Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Τοποθετηση υγραεριοκινησης στη Βουλγαρια.

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Τοποθετηση υγραεριοκινησης στη Βουλγαρια.

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 05 Απρ 2010, 12:34

Τωρα που η βενζινη εγινε 'σπάνιος πάρος' και το SantaFe...την καιει... κοιταξα την λύση για υγραεροκινηση...

Στην Ελλαδα τα ιταλικα συστήματα (θεωριτικά τα καλύτερα) κοστίζουν 1.500€ ενω στη γειτονική Βουλγαρία τα μισά (700€) για ιδια συστήματα. Οι βουλγαροι εχουν εμπειρια απο τις μετατροπες και ο μονος ενδιασμος μου ειναι τα τυπικα,...
τι δηλωνω στο τελωνιο στην επιστροφη?
τι δηλωνω στο μηχανολογικο?
Τι χαρτια-βεβαιωσεις θα πρεπει να μου δοσει ο Βουλγαρος μηχανικος?

Υπαρχει καποιος που το εχει κανει? ή το εχε ψαξει.....

(το ιδιο θεμα το εχω δημοσιευσει στην ενοτητα 4x4 forum. Η συσζητηση - απαντησεις να γινουν εκει, εδω το αναδημοσιευσα μηπως και καποιος 'τοπικος' .....)
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό johndrama » 14 Απρ 2010, 18:27

Προφανως φιλε μου οπως κι εδω θα σου δινουν την αναλογη πιστοποιηση απο το συνεργειο μετατροπης στο τελωνειο δε νομιζω να υπαρχει λογος να δηλωσεις κατι ενω στο ΚΤΕΟ κατοπιν μεταφρασεως των πιστοποιητικων περνας κανονικα.Με απλη λογικη τωρα βεβαια θα μου πεις τι λειτουργει με απλη λογικη στην Ελλαδα?
:lol: :lol:
Ενας φιλος μου εκανε προσφατα μετατροπη στη Δραμα και συντομα θα παει για ΚΤΕΟ θα του πω να τους μεταβιβασει την ερωτηση σου.
Άβαταρ μέλους
johndrama
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008, 02:25
Τοποθεσία: N.Δραμας

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 14 Απρ 2010, 18:49

johndrama έγραψε:Προφανως φιλε μου οπως κι εδω θα σου δινουν την αναλογη πιστοποιηση απο το συνεργειο μετατροπης στο τελωνειο δε νομιζω να υπαρχει λογος να δηλωσεις κατι ενω στο ΚΤΕΟ κατοπιν μεταφρασεως των πιστοποιητικων περνας κανονικα.Με απλη λογικη τωρα βεβαια θα μου πεις τι λειτουργει με απλη λογικη στην Ελλαδα?
:lol: :lol:
Ενας φιλος μου εκανε προσφατα μετατροπη στη Δραμα και συντομα θα παει για ΚΤΕΟ θα του πω να τους μεταβιβασει την ερωτηση σου.


και ποσο πληρωσε για την μετατροπη στη Δραμα? σε ποιο οχημα? τι ρζερβουαρ εβαλε?
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό johndrama » 15 Απρ 2010, 00:33

Το οχημα ηταν vw golf προπροηγουμενο μοντελο 1.4 εβαλε ιδιο ρεζερβουαρ με το υπαρχον σε χωρητικοτητα στο χωρο της ρεζερβας (οποτε τωρα πρεπει να παρει σετ επισκευης ή εκεινες τις μικρες) πληρωσε 1250 αλλα εκλεισε ραντεβου πριν απο δυο μηνες και η τιμη ηταν χωρις αλλαγη φπα τωρα μαλλον ανεβηκε λιγο.Το αμαξι του εμεινε μεσα δυο ή τρεις μερες ενω στη Βουλγαρια την ιδια μερα το παιρνεις.Ενας γνωστος μου ανεβαινει συνεχεια Βουλγαρια θα τον πω να ρωτησει τα διαδικαστικα γιατι κι εγω ψηνομαι για το σαμυ.
Άβαταρ μέλους
johndrama
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008, 02:25
Τοποθεσία: N.Δραμας

Δημοσίευσηαπό DHMHTRHS » 19 Απρ 2010, 22:20

johndrama έγραψε:Το οχημα ηταν vw golf προπροηγουμενο μοντελο 1.4 εβαλε ιδιο ρεζερβουαρ με το υπαρχον σε χωρητικοτητα στο χωρο της ρεζερβας (οποτε τωρα πρεπει να παρει σετ επισκευης ή εκεινες τις μικρες) πληρωσε 1250 αλλα εκλεισε ραντεβου πριν απο δυο μηνες και η τιμη ηταν χωρις αλλαγη φπα τωρα μαλλον ανεβηκε λιγο.Το αμαξι του εμεινε μεσα δυο ή τρεις μερες ενω στη Βουλγαρια την ιδια μερα το παιρνεις.Ενας γνωστος μου ανεβαινει συνεχεια Βουλγαρια θα τον πω να ρωτησει τα διαδικαστικα γιατι κι εγω ψηνομαι για το σαμυ.



περιμένουμε απάντηση από τον φίλο σου
Εικόνα



GOOD-YEAR WRANGLER 80-20
Προστατευτική ποδιά αλουμινίου 6mm
Συσκευή επικοινωνία VHF-UHF και μαγνητική κεραία .GPS
SW2HYB
http://www.targ.gr
Άβαταρ μέλους
DHMHTRHS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: 26 Ιαν 2008, 20:06

Δημοσίευσηαπό johndrama » 28 Απρ 2010, 17:09

Λοιπον τα πραματα ειναι περιπλοκα και ειναι λογικο.Για να περασεις κτεο πρεπει να παρεις εγκριση απο συνεργειο τοποθετησης υγραεριου στην Ελλαδα (ποιος θα σου δωσει βεβαιωση οταν εχει χασει ηδη τα φραγκα της τοποθετησης ).Θα μπορουσε ομως να το κανει και να σε κερδισει σαν πελατη για τα σερβις αφου ελενξει τη δουλεια που εγινε .Αυτα για Ελλαδα .
Ο φιλος που ανεβαινει πανω ειπε πως πολλοι Βουλγαροι τα μετατρεπουν μονοι τους στο μερος που παει δεν εχει συνεργεια της προκοπης και αυτοι που ρωτησε δεν ηξεραν τιποτα. :)
Άβαταρ μέλους
johndrama
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008, 02:25
Τοποθεσία: N.Δραμας


Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες