Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Εκδρομές 3-5Σεπτ. & 10-12Σεπτ. (Βόρειος Όλυμπος τελικά)

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Δημοσίευσηαπό gmav » 07 Σεπ 2004, 11:16

xtrail έγραψε:...... Περάσαμε αρκετά όμορφα εκτός από την Κυριακή που λόγω καιρού έπεσε λίγο μελαγχολία και δεν κάναμε και κατάδυση :( . Ο καιρός εκεί ήταν πολύ καλυτερος από Θεσσαλονίκη που θύμιζε σχεδόν φθινόπωρο (ομίχλη,βροχή,πτώση θερμοκασίας)
.....


Την μελαγχολία την ξεπεράσαμε όταν αποφασίσαμε να πάμε στην ακτή καλόγριας όπου η διαύγεια του νερού ήταν ανεπανάληπτη!!!! η θάλασσα "καθρέπτης" λόγο άπνοιας και το κερασάκι στην τούρτα ήταν η εμφάνιση ενός μικρού δελφινιού σε απόσταση 200 μέτρων από την ακτή :D :D :D

ΥΓ.
Στην απελπισμένη προσπάθειά μου να πλησιάσω το δελφίνι με τη μάσκα μου απέτυχα παταγωδώς. :( Ας ελπίσω να μου δωθεί ξανά η ευκαιρία.
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό yannis » 07 Σεπ 2004, 12:40

Γειά χαρά στα παλικάρια. Δηλώνω παρών από τώρα. Προσωπικά προτιμώ θάλασσα.
Αν αποφασίσετε για Πήλιο θα πρότεινα να πάμε από τις ακτές τις Λάρισας.
Θα ανατρέξω στους χάρτες μου και θα επανέρθω.
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό xtrail » 07 Σεπ 2004, 12:52

georgek έγραψε:Όπως είναι γνωστό, δεν ρίχνω τις αντροπαρέες, τις οποίες ξέρω και να εκτιμώ. Αντίθετα μάλιστα αναγκάστηκα και πέταξα 1 κιλό τουλουμπάκια με σοκολάτα και 5 τουλούμπες γεμιστές(ειδική παραγγελία του Master) τα οποία και είχα προμηθευτεί για να κρατάω μαζί.
Άλλοι είναι αυτοί στο forum που προφασίζονται διάφορα (βλέπε πλακάκια, ντουλάπες, γέννες, βαφτήσια κ.λ.π) για να "την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια". :roll:

Επίσης η αλλαγή προορισμού τι να σημαίνει άραγε? Από γνωστή κωμόπολη της ηπειρωτικής Χαλκιδικής (Αρναία), ξαφνικές μυστικές επισκέψεις στην κεντρική Ελλάδα (Βόλο - Πήλιο). Μετά προτάσεις για αυτή την περιοχή και μετά ακύρωση. Δεν μας τα λέει καλά ο κυρ συντονιστής. :roll:

Anyway τα προσπερνώ όλα αυτά και επανέρχομαι στο θέμα του ΣΚ. Το Λιτόχωρο είναι πολύ καλή πρόταση και συνδυάζει αρκετά πράγματα. Δεν προσφέρεται ιδιαίτερα για ελεύθερο camping, αντίθετα έχει κάποια οργανωμένα. Μετά από δύο συνεχή ΣΚ στο Λιτόχωρο (όπου πέρασα καταπληκτικά με οικοδεσπότη τον yanni), θα προτιμούσα να πάμε και κάπου αλλού. Προτείνω την περιοχή της Ολυμπιάδας- Σταυρού. Προσφέρεται για camping, ψαροντούφεκο (τώρα που έβγαλα και άδεια) πιθανόν και κατάδυση (δεν ξέρω αν επιτρέπεται αλλά άκουσα καλά λόγια για το βυθό) και ...........είναι κοντά στην Αρναία. Επίσης είναι κοντά και στις Σέρρες (σχετικά). Ο φίλος xakou φυσικά και είναι ευπρόσδεκτος.
Για προτάσεις στο κοντινό μέλλον θα γράψω σε άλλη θεματική ενότητα.

