Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Η πρώτη εκδρομή του 2005 ?

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Δημοσίευσηαπό yannis » 05 Ιαν 2005, 10:12

xtrail έγραψε:...... Ανέβασα μερικές φωτο από την βόλτα μας στον Παλιό Παντελεήμονα 30-12-2004(yannis,gmav,xtrail,synodigos)


"Ανέβασα" κι εγώ μερικές φωτογραφίες.
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό xtrail » 09 Ιαν 2005, 23:29

Ελπίζω τα παιδιά που πήγανε στην εκδρομή να μας κάνουν μια ζουμερή περιγραφή και να βάλουνε φωτο για να ζηλέψουμε.
Εμείς με τον Γιάννη αρκεστήκαμε σε μια "απλή" βόλτα στο καταφύγιο "Κρεββάτια". Ζουμερή περιγραφή από τον Γιάννη :shock: :D
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 10 Ιαν 2005, 15:08

Εικόνα
Η ατμόσφαιρα ήταν πολύ καθαρή και φαινόταν κι ο Χορτιάτης
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Βρείτε ποιος είναι σκαρφαλωμένος και κερδίστε πλούσια δώρα!!!!
Τελευταία επεξεργασία από xtrail και 12 Ιαν 2005, 14:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό yannis » 10 Ιαν 2005, 21:02

xtrail έγραψε: Ζουμερή περιγραφή από τον Γιάννη :shock: :D


Δεν θα προβώ σε ζουμερή περιγραφή.
Θα αναφέρω μόνο ότι ο συντονιστής έκανε και πάλι grand εμφάνιση συνοδευόμενος από "τρυφερή - ξανθιά ύπαρξη" !! 8) Απ΄ ότι φάνηκε πρέπει να την είχε στο ψήσιμο γιατί ήταν πολύ ευγενικός και ενώ εμείς παραγγείλαμε φασολάδες, κρεμμύδια και λουκάνικα, αυτός αρκέστηκε σε μια κρέμα καραμελέ !! Γεμάτα απορία τα βλέμματά μας πέσανε πάνω του :shock: . Αυτός όμως αρκέστηκε σε μιά λιτή δήλωση περί σιλουέτας. Προφανώς μέσα του σκέφτηκε ... " κάτσε μην έχουμε καμιά πυρηνική έκρηξη εντός του αυτοκινήτου :oops: και μας λιποθυμήσει το μωρό"......
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό gc60 » 10 Ιαν 2005, 22:00

δειχνει πολυ ομορφο μερος.
Άβαταρ μέλους
gc60
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2004, 13:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό georgek » 12 Ιαν 2005, 14:00

xtrail έγραψε:Ελπίζω τα παιδιά που πήγανε στην εκδρομή να μας κάνουν μια ζουμερή περιγραφή και να βάλουνε φωτο για να ζηλέψουμε.


Μα τι έγινε? Που είναι όλοι? Πως περάσατε βρε παιδιά στην Πίνδο?
Γιατί δε μας λέτε? :-k

Μήπως σας άρεσε τόσο πολύ που ...........μέινατε εκεί? :P

Μήπως κάνατε πολύ .......άγριο off-roading και δεν μας λέτε για να μην ζηλέψουμε? :bricks:

Μήπως ο mato βρήκε ευκαιρία και πέταξε τ'αμάξι του σε κανα γκρεμό για να πάρει το πολυπόθητο Pajero? (Αχ Ελπίδα μου, αυτό το.......... χειρόφρενο ήθελε φτιάξιμο. Θα το έφτιαχνα μόλις γυρίζαμε αλλά δεν .....πρόλαβα :roll: )

Μην μας κρατάτε σε αγωνία άλλο. Είμαστε και αγοράκια σε κρίσιμη ηλικία.
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό mato » 12 Ιαν 2005, 15:22

xtrail έγραψε:Ελπίζω τα παιδιά που πήγανε στην εκδρομή να μας κάνουν μια ζουμερή περιγραφή και να βάλουνε φωτο για να ζηλέψουμε.


georgek έγραψε:Πως περάσατε βρε παιδιά στην Πίνδο?
Γιατί δε μας λέτε? :-k


.... τι να πω εγώ - άσε καλύτερα - ξινή και ταγγιασμένη θα είναι η περιγραφή. Σαν να με βάλαν τιμωρία ήμουνα. Περιμένω κι εγώ να διαβάσω τι θα γράψει ο gmav.


georgek έγραψε:Μήπως ο mato βρήκε ευκαιρία και πέταξε τ'αμάξι του σε κανα γκρεμό για να πάρει το πολυπόθητο Pajero? (Αχ Ελπίδα μου, αυτό το.......... χειρόφρενο ήθελε φτιάξιμο. Θα το έφτιαχνα μόλις γυρίζαμε αλλά δεν .....πρόλαβα :roll: )


΄΄΄κάπως έτσι πρέπει να γίνει... αλλά που να βρώ το LAND PAJEROVER, (μοντέλο nivarai, που το θέλω και σε καλή τιμή) δεν ξέρω .... βέβαια και το jeemny της ΜITSUBISSAN καλό είναι ....
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 12 Ιαν 2005, 16:46

Ο Μάνος απ΄ όσα έμαθα δεν ξεμύτισε....!!! Αυτά που λέει είναι μάλλον από τα ναρκωτικά που έπαιρνε για να ξεχάσει :D Θα περιμένουμε τον Γιώργο για μια έστω συντομη περιγραφή και φωτο όταν πάρει το φίλμ από την εμφάνιση.
yannis έγραψε:....αρκέστηκε σε μια κρέμα καραμελέ
μα καλά...είχε κρέμα καραμελέ στο καταφύγιο??? :shock:
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gmav » 13 Ιαν 2005, 12:47

καλημέρα.

από ότι κατάλαβα όλοι εμένα περιμένετε.......
περιγραφή δεν έκανα ακόμη γιατί δε θυμάμαι τα ονόματα από όλα τα χωριά και τις τοποθεσίες που περάσαμε.....(ατιμο αλτσχαιμερ!!!!). πρέπει να παω στο σπίτι που έχω τους χάρτες. έλα όμως που όταν είμαι στο σπίτι δε κάθομαι στο pc......
ελπίζω σήμερα να μπορέσω να βρω τον απαιτούμενο χρόνο για μια αναλυτική περιγραφή.

για τις φωτό, περιμένω να μου στείλει ο Βασίλης τι ψηφιακές που έβγαλε. εγώ με το φιλμ θα καθυστερίσω ως συνήθως.
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 13 Ιαν 2005, 16:00

Αφού δεν ανοιγεις pc γραψε σε χαρτί και δωσε τις στην γραμματεά του γραφείου να τις δακτυλογραφήσει :wink:
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 13 Ιαν 2005, 20:28

xtrail έγραψε:Αφού δεν ανοιγεις pc γραψε σε χαρτί και δωσε τις στην γραμματεά του γραφείου να τις δακτυλογραφήσει :wink:


... πές της να βάλει και καμμιά δικιά της φωτογραφία να ξέρουμε τι γίνεται, όποτε σε παίρνω στη δουλειά δεν είσαι στο γραφείο σου....
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gmav » 13 Ιαν 2005, 23:31

Εχουμε και λέμε.... 1η μου προσπάθεια για περιγραφή εκδρομής οπότε συγχωρέστε μου τα όποια λάθη.

Αναχώρηση Πέμπτη 6/01/05. Ξεκινήσαμε kia sorento, lada niva και Suzuki Jimny. Την Παρασκευή ήρθε και hundai santa fe.

Αν και ξεκινήσαμε σχεδόν την ίδια ώρα με τον Μάνο και τον Γιάννη, η διαφορετική ταχύτητα που κρατήσαμε στην εθνική ήταν αρκετή για να φτάσουμε περίπου μια ώρα νωρίτερα στα Γρεβενα. Μιας και προηγούμασταν κανονίσαμε να βρεθούμε στο Περιβόλι. Ακολουθήσαμε τη διαδρομή Γρεβενά – Μαυραναίοι – Ζάκας – Σπήλαιο – Περιβόλι. Στο Σπήλαιο κατεβήκαμε και στο ποτάμι όπου περπατήσαμε για λίγο προς το μικρό φαράγγι που έχει.

Βρεθήκαμε όλοι μαζί στο Περιβόλι απ όπου ξεκινήσαμε για Βωβούσα. Ο δρόμος είχε λίγα χιόνια που δε δημιούργησαν πρόβλημα. Η διαδρομή πολύ όμορφη όπως και όλες οι υπόλοιπες που ακολούθησαν. Σε όλες τις διαδρομές ο Βασίλης είχε το gps με φορτωμένους χάρτες (λεπτομέρειες απο τον ίδιο για αυτά). Η δε χαρτογράφηση είχε 99% ακρίβεια.

Στη Βωβούσα είμασταν σε διαφορετικά καταλύματα οπότε βρεθήκαμε μόνο για το κλασικό φαγοπότι και μετά ξεκούραση. Εμείς μείναμε στο καταφύγιο Βαλια κάλντα (www.katafigiovaliacalda.com). Οι εντυπώσεις μας για το καταφύγιο άριστες. Ζέστη σε όλους τους χώρους, καθαρό, καταπληκτικό φαγητό, ευγενικότατοι οι καταφυγιάρχες μέχρι και μουσικές βραδιές με πιάνο είχε!!!!

Παρασκευή 7/01/2005. αναχώρηση κατα της 11:00 μιας και καθηστερήσαμε..... στις διαπραγματευσεις. Παρά τη θέλησή του τελικά ο Μάνος δεν ακολούθησε. Έτσι στη διαδρομή είμασταν μόνοι μας με το σορεντο. Η διαδρομή ήταν Βωβούσα – Λάιστα (διασχίσαμε μικρό ποταμάκι όπου για τις ανάγκες τις φωτογράφησης το διέσχισα με τα πόδια όπου και βράχηκα γιατι το νερό ήταν λίγο ποιο βαθύ απο τις..... γαλότσες. τελικά ούτε φωτογραφίες μπορεσα να βγάλω γιατί είχει γεμίση η μνήμη της μηχανής!!!! ) – Σκαμνέλι – Τσεπέλοβο. Στάση για καφέ.
Επιστροφή από Καπέσοβο – κουκκούλι – κήποι (με την πολύ όμορφη πετρινη γέφυρα με τις 3 καμάρες) – Νεγάδες – όπου μπήκαμε σε χωματόδρομο μέσα στο δάσος ενώ είχε αρχίσει να βραδυάζει. Η διαδρομή ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ!!!! Εκεί ήταν που το gps έβγαλε τα λεφτά του γιατί υπάρχαν 3 σημεία που οι δρόμοι δεν υπήρχαν στους χάρτες, με αποτέλεσμα να επιβεβαιώνουμε την πορεία μας μόνο με το gps. Μετά από μερικές αναστροφές και λίγη ταλαιπωρία βγήκαμε Μακρίνο – Ελατοχώρι – Δίλακο – Βωβούσα.

Σαββατο 08/01/2005. Αυτη τη φορά μαζί μας ήταν και το Santa Fe (με τα bridgestone AT). Η διαδρομή Βωβούσα – Εθνικός Δρυμός Βάλια Κάλντα – Μηλιά – Μέτσοβο και μέσω της λίμνης Αώου επιστροφή Φλαμπουράρι – Διλακο – Βωβούσα. Οι διαδρομές στη Βάλια Κάλντα ΥΠΕΡΟΧΕΣ. Υπήρχαν σημεία όπου το απάτητο χιόνι έφτανε ως τη μάσκα του αυτοκινήτου. Το τοπίο με τα τεράστια δεντρα, το χιόνι, τα παγωμένα ρυάκια ήταν καταπληκτικό!!!!! Τοποθεσία που αξίζει να τη γυρίσεις με τα πόδια για να την ευχαριστηθείς.

Κυριακή 09/01/2005. Η μέρα της επιστροφής. Βωβούσα – Περιβόλι – Αβδελα –μπήκαμε σε χωματόδρομο όπου η θέση μας με το gps είχε πολύ μεγάλη απόκλιση απο το χάρτη – σμίξη – Χ.Κ Βασιλίτσας (στάση για καφέ) και η επιστροφή στη Θεσσαλονίκη.

Οι διαδρομές ήταν υπέροχες, η διαμονή μας καταπληκτική, εκδρομή που ευχαρίστως θα επαναλάμβανα.


ΥΓ.
Ξεκίνησα να γράψω περιληπτικά την εκδρομή και μου βγήκε τέτοιο κείμενο. Που να είμουν και ποιο περιγραφικός στις διαδρομές!!!!
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό georgek » 14 Ιαν 2005, 09:12

gmav έγραψε: Παρά τη θέλησή του τελικά ο Μάνος δεν ακολούθησε.



:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό georgek » 14 Ιαν 2005, 09:15

gmav έγραψε:.

Εμείς μείναμε στο καταφύγιο Βαλια κάλντα (www.katafigiovaliacalda.com). Οι εντυπώσεις μας για το καταφύγιο άριστες. Ζέστη σε όλους τους χώρους, καθαρό, καταπληκτικό φαγητό, ευγενικότατοι οι καταφυγιάρχες μέχρι και μουσικές βραδιές με πιάνο είχε!!!!



Αν προσθέσεις και το γεγονός ότι ο δρόμος που οδηγεί στο καταφύγιο είναι ......άσφαλτος τότε είναι 'καταφύγιο' κατ'ευφημισμόν !!!!!!!!!
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό gmav » 14 Ιαν 2005, 10:09

georgek έγραψε:Αν προσθέσεις και το γεγονός ότι ο δρόμος που οδηγεί στο καταφύγιο είναι ......άσφαλτος τότε είναι 'καταφύγιο' κατ'ευφημισμόν !!!!!!!!!



Ισως η χρέωση των 10 ευρώ το κρεβάτι να το κατατάσει σε αυτήν την κατηγορία!!!!!

χώρια ότι μπορείς να κλείσεις κρεβάτι και όχι δωμάτιο. Τα δωμάτια που έχει έχουν 5, 8, 16, 25 κρεβάτια.

Και στη Σαρακατσάνα που πήγαμε, με τα αυτοκίνητα φτάσαμε από τον δρόμο. χωματόδρομος βέβαια αλλά πολύ καλός αν θυμάσαι (άνετος και για επιβατικό ακόμη).

Το πλεονέκτημα εδώ ήταν ότι είχες τις ανέσεις του πολιτισμού (ρευμα, ασφαλτο, η Βωβούσα δίπλα) με το χρώμα και την αίσθηση του καταφυγιου.!!!

Δίπλα απο το καταφύγιο είχε και μεγάλο υπαίθριο χώρο. ίσως να μας αφήσουν να βάλουμε σκηνές την άλλη φορά!! :D
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 32 επισκέπτες