Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Εκδρομή στο ΚαράΝτερέ 16-17Οκτ

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Δημοσίευσηαπό gmav » 15 Οκτ 2004, 08:40

xtrail έγραψε:....
Μπορούμε μάλλον να ψήσουμε κάπου έξω. Οποιος έχει μικρή ψησταριά την φέρνει μαζί του.


αν ψήσουμε έξω, που θα φάμε? έξω? ή μέσα στο εστιατόριο?
Αν βρέχει? τελικά προμήθειες θα πάρουμε? τι?
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 15 Οκτ 2004, 09:03

Λοιπόν αυτό που γνωρίζουμε είναι το εξής:
Την εκεί κουζίνα την διαχειρίζεται άλλος από αυτόν που διαχειρίζεται το καταφύγιο. Ο δευτερος δεν μπορούσε να δώσει πληροφορίες αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την κουζίνα (λογικά όχι). Ο υπεύθυνος πάντως θα είναι εκεί το Σάββατο, οπότε τον ρωτάτε. Είπε πως μπορούμε να το κάνουμε έξω ελευθερα. Αυτό που δεν θυμάμαι ειναι αν υπάρχει κάποιο υπόστεγο εκεί. Ο χώρος που θα φάμε είναι η τραπεζαρία φυσικά και όχι έξω(εχει και τζάκι για να μην κρυώνετε)
Ως προς τις προμήθειες παίρνει ο καθένας ή οπως είπαμε σε ομάδες ότι νομίζει και μόνο για το Σάββατο, δηλαδή όχι πάρα πολλά. Αν οι συνθήκες δεν το επιτρέπουν έχουμε πολλές εναλλακτικές. Ας μην φέρει τουλουμπάκια ο Γιώργος, πάρτε ρεβανι από Βέροια!!!! Την Κυριακή θα χρειαζετε να έχει ο καθένας κάτι για να του κόψει την πεινα ως που να φτάσουμε κάπου για φαγητό.
Για τις διαδρομές, το Σάββατο μπορούν να γίνουν βόλτες στην περιοχή γύρω από το Σέλι. Ανεβαίνοντας υπάρχουν μέρη που μπορεί να κάνει βόλτες ο καθένας. Εγώ λόγω του ότι θα έρθω κάπως αργά δεν μπορώ να έχω άποψη.
Για την επόμενη σίγουρα ανεβαίνουμε 3-5 Πηγάδια από την διαδρομή που έχει ο χάρτης. Στην Νάουσα μπορούμε να πάμε στον Α. Νικόλαο που έχει το δάσος.
Από εκεί να ανέβουμε Έδεσσα http://www.in.gr/agro/pella/nomos8.htm http://www.pella.gr/fisi.html και κατόπιν στο Μαυρο Δάσος που οδηγεί στα Λουτρά Πόζαρ (κοντά στην Αριδαία). Από Έδεσσα μπορούμε επίσης να πάμε Αγιο Αθανάσιο. Εκεί έχει πολλές ταβέρνες για φαγητό κλπ. Εφόσον υπάρχει διάθεση για κάτι τέτοιο. Αν υπάρχει κάποιος από την παρέα που να γνωρίζει την περιοχή καλά ας κάνει πρόταση.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gmav » 15 Οκτ 2004, 10:07

xtrail έγραψε:Λοιπόν αυτό που γνωρίζουμε είναι το εξής:
Την εκεί κουζίνα την διαχειρίζεται άλλος από αυτόν που διαχειρίζεται το καταφύγιο. Ο δευτερος δεν μπορούσε να δώσει πληροφορίες αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την κουζίνα (λογικά όχι). Ο υπεύθυνος πάντως θα είναι εκεί το Σάββατο, οπότε τον ρωτάτε. Είπε πως μπορούμε να το κάνουμε έξω ελευθερα. Αυτό που δεν θυμάμαι ειναι αν υπάρχει κάποιο υπόστεγο εκεί. Ο χώρος που θα φάμε είναι η τραπεζαρία φυσικά και όχι έξω(εχει και τζάκι για να μην κρυώνετε)


Θα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την τραπεζαρία με δικά μας φαγητά ή όχι? αυτό δε πρέπει να το ξέρουμε από σήμερα? τον εφοδιασμό σήμερα δε θα το κάνουμε? αν δε μας αφήσουν να χρησιμοποιήσουμε την τραπεζαρία που θα φάμε?

ας γράψουν όσοι μπορέσουν τι θα φέρουν και τι όχι για να μη φέρουμε όλοι τα ιδια πράγματα. πχ απο εξοπλισμό ή απο φαγητά.

mαto+ελπίδα =
maverickman+στελλα =
pyrosvestis+κατερινα =
gmav =
georgek =
xtrail + synodigos =
κώστας-νάνσυ =
yannis+λυδία+άλλοι 2-3 =
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό yannis » 15 Οκτ 2004, 11:10

mato έγραψε:... Το καταφύγιο του ΕΟΣ Βέρροιας στο Σέλι έχει διαθέσιμα κρεββάτια, με κόστος 15 ευρώ/άτ. (διαπραγματεύσιμο).


Πως το είπες αυτό ?? Γιατί 15 € ?? Όλα τα καταφύγια χρεώνουν 10 € για μή μέλη και 8 € για μέλη ορειβατικών συλλόγων. Τις τιμές τις καθορίζει η ΕΟΟΑ. Για ξαναδές το Μάνο γιατί θα πάρω ανάποδες.

Το διαπραγματεύσιμο μου άρεσε. Θα το κατεβάσει στα 10 και θα πούμε κι ευχαριστώ !!
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό mato » 15 Οκτ 2004, 11:10

gmav έγραψε:Θα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την τραπεζαρία με δικά μας φαγητά ή όχι? αυτό δε πρέπει να το ξέρουμε από σήμερα? τον εφοδιασμό σήμερα δε θα το κάνουμε? αν δε μας αφήσουν να χρησιμοποιήσουμε την τραπεζαρία που θα φάμε?

ας γράψουν όσοι μπορέσουν τι θα φέρουν και τι όχι για να μη φέρουμε όλοι τα ιδια πράγματα. πχ απο εξοπλισμό ή απο φαγητά.


Παιδιά προσπαθώ από χτες να συνεννοηθώ γι΄αυτό το θέμα αλλά δεν είναι εύκολο, αυτός με τον οποίο μιλάω (υπεύθυνος για το καταφύγιο ΣΧΟ) δεν μπορεί να ξεκαθαρίσει τι γίνεται με την κουζίνα και λογικά δημιουργείται πρόβλημα. Προσπαθώ να τον βρω πάλι απ' το πρωί αλλά δεν απαντάει (ούτε στο κινητό).
Έτσι όπως έχουν τα παράγματα μέχρι στιγμής και για να μην αγχωνόμαστε αδίκως, προτείνω να πάρουμε τα ελάχιστα απαραίτητα, έτσι ώστε να είμαστε ευέλικτοι - εκτός αν ξεκαθαρίσει η κατάσταση.
Λέγοντας τα "ελάχιστα" να σας πω τι θα πάρουμε εμείς μαζί :
από΄"εξοπλισμό":
-μικρό τραπέζι και δυό σπαστές καρέκλες
- σχάρα μικρή (just in case)
-παγούρια, πιάτα, κτλ., ψυγειάκι το οποίο θα περιέχει :
- κολατσιό για τις βόλτες (τοστ κτλ.)
- από κρέατα για ψήσιμο, μόνο δυό-τρεις παντσέτες ή λουκάνικα (ουσιαστικά για ένα άτομο - μαντέψτε ποιόν από τους δύο - αλλά μπορεί να καταλήξουν στον τρίτο) ώστε να "παίζει " η εναλλακτική της ταβέρνας.
- καμμιά σαλάτα, φέτα κτλ.
- θα προσπαθήσουμε για μαγειρευτό
- κρασί συνεταιρισμού (όχι ΠΟΛΥ καλό, αλλά αποθηκεύεται εύκολα)
- maalox :D :D :D

Οι παραπάνω ποσότητες μπορεί να αυξηθούν αν κάποιος ενδιαφέρεται να οργανωθούμε παρέα, όπως είπαμε στη συνάντηση.

