Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Προτάσεις για εκδρομές

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Προτάσεις για εκδρομές

Δημοσίευσηαπό xtrail » 10 Νοέμ 2004, 21:59

Αφού υπάρχουν τόσοι προορισμοί που δεν έχουμε πάει ή θα μας αρεσε να ξαναπάμε, προτείνετε όπου εσείς επιθυμείτε. Πεδίο δράσης η Βόρεια Ελλάδα και όχι μόνο.
Να σκεφτείτε πως αυτά θα είναι μέρη για μελλοντικές μας εκδομές, μονοήμερες ή διήμερες. Αν μπορείτε να γίνεται και πολύ συγκεκριμένοι ακόμα καλύτερα (εννοώ όχι να πούμε ενα απλό "Δράμα" αλλά μια συγκεκριμένη διαδρομή)
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gc60 » 23 Νοέμ 2004, 15:15

Απο τον Μαρτιο του 2005...

1) Εδρα εκδρομης -> Καστρακι Καλαμπακας. Βολτα στα Μετεωρα, Μετσοβο, Περτουλι. Τα βουνα στο Κακοπλευρι ειναι καταπληκτικα και ευκολα προσβασιμα.
Τον Μαρτιο θα εχει χιονι, αλλα δεν θα ειναι δυσκολα τα πραγματα.
Περιηγητικη εκδρομη, με αρκετο extreme για τους πορωμενους στους χωματοδρομους και αρκετή θέα για τους εκδρομιστες :)

2) Εδρα εκδρομης -> Υπο σκεψη/συζητηση. Ο γυρος του Πηλιου. Τον εχω κανει παλια με επιβατικο. Θα ηθελα και με 4χ4 για να χωθουμε σε κανα χωματοδρομο. Εξερευνητικη εκδρομη, με αγνωστους προορισμους :), εκτος φυσικα απο τον γυρο του βουνου...!
Βολτα και στο χιονοδρομικο αν εχει χιονι :)

Αναχωρηση: Παρασκευη απογευμα, επιστροφη Κυριακη απογευμα.

Σχολια:
Γνωστοι προορισμοι, all-time-classic. Ευκολοι, κοντα... σχετικα με την Β.Ελλαδα, οικογενειακοι, ερχονται και επιβατικα.

Απαραιτητα προσοντα....
Καλη διαθεση, απο 10-100 ανεκδοτα εκαστος στο μυαλο του/της, διαθεση για εξερευνηση και συχνες στασεις για φωτο και αλλαγες πάνας!!! :)

Αυτα.
Άβαταρ μέλους
gc60
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2004, 13:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό yannis » 23 Νοέμ 2004, 15:24

gc60 έγραψε:Αναχωρηση: Παρασκευη απογευμα, επιστροφη Κυριακη απογευμα.


Γιώργο υπάρχουν 2 φράσεις που ο ακατονόμαστος μισεί.
α. Αναχώρηση Παρασκευή
β. Αναχώρηση Σάββατο

Μας απαγορεύει να τις χρησιμοποιούμε.
Ζήτα του γρήγορα συγνώμη πριν θυμώσει και........ :roll:
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό gc60 » 23 Νοέμ 2004, 15:38

yannis έγραψε:Γιώργο υπάρχουν 2 φράσεις που ο ακατονόμαστος μισεί.
α. Αναχώρηση Παρασκευή
β. Αναχώρηση Σάββατο

Μας απαγορεύει να τις χρησιμοποιούμε.
Ζήτα του γρήγορα συγνώμη πριν θυμώσει και........ :roll:


συγγνωμη...

departure there Friday...
arrival here Sunday...

ουφ!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
gc60
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2004, 13:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 23 Νοέμ 2004, 15:38

Δεν είναι απαγορευμένες σε εσας, σε εμένα ειναι :( Αυτό δεν είναι περιορισμός για κανέναν, οπότε δεν χρειάζετε να ζητήσεις συγνώμη. Οπως έγραψα και σε άλλη ενότητα δεν είναι απαραίτητο να μπορούμε όλοι την ίδια ημερομηνία. ΑΝ πάντως γίνει κάποια εκδρομή μακριά, σε ΠΣΚ που θα έχω μάθημα μόνο Σ και όχι και Π, θα προσπαθήσω να βρω αντικαταστάτη.
ο ακατονόμαστος
μπορείς να με λες είτε xtrail είτε Αλέξανδρο :D
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό yannis » 23 Νοέμ 2004, 15:52

xtrail έγραψε:μπορείς να με λες είτε xtrail είτε Αλέξανδρο :D


yes master :salute:
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό mato » 23 Νοέμ 2004, 16:15

xtrail έγραψε:μπορείς να με λες είτε xtrail είτε Αλέξανδρο :D


εμένα μ΄αρέσει το alextrail.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 23 Νοέμ 2004, 16:21

Θα παρακαλούσα να κρατάμε καθαρες τις ενότητες για να μπορεί να παρακολουθεί κάποιος. Ηδη έσπασα την ενότητα για τα Ζαγοροχώρια αφού γράφτηκαν αρκετά άσχετα. Ειπαμε να γράψετε κάτι σχετικό με εκδρομές και εσεις πάτε να με ξαναβαφτίσετε!!! :D (ale-X-trail)
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 24 Νοέμ 2004, 02:45

xtrail έγραψε:Θα παρακαλούσα να κρατάμε καθαρες τις ενότητες για να μπορεί να παρακολουθεί κάποιος. Ηδη έσπασα την ενότητα για τα Ζαγοροχώρια αφού γράφτηκαν αρκετά άσχετα. Ειπαμε να γράψετε κάτι σχετικό με εκδρομές και εσεις πάτε να με ξαναβαφτίσετε!!! :D (ale-X-trail)




Επειδή είμαι καινούργιος.Το παραπάνω Ελληνιστη και εις την καθημερινήν και καθομιλουμένην ονομάζεται ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ :?: :?: :shock: :D

Με πρόσφατα τα γεγονότα του πολυτεχνείου προτείνω πραξηκόπημα... :!: :tank:


Η αληθεια είναι οτι και κάποιο δίκιο έχει ο κ.κ Διαχειρηστης μας και κατι πρέπει να κάνει για να δικαιολογίσει την ύπαρξη του :P :P :D

Αλλα κάπου πρέπει να γράφουμε και εμείς τα ασχετά μας για να περνάει η ώρα.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό xtrail » 24 Νοέμ 2004, 18:43

Δεν λέγεται λογοκρισία. Απλά προσπαθώ να κρατήσω τις ενότητες σχετικές με το θέμα. Και ειδικά με πράγματα που πιθανόν να ενδιαφέρουν κάποιους πχ που θα ήθελαν να επισκεφθούν ενα μέρος που εμείς-εσύ πήγαμε και να θέλει να αντλήσει πληροφορίες. Κατανοώ το χαβαλέ και το κάνω κι εγώ :D , δεν ορίζω σε κανέναν τι θα πει, όπως και κανένας από εδώ μέσα το κάνει. Αρκετές φορές μου έχουν ζητήσει διάφοροι (κι ας με λένε ακατονόμαστο)να σπάσω ενότητες για να μένει το ζουμί και όλα τα προαναφερόμενα.
Νικόλα άλλη φορά δεν θα το ξανακάνω :oops:.
Πρότεινε κάτι για την περιοχή σου και αν μπορείς βγάλε και κάποια διαδρομή. Πέρσι που είχαμε έρθει , κινηθήκαμε από Γουμένισσα, Καστανερή, Μεγάλα Λιβάδια,Σκρα.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό synodigos » 24 Νοέμ 2004, 20:00

gc60 έγραψε:
2) Εδρα εκδρομης -> Υπο σκεψη/συζητηση. Ο γυρος του Πηλιου. Τον εχω κανει παλια με επιβατικο. Θα ηθελα και με 4χ4 για να χωθουμε σε κανα χωματοδρομο. Εξερευνητικη εκδρομη, με αγνωστους προορισμους :), εκτος φυσικα απο τον γυρο του βουνου...!
Βολτα και στο χιονοδρομικο αν εχει χιονι :)

Αναχωρηση: Παρασκευη απογευμα, επιστροφη Κυριακη απογευμα.

Αυτα.


λοιπον να'μαι και εγω.Συμφωνα με της πληροφοριες που εχω,αυτο το πσκ στο πηλιο θα εχουμε τα πρωτα χιονια.Οι καταστασεις περιπλεκονται λιγο γιατι 1/δεν ξερουμε τι χιονι θα ριξει και ποιοι χωματοδρομοι θα περπατιουνται 2/μια καλη διαδρομη (χωμα) απο Χανια προς Κισσο περναει απο το χιονοδρομικο κεντρο και αν χιονισει θα ειναι το πρωτο σαββατοκυριακο που θα λειτουργησει και μαλλον θα γινεται ψιλοχαμος...
Κάποιος είπε πως ο δρόμος είναι η φλέβα της φωτιάς,ψυχή μου πάντα να κυλάς.Κάποιος είπε πως ταξίδι είναι μόνο η προσευχή,καρδία μου να ΄σαι ζωντανή...
Άβαταρ μέλους
synodigos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 25 Φεβ 2004, 14:14
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό gc60 » 24 Νοέμ 2004, 20:33

Οι πληροφοριες σου ειναι σωστες. Αναμενετε πολλλλυυυυ χιονι απο οτι βλεπω ;)
Δυστυχως, για μακρυνους προορισμους, θα ειμαι διαθεσιμος μετα τα μεσα Φεβρουαριου.
Μακαρι να τα καταφερουν τα παιδια να ερθουν.
Θα ηθελα πολυ να 'περπατησω' αυτον τον χωματοδρομο :)
Άβαταρ μέλους
gc60
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2004, 13:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό georgek » 24 Νοέμ 2004, 21:44

synodigos έγραψε:λοιπον να'μαι και εγω.Συμφωνα με της πληροφοριες που εχω,αυτο το πσκ στο πηλιο θα εχουμε τα πρωτα χιονια.Οι καταστασεις περιπλεκονται λιγο γιατι 1/δεν ξερουμε τι χιονι θα ριξει και ποιοι χωματοδρομοι θα περπατιουνται 2/μια καλη διαδρομη (χωμα) απο Χανια προς Κισσο περναει απο το χιονοδρομικο κεντρο και αν χιονισει θα ειναι το πρωτο σαββατοκυριακο που θα λειτουργησει και μαλλον θα γινεται ψιλοχαμος...


Το θεωρώ απίθανο να λειτουργήσει το χιονοδρομικό στα Χάνια με το πρώτο χιόνι. Συνήθως τα Χάνια είναι το τελευταίο χιονοδρομικό που ανοίγει και το πρώτο που κλέινει. Η διαδρομή χωρίς χιόνι έχει καθαρά περιηγητικό ενδιαφέρον. Μπορούμε να πάμε και με επιβατικά αυτοκίνητα.

Ερώτηση:Υπάρχει διάθεση για κάτι περισσότερο από την πρόταση του gc για αυτό το ΣΚ? Πολλή ατονία διακρίνω......................
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό xtrail » 24 Νοέμ 2004, 22:14

Ο δρόμος Χάνια-Κισσός ειναι γενικά πολύ ευκολος. Υπάρχουν εκεί διάφοροι παράδρομοι που δεν έχω πάει ποτέ, αφού στόχος ήταν η άλλη μεριά.
Προτείνω για να μην λέμε έτσι απλά προτάσεις, αν θέλει ο καθένας να ανοίγει έναν χάρτη και να λέει πιο συγκεκριμένα πράγματα και πιο εφικτά. Πχ ο gc πρότεινε 2 πολύ ωραίους προορισμούς που προυποθέτουν 3ήμερο και ο ίδιος δεν μπορεί :shock: :D .Νομίζω πως ο Μάνος δεν θα μπορεί να ακολουθήσει για 2-3 ΣΚ.
Για τον καιρό η θερμοκρασία θα είναι πολύ χαμηλή, άρα και λάσπες να έχει θα είναι παγωμένες (μιλάω εκ πείρας από πρόσφατη μυστική βόλτα που έκανα).Για το χιονοδρομικό επίσης έχει δίκιο ο georgek, από τον οποίο περιμένουμε να μας βγάλει 2-3 διαδρομές για Σέρρες και να μας τις προτείνει.
Για το Σάββατο προτάθηκε βολτα στα πέριξ από τον gc60(ήδη θα είναι στην παρέα 4-5 jimny? από την δική του παρέα) και πιθανόν να ακολουθήσουν και μερικοί από εδώ. Εγώ ως γνωστό δεν μπορώ. Για Κυριακή μπορεί να πεταχτώ ως το Λιτόχωρο, αλλά ακόμα τίποτα δεν είναι σίγουρο. Όποιος θέλει ακολουθεί.Δεν έχουμε βγάλει κάποια διαδρομή ή δραστηριότητα, άρα ότι κάτσει ανάλογα με την διάθεση και τον καιρό.
georgek έγραψε:Πολλή ατονία διακρίνω......................
ΜΜππππρρρρρρ κρυο κρύο καιρός για δύο...τριο....κλπ!!! :D
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 24 Νοέμ 2004, 23:10

Μι απολυ καλη ιδεα που απαιτει ομως σχετικη οργανωση ειναι καθοδος απο Μετσοβο στην λιμνη των Κρεμαστων στο Καρπενησι. εχω διαβασει καποιες σχετικες ππληροφοριες και αποτελει για μενα (πρωτα ο θεος)Εναν απο τους προορισμους μου το 2005.Υπαρχεικαποιος που να εχει σχετικες πληροφοριες?
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Επόμενο

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες