Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

kymco maxxer 300 για νεα γουρουνα-πληροφοριες

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

kymco maxxer 300 για νεα γουρουνα-πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό evryk » 08 Ιαν 2008, 19:21

Παιδια καλησπερα,ειναι το πρωτο μου θεμα εδω αυτο.

Εχω μια polaris phoenix 200 την οποια και αγορασα μεταχειρισμενη και μαλιστα με τις καλυτερες συστασεις.

Δεν γνωριζω κατα ποσο η polaris εχει οντως καλο ονομα στην αγορα,εγω εχω απογοητευτει παρα πολυ παντως.

ποιοτητα κατασκευης θα ελεγα μικρη μιας και τα παντα ειναι μεσα κινεζικα στα ηλεκτρονικα της και διαρκως δημιουργουνται προβληματα.
κι οχι μονο δηλαδη...

μου χει κοπει εως τωρα η ντιζα του γκαζιου και η ντιζα του φρενου και σα να μην εφτανε αυτο,την ντιζα του γκαζιου που την εχω παραγγειλει απο τον νοεμβρη δε μου την εχουν φερει ακομα και για τη ντιζα του φρενου μου ειπαν σε 1 ΜΗΝΑ!!

δηλαδη ελεος...

σκεφτηκα να παρω καποια αλλη.μια πιο αξιοπιστη και να αφησω αυτη για τον πατερα μου που δεν θα πολυχρησιμοποιει.Οχι τοσο οσο εγω τουλαχιστον.

Ζητησα μια γουρουνα πιο αξιοπιστη,για την οποια θα βρισκω ανταλλακτικα πιο ευκολα.Ενα μηχανημα με το οποιο θα κινουμαι καλα και μεσα στη πολη,σχετικα ανετο,να μπορει να μπει κι αλλος ενας ανθρωπος πανω αμα θελω.

μου προτειναν το maxxer 300 της kymco.Κοστιζει 5.100 καινουριο.Αξιζει τα χρηματα του?
ποια η αποψη σας?
να κινηθω για αυτο?
Άβαταρ μέλους
evryk
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 04 Ιαν 2008, 03:06
Τοποθεσία: νεα ερυθραια

Δημοσίευσηαπό evryk » 09 Ιαν 2008, 04:29

για οσους δεν το εχουν οδηγησει αλλα ειναι σχετικοι με μηχανικα ζητηματα,παραθετω και τα χαρακτηριστικα του.


>] ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ
Kymco MAXXER 300
Κινητήρας 4T, μονοκύλινδρος, υγρόψυκτος, DOHC
Κυβισμός 271 κ.εκ.
Διαστάσεις 72.7x65,2 χλστ.
Iσχύς 21/7.000 ίπποι/σ.α.λ.
Ροπή 2,2/5.500 χλγμ./σ.α.λ.
Τροφοδοσία καρμπιρατέρ
Ανάφλεξη CDI
Σχέση συμπίεσης 10,3:1
Μετάδοση CVT, με αυτόματο κιβώτιο D, N και όπισθεν
Εκκίνηση μίζα
Πλαίσιο ατσάλινο σωληνωτό
Ανάρτηση εμπρός διπλά ψαλίδια, αμορτισέρ με ρυθμιζόμενη
προφόρτιση ελατηρίου (5 θέσεις)
Ανάρτηση πίσω ψαλίδι και μονό αμορτισέρ με ρυθμιζόμενη
προφόρτιση ελατηρίου
Φρένα εμπρός δισκόφρενα με δαγκάνες δύο εμβόλων
Φρένα πίσω δίσκος με δύο δαγκάνες και χειρόφρενο
Μήκος 1.173 χλστ.
Πλάτος 1.053 χλστ.
Ύψος 1.145 χλστ.
Βάρος 200 κιλά
Ύψος σέλας Δ.Α.
Μεταξόνιο 1.175 χλστ.
Ρεζερβουάρ 12,5 λίτρα
Τιμή 5.099 ευρώ
Άβαταρ μέλους
evryk
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 04 Ιαν 2008, 03:06
Τοποθεσία: νεα ερυθραια

Δημοσίευσηαπό carcass31s » 09 Ιαν 2008, 12:30

Γειά σου φίλε, τη θες για εντός ή εκτός πόλης; δεν έχω πολύ εμπειρία αλλά την είχα οδηγήσει άσφαλτο και μ άρεσε. έχω οδηγήσει και τη YMC 250 (την έχει φίλος), καλή αλλά πιο πολύ εκτός δρόμου. άκουσα και την 330, που μου είπαν καλά λόγια, θα κατηφορίσω γαλάτσι ή Αλίμου να τις δώ. αν ξέρει κανεις για test drive μου λέει. Επειδή έχω καεί, αν δεν οδηγήσω, δεν παίρνω τπτ. καλό θα είναι να κάνεις κ συ το ίδιο.
Άβαταρ μέλους
carcass31s
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007, 18:46

Δημοσίευσηαπό evryk » 10 Ιαν 2008, 14:54

carcass κυριως εντος δρομου,λογω δουλειας,αλλα οκ να μπορω και να την παω σε καμμια παραλια η στο δασος που μου αρεσει να πηγαινω βολτες συχνα.
Οι περιγραφες που της δινουν στα τεστς ειναι οτι τα συνδυαζει και τα 2 αρμονικα,αλλα δεν εμπιστευομαι τα περιοδικα,λενε και μουφιες πολλες φορες.Ειδα τι εγραφαν και για το δικο μου πχ και σε πολλα ζητηματα,ΚΑΜΜΙΑ σχεση ομως ε..

Ετσι,προτιμω συμβουλες απο εδω..

Θα ηταν καλη φαση να μπορουσα να την οδηγησω,αλλα εδω αθηνα δε παιζουν ενοικιασεις γουρουνων ρε γαμωτο,ξερεις, να νοικιαζα για καμμια μερα να το δω το οχημα.

Κανεις που να εχει οδηγησει η να το εχει τωρα παιδια?
Άβαταρ μέλους
evryk
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 04 Ιαν 2008, 03:06
Τοποθεσία: νεα ερυθραια

Δημοσίευσηαπό carcass31s » 10 Ιαν 2008, 15:49

Καλά κάνεις και δεν εμπιστεύεσαι. εγώ την έχω οδηγήσει σε νησί (νοικιάρικο) και ήταν οκ για δρόμο. εκτός πχ παραλία δεν έλεγε κάτι, ήμουν και προσεκτικός όμως μην κάνω καμμιά ζημιά. Πάντως αν δε σου αφήσουν να την οδηγήσεις, απλά μην πάρεις. εγώ αυτό θα κάνω. Εδώ Μερσεντές παίρνεις και έχουν test drive.
για νοίκι από τι ξέρω, μόνο σε νησιά θα βρεις και τώρα ειναι κλειστά.
Σάββατο θα πάω απο YMC για την 330. στο γαλάτσι τηδινουν 4500, στν αντιπροσωπία μου είπαν 4700. αν βρεις δοκιμή ή νοίκι αλλού πες μου.
Άβαταρ μέλους
carcass31s
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007, 18:46

Δημοσίευσηαπό no11 » 11 Ιαν 2008, 12:26

carcass31s έγραψε:Σάββατο θα πάω απο YMC για την 330. στο γαλάτσι τηδινουν 4500, στν αντιπροσωπία μου είπαν 4700.


Μίλα με την αντιπροσωπεία κατευθείαν και θα σου την δώσουν για test.
Μακριά από το μαγαζί στο Γαλάτσι. Άσχετοι & ....ποοοολύ Μακάκες.
Στην αντιπροσωπεία είναι πολύ εξυπερετικοί γενικά.
Άβαταρ μέλους
no11
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 13 Μάιος 2007, 21:05
Τοποθεσία: ΧΟΛΑΡΓΟΣ

Δημοσίευσηαπό carcass31s » 11 Ιαν 2008, 14:46

no11 έγραψε:
carcass31s έγραψε:Σάββατο θα πάω απο YMC για την 330. στο γαλάτσι τηδινουν 4500, στν αντιπροσωπία μου είπαν 4700.


Μίλα με την αντιπροσωπεία κατευθείαν και θα σου την δώσουν για test.
Μακριά από το μαγαζί στο Γαλάτσι. Άσχετοι & ....ποοοολύ Μακάκες.
Στην αντιπροσωπεία είναι πολύ εξυπερετικοί γενικά.


thanks for the hint. πολυ σημαντικο πραγματικά.
Άβαταρ μέλους
carcass31s
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007, 18:46

Δημοσίευσηαπό patronos » 11 Ιαν 2008, 15:02

thanks for the hint. πολυ σημαντικο πραγματικά.[/quote]
Πηγαινε στην αλιμου 34 και ζητησε να μιλησεις με τον κο Παπακυριακοπουλο Αγγελο ή τον κο Γλυνιαδακη Αλεξη ή επικοινωνησε τηλεφωνικα στο 210-9854550.
Άβαταρ μέλους
patronos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2007, 13:37
Τοποθεσία: παγκρατι

Δημοσίευσηαπό evryk » 11 Ιαν 2008, 20:49

κανεις για το θεμα μου ρε παιδια?

ουτε ενας που να γνωριζει πραγματα για το maxxer..?

τελος παντων.

Φιλε carcass ακολουθησα τη συμβουλη σου και σημερα πηρα στα χερια μου το τηλεφωνο του υπευθυνου για να κανονισω ena test-drive.

Να σαι καλα,αν και απλο και λογικο,δε θα το σκεφτομουν.Ο καλυτερος τροπος να τσεκαρω τι παιζει.Εστω την εντος δρομου συμπεριφορα του.

Κατι ειναι κι αυτο.
Άβαταρ μέλους
evryk
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 04 Ιαν 2008, 03:06
Τοποθεσία: νεα ερυθραια

Δημοσίευσηαπό yanman » 14 Ιαν 2008, 16:28

Φίλε μου τη συγκεκριμένη γουρούνα την έχω από το Σεπτέμβριο 2007 και σου λέω ότι είναι καταπληκτική.
Φοβερή συμπεριφορά εντός και εκτός δρόμου και δεν χαλάει και έχει και υποστήριξη με δίκτυο όχι ένα δύο μαγαζάκια. Μόνο βενζίνη. Στα λεφτά που κάνει δεν θα βρεις καινούργιο καλύτερο αλλά και κάποιο άλλο που να είναι τόσο απροβλημάτιστο. Να σου πω και την προσωπίκη μου γνώμη και λίγο πιο πάνω να πας σε λεφτά δεν πρόκειτε να βρεις καλύτερο.
ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΚΙΝΕΖΙΚΟ Ή ΤΑΙΒΑΝΕΖΙΚΟ (polaris phoenix είναι aeon) και ειναι και πανέμορφο.
Δες και αυτό το άρθρο που βρήκα.
http://www.citymoto.gr/article.citymoto.gr?aid=516
Kymco Maxxer 300 και βλέπουμε....
Άβαταρ μέλους
yanman
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 11:20
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό evryk » 15 Ιαν 2008, 02:09

Yanman σε ευχαριστώ πάρα πολύ φιλε.

Περιμενα για μια τετοια καταχωρηση. "κατατοπιστικη".
Να 'σαι καλα!
Άβαταρ μέλους
evryk
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 04 Ιαν 2008, 03:06
Τοποθεσία: νεα ερυθραια

Kymco maxxer 300.τι δηπλωμα χρειαζεται

Δημοσίευσηαπό alyor314 » 16 Απρ 2008, 13:47

Γεια σε ολους.Ενδιαφερομαι για την Kymco maxxer 300.κατα αρχην ειμαι ασχετος απο μηχανες προβληματιζομαι λοιπον στο ποσο δυσκολο ειναι να μαθω να την οδηγω αφου μεχρι τωρα οι οδηγικες μου εμπειριες ειναι σε αυτοκινητο κ σε 4Χ4.τελος για την συγκεκριμενη μηχανη τι δηπλωμα χρειαζεται?ευχαριστω σορυ αν σας κουρασα.
Άβαταρ μέλους
alyor314
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 16 Απρ 2008, 13:29
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ ΑΘΗΝΑ

Kymco maxxer 300.τι δηπλωμα χρειαζεται

Δημοσίευσηαπό yanman » 16 Απρ 2008, 15:19

Δες το παραπάνω ποστ για πληροφορίες για το Maxxer. Και μηχανή να είχες η οδήγηση είναι διαφορετική οπότε δεν μετράει. Περισσότερο μετράει η οδήγηση αυτοκινήτου. Στη συγκεκριμένη λίγο σώμα μέσα στη στροφή και αυτό μόνο εάν πας να πάρει γρήγορα τη στροφή. Το πόσο γρήγορα, όσο αν θα το έλεγες και με ένα αυτοκίνητο. Δεν μιλάω για να μπεις με τα χερούλια γιατί τότε θα έπρεπε να κρεμαστείς σαν τη τσίτα στο πλάι. Απλά λοιπόν σε κανονική οδήγηση λίγο μέσα και αυτό για αντιστάθμηση για να μην κρατιέσαι από το τιμόνι για να σταθείς στη γουρούνα. Ειδάλως είναι σαν να την τραβάς εσύ για να την σηκώσεις. Στη συγκεκριμένη πρέπει να το προσπαθήσεις για να γίνει. Στο αυτοκίνητο σε κρατάει το μπάκετ κάθισμα, στη γουρούνα εσύ γέρνοντας και με αντίσταση στο εξωτερικό μαρσπιέ (όπως λέει και το μάνουαλ για να ελαφρώσει και λίγο ο εσωτερικός πίσω τροχός γιατί δεν έχει διαφορικό για να πάρει λιγότερες στροφές από τον εξωτερικό). Γενικός ο χαζός θα τη κάνει τη βλακεία. Δεν πρόκειτο να γίνει κάτι και να πεις μα καλά γιατί το έπαθα αυτό. Θα ξέρεις γιατί. Δίπλωμα πάντα αυτοκινήτου. Σε εκτός δρόμου πρέπει να προσέχεις τις κλήσεις να μην το παρακάνεις. Με δύο άτομα ακόμη περισσότερη.
Ελπίζω να βοήθησα.
Kymco Maxxer 300 και βλέπουμε....
Άβαταρ μέλους
yanman
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 11:20
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό alyor314 » 16 Απρ 2008, 15:32

κατατοπιστικοτατος, σ'ευχαριστω παρα πολυ,να εισαι καλα..........
Άβαταρ μέλους
alyor314
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 16 Απρ 2008, 13:29
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό xontros » 17 Απρ 2008, 16:41

Μια χαρά τα είπε ο yanman, και θα συμπληρώσω ότι αν οδηγούσες μηχανή μπορεί και να σου ήταν πιο δύσκολο!!! Εγώ π.χ. προσπαθούσα να πατήσω κάτω τα πόδια μου...
Την πρώτη μέρα θα τρομάξεις επειδή δεν θα μπορείς να στρίψεις, τη δεύτερη θα έχεις ήδη συνηθίσει!
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Επόμενο

Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 53 επισκέπτες