Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Linhai Club (λέμε τωρα..)

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

Δημοσίευσηαπό Linhai_warrior » 23 Αύγ 2009, 17:41

Συνέχεια Νο 3
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
Linhai_warrior
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 26 Μάιος 2009, 17:56
Τοποθεσία: Ναύπακτος

Δημοσίευσηαπό Linhai_warrior » 23 Αύγ 2009, 17:48

Και εδώ έχουμε το τελευταίο μέρος αυτής της επίδειξης με την γουρούνα σχεδόν τελειωμένη καθώς της λείπουν οι προστατευτικοί θώρακες στους μασπιέδες καθώς και ο χειροποίητος θώρακας του ATV. Κάποια στιγμή θα σας ανεβάσω και βίντεο για να έχετε καλύτερη εικόνα για το ATV μου.
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
Linhai_warrior
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 26 Μάιος 2009, 17:56
Τοποθεσία: Ναύπακτος

Δημοσίευσηαπό xontros » 23 Αύγ 2009, 18:01

Πολύ λεπτομέρεια και φοβερή δουλειά, αν και προσωπικά νομίζω ότι το παράκανες με την μπρίζα, την μπαγκαζιέρα και τη θήκη για τα νερά :-) Αλλά γούστα είναι αυτά φυσικά, σε όποιον αρέσει.
Ιδέες πάντως δίνεις πολλές. Αν θες, πες κάτι για το βάψιμο των πλαστικών φτερών... Πινακίδες δεν έχει?
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό Linhai_warrior » 23 Αύγ 2009, 18:30

xontros έγραψε:Πολύ λεπτομέρεια και φοβερή δουλειά, αν και προσωπικά νομίζω ότι το παράκανες με την μπρίζα, την μπαγκαζιέρα και τη θήκη για τα νερά :-) Αλλά γούστα είναι αυτά φυσικά, σε όποιον αρέσει.
Ιδέες πάντως δίνεις πολλές. Αν θες, πες κάτι για το βάψιμο των πλαστικών φτερών... Πινακίδες δεν έχει?


Για χαρά φίλε xontros τι χαμπάρια? Όλα καλά? Μπορεί όπως λες να το παραέκανα σε μερικούς τομείς αλλά όπως και να το κάνεις το μικρόβιο της ενασχόλησης με τα εργαλεία αλλά και της δημιουργικότητας ρέει μέσα στις φλέβες σου και είναι κάτι που δεν μπορείς να το βγάλεις από μέσα σου καταλαβαίνεις... Anyway. Τώρα τι ακριβώς θες να μάθεις σχετικά με το βάψιμο των πλαστικών? Θες να μάθεις για την διεργασία ή τους κωδικούς των χρωμάτων? Ότι και να θες μπορώ να στο πω. Τώρα όσο αναφορά την πινακίδα, έχει πινακίδα αλλά την έχω βάλει στο εσωτερικό της βαλίτσας γιατί είναι λίγο θηριάκι και έξω θα βάλω μια ποιο μικρή και όμορφη.
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
Linhai_warrior
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 26 Μάιος 2009, 17:56
Τοποθεσία: Ναύπακτος

Δημοσίευσηαπό xontros » 23 Αύγ 2009, 19:03

Θέλω να βάψω τα δικά μου, αλλά φοβάμαι ότι θα είναι τσάμπα κόπος γιατί μετά από κάποιο καιρό ξεφλουδίζουν (όσα έχω δει). Άσε που 2 καινούργια φτερά κοστίζουν περίπου 200 ευρώ...
Για πες για το βάψιμο!
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό Linhai_warrior » 23 Αύγ 2009, 20:44

xontros έγραψε:Θέλω να βάψω τα δικά μου, αλλά φοβάμαι ότι θα είναι τσάμπα κόπος γιατί μετά από κάποιο καιρό ξεφλουδίζουν (όσα έχω δει). Άσε που 2 καινούργια φτερά κοστίζουν περίπου 200 ευρώ...
Για πες για το βάψιμο!


Προφανώς τα πλαστικά που είδες ξεφλουδισμένα δεν θα τα είχαν στοκάρει πριν τα βάψουν. Τα δικά μου τα πέρασα τρία χέρια στόκο πιστολιού και σε κάθε πέρασμα τα έτριβα με γυαλόχαρτο νερού, μετά πέρασα τα υποστρώματα των χρωμάτων και ύστερα το χρώμα με το γυαλιστικό. Τώρα βέβαια αν θες παραπάνω λεπτομέρειες σύμφωνα με τον αριθμό των γυαλόχαρτων που χρεισιμοποίησα μπορώ να ψάξω λίγο τα χαρτιά μου και να σου πω.
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
Linhai_warrior
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 26 Μάιος 2009, 17:56
Τοποθεσία: Ναύπακτος

Δημοσίευσηαπό xontros » 23 Αύγ 2009, 21:37

Δεν πειράζει, γιατί δε με βλέπω να το κάνω, το βάψιμο ποτέ δεν ήταν το καλύτερό μου... Φαίνεται δύσκολη δουλειά, το μετάνοιωσα ήδη :-)
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό Linhai_warrior » 23 Αύγ 2009, 21:55

xontros έγραψε:Δεν πειράζει, γιατί δε με βλέπω να το κάνω, το βάψιμο ποτέ δεν ήταν το καλύτερό μου... Φαίνεται δύσκολη δουλειά, το μετάνοιωσα ήδη :-)


Ε... δεν παίζεσαι με τίποτα. Anyway για ότι άλλο χρειαστείς εδώ θα είμαι. Καληνύχτα σε όλους.
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
Linhai_warrior
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 26 Μάιος 2009, 17:56
Τοποθεσία: Ναύπακτος

Δημοσίευσηαπό xontros » 25 Αύγ 2009, 11:05

Linhai_warrior έγραψε: Α... όσο για το καλώδιο της ηλεκτρονικής που λες παρακάτω θα μου επιτρέψεις να κρατήσω τις επιφυλάξεις μου. Δεν προσπαθώ σε καμία περίπτωση να σου αλλάξω γνώμη, αν θες να το κάνεις είσαι ελεύθερος να το κάνεις.

Έκοψα το καλώδιο το πρωί και όντως κάνει δουλειά! Κόφτης στα 80 δεν ακούγεται πλέον και το πήγα μέχρι 84, αλλά ακόμα δεν ξέρω αν υπάρχει κάπου παραπάνω ή έχει καταργηθεί εντελώς... Και βέβαια δεν ξέρω πόσο θα αντέξει το μοτέρ :-)))
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό Linhai_warrior » 25 Αύγ 2009, 11:46

xontros έγραψε:
Linhai_warrior έγραψε: Α... όσο για το καλώδιο της ηλεκτρονικής που λες παρακάτω θα μου επιτρέψεις να κρατήσω τις επιφυλάξεις μου. Δεν προσπαθώ σε καμία περίπτωση να σου αλλάξω γνώμη, αν θες να το κάνεις είσαι ελεύθερος να το κάνεις.

Έκοψα το καλώδιο το πρωί και όντως κάνει δουλειά! Κόφτης στα 80 δεν ακούγεται πλέον και το πήγα μέχρι 84, αλλά ακόμα δεν ξέρω αν υπάρχει κάπου παραπάνω ή έχει καταργηθεί εντελώς... Και βέβαια δεν ξέρω πόσο θα αντέξει το μοτέρ :-)))


Μπορεί να έκανα και λάθος, μπορεί όντως να μην δημιουργεί προβλήματα το κόψιμο του καλωδίου. Anyway καλές βόλτες με το γουρούνι σου. Τα λέμε.
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
Linhai_warrior
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 26 Μάιος 2009, 17:56
Τοποθεσία: Ναύπακτος

Δημοσίευσηαπό xontros » 25 Αύγ 2009, 17:09

Δεν είναι δικιά μου πατέντα, σε ένα Γερμανικό φόρουμ το είδα:
http://members.aon.at/g.wolf/page_3_3.html

xontros έγραψε:Τα μαμίσια κοντέρ λένε ότι θέλουν: το πρώτο κοντέρ που είχα έγραφε 82-84, το δεύτερο που μου έδωσαν έγραφε 75. Τώρα έχω ηλεκτρονικό ρυθμισμένο με gps, και τα (πραγματικά) χιλιόμετρα τελικής που γράφει στον κόφτη είναι 74 σε κατηφόρα και 70 σε ευθεία.
Η πατέντα για τον κόφτη λέει πως στην πίσω μεριά της ηλεκτρονικής έχει ένα καρουμπαλάκι, αν ξύσεις/κόψεις το πλαστικό και κόψεις ένα καλώδιο που είναι εκεί, ο κόφτης πάει στις 7500. Απότι διάβασα όμως σε κάποιο Γερμανικό φόρουμ, οι στροφές δεν ανεβαίνουν πάντα!
Εγώ προσωπικά δεν πρόκειται να το κάνω, γιατί ίσως οι 7500 να είναι πολλές για το μοτέρ αυτό. ΑΚόμα και το κιτ 300cc της Polini δίνει ως όριο τις 6600!!!!


Μου αρέσει που είχα πει τότε ότι εγώ δεν θα το κάνω...
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό Nikoszze111 » 25 Αύγ 2009, 17:30

Μιχάλη εγώ πάντος πρίν πουλήσω το Linhai άλλαξα στην εγγύηση την ηλεκτρονική και από 7.600 κόφτη που είχε και τελική 68 χιλιόμετρα πήγε στις 8.100 και 80 χιλιόμετρα.
Τώρα με τη Sym έχω 105 τελική και πολύ ροπή σε όλο το φάσμα των στροφών :D
Nikoszze111
Administrator of
[qoogle]www.corollaclub.com[/google]
Nikoszze111
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 07 Ιουν 2008, 06:18
Τοποθεσία: Χαϊδάρι - Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xontros » 26 Αύγ 2009, 23:24

Όντως Νίκο, ευτυχώς απόψε στον γυρισμό ακουσα και πάλι τον κόφτη, και το στροφόμετρο έλεγε πάνω από 8000 στροφές. Το γρουν πάει πλέον 87.6 στις κατηφόρες, και ανεβάζει μέχρι 70 στις ανηφόρες, και το Vapor δεν χαρίζει ούτε ένα χιλιόμετρο. Εννοείται ότι δεν είναι να έχεις το μοτέρ για πολύ ώρα σε τόσες στροφές...
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό xontros » 26 Σεπ 2009, 00:35

Χμμμ, αν δεν έχει παλαβώσει το στροφόμετρο (άλλαξα το καλώδιο του ρεύματος και έβαλα πιο καλά αυτό που παίρνει τον παλμό), ο κόφτης έχει πάει στις 8.900!!! Για να δούμε αν θα αντέξει αρκετό καιρό έτσι.
Συνεχίζω να είμαι πολύ ευχαριστημένος με το πως πάει (σε σχέση με το απλό φυσικά), πρακτικά δεν καταλαβαίνεις ότι φοράει 25άρια λάστιχα. Αν φόραγε 22άρια θα ήταν πύραυλος, αλλά μάλλον θα είχε και πάλι τελική 60 :-) Νομίζω ότι το πιο σωστό νούμερο για το κορωνοπήνιο που φοράει είναι οι 24 ίντσες που φοράει από το εργοστάσιο.
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό Linhai_warrior » 18 Οκτ 2009, 11:18

Γεια χαρά σε όλους!!! Πώς πάει ρε παιδιά?? Όλα καλά?? Όπως και να έχει εύχομαι τα καλύτερα. Έλειψα καιρό και για να επανορθώσω έχω ετοιμάσει κάτι μικρό αλλά πολύ σημαντικό για όλους όσους έχετε Linhai. Λοιπόν για να μην πολυλογώ θα μπω κατευθείαν στο ψητό. Σας έχω τα Parts Manual για Linhai 520, 300 Carry 4χ4 καθώς και για Linhai 260 Goon. Θα τα βρείτε στην διεύθυνσή ( http://www.mediafire.com/sharekey=1fc8e ... faa4c6c51e ). Σύντομα θα ανεβάσω και τα Service Manuals.

Enjoy!!!
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
Linhai_warrior
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 26 Μάιος 2009, 17:56
Τοποθεσία: Ναύπακτος

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες