2005

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 11 Φεβ 2005, 08:49

Αλεξανδρε το ενδιαφέρον μου υπήρχε απο παλιά, απο τα χαμογελαστά πρόσωπα και την ομορφη παρέα που γνώρισα απο τα Πιέρια.
Λόγω ομως πολλών επαγγελματικών υποχρεώσεων (οπως και εσύ) δεν μπορώ να ακολουθώ συχνά.
Πάντως για να ξαναγυρίσω στο θέμα μας, εγώ προσωπικά θέλω να ερθω στην εκδρομή, αλλά φοράω (μανίσια) σχεδόν ασφάλτινα λάστιχα, οπότε σε δύσκολο terain θα δυσκολευτώ.
Επίσης λόγω προσωπικής πάλι εμπειρίας το χιόνι του Μαρτίου είναι βαρύ και δύσκολο να σκαφτεί αν ειναι για πολλά μέτρα. (θυμίσου το μικρής απόστασης σκάψιμο στα Πιέρια πριν απο την πίστα). Μπορείς να φανταστείς αν αυτό γίνει 4-5 φορές την μέρα. (θα καταλήξουμε σαν τον Γιώργο παλιότερα στο Καράντερε να φτάνει στον προορισμό ξημερώματα). Σοφή η παρατήρηση (σχεδόν απο ολους) για ενναλακτική ασφάλτου η καλύτερου χωματόδρομου.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005, 08:34
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη Β.Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό georgek » 11 Φεβ 2005, 09:26

Δημήτρη θα σε δούμε αύριο?
Όσο για τα χιόνια ας μην αγχωνόμαστε από τώρα. Θα το δούμε αντχόκ
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό pino » 11 Φεβ 2005, 09:34

Στα downloads θα βρείτε την διαδομή από Δράμα για Πρέσπες (την χωμάτινη και την ασφάλτινη διαδρομή). Τα χιόνια κρατάνε πολύ στα βουνά της Δυτικής Μακεδονίας η φωτογραφία είναι από το Καΐμακτσαλάν την Πρωτομαγιά σε υψόμετρο 1000μ.

Εικόνα

Δείτε το σχετικό άρθρο

http://www.off-road.gr/article158.html
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 11 Φεβ 2005, 09:57

pino έγραψε:Στα downloads θα βρείτε την διαδομή από Δράμα για Πρέσπες (την χωμάτινη και την ασφάλτινη διαδρομή). Τα χιόνια κρατάνε πολύ στα βουνά της Δυτικής Μακεδονίας η φωτογραφία είναι από το Καΐμακτσαλάν την Πρωτομαγιά σε υψόμετρο 1000μ.

Σε ευχαριστούμε pino,

θα έρθεις ??? :poked: :P
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό pino » 11 Φεβ 2005, 10:52

Dr.Format έγραψε:Σε ευχαριστούμε pino,

θα έρθεις ??? :poked: :P


Ευχαριστώ για την πρόσκληση (...μην με τσιμπάς όμως, πονάω) αλλά εκτός του ότι η εποχή που διαλέξατε είναι πιστεύω ακατάλληλη (πολύ νωρίς) περιμένουμε και την γέννηση της κόρης μου εκείνες τις ημέρες.

Θα κάνουμε την διαδρομή τέλη Μαή....
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 11 Φεβ 2005, 11:08

pino έγραψε:
Dr.Format έγραψε:Σε ευχαριστούμε pino,

θα έρθεις ??? :poked: :P


Ευχαριστώ για την πρόσκληση (...μην με τσιμπάς όμως, πονάω) αλλά εκτός του ότι η εποχή που διαλέξατε είναι πιστεύω ακατάλληλη (πολύ νωρίς) περιμένουμε και την γέννηση της κόρης μου εκείνες τις ημέρες.

Θα κάνουμε την διαδρομή τέλη Μαή....

Καλή λευτεριά φίλε μου :P

Κρίμα που δεν μπορείς. ::(

Χμμμ... για τέλη Μάη δεν σε βλέπω, το πρώτο τρίμηνο είναι κρίσιμο :elephant: :band: :alright:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 11 Φεβ 2005, 12:53

xtrail έγραψε:Είχαμε σκεφτεί για διαμονή στην Βλάστη
Μετά τις τελευταίες πληροφορίες μου η πιθανότητα για πρόσβαση στη Βλάστη τέτοια εποχή είναι πολύ μικρή :? καλό είναι να είμαστε σίγουροι :wink:

Θα γίνει μια προσπάθεια από τον Frank μήπως και βρεθούν δωμάτια στην Καστοριά για Παρασκευή 25/3.

Επίσης να σας ενημερώσω ότι τις ίδιες μέρες η Λέσχη Εκάλης 4Χ4 θα βρίσκεται στο χωριό Βλάστη (Γρεβενά). Μας ενδιαφέρει η πιθανότητα να συναντηθούμε :?:

Εχουμε και λέμε:

Georgek (δίκλινο)
Mato (δίκλινο)
Xtrail (?)
Dr.Format (δίκλινο)
YiannisM (δίκλινο)
Yannis (?)
Frank (δίκλινο)


Για συμπληρώστε την λίστα και να αρχίσουμε να ψάχνουμε για δωμάτια :roll:

Yannis θα χρειαστούμε 2 δίκλινα για την Πέμπτη 24/3 και Κυριακή 27/3 μπορείς να κάνεις κάτι γιαυτό :?:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 12 Φεβ 2005, 20:36

Τα νέα απο τα παιδιά που πήγανε αυτο το ΣΚ στην περιοχή ειναι τα εξής:
α) Η προσπάθεια να ανέβουνε απο Λιτόχωρο προς την λίμνη του Αλιακμονα απέβη άκαρπη καθώς τα χιόνια τους σταμάτησαν στην Φτέρη
β) Το ίδιο αποτέλεσμα και απο Λιβάδι
γ) Διαδρομή απο γύρω και άσφαλτο και διανυκτέρευση στην Καστοριά
ε)Αυριο θα κάνουν Πρέσπες-Νυμφαίο
Περισσότερα απο τους ίδιους
Για την διαμονή πιθανόν να συγκατοικήσω με τον Γιαννη. Περιμένω απάντηση ως την Δευτέρα απο Πέτρο-Κατερίνα (syndigo-synodigou) καθώς και Κώστα-Νάνσυ(terry) που θα διαμορφώσει την τελική παρέα.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 14 Φεβ 2005, 12:09

xtrail έγραψε:Περισσότερα απο τους ίδιους


Αδημονούμε... που είναι οι ... ίδιοι ??
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό georgek » 14 Φεβ 2005, 13:08

Εδώ είμαστε. Θα έχετε περιγραφή λίαν συντόμως 8)
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό yannis » 14 Φεβ 2005, 16:12

Κυριακή βράδυ επέστρεψε η ομάδα των παρατηρητών από τη 2ήμερη αποστολή. Το georgekmobile έκανε συνολικά 1.100 km συμπεριλαμβανομένων και των χιλιομέτρων από Σέρρες για Λιτόχωρο και πίσω. Έγινε προσπάθεια να ακολουθηθεί η διαδρομή που πρότεινε ο Dr. Format – τουλάχιστο ως τις Πρέσπες. Ως ένα βαθμό αυτό ήταν εφικτό. Και αυτό γιατί το μεν επαρχιακό οδικό δίκτυο ήταν καθαρό, το δε δασικό όμως ήταν παγωμένο χαμηλά ενώ όσο ανεβαίναμε καλύπτονταν με βαρύ χιόνι.

Το πρωί του Σαββάτου μας βρήκε στο πέρασμα από Σκοτεινά για Σέρβια. Παρά τη λυσσαλέα προσπάθεια του αναβαθμισμένου georgekmobile που πεισματικά αρνούνταν να σταματήσει, 3 km πριν τη Φτέρη παραδόθηκε στο χιόνι που το ύψος ξεπερνούσε στα 40 cm. Ούτε τα Sahara 205R16, ούτε το νέο lift kit δια χειρός georgek, ούτε το περιορισμένης ολίσθησης στάθηκαν ικανά να αντιμετωπίσουν το χιόνι. Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε στο Λιβάδι, στη Γαλατινή, στα Νάματα, στις Πρέσπες και γενικώς όπου προσπαθήσαμε να “διανθίσουμε” - όπως θα έλεγε και ο ακατονόμαστος – την πολύ όμορφη αλλά ασφάλτινη διάσχισή μας.

Τελικά η διαδρομή διαμορφώθηκε ως εξής: Κοκκινόγη, Σαραντάπορο, Ρύμνιο, Αιανή, Σιάτιστα, Νάματα, Βλαστή, Κλεισούρα, Καστοριά (διανυκτέρευση).
Την επομένη πήγαμε Πρέσπες. Γυρίσαμε από Βίτσι, Κοζάνη περάσαμε τον Αλιάκμονα από τη μεγάλη γέφυρα – η διάβαση της οποίας αποτελούσε ανεκπλήρωτο παιδικό όνειρο για τον georgek – και στη συνέχεια Βελβεντό, Πολύφυτο, Δάσκιο, Ριζώματα, Ελατοχώρι, Λιτόχωρο.

Η διαδρομή στο μεγαλύτερό της βαθμό ήταν πανέμορφη. Δυστυχώς όπως προείπα στάθηκε αδύνατο να διασχίσουμε δασικούς δρόμους και ορεινά περάσματα για να την ομορφύνουμε περισσότερο.

Ανεβάζω και μερικές φωτογραφίες.
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό yannis » 14 Φεβ 2005, 21:47

Επειδή ίσως να σας μπέρδεψα, τις φωτογραφίες τις έχω βάλει στο άλμπουμ ΜΑΕ 2005 μαζί με το χάρτη του Dr.Format.
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό xtrail » 15 Φεβ 2005, 16:10

Για να γίνει σιγά σιγα η λίστα απο τα άτομα έχουμε και λέμε:
Georgek (δίκλινο)
Mato (δίκλινο)
Xtrail-Yannis(τρίκλινο) :shock:
Dr.Format (δίκλινο)
YiannisM (δίκλινο)
Frank (δίκλινο)
odigos-synodigou(δίκλινο)
Ο Κώστας με Νάνσυ μάλλον δεν θα έρθουν καθως το Σάββατο ειναι εργάσιμη για τον Κώστα.
Νομίζω πως άμεσα πρέπει να αποφασίσουμε τα μέρη που θα διανυκτερευσουμε για να αρχίσει το ψάξιμο.
Υ.Γ. Για να μην υπάρχει παρεξήγηση για το τρίκλινο ο Γιάννης θα έχει μάλλον την κόρη του όπως μου είπε (Γιάννη πες αν ισχύει). Επίσης ο odigos-synodigou μου είπαν πως και σε τετράκλινο με εμένα και τον Γιάννη δεν έχουν πρόβλημα -τρελλοι συνδιασμοί του Αρκά-.Μα καλά που πήγατε όλοι???
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό georgek » 15 Φεβ 2005, 16:38

Για εμένα υπολόγισε και ένα δίκλινο ακόμη. Δεν βάζεις και τα αυτοκίνητα στη λίστα ώστε να δούμε που βρισκόμαστε?
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό xtrail » 15 Φεβ 2005, 18:58

georgek (2 δίκλινα)
mato (1 δίκλινο)
xtrail-yannis(1 τρίκλινο)
Dr.Format (1 δίκλινο)
YiannisM (1 δίκλινο)
Frank (1 δίκλινο)
odigos-synodigou(1 δίκλινο)

Συνολο 7 δίκλινα και 1 τρίκλινο. 17 άτομα. Για να μην κλείνουμε άδικα δωμάτια λόγω των ημερών, σε περίπτωση που η ακύρωση γίνει τελευταία στιγμή από κάποιον προτείνω να πληρώσει τα των διανυκτερευσεων για να μην υπάρχει μουρμουρα.

Από αυτοκίνητα
1 Kia sporatage(georgek)
2 Lada Niva (Mato,Dr.Format)
2 Jimny(yannis,YiannisM)
1 Cherokee?(frank)
1 GVitara?
1 Xtrail?
Δεν ξέρω ακομα αν θα το πάρω, γιατί λέμε με τον Γιάννη να είμαι συνοδηγός για να έχω άνεση για φωτογραφίες, gps, σχόλια κλπ, θα δω ως τότε. Ξέρουμε άλλωστε από άλλες περιπτώσεις πως ειναι δυσκίνητα αν ειναι κοντά στον αριθμό 10.
Σύνολο 7-8 αυτοκίνητα.

Από επικοινωνία θα έχουμε σίγουρα τα γνωστά pmr. Υπάρχει πιθανότητα να έχουμε και κάτι άλλο?

Dr.Format που έχεις χαθεί?????????
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 14 επισκέπτες