Το νόημα είναι οτι αφού δεν ξέρουμε τι θα γίνει, να μπορούμε είτε να ψήσουμε (τα λίγα έστω), είτε να τα ξεχάσουμε και να βρούμε καμμιά ταβέρνα για το Σάββατο, και μπορούμε πάντα να ψήσουμε την Κυριακή στο βουνό.

Ελπίζω να βρω τον άνθρωπο (και να έχει βρεί αυτός τον άλλον) και να ξεκαθαρίσει εγκαίρως. Αν όχι, όπως τα περιγράφω παραπάνω.
Αυτά.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό georgek » 15 Οκτ 2004, 11:14

Λοιπόν σχετικά με το φαγητό έχω να προτείνω το εξής.
Αν δεν μας αφήσουν να χρησιμοποιήσουμε τη δική τους τραπεζαρία ( που το θεωρώ απίθανο) μπορούμε να στήσουμε έξω. Έχω μια τέντα 3χ3 μέτρα που πιστεύω καλύπτει. Επίσης τραπεζάκι θα φέρω καλού κακού. Από προμήθειες εγώ θα φέρω κάποια κρέατα, κρασί, μια σχάρα, (ΟΧΙ ΚΑΡΒΟΥΝΑ). Επίσης μπορώ να φέρω υλικά για σαλάτα (ντομάτες κλπ) και αλοιφές. Νερά αναψυκτικά ο καθένας τα δικά του. Τα κρέατα που θα φέρω θα είναι για 3-4 άτομα οπότε και τα υπόλοιπα αναλογικά. Ας φέρει και κάποιος άλλος παρόμοια πράγματα. Επίσης θα έχω υλικά για καφέδες και ένα τηγάνι μαζί. ΔΕΝ ΘΑ ΦΕΡΩ ΨΩΜΙ, οπότε ας φροντίσει κάποιος για αυτό.
Οτιδήποτε άλλο ας το γράψουμε εδώ
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό mato » 15 Οκτ 2004, 11:16

yannis έγραψε:
mato έγραψε:... Το καταφύγιο του ΕΟΣ Βέρροιας στο Σέλι έχει διαθέσιμα κρεββάτια, με κόστος 15 ευρώ/άτ. (διαπραγματεύσιμο).


Πως το είπες αυτό ?? Γιατί 15 € ?? Όλα τα καταφύγια χρεώνουν 10 € για μή μέλη και 8 € για μέλη ορειβατικών συλλόγων. Τις τιμές τις καθορίζει η ΕΟΟΑ. Για ξαναδές το Μάνο γιατί θα πάρω ανάποδες.

Το διαπραγματεύσιμο μου άρεσε. Θα το κατεβάσει στα 10 και θα πούμε κι ευχαριστώ !!


... και μένα μου έκανε εντύπωση, και ρώτησα δυό φορές, αλλά δεν ήξερα περί καθορισμού τιμών.
... Διαβλέπω ένταση και εκνευρισμό (από το "χύμα" της κατάστασης) ή ιδέα μου είναι ?
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gmav » 15 Οκτ 2004, 12:04

georgek έγραψε:Αν δεν μας αφήσουν να χρησιμοποιήσουμε τη δική τους τραπεζαρία ( που το θεωρώ απίθανο) μπορούμε να στήσουμε έξω. Έχω μια τέντα 3χ3 μέτρα που πιστεύω καλύπτει.


μη το θεωρείς και τόσο απίθανο. Αν θυμάμαι καλά η τραπεζαρία εκεί λειτουργεί ως εστιατόριο. πόσο εύκολα νομίζεις ότι θα μας αφήσουν να έχουμε τα δικά μας φαγητά, σαλάτες κτλ, και να χρησιμοποιήσουμε το εστιατόριο του χ? ο οποίος πιθανόν να πληρώνει ενοικιο κτλ κτλ? είναι σα να φέρνεις το φαγητό σου και να πας στο Χ εστιατόριο να φας.....

3χ3 = 9 τετρ. μέτρα για 16-17 άτομα μαζί με καρέκλες και τραπέζια? και θα φτάσει? είσαι σίγουρος? εμένα για λίγα μου φαινονται...

μιας και το σαββατο θα κινηθούμε στα περιξ της βεροιας, και με δεδομένο ότι το φαγητό θα γίνει σχετικά αργά για να έρθουν ολοι (xtrail + terry) θα μπορούσαμε να εφοδιαστούμε και από εκεί, αφού δούμε τι παίζει (για το αν μπορούμε να ψήσουμε κτλ κτλ.).

Ετσι σήμερα κανονίζει ο καθένας για τα ατομικά του (νερά, κολατσό, μπισκοτάκια, κρασάκια, ουισκάκια κτλ κτλ) και αύριο που θα μαζευτούμε στο σέλι, βλέπουμε τι χρειαζόμαστε, τι μπορούμε να κάνουμε και αγοράζουμε από την τοπική αγορά (να τους τζιράρουμε και λίγο)

mato έγραψε:... Διαβλέπω ένταση και εκνευρισμό (από το "χύμα" της κατάστασης) ή ιδέα μου είναι ?


αν εξαιρέσουμε την πληροφορία για τις τιμές των καταφυγίων (ούτε εγώ ήξερα κάτι τέτοιο)του Γιάννη, που είναι ο εκνευρισμός? να οργανωθούμε προσπαθούμε. αν είναι να μείνουμε "χύμα", πάμε εκεί και θα φάμε ότι βρούμε εκεί (κυνήγι - όποιος έχει άδεια κυνηγού να την έχει μαζί του :D , ρίζες, κάτι σα survivor :D
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό georgek » 15 Οκτ 2004, 12:20

gmav έγραψε:μη το θεωρείς και τόσο απίθανο. Αν θυμάμαι καλά η τραπεζαρία εκεί λειτουργεί ως εστιατόριο. πόσο εύκολα νομίζεις ότι θα μας αφήσουν να έχουμε τα δικά μας φαγητά, σαλάτες κτλ, και να χρησιμοποιήσουμε το εστιατόριο του χ? ο οποίος πιθανόν να πληρώνει ενοικιο κτλ κτλ? είναι σα να φέρνεις το φαγητό σου και να πας στο Χ εστιατόριο να φας.....



Εμένα μου έχει τύχει πολλές φορές να το συνδυάσω. Δηλαδή χρησιμοποιείς το εστιατόριο για βάση, και παίρνεις από αυτόν τα δευτερεύοντα δηλαδή σαλάτες, αναψυκτικά κλπ,και από την άλλη ψήνουμε τα δικά μας κρέατα και τ΄ρωμε. Έτσι συνδυάζουμε και το χαβαλά και την εξυπηρέτηση και είναι όλοι ευχαριστημένοι.
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό georgek » 15 Οκτ 2004, 13:21

Τί ώρα θα βρεθούμε στη Βέροια? Να πούμε κατά τις 10.30?
Εγώ δεν ξέρω τίποτα από Βέροια αλλά φαντάζομαι ότι θα υπάρχει κάποια κεντρική πλατεία στην οποία θα μπορούμε να πιούμε και ένα καφέ.
Οπότε προτείνω στις 10.30 στην κεντρική πλατεία. Αν ξέρετε κάτι άλλο ευπρόσδεκτο.
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό mato » 15 Οκτ 2004, 14:19

gmav έγραψε:που είναι ο εκνευρισμός?


OK, δεν γκρίνιαζα.
Για το ραντεβού, δεν συμφέρει να μπείς μέσα στη Βέροια, υπάρχει ένα cafe (έχει και ρεβανί) πάνω ακριβώς στη διασταύρωση για Κοζάνη, στον περιφερειακό της Βέροιας, Από εκεί νομίζω οτι πάει και για Σέλι. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Υ.Γ. τα καλλίτερα ρεβανί είναι του "Χοχλιούρου" αλλά για να βρείς το μαγαζί (το ξέρουν όλοι) μπαίνεις μέσα στην πόλη.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό georgek » 15 Οκτ 2004, 14:34

Ε και τι δηλαδη? Θα φάμε ραβανή Β' εθνική μόνο και μόνο για να μην μπούμε στην πόλη?
Αλήθεια ποιοι είμαστε οι πρωϊνοί και τι ώρα θα βρεθούμε? Όσο για το καφέ στον περιφερειακό, συμφωνώ αλλά τί ΩΡΑΑΑΑΑ!!!!!!

Αν δεν κάνω λάθος το πρωϊνό γκρουπ είναι:

mato
gmav
yannis
maverickman
pyrosvestis
georgek

και το απογευματινό είναι:

xtrail
synodigos
terry

Οπότε επείτε βρε παιδιά οι πρωϊνοι τι ώρα θα βρεθούμε.
Εγώ τώρα φεύγω από τη δουλειά. Θα μπω στο forum αργότερα το βράδυ ή θα μιλήσουμε τηλεφωνικά για την ώρα.
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό gmav » 15 Οκτ 2004, 15:12

λοιπόν......
τελευταία τηλεφωνικά νέα.....
υπάρχει η πιθανότητα να αλλάξουμε (και πάλι) προορισμό. σύμφωνοι για την αλλαγή είναι yannis, xtrail, synodigos, mato, gmav, maverickman, pyrosvestis

αυτή τη φορά προς Πιέρεια. Καταφύγιο Σαρακατσάνα (ή κάπως έτσι).
ενημέρωση για κρεβάτια απο το Γιάννη.
εκεί σίγουρα μπορούμε να ψήσουμε. Λεπτομπέρειες ακόμα δε ξέρω.
Το απόγευμα πιθανόν να είναι ο Γιάννης Θεσσαλονίκη και να βρεθούμε.

Τελικά νεα (προορισμός ktl) απο το τηλέφωνο αργότερα.

ΥΓ.
Στο σπίτι προς το παρόν δεν έχω ιντερνετ, αρα δε θα μπορεσω να δω τυχόν νεότερα post
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 15 Οκτ 2004, 16:31

Για δες πως αλλάζει ο καιρός!!!!! Τελικά αποφασιστηκε μέσα στο πρωινό η διαμονή στο καταφύγιο της Σαρακατσάνας στα Πιέρια, στον δρόμο προς Ελατοχώρι. Ειναι κοντα στην Ρητίνη.
Τα υπόλοιπα όπως τα έγραψε ο gmav και ότι είχαμε πει περι προμηθειών. Φέρνω μαζί μια ψησταριά. Θα συναντηθούμε με Γιάννη για λεπτομερειες κατά τις 7 το απόγευμα.
Για το μέρος που θα βρεθούν οι πρωινοί, αυτό καλύτερα να γίνει τηλεφωνικά καθώς δεν νομίζω να εξυπηρετήσει από εδώ μέσα.
Ουφ τι άγχος...!!!! :D
Από εκεί, είναι κοντά και η Δράμα :shock: :shock: :D :D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 15 Οκτ 2004, 17:13

εγω ενα πραγμα δεν καταλαβα.Πως αποφασισστικε κατι τετοιο?
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 19 επισκέπτες