Με ελαφρά πηδηματάκια δεν την έκανα ποτέ :D Ούτε η αλλαγή πορείας σημαίνει κάτι. Η βασική πρόταση είναι το Πήλιο (ο Μάνος θα βρίσκεται εκεί), απλά σκέφτηκα πρώτα εσένα που μπορεί να σου πέφτει μακριά και μετά και τον Γιάννη που μπορεί να μην έχει πολύ ελεύθερο χρόνο για βόλτες οπότε το Λιτόχωρο να είναι καλή λύση (προσφέρει και το βουνό σε περίπτωση που ο καιρός δεν επιτρέπει θάλασσα).
Οπως βλέπω υπάρχει και η πρόταση του Γιάννη για Λάρισα (να φανταστω Κόκκινο Νερό κλπ). Το κακό είναι πως όλα αυτά (βλέπε πλακάκια, ντουλάπες, γέννες, βαφτήσια κ.λ.π) είναι πραγματικά και με έχουν κουράσει κι εμένα τον τελευταίο καιρό. Επειδή ειναι το τελευταίο μου ελευθερο ΣΚ θα ήθελα να ειναι κάπου εκτός Χαλκιδικής που φέτος την φάγαμε με το κουτάλι... (σκεφτόμουν ακόμα και Ξάνθη,Σταυρούπολη κλπ αλλά τι να πρωτοπροτείνεις??)
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό yannis » 07 Σεπ 2004, 13:34

xtrail έγραψε: Η βασική πρόταση είναι το Πήλιο (ο Μάνος θα βρίσκεται εκεί), απλά σκέφτηκα πρώτα εσένα που μπορεί να σου πέφτει μακριά και μετά και τον Γιάννη που μπορεί να μην έχει πολύ ελεύθερο χρόνο για βόλτες οπότε το Λιτόχωρο να είναι καλή λύση (προσφέρει και το βουνό σε περίπτωση που ο καιρός δεν επιτρέπει θάλασσα).


Τελικά είναι αρχηγός ο κύριος συντονιστής. Σκέφτεται πριν από μας για μας :wink:
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό maverickman » 07 Σεπ 2004, 13:57

yannis έγραψε:
xtrail έγραψε: Η βασική πρόταση είναι το Πήλιο (ο Μάνος θα βρίσκεται εκεί), απλά σκέφτηκα πρώτα εσένα που μπορεί να σου πέφτει μακριά και μετά και τον Γιάννη που μπορεί να μην έχει πολύ ελεύθερο χρόνο για βόλτες οπότε το Λιτόχωρο να είναι καλή λύση (προσφέρει και το βουνό σε περίπτωση που ο καιρός δεν επιτρέπει θάλασσα).


Τελικά είναι αρχηγός ο κύριος συντονιστής. Σκέφτεται πριν από μας για μας :wink:


δεν βαριεσαι δυσκολη δουλεια αλλα καποιος πρεπει να βγαλει τα καστανα απο την φωτια ...
Βλεπεις στα σουβλάκια πλακώνουν ολοι μεχρι να πεις κυμινο... αλλα στα καστανα...
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό georgek » 07 Σεπ 2004, 14:21

Το Πήλιο είναι όντως μακρυά για εμένα. Είχα πάει την Πρωτομαγιά και είναι μακρυά για ένα ΣΚ. Για τη Λάρισα δεν ξέρω, αλλά θα προτιμούσα κάτι πιο κοντά.
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό xtrail » 07 Σεπ 2004, 14:21

yannis έγραψε:Τελικά είναι αρχηγός ο κύριος συντονιστής. Σκέφτεται πριν από μας για μας :wink:

Δεν είμαι αρχηγός. Προσπαθώ να βρω την λύση που θα την ακολουθήσουν, αν όχι όλοι, τουλάχιστον οι περισσότεροι. Και φυσικά δεν είναι κακό να υπάρχουν και δύο προτάσεις και να ακολουθήσει ο καθένας όπου τον βολεύει. Πέσανε και πολλές προτάσεις στο τραπέζι...Δεν προσπαθώ να επιβάλω καμιά δικιά μου πρόταση και το διευκρινίζω για να μην παρεξηγησει ο οποιοσδήποτε.
Επίσης γίνονται και συνενοήσεις τηλεφωνικά, που μπορεί να βολεύουν, αλλά πρέπει να μεταφερθούν και μερικές απόψεις κι εδω, αφού δεν είναι με όλους εφικτή η τηλ. επικοινωνια και μπορεί να μοιάζουν δικες μου αλλά δεν είναι -αυτός ειναι και ο ρόλος μου πολλές φορές, να ακούω παράπονα, να μεταφέρω προβληματισμους κλπ-

Ετσι έχουμετα εξης: μάλλον ότι οι περισσότεροι θέλουν ακόμα θάλασσα (μεταξύ αυτών κι εγώ εφόσον ο καιρός το επιτρέπει-αλλιώς βουνό). Για κάμπινγκ-ελευθερο ή οργανωμένο- επίσης η άποψη που επικρατεί, είναι να μην το επιχειρήσουμε (στο Πήλιο θα ήταν προτιμότερο το δωμάτιο, ασε που και οπουδήποτε να πάμε θα υπάρχει ο κίνδυνος της βροχής και της καταστροφής της εκδρομής).
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 08 Σεπ 2004, 17:01

Για το τι τελικά θα γίνει (χωρίς αυτό να είναι δεσμευτικό για κανέναν) μετά από τις τηλεφωνικές συνομιλίες μας, θα μας το περιγράψει ο Γιάννης σε επόμενο μήνυμα.
Το Πήλιο πάντως απορρίφθηκε (όχι από όλους) ως μακρινή διαδρομή για ΣΚ. Η πρόταση είναι συνδιασμός βουνό-θάλασσα. Διαμονή σε καταφύγιο πάνω από το Δίον- Βροντού, με διάφορες δραστηριότητες. Ελπίζω να ακολουθήσουν όσοι περισσότεροι μπορέσουν ακόμα και αυθημερόν ακόμα και φίλοι που ακόμα δεν έχουμε γνωριστεί (πχ xakou). Δεν απέχει μακριά από την Θεσσαλονίκη.
Ο εξοπλισμός που θα χρειαστεί ο καθένας θα περιγραφεί επίσης από τον Γιάννη.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό yannis » 08 Σεπ 2004, 23:28

Τελικά αποφασίσαμε να πάμε στο καταφύγιο του Ολύμπου στην περιοχή "κρεββάτια". Υψόμετρο 1.000 μ, πρόσβαση με ΙΧ.

Οδηγίες προς ναυτιλομένους:
1. Παίρνουμε την έξοδο "Γρίτσα-Δίον" της ΕΟ. Η έξοδος αυτη είναι ακριβώς πριν την έξοδο για το Λιτόχωρο (20 χλμ μετά την Κατερίνη).

2. Περνάμε τα χωριά Δίον και Καρίτσα και λίγο μετά στρίβουμε αριστερά στις πινακίδες που γράφουν "Βροντού" και "καταφύγιο Κρεββάτια". Από την ΕΟ μέχρι εδώ έχουμε περίπου 10 χλμ. Προσοχή γιατί οι πινακίδες δεν είναι πολύ μεγάλες.

3. Μπαίνουμε στο χωριό Βροντού και ακολουθούμε τη σήμανση για Όλυμπο, Αγία Κόρη, Αγία Τριάδα, Κρεββάτια. Βγαίνουμε από το χωριό και ακολουθούμε ασφαλτοστρωμένο δρόμο έχοντας μπροστά μας τον Όλυμπο (περίπου 2 χλμ). Φτάνουμε σε διασταύρωση όπου ακολουθούμε τον κατηφορικό δρόμο λοξώς δεξιά προς Αγία Τριάδα και Κρεββάτια. Περνάμε το ποτάμι ανεβαίνουμε απέναντι, και περνάμε τη διασταύρωση για Παλιά Βροντού όπου ο δρόμος στρίβει απότομα αριστερά. Σε λίγα μέτρα στρίβουμε δεξιά στο χωματόδρομο προς Κρεββάτια (πινακίδα). Από εκεί το καταφύγιο είναι 8,5 χλμ.

Δραστηριότητες:
1. πεζοπορία
2. μπάνιο στο ποτάμι
3. αναρρίχιση (μικρές διαδρομές -top rope)
4. Ποδήλατο προς Ξερολάκι (δυτικός Όλυμπος)
5. Τζιπάδα προς Πέτρα-Ξερολάκι
6. Κατσικάκι γεμιστό κατόπιν παραγγελίας.
Διαλέγετε και παίρνετε.

Επειδή τα Κρεββάτια έχουν λίγα ...........κρεββάτια (20 μόνο) δηλώστε όσο πιο γρήγορα γίνεται.

Περισσότερες λεπτομέριες αύριο.
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό xtrail » 09 Σεπ 2004, 13:24

Μέχρι στιγμής παρών δηλώνουν οι εξής:
1. gmav
2+3. master με Νατάσα...
4. xtrail
5. synodigos
6. yannis
κλείσαμε το 8κλινο οπότε έχουμε ακόμα 2 κενές θέσεις. Τα υπόλοιπα ειναι κλεισμένα ήδη!! Αν μαζευτούμε περισσότεροι βλέπουμε τι θα γίνει. Αυθημερόν θα έρθει ο Κώστας χωρίς την Νάνσυ (terry).
Στον ξενώνα θα έχει σεντόνια, κουβέρτες κλπ. Νερό χλιαρό. Αν θέλετε πάρτε μαζί υπνόσακκο. Επίσης για τις δραστηριότητες να έχετε μαζί μποτάκι ορειβατικό, φλις,μερικά μπλουζάκια, μαγιώ, πετσέτες προσώπου, σώματος, καλλυντικά :shock: .
Υπάρχει και η δυνατότητα για μπάνιο στην θάλασσα (μάλλον για την Κυριακή) Οι θερμοκρασίες που βλέπω για την περιοχή κυμαίνονται από 10-18C.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό superspy » 09 Σεπ 2004, 13:47

Βλέπω ότι υπάρχει «ισχυρή» ομάδα στην Β. Ελλάδα!

Εύγε παιδιά και ελπίζω να τα πούμε και από κοντά

Καλά να περάσετε!


:band:
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό georgek » 09 Σεπ 2004, 13:53

xtrail έγραψε:κλείσαμε το 8κλινο οπότε έχουμε ακόμα 2 κενές θέσεις. Τα υπόλοιπα ειναι κλεισμένα ήδη!!


Κατσικάκι γεμιστό κλείσατε? :D :D
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό yannis » 09 Σεπ 2004, 14:06

georgek έγραψε:Κατσικάκι γεμιστό κλείσατε? :D :D


Το κατσικάκι θέλει και τουλούμπα γεμιστή μετά για επιδόρπιο. Αφού δεν έρχεσαι δεν έχει κατσικάκι.
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό yannis » 09 Σεπ 2004, 14:10

superspy έγραψε:Βλέπω ότι υπάρχει «ισχυρή» ομάδα στην Β. Ελλάδα!

Εύγε παιδιά και ελπίζω να τα πούμε και από κοντά

Καλά να περάσετε!


:band:


Ευχαριστούμε superspy. Όπως βλέπεις το παλεύουμε.
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό maverickman » 09 Σεπ 2004, 14:23

Κυριακή θα είμαι εκτός θεσσαλονίκης.Καλά να περάσετε και να προσέχετε.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες