Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πρόβλημε με θερμοκρασία

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

Πρόβλημε με θερμοκρασία

Δημοσίευσηαπό LefM3 » 23 Ιουν 2008, 19:12

Καλησπέρα σε όλους,νέος στο site και γενικά στο χώρο του quad.
Πρόσφατα αγόρασα χωρίς πολύ σκέψη μια γουρούνα Sym Quadlander 250cc μεταχειρισμένη με 5.000κμ.Είναι σε πολύ καλή κατάσταση και είχε καλή τιμή και εκανα άμεσα την αγορά.
Όλα καλά,όλα ωραία η γουρούνα δουλεύει πολυ καλά αλλα ορισμένες φορές ανάβει το λαμπάκι της θερμοκρασίας χωρίς ιδιαίτερη πίεση,δηλαδή χαλαρές διαδρομές.
Έλεγξα το αντιψυκτικό και συμπλήρωσα περίπου ένα λίτρο με νερό σκέτο,αλλα πάλι τα ίδια...
Βασικά νομίζω οτι υπάρχει ένα μικρό βεντιλατερ μπροστά στο ψυγειάκι αλλα ποτέ δε το έχω ακούσει να δουλεύει.
Τι μπορεί να φταίει?Η μηχανή και τα κολάρα δεν εχουν την παραμικρή διαρροή.
Ευχαριστώ προκαταβολικά
Άβαταρ μέλους
LefM3
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 23 Ιουν 2008, 19:02
Τοποθεσία: Serres

Πρόβλημε με θερμοκρασία

Δημοσίευσηαπό commbba » 23 Ιουν 2008, 21:20

Δέν γνωρίζω πολλά απο μηχανάκια (έχω αμάξι) αλλά η φιλοσοφία πιστεύω είναι η ίδια.Εφόσον έχει ηλεκτρολιγική εγκατάσταση , πρέπει να ελέγξεις εάν είναι καμένη καμμία ασφάλεια ή εάν είναι το βεντιλατέρ καμένο.Πάντα σε οποιαδήποτε βλάβη ξεκινάμε απο τα έυκολα και προχωράμε ...Εάν δέν γνωρίζεις τίποτα απο όλα αυτά , πήγαινε το σε ένα καλό μάστορα και μπορεί να μήν σου πάρει και τίποτα , εφόσον είναι απλή η βλάβη.Άν πήρες και βιβλίο οδηγειών , κοίτα πού είναι η κάθε ασφάλεια του εκάστοτε καταναλωτή και άσε το μηχανάκι στο ρελαντί να ανεβάσει θερμοκρασία και να δείς εάν λειτουργεί το βεντιλατέρ.Επίσης έλεγξε με ένα κατσαβίδι εάν το βεντιλατέρ περιστρέφεται ελέυθερά ,όταν είναι σταματημένο.Στο αμάξι είχα κάποτε την ίδια βλάβη , μου ανέβασε θερμοκρασία και τελικά είχε καεί το μπροστά βεντιλατέρ και έκαψε την ασφάλεια και του δεύτερου.
Άβαταρ μέλους
commbba
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 13 Απρ 2008, 21:01
Τοποθεσία: Ερέτρια-Ευβοίας

προβλημα με θερμοκρασια 2

Δημοσίευσηαπό alyor314 » 04 Ιούλ 2008, 14:13

Καλησπερα σε ολους.αγορασα προσφατα το cobra 350 της aeon.Καλο φαινεται αλλα εχω κ εγω ενα θεμα με την θερμοκρασια.Ο δηχτης λοιπον της θερμοκρασιας εχει 8 γραμμες εμενα η θερμοκρασια του χωρις πολυ ζωρισμα γιατι το στρωνω ακομα 500 χλμ εχω κανει,φτανει της 6 με 7 γραμμες κ με καιει στα ποδια.Πηγα στον αντιπροσωπο κ μου ειπε οτι ετσι πρεπει να δουλευει εφοσον ακουω το βεντιλατερ(που το ακουω μεν) να δουλευει ομως η απαντηση του δεν με επεισε.Η εμπειρια μου με μηχανες ειναι μιδαμινη αλλα δεν μου φαινεται κ λογικο να ανεβαζει τοσο πολυ θερμοκρασια δηλ. οταν θα παω στο βουνο τη θα κανει?..Τα υπολοιπα γουρουνακια ετσι δουλευουν?αν μπορει καποιος ας με βοηθησει γιατι αγχονωμαι με καινουριο μηχανημα κ δεν κανει!ευχαριστω.. :P
Άβαταρ μέλους
alyor314
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 16 Απρ 2008, 13:29
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ ΑΘΗΝΑ

προβλημα με θερμοκρασια 2

Δημοσίευσηαπό blaster33 » 04 Ιούλ 2008, 17:28

Κοιτα αν εχει παραφλου... Αν εχει και δουλευει κ το βεντιλατερ εισαι οκ. Να θυμασε παντα οτι τα γουρουνια δεν σχεδιαστικαν για να τα οδηγας με σαγιοναρα και σορτσακι αλλα με τον καταλληλο εξοπλισμο οπωτε αν σου βγαζει κ λιγο παραοανω ζεστη δεν πειραζει αρκει να εχει παραφλου κ να δουλευει το βεντιλατερ. Ελπιζω να σε βοηθησα
Εγω πηγαινα κανονικα ο αλλος ηθελε να ξεφορτωσει τα μπαζα

vakis
Άβαταρ μέλους
blaster33
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 13 Ιουν 2005, 10:18
Τοποθεσία: melissia

Δημοσίευσηαπό alyor314 » 01 Σεπ 2008, 13:33

aeon 350 cobra.τελικη ταχ. γυρω στα 100 χλμ.στιβαρο κ καλο κρατημα στο δρομο μεχρι 80χλμ.καταναλωση γυρω στα 6λ τα 100χλμ.αρνητικο εχω κανει 2100 χλμ. κ μου εμφανησε προβλημα με τη θερμοκρασια,σταματησε να δουλευει το βεντιλατερ.η αντιπροσωπεια μου ειπε οτι μια παρτιδα απο το συγκεκριμενο μοντελο εμφανιζει αυτο το προβλημα κ οτι η εταιρεια εχει κανει ανακληση κ φυσικα οτι το καληπτει η εγγυηση.περιμενω ανταλλακτικο εδω κ μια εβδομαδα.ερωτηση υπαρχει κ καποιος αλλος με το ιδιο προβλημα?κ κατα 2 επειδη το καταλαβα εγκερως οτι σταματησε να δουλευει το βεντιλατερ τα κοκκινα (αναψε λαμπακι :cry: ) τα επιασε μονο μια φορα επαρχει περιπτωση να μου διμιουργησε κ προβλημα στον κινητηρα?ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
alyor314
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 16 Απρ 2008, 13:29
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ ΑΘΗΝΑ

Re: προβλημα με θερμοκρασια 2

Δημοσίευσηαπό daimler » 26 Οκτ 2008, 22:33

alyor314 έγραψε:Καλησπερα σε ολους.αγορασα προσφατα το cobra 350 της aeon.Καλο φαινεται αλλα εχω κ εγω ενα θεμα με την θερμοκρασια.Ο δηχτης λοιπον της θερμοκρασιας εχει 8 γραμμες εμενα η θερμοκρασια του χωρις πολυ ζωρισμα γιατι το στρωνω ακομα 500 χλμ εχω κανει,φτανει της 6 με 7 γραμμες κ με καιει στα ποδια.Πηγα στον αντιπροσωπο κ μου ειπε οτι ετσι πρεπει να δουλευει εφοσον ακουω το βεντιλατερ(που το ακουω μεν) να δουλευει ομως η απαντηση του δεν με επεισε.Η εμπειρια μου με μηχανες ειναι μιδαμινη αλλα δεν μου φαινεται κ λογικο να ανεβαζει τοσο πολυ θερμοκρασια δηλ. οταν θα παω στο βουνο τη θα κανει?..Τα υπολοιπα γουρουνακια ετσι δουλευουν?αν μπορει καποιος ας με βοηθησει γιατι αγχονωμαι με καινουριο μηχανημα κ δεν κανει!ευχαριστω.. :P

Μην ανησυχεις.εχω την QUADRAIDER 600 και χωρις να αναψει το λαμπακι της θερμοκρασιας βγαζει πολυ ζεστη στα ποδια.
Άβαταρ μέλους
daimler
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 21 Αύγ 2008, 20:22
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη


Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 16 επισκέπτες