Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Pindos Adventure Crossing 2015 - 21-22 Νοεμβρίου

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Re: Ένα "δυνατό" Off-Road.gr διήμερο για τις 21-22 Νοεμβρίου

Δημοσίευσηαπό superspy » 25 Νοέμ 2015, 12:38

Φωτό ετοιμάζονται ....

Όμως περιμένω ένα post απο τον καθένα σας με περιγραφή της διαδρομής μέσα απο τα μάτια σας !

Αρχίστε :-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Ένα "δυνατό" Off-Road.gr διήμερο για τις 21-22 Νοεμβρίου

Δημοσίευσηαπό workshop_rover » 25 Νοέμ 2015, 15:15

Λοιπόν ας αρχίσω εγώ.
Και θα μιλήσω μόνο για την πρώτη μέρα, επειδή τη δεύτερη δεν την έκανα. Κάποια "μηνύματα" που μου ήρθαν, με ανάγκασαν να πάρω το δρόμο της επιστροφής.

Η περιπέτεια για 'μένα άρχισε από το σαλόνι του ξενοδοχείου σε άνετο καναπέ με ζεστό καφέ όπως ακριβώς τον πίνω και πολλή ευγένεια από τους εκεί ανθρώπους. Και άρχισε όμορφα!
Στη συνέχεια το ενδιαφέρον μου επικεντρώθηκε στις σταδιακές αφίξεις γνωστών και μη με τα θηριώδη τους οχήματα που έκαναν το νορμάλ 90άρι μου να μοιάζει με το στερνοπαίδι του Ιακώβ.
Ακολούθησαν οι οδηγίες και το φαγητό μέχρι σκασμού. Και εγένετο εσπέρα και εγένετο πρωί, ημέρα δευτέρα (δηλ. Σάββατο).

Ξεκίνημα με το road book στο ένα χέρι, το τιμόνι στο άλλο και αφού διανύθηκαν τα πρώτα, χωρίς ενδιαφέρον χιλιόμετρα του αστικού ιστού, φτάσαμε στα καλύτερα.
Εδώ τα πράγματα δυσκόλεψαν λίγο, επειδή έπρεπε να κοιτάζω με το ένα μάτι το δρομοβιβλίο, με το άλλο το δρόμο για να βρίσκω τα σημεία, με το ένα χέρι στο τιμόνι, με το άλλο να αλλάζω ταχύτητες, σελίδες, να διαγράφω τουλίπες, να μηδενίζω... αλλά το ευχαριστιόμουν. Ασχέτως αν πήγαινα πιο αργά. Εκδρομή ήταν.

Είχα χρόνια να χρησιμοποιήσω αυτού του είδους την πλοήγηση που μ' αρέσει πολύ. Όταν όμως κάθισε δίπλα μου ο Ηλίας (ο τρίτος επιβάτης του Μάνου με το trooper) και ανέλαβε αυτός την πλοήγηση και εγώ μόνο την οδήγηση τα πράγματα καλυτέρευσαν. Είχε πλέον αλλάξει και το τοπίο σε πολύ ωραίο και όλα μια χαρά. Εκτός από κάτι που έλειπε. Τη βροχή, που θα έκανε όλους μας να έχουμε περισσότερη δυσκολία-ευχαρίστηση, και σίγουρα με καταλαβαίνετε. Δυστυχώς η έλλειψη του λασπωμένου τερέν δεν ισοφαρίστηκε από μερικά μπες-βγες στο ποταμάκι. Από την άλλη πάλι, το νεροφάγωμα που έχασκε στα δεξιά του δρόμου -δεν θυμάμαι σε πιο ακριβώς σημείο- και η έλλειψη γεφυρώματος από τον εξοπλισμό μου, αν ήταν λασπωμένο, μπορεί να με κρατούσε... ακόμα εκεί.

Η διαδρομή ήταν εύκολη και ίσως να μην είχε πολύ ενδιαφέρον αν ακολουθούσαμε ο ένας πίσω απ' τον άλλο, έναν πλοηγό. Με τα r.b. όμως και μην ξέροντας πού θα πας όντας αναγκασμένος να βρεις το δρόμο σου, ήταν πολύ ωραία. Με βροχή πιστεύω θα είναι συναρπαστική και ελπίζω να την κάνουμε κάποια μέρα.



Εικόνα



Φτάνοντας στο ποτάμι, επέλεξα να μην μπω στη διαδικασία αφαίρεσης του τροχού (είχα ήδη αρχίσει να λαμβάνω τα μηνύματα που προανέφερα), και απλά να περάσω απέναντι κάνοντάς το, όμως, λίγο πιο δύσκολο ακολουθώντας πορεία άλλη από τη σεσημασμένη. Άντε και λίγος εργάτης για το ανέβασμα της όχθης αφού έκανα το λάθος και σταμάτησα στη μέση του ποταμού χάνοντας τη φόρα που είχα.




Εικόνα


Κάποια μικροπροβλήματα που δημιούργησε η άμμος σε τροχούς των Μανώληδων της παρέας, που διορθώθηκαν επί τόπου επιμυκήνοντας λίγο την περιπέτεια, ήταν ότι έπρεπε.

Αλλά δεν τέλειωσε εκεί.
Το πιο δύσκολο κομμάτι απ' όλα ήταν το βράδυ, η αναμονή μέχρι να φτάσει το δίκιλο με τα παϊδάκια στην ταβέρνα.
Ή μήπως όχι;
Μάλλον όχι.
Το δυσκολότερο κομμάτι ήταν να σας βλέπω να φεύγετε την Κυριακή το πρωί, ενώ ήμουν αναγκασμένος να πάρω το δρόμο της επιστροφής.
workshop_rover
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2006, 13:45

Re: Ένα "δυνατό" Off-Road.gr διήμερο για τις 21-22 Νοεμβρίου

Δημοσίευσηαπό superspy » 25 Νοέμ 2015, 17:46

Εξαιρετικό Δημήτρη :sign8:

Ευχαριστούμε (σου πρόσθεσα και δυο φωτογραφίες ;-) )

Περαστικά στη μέση - είμαι συμπάσχων (βάλε λιγότερη πιέση στα λάστιχα )
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Ένα "δυνατό" Off-Road.gr διήμερο για τις 21-22 Νοεμβρίου

Δημοσίευσηαπό workshop_rover » 25 Νοέμ 2015, 18:33

superspy έγραψε:(βάλε λιγότερη πιέση στα λάστιχα )

...και να σκεφτείς ότι έχω πάντα μαζί μου τα deflators ρυθμισμένα στα 20
workshop_rover
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2006, 13:45

Re: Ένα "δυνατό" Off-Road.gr διήμερο για τις 21-22 Νοεμβρίου

Δημοσίευσηαπό manolistroop » 26 Νοέμ 2015, 09:23

Ευχαριστουμε κ εμεις απο τη πλευρα μας(Ακης,Ηλιας,Μανωλης) για το δυνατο σκ που περασαμε,τον superspy κ οσους ετρεξαν για να σχεδιαστει κ να οργανωθει αυτη η εκδρομη!!
Η πρωτη μερα πρωτογνωρη για εμας αλλα μπηκαμε στο κλιμα μετα τα πρωτα 180χλμ!
Η δευτερη μερα μαχιμη με φανταστικα τοπια και διαδρομες στο πουθενα!
Τελεια παρεα,γνωριμιες με εξαιρετικους ανθρωπους,κ το ταιρι μου μαχιμο κ πληρως συνεργασιμο!(τη πρωτη μερα,γιατι τη δευτερη μας την εκανε)!! \:D/
manolistroop
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 11 Ιαν 2013, 22:52
Τοποθεσία: Σπατα

Re: Ένα "δυνατό" Off-Road.gr διήμερο για τις 21-22 Νοεμβρίου

Δημοσίευσηαπό superspy » 26 Νοέμ 2015, 19:20

Με αυτές ολοκληρώνουμε την πρώτη μέρα


Φωτογράφος: Fatman :-)



Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Pindos Adventure Crossing 2015 - 21-22 Νοεμβρίου

Δημοσίευσηαπό superspy » 26 Νοέμ 2015, 20:06

Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Pindos Adventure Crossing 2015 - 21-22 Νοεμβρίου

Δημοσίευσηαπό xolevas » 26 Νοέμ 2015, 21:12

Δωσε πονοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο mopedsmile: mopedsmile: mopedsmile: mopedsmile: mopedsmile: mopedsmile: mopedsmile: mopedsmile: mopedsmile: mopedsmile: mopedsmile: mopedsmile: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Hilux ifs
xolevas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 22 Οκτ 2015, 21:44
Τοποθεσία: θερμο Αιτωλοακαρνανιας

Re: Pindos Adventure Crossing 2015 - 21-22 Νοεμβρίου

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 27 Νοέμ 2015, 23:16

Ας πω και γω πως τα ειδα! Πρωτα απ ολα να πω για το Roadbook οτι μου αρεσε πολυ, καθως μεχρι τωρα το ειχα γνωρισει μονο μεσα απο αγωνες οπου ο χρονος και τα λαθη μετρανε. Γενικα μου αρεσε πολυ η χαλαρη πλοηγηση, οπου δεν πας τυφλα ακολουθωντας το κονβοι αλλα παιρνεις μερος, πραγμα το οποιο ειναι καλο και για τον συνοδηγο. Η διαδρομη της πρωτης μερας ηταν ωραια με κλασικες ομορφιες της περιοχης. Δευτερη μερα ξεκιναει κλασικα με φωνες του αγαπημενου μας Σπυρου που προσπαθουσε να συντονισει το μπουλουκι :rockout: η διαδρομη της δευτερης μερας ειχε τελειως διαφορετικο χαρακτηρα με πολλα στενα κατηφορικα κομματια, οπου με βροχη απλα θα θελαμε δεσιματα κλπ. Αλλο τοπιο, αλλη φαση. Εμαθα να κινουμαι και με ιχνος. Για μια ακομα φορα δηλαδη δεν πηγα απλα και ηρθα βουνο, αλλα γυρισα εχοντας μαθει κατι ακομα, πραγμα που το χρωσταω στο Σπυρο και ολους τους συντελεστες της ιδεας. Το μονο μειον ειναι οτι επειδη ειχαμε σπασει σε ομαδες (με χρονικη και τοπικη αποσταση) δεν χαρηκα την παρεα οσο θα θελα. Αλλα παρολα αυτα περασα σουπερ. τωρα ειμαι για κατι φτιαξιματα αλλα γι αυτα θα ανοιξω αλλο νημα mopedsmile:
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Re: Pindos Adventure Crossing 2015 - 21-22 Νοεμβρίου

Δημοσίευσηαπό workshop_rover » 28 Νοέμ 2015, 15:40

Mudnolis έγραψε:....τωρα ειμαι για κατι φτιαξιματα αλλα γι αυτα θα ανοιξω αλλο νημα mopedsmile:

Άσε τα φτιαξίματα για το βουνό Μανώλη. :twisted: :twisted:
workshop_rover
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2006, 13:45

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες