Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΜΑΕ 2005

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Re: ΜΑΕ 2005

Δημοσίευσηαπό mato » 07 Φεβ 2005, 14:13

Dr.Format έγραψε:...... Ο προγραμματισμός είναι για το τριήμερο της 25ης Μαρτίου, οπότε οι Αθηναίοι παίρνοντας επιλπλέον 1 ημέρα πρίν και 1 ημέρα μετά να μπορέσουν να ακολουθήσουν τους "Βόρειους".


προσωπικά δεν έχω καμμία αντίρρηση για την διαδρομή, αναμένουμε τις γνώμες των υπολοίπων.
Η "φορά" είναι διαφορετική στην δεύτερη διαδρομή, κι αυτό έγινε γιατί σκεφτήκαμε οτι μπορείτε (οι εξ ΄Αθηνών ορμώμενοι) να διανυκτερεύσετε την Κυριακή σε (γνωστό και καλό) ξενώνα στην περιοχή της Κατερίνης ωστε να ξεκινήσετε ξεκούραστοι το ταξίδι της επιστροφής - και με πιό λίγα χιλιόμετρα.
Αλήθεια ισχύει ο σχεδιασμός περί 1 μέρας άδειας πριν και 1 μετά ? αν ναι, τι γίνεται (που περίπου τις σκέφτεστε) με τις διανυκτερεύσεις αυτές ?
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΜΑΕ 2005

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 07 Φεβ 2005, 14:32

Στο Λιτόχωρο βέβαια :dancing:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΜΑΕ 2005

Δημοσίευσηαπό xtrail » 07 Φεβ 2005, 15:27

Dr.Format έγραψε:Στο Λιτόχωρο βέβαια :dancing:
Θα αναλάβει να σας κοιμήσει ο yannis στο σπίτι του!!!
Το πήραμε ζεστά για να προλάβουμε. Βλέπω πως η χάραξη του Dr είναι ίδια με την δικιά μας ασε που μας έλυσε και την απορία για το μέγεθος της όλης πορείας, που φοβόμασταν μην ειναι μεγάλο και κουραστικό. Αυτό που πιθανόν να είναι το βασικό πρόβλημα της εκδρομής είναι η διαμονή ειδικά σε μέρη με μεγάλη προσελευση κόσμου εκείνες τις μέρες (Καστοριά). Ισως η διαμονή σε χωριά που ειναι λιγότερα δημοφιλή να είναι πιο προσιτη.
Το κομμάτι Πρέσπες-Φλώρινα-Έδεσσα δείχνει να είναι βασικά από τον εθνικό-πιθανόν λογικό αφού μοιάζει να είναι το μεγαλύτερο-, σε αντίθεση με αυτό που εχουμε με τον Μάνο που ειναι σχεδον συνοριογραμμή (πιθανόν δύσκολη διαδρομή για την εποχή περίπου 150χλμ σχεδόν όλο χώμα ή χιόνι). Επίσης έγινε σκέψη αντί για διανυκτέρευση στην Εδεσσα μπορούμε να πάμε στο Παικο στα Μεγάλα Λιβάδια (στην προηγούμενη εκδρομή στο χωριό μόνο ο ξενώνας είχε ζωή -μονο τους υπαλλήλους!-).
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΜΑΕ 2005

Δημοσίευσηαπό mato » 07 Φεβ 2005, 15:44

xtrail έγραψε:Θα αναλάβει να σας κοιμήσει ο yannis στο σπίτι του!!!


.... χωρίς τον ξενοδόχο λογαριάζαμε

xtrail έγραψε:..... Αυτό που πιθανόν να είναι το βασικό πρόβλημα της εκδρομής είναι η διαμονή ειδικά σε μέρη με μεγάλη προσελευση κόσμου εκείνες τις μέρες (Καστοριά). Ισως η διαμονή σε χωριά που ειναι λιγότερα δημοφιλή να είναι πιο προσιτη.
.... Επίσης έγινε σκέψη αντί για διανυκτέρευση στην Εδεσσα μπορούμε να πάμε στο Παικο στα Μεγάλα Λιβάδια


... άμα μας πουν τη γνώμη τους και οι άλλοι ... ξενοδόχοι για την επιλογή της διαδρομής μπορούμε να ψάχνουμε για διανυκτέρευση. Έχω κάποιους γνωστούς στο Άργος (Ορεστικό), ίσως βρούμε κάτι έξω απ' την Καστοριά, αν τελικά "ψηφιστεί" η εν λόγω διαδρομή και ο τόπος / ημερομηνίες διανυκτερεύσεων.
Ας δηλωθεί και καμμιά ακόμα πρόθεση συμμετοχής, να έχουμε μια ιδέα για το τι ψάχνουμε.

Άσχετο : η εικόνα του Dr. Format μπορεί να μικρύνει ?
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΜΑΕ 2005

Δημοσίευσηαπό georgek » 07 Φεβ 2005, 15:48

xtrail έγραψε: Αυτό που πιθανόν να είναι το βασικό πρόβλημα της εκδρομής είναι η διαμονή ειδικά σε μέρη με μεγάλη προσελευση κόσμου εκείνες τις μέρες (Καστοριά). Ισως η διαμονή σε χωριά που ειναι λιγότερα δημοφιλή να είναι πιο προσιτη.

Αν κλείσουμε από τώρα δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Το χαμάμ είναι εξαίρεση

Το κομμάτι Πρέσπες-Φλώρινα-Έδεσσα δείχνει να είναι βασικά από τον εθνικό


Τότε θα έρθω με το Alfa Romeo της φίλης μου 8) Είναι και 4Χ4 :shock:
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Re: ΜΑΕ 2005

Δημοσίευσηαπό xtrail » 07 Φεβ 2005, 17:35

mato έγραψε:Άσχετο : η εικόνα του Dr. Format μπορεί να μικρύνει ?
Να φανταστώ πως το αναφέρεις επειδή αυτή σε αναγκάζει για roll της σελίδας? Αυτό μπορεί να το φτιάξει ο κάτοχος της :D . Γιώργο αν θέλεις εσύ έλα και με το cincuecento
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΜΑΕ 2005

Δημοσίευσηαπό georgek » 07 Φεβ 2005, 20:03

xtrail έγραψε: Γιώργο αν θέλεις εσύ έλα και με το cincuecento

Τσίμπησες ψαρούκλα :lol: θα έρθω με το ΚΙΑ μου και θα πάμε από τα βουνά. Και αν δεν μπορείς να ακολουθήσεις θα σε ....τραβάω :lol: :lol: :lol:
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό xtrail » 07 Φεβ 2005, 20:58

Μου φαινεται έγινες τραβάτε με κι ας κλαιω!!! Αντε να γίνεται κουβέντα επί της εκδρομής
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό georgek » 08 Φεβ 2005, 08:11

xtrail έγραψε:Αντε να γίνεται κουβέντα επί της εκδρομής


Μα για την εκδρομή μιλάω και εγώ. Αν είναι να κάνουμε μια διαδρομή από εθνικό οδικό δίκτυο (όπως πρότεινες), θα πρ΄΄επει να το ξέρουμε νωρίτερα. Το ίδιο ιχσχύει αν είναι να κάνουμε μια διάσχιση από τα βουνά (όπως προτείνω εγώ). Όλα είναι ανοιχτά, αλλά θεωρώ ότι είναι βασικό στοιχείο της εκδρομής και πρέπει να το ξέρουμε όλοι νωρίτερα, ώστε να προετοιμαστούμε κατάλληλα. (δεν θα πάρω το Cinquecento γιατί είναι αργό στην εθνική οδό, αλλά με την Alfa θα με κοιτάζετε με τα κυάλια:lol: :lol: )
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό xtrail » 08 Φεβ 2005, 08:39

Mr Colin εγώ δεν προτεινα τίποτα, παρατηρηση έκανα σε αυτό που είδα. Προσπαθώ να βγάλω άκρη. Διάβαζε προσεκτικά τα μηνύματα γιατί τρως δευτερη κάρτα (η πρώτη ήταν από τον dista σε άλλο θέμα). Επί του θέματος πρέπει άμεσα να πούμε πόσα άτομα θα είμαστε τελικά για να ξέρουμε όταν παρουμε τηλέφωνα για δωμάτια, τι θα ζητάμε.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 08 Φεβ 2005, 10:10

Μιλώντας τηλεφωνικά με διάφορους και για να μην γράφονται ατελείωτα ποστ -πολλες φορές εντελώς άσχετα- κάνω την εξής επισήμανση:
Πρώτα από ολα πρέπει να καθοριστεί η διαδρομή και ο χαρακτήρας της-ποιος θα πάρει την πρωτοβουλια?-, ώστε να αρχίσουν να δηλώνουν και συμετοχή.Οι αποψεις που μου εκφράστηκαν ειναι οτι πχ "αν ειναι να κάνουμε τόσα χλμ κάνοντας απλά διασχιση δεν με ενδιαφέρει", "η διαδρομή περνάει απο περιοχές που πιθανον να ειναι αποκλεισμένες απο χιόνι και η τόση ταλαιπωρία δεν με ενδιαφέρει", "αν η διαδρομή ειναι κάπου που μπορώ να παω και αυθημερόν, τι να έρθω να κάνω 3 μέρες","αν ειναι να κινηθούμε απο άσφαλτο τι να έρθω με το 4Χ4". Χωρίς να έχει αποκλειστεί η άλλη διαδρομή, η οποια σαφως είναι λιγότερων χλμ και εξίσου ενδιαφέρουσα!!!
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 08 Φεβ 2005, 10:39

xtrail έγραψε:Πρώτα από ολα πρέπει να καθοριστεί η διαδρομή και ο χαρακτήρας της
Σωστός :P

"αν ειναι να κάνουμε τόσα χλμ κάνοντας απλά διασχιση δεν με ενδιαφέρει"
Φυσικά δεν εννοούμε απλή διάσχιση, αλλά "διανθισμένη" με ενδιαφέρουσες off διαδρομές.
"η διαδρομή περνάει απο περιοχές που πιθανον να ειναι αποκλεισμένες απο χιόνι και η τόση ταλαιπωρία δεν με ενδιαφέρει"
Η διαδρομή θα έχει εναλλακτικές από άσφαλτο για παν ενδεχόμενο.
"αν η διαδρομή ειναι κάπου που μπορώ να παω και αυθημερόν, τι να έρθω να κάνω 3 μέρες"
Το θέμα δεν είναι που μπορείς να φτάσεις αυθημερόν από άσφαλτο, αλλά ο τρόπος (δρόμος) που σε πηγαίνει εκεί 8)
"αν ειναι να κινηθούμε απο άσφαλτο τι να έρθω με το 4Χ4"
Καλά όποιος έλθει με δικίνητο να μη περιμένει να τον τραβήξουμε εε ? :twisted: :twisted: :twisted:

Αντί να σκέφτεστε θετικά, ώστε να στήσουμε μια εκδρομή ενδιαφέρουσα για όλους, βλέπω να κάνετε κριτική στις ιδέες των άλλων χωρίς να αντιπροτείνετε κάποιες λύσεις. Αντε να προχωράμε :P
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό mato » 08 Φεβ 2005, 11:11

xtrail έγραψε:Μιλώντας τηλεφωνικά με διάφορους και για να μην γράφονται ατελείωτα ποστ -πολλες φορές εντελώς άσχετα- κάνω την εξής επισήμανση:
Πρώτα από ολα πρέπει να καθοριστεί η διαδρομή και ο χαρακτήρας της-ποιος θα πάρει την πρωτοβουλια?-, ώστε να αρχίσουν να δηλώνουν και συμετοχή.Οι αποψεις που μου εκφράστηκαν ειναι πχ :

"αν ειναι να κάνουμε τόσα χλμ κάνοντας απλά διασχιση δεν με ενδιαφέρει",

"η διαδρομή περνάει απο περιοχές που πιθανον να ειναι αποκλεισμένες απο χιόνι και η τόση ταλαιπωρία δεν με ενδιαφέρει",

"αν η διαδρομή ειναι κάπου που μπορώ να παω και αυθημερόν, τι να έρθω να κάνω 3 μέρες",

"αν ειναι να κινηθούμε απο άσφαλτο τι να έρθω με το 4Χ4".

Χωρίς να έχει αποκλειστεί η άλλη διαδρομή, η οποια σαφως είναι λιγότερων χλμ και εξίσου ενδιαφέρουσα!!!


αν μου επιτρέπετε (άπαντες οι ενδιαφερόμενοι),

"αν ειναι να κάνουμε τόσα χλμ κάνοντας απλά διασχιση δεν με ενδιαφέρει",


"αν η διαδρομή ειναι κάπου που μπορώ να παω και αυθημερόν, τι να έρθω να κάνω 3 μέρες"


Εμένα πάλι τα παραπάνω, συμπεριλαμβανομένης της παρέας, μου κάνουν για ορισμό της "εκδρομής". Η άλλη εναλλακτική (μικρότερες διαδρομές με κάποια "βάση"), έπεσε σαν ιδέα, αλλά μέχρι στιγμής δεν φαίνεται να βρήκε ανταπόκριση. Υπάρχει κάτι άλλο ?

"η διαδρομή περνάει απο περιοχές που πιθανον να ειναι αποκλεισμένες απο χιόνι και η τόση ταλαιπωρία δεν με ενδιαφέρει",


γι αυτό περιμένουμε συμμετοχή στην κουβέντα, να φανούν οι διαφορετικές απόψεις μήπως και καταλήξουμε.
Πάντως, κατά την γνώμη μου, οποιαδήποτε διαδρομή οργανώνεται μέσα από αυτό το site έχει εξ' ορισμού "off road" χαρακτήρα, άρα η μέριμνα θα πρέπει να δοθεί στην διερεύνηση και εναλλακτικών λύσεων (σε περίπτωση που η αρχική διαδρομή είναι αδιάβατη - κανείς δεν ξέρει από τώρα), και όχι στην αποφυγή της πιθανής "ταλαιπωρίας".

"αν ειναι να κινηθούμε απο άσφαλτο τι να έρθω με το 4Χ4".


... κατ' αρχάς φαίνεται λογική η απορία, αλλά φτάνουμε στο άλλο άκρο και δεν υπάρχει λόγος.


... ίσως καμμιά συνάντηση ακόμα :violent1: , να μην επιβαρύνεται κι η (ψυχική) υγεία του συντονιστή :banging: (για να μην πω και για τα τηλέφωνα) ????
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 08 Φεβ 2005, 11:12

Dr. Format, πάλι μαζί γράφαμε μου φαίνεται
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 08 Φεβ 2005, 12:10

Ορίστε μια πιο ολοκληρωμένη πρόταση για την διαδρομή :P

Εικόνα

Για πλήρη ανάλυση του χάρτη στο gallery:
http://www.off-road.gr/modules.php?set_albumName=album54&op=modload&name=gallery&file=index&include=view_album.php
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες

cron