Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Linhai Club (λέμε τωρα..)

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

Δημοσίευσηαπό pyro* » 30 Σεπ 2008, 01:24

Ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες superspy και xontros... κάτι τελευταίο, πόσο και που θα βρω αυτή τη μάσκα; λειτουργεί καλύτερα απο τα (σχετικα αδύναμα) φώτα που έχει μαμά;
Άβαταρ μέλους
pyro*
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 21 Απρ 2008, 13:54

Δημοσίευσηαπό xontros » 30 Σεπ 2008, 09:45

Είναι γεγονός ότι η μάσκα αρχικά ήταν διακοσμητική, αφού έρχεται με 4 λάμπες των 20 watt μόνο! Στην Αθήνα δεν υπάρχει πρόβλημα με τις 20άρες, αλλά γύρισα βράδυ από Πορτο Ράφτη και δεν έβλεπα τη μύτη μου... Το καλό είναι πως οι λάμπες αυτές βρίσκονται παντού (π.χ. Praktiker, Ikea...) οπότε οι 2 μεγάλες αλλάχτηκαν με 35 watt που φωτίζουν ικανοποιητικά, ενώ υπάρχουν και σε 50 αν αντέχει η καλωδίωση. Το κακό είναι πως τα σποτάκια αυτά είναι καρφιά και όχι διάθλασης, οπότε τα ρυθμίζεις να φωτίζουν υπό γωνία μακρυά αλλά ίσως στραβώνεις τους άλλους (ακόμα δεν έχω φάει μούτζα...).
Η μάσκα έκανε 45 ευρώ στον Stelpet (ή κάπως έτσι...), έχει μαγαζί στην Καλλιθέα και στο Μοναστηράκι. Λάβε υπόψη σου όμως τα εξής:
- Αν φύγει ο προφυλακτήρας και η σχάρα (15 κιλά!), θέλεις και φλας (άλλα 10 euro)
- Δεν θα έχεις 3 σκάλες (μικρά, μεγάλα, προβολείς) αλλά μόνο 2
- Η μάσκα είναι για μηχανή, οπότε κανονικά πιάνει στα καλάμια του πηρουνιού. Θα πρέπει να βρεις τρόπο να λυγίσεις τις βάσεις ώστε να πιάσουν στο τιμόνι.
- Δώσε προσοχή στην καλωδίωση που θα χρειαστεί να προεκταθεί, εγώ τα έβαλα με νέο φις και όλα μέσα σε θερμοσυστελλόμενο
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό superspy » 30 Σεπ 2008, 09:51

Μάσκα καλής ποιότητας μπορείς να βρείς στον Ερρίκο Καρρέρ στο Κουκάκι: ΚΑΛΛΙΡΟΗΣ 96. ΤΗΛ. 2109228242

Επίσηε υπάρχει και η λύση της Acerbis http://www.acerbis.com/p107_headlight/p107.html

Όμως ποτέ δε θα έχεις τα φώτα που σου δίναν τα μαμα.

Το μαμα κάτοπτρο είναι μεγάλο και αν βάλεις ένα ρελε στα φώτα θα μπορέσεις να βάλεις και λάμπες 55w χωρίς πρόβλημα. Το σύνολο μπρος - πίσω σχάρα είναι 24 κιλά και κάνει διαφορά όταν τα βγάλεις, όμως θα πρέπει να βάλεις ένα προφυλακτύρα μπροστά για να στηρίξεις τα μαμά φώτα.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό panos1980 » 30 Σεπ 2008, 14:00

και με τα 24 κιλα βλεπεις διαφορα. παντος εμενα μου αρεσει πιο πολυ με τους προφυλακτιρες, περιμενο τον χοντρο να κανει την μετατροπη να δουμε τα αποτελεσματα και μετα ισως κανο και γω. παντος καβαλα δεν εχει κανενα μαστορα να σου κανει τετοιες μετατροπες αλλα μαλλον θα την κανω θεσσαλονικη...
Άβαταρ μέλους
panos1980
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 13 Αύγ 2008, 14:16
Τοποθεσία: kavala

Δημοσίευσηαπό xontros » 02 Οκτ 2008, 16:24

Την μετατροπή την είχε κάνει ο superspy, δεν βλέπω λόγο να έχω διαφορετικό αποτέλεσμα... Όσο για μάστορα, όλο και κάποιον θα βρεις που ασχολείται με αυτόματα Yamaha!
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

moddy 300 2x4

Δημοσίευσηαπό masifis » 21 Οκτ 2008, 23:20

kalispera palikaria prin apo 2 mines apoktisa to goyroynogaidoylomoylaro moy kai apo tote perimeno ta sabbatokiriaka gia na to goystaro, thelo na alakso figokentriko ala den gnorizo kostos kai an exei diafora stin apodosi mpori kapios na boithisi tin katastasi?
Άβαταρ μέλους
masifis
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 21 Οκτ 2008, 22:53
Τοποθεσία: ΣΚΥΔΡΑ Ν.ΠΕΛΛΗΣ

Δημοσίευσηαπό sv3patra » 23 Οκτ 2008, 18:14

γεια και χαρα στα φιλαρακια.....
αλλη μια ζημια στο linhai:στον σταυρο ...αναμεσα κιβωτιο και διαφορικο.το κουρεψε το καρε και αλλαξα (ευτυχος που πιανουν τα χερακια μου)και τα 2....
αυτο που μου εκανε εντυπωση η αμεση εξυπηρετηση του κυριου λεκκα και να ναι καλα ο ανθρωπος,γιναν ολα γρηγορα.παιδια δεν εχω φωτο δύστυχος αλλα το ψαλιδι πισω ειναι μανικι να το βγαλεις βγαινει μονο η μια μερια του ψαλιδιου για να τραβηχτει εξω ο σταυρος πικρα μεγαλη.ελυσα και το διαφορικο να δω μεσα τα γραναζια και τα ρουλεμαν τα οποιοα αλλαξα καθως και του αξονα επαιζαν σαν τρελα.εκανα πολυ καλη δουλεια και μονος μου!
οσο για τα γραναζια? αστε μαγκες απιστευτα δεν προκειτε να χαλασουν ποτε μα ποτε σιγουρο αυτο που λεω...παιδια.
λαδακια χαλαρα καιει λιγα του συμπληρωνω αναγκαστικα αλλα κομπλε.και το τελευταιο χαλασε το ματακι απο το δοχειο υγρον φρενου ειναι τρυπιο τωρα αλλα πιανει και με το πισω μονο. να κανει απο κανα αλλο? ξερει κανεις?


απο φωτα?
αστε τρυπες βλεπω στο δρομο με την μεγαλη σκαλα ενω με την μικρη κανονικα
:twisted:

λοιπον καλη συνεχεια και καλες συναντησεις.
Άβαταρ μέλους
sv3patra
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 23 Ιαν 2008, 09:08
Τοποθεσία: patra

Δημοσίευσηαπό xontros » 27 Οκτ 2008, 22:27

Το δικό μου είναι πάλι για επίσκεψη σε μάστορα... Εκεί που γυρνούσα την Παρασκευή, άκουσα το γνωστό μου φσσσσσσσσσσσσσσσ-βζζζζζζζζζιιιιινννννννν που την άλλη φορά (μάλλον...) μου κατάστρεψε τη μίζα! Πήγαινα με 70 και στα καλά καθούμενα γύρισε το γρανάζι που πάνω του κομπλάρει η μίζα όταν ξεκινάει, οπότε αν εγώ πήγαινα με 6.000 σαλ η μίζα θα γύρισε με 30.000...
Το καλό είναι ότι με γύρισε σπίτι και ακόμα παίρνει μπροστά, αλλά έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου...
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό xontros » 03 Νοέμ 2008, 17:30

xontros έγραψε: Ο Λέκκας είχε πολλές αντιρρήσεις αρχικά (δεν καλύπτει μίζα η εγγύηση, το έχω πειράξει από εξάτμιση, του έχω βγάλει τον κόφτη, ήταν πολύ σφιγμένη η μίζα και ράγισε, και άλλα παλαβά) αλλά τελικά συμβιβαστήκαμε και πλήρωσα τα μισά από τα 350+ που ήταν η ζημιά. Σε γενικές γραμμές θα έλεγα ότι είμαι ευχαριστημένος από την κάλυψη του αυτά τα 2 χρόνια, τουλάχιστον έχει τα πιο πολλά ανταλλακτικά στην αποθήκη του.

Άμα είσαι εύπιστος αυτά παθαίνεις, εγώ φταίω που δεν πονηρευτηκα από τον ξαφνικό συμβιβασμό του Λέκκα τον Αύγουστο και δεν ζήτησα να δω τα βγαλμένα ανταλλακτικά!!! Το μοτέρ κατέβηκε, πήγε σε μηχανικό, και απότι είπε αυτός, ο κύριος Λέκκας ΔΕΝ μου είχε αλλάξει το κόμπλερ τον Αύγουστο!!! Όχι απλά τα μισά δεν πλήρωσα, αλλά πλήρωσα μια μίζα και τα λάδια στην κανονική τιμή, μπορεί και παραπάνω!
Έτσι εξηγείται το βζιννννν που άκουσα: ήταν και πάλι η μίζα που την γύρισε το μοτέρ με 100.000 στροφές, αλλά φαίνεται ότι αυτή τη φορά ήμουν τυχερός και δεν έσπασε από υπερθέρμανση. Να δω τί θα μου πει αύριο που θα πάω να μου δώσει το κόμπλερ που έπρεπε να μου αλλάξει τότε που το μηχανάκι ήταν στην εγγύηση...
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό xontros » 03 Νοέμ 2008, 17:33

Επίσης τρύπησε/εσπασε η πλαστική σωλήνα που συνδέει το φιλτροκούτι με το καρμπυρατέρ... Πάρτε το χαμπάρι όλοι οι συνάδελφοι, ΟΛΑ τα πλαστικά και τα λάστιχα που έχει πάνω είναι για ΠΕΤΑΜΑ!!!
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό superspy » 03 Νοέμ 2008, 17:49

Xontros πόσο καιρό το έχεις;
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό xontros » 03 Νοέμ 2008, 18:20

2 χρόνια και 3 μήνες...
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό xontros » 03 Νοέμ 2008, 18:21

Με τον ένα χρόνο σε κλειστό γκαράζ όμως.
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό xontros » 23 Νοέμ 2008, 07:56

Τελικά η μετατροπή δεν ήταν τόσο απλή όσο φανταζόμουν ή όσο έγραφαν οι οδηγίες, μακάρι να είχα ρωτήσει τον Superspy που την έκανε και να πήγαινα στον ίδιο μάστορα... Ακόμα δεν έχω γουρούνι, η μια βαλβίδα κόπηκε και χάλασε κύλινδρο και κεφαλή, οπότε πάω για νέα κεφαλή και κυλινδροπίστονο. Αυτό το Linhai έχει στοιχίσει πάνω από 7000 πλέον...
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό xontros » 25 Νοέμ 2008, 17:04

Περίεργο... Ο μάστορας είπε ότι ούτε το φυγοκεντρικό της malossi ταιριάζει, βρίσκει στο κάρτερ επειδή είναι πιο φαρδύ από το μαμά. Δεν ξέρω τι να πω...
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες