Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ακόμα ένα Linhai...

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

Δημοσίευσηαπό xontros » 02 Σεπ 2006, 00:09

Χμμμ, ας μιλήσουν οι άλλοι γιατί εγώ δεν είμαι σίγουρος για το κοντέρ μου...
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό alexandros » 02 Σεπ 2006, 09:36

rum έγραψε:Μπα δε νομίζω να τον πονέσει η τσέπη του γιατί αυτά που θα χρειαστεί να δώσει παραπάνω για να το φτιάξει συν αυτά που έδωσε να το αγωράσει δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που έχουν δώσει πολλοί από εδώ μέσα.
Μη μασάς συνάδελφε χοντρέ.
Άλλη αξία έχει το :tank: και άλλη το ( βάζω νέφτι στον :assshaking: μου και κάνω αλματάκια)..
Όσο για τα μάτια sorry for the greekglish.


για να μην μπερδευόμαστε....

καταρχην συμφωνω με το οτι εξηγεις σε εναν καινουργιο τι ζημιες θα του βγάλει και πως να τις αντιμετωπισει. αυτο λεει πολλα σαν κινηση,
αλλα θα διαφωνησω με την αποψη σου για το ποιοι εδω μεσα εχουν δωσει και ποσα.

ο λογος που διαφωνω ειναι οτι καλος ή κακός ότι πληρώνεις πέρνεις και απο την μια το linhai ειναι οικονομικο αλλα εδω να σου κανω μια μικρη συγκριση.
έχουμε λοιπον την μια περιπτωση οπου το πολυ καλο linhai με την χαμηλη τιμη αγορας του εχει καποια ψεγαδια οπου με μικρο κοστος οπως εχεις αναφερει θα ''μαζευτει'' γρηγορα και θα φτασει σε καποιο επιπεδο.

η αλλη περιπτωση τωρα ειναι καποια αλλα quad τα οποια με μεγαλυτερη τιμη αποκτισης δεν εχουν αυτα τα μικροπροβληματακια αλλα προσφερουν ενα ''καλυτερο συνολο'' απο το οποιο μπορει καποιος να ξεκινησει και να φτιαξει ενα καλυτερο quad/atv.

υποθετικα μιλώντας θα εδινες για το linhai μελλοντικα ενα σετ κορυφαιων αναρτησεων για να δεις το χοιρινο σου πως θα έπρεπε να συμπεριφερεται? θα τα αξιζε? θα του τα έδινες?

εγω πιστευω πως το linhai με ολα τα προβληματα του φτιαγμενα, με ενα αλλο φυγοκεντρικο, μια εξατμιση και ενα κιτ 300cc μπορει να γινει ''το κατι αλλο'' αλλα ενα yamaha ή οποιοδηποτε αλλο απο τις μεγαλες εταιρειες να ξερεις πως ξεκιναει απο εκει που το linhai εχει τερματισει.

αυτα, σας έπρηξα !
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό PATELIS » 02 Σεπ 2006, 10:33

alexandros έγραψε:
εγω πιστευω πως το linhai με ολα τα προβληματα του φτιαγμενα, με ενα αλλο φυγοκεντρικο, μια εξατμιση και ενα κιτ 300cc μπορει να γινει ''το κατι αλλο'' αλλα ενα yamaha ή οποιοδηποτε αλλο απο τις μεγαλες εταιρειες να ξερεις πως ξεκιναει απο εκει που το linhai εχει τερματισει.

αυτα, σας έπρηξα !


Σαν κατοχος του 300 4χ4 συμφωνω με τον alexandros
τα χρηματα που δωσαμε νομιζω οτι επιασαν τοπο και ισως πρεπει και δωσουμε και κατι τι για μικροβελτιωσεις , αλλα μεχρι εκει , αν θελουμε επιδοσεις κορυφαιων utility η sport quad πρεπει να παρουμε κατι αλλο γιατι για να κανουμε το Linhai να πηγαινει σαν το yfz ......ante geia.
PATELIS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 10 Αύγ 2004, 19:54

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 02 Σεπ 2006, 20:33

Εγώ θα πρότεινα να μην κρίνετε κάτι χωρίς να το έχετε καβαλήσει. Φίλε RUM , αν καβαλήσεις κάποιο από τα μηχανάκια των παιδιών εδώ μέσα που έχουν δώσει ένα σκασμό λεφτά θα νομίσεις οτι είναι από άλλο πλανήτη. Το 260 δεν παύει να είναι ένα απλό και τίμιο μηχανάκ και πολύ καλό θα έλεγα.
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό NIVAS » 03 Σεπ 2006, 09:29

Εγω πηρα το 300 4χ4 και το μονο που μου ακουστηκε 2 βδομαδες μετα(200χλμ) ειναι η εξατμιση. το πηγα στο λεκκα και στο σερβις (700-1000 χλμ)θα τα αλλαξει ολα.
Σκεφτομαι να βαλω εξατμιση απο street ειναι καλη ιδεα η οχι?
Ειμαι ευχαριστημενος γι'αυτο που πηρα γιατι τοσα μπορουσα να δωσω για γουρουνα.

xontros το 260 τι τελικη σου βγαζει?
Άβαταρ μέλους
NIVAS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 17 Αύγ 2006, 09:19
Τοποθεσία: N.KOSMOS,ATHINA

Δημοσίευσηαπό rum » 04 Σεπ 2006, 11:16

Οχι βρε παιδιά δεν ήθελα να προσβάλω κανέναν.
Έχω καβαλήσει άλλες γουρούνες και έχω πάρει μια ιδέα.
Απλά ήθελα να πώ ότι αυτό που πέρνεις με την Linhai στα ίδια λεφτα δεν στο δείνουν οι άλλες εταιρίες.
Χρηματικά πάντα.
Άλλωστε εμένα μου αρέσει να είναι στιβαρό το όχημα γιατι νιώθω ασφάλεια.
Τα quad είναι πίο μικρά και πιό γρήγορα και κάνουν άλλο παιχνίδι.
Με για τους και χαρά τους όποιοι τα γουστάρουν και δική τους η τσέπη.
Άλλωστε δεν μπορούμε να ακούμε όλοι Βανδή υπάρχουν και αλλες μουσικές.
Όλα είναι θέμα γούστου αλλά ένα είναι σίγουρο, όλοι μας έχουμε το παιδάκι μέσα μας και θέλουμε μικρά, γρήγορα, μεγάλα, αργά γουρουνάκιααααα.

Αυτά ...
Άβαταρ μέλους
rum
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 04 Οκτ 2005, 16:41
Τοποθεσία: Κυψέλη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό alexandros » 04 Σεπ 2006, 12:54

δεν πιστευω πως προσβλήθηκε κανείς απο αυτά που έγραψες φίλε rum !
απόψεις είναι και πρέπει να συζητιούνται απλά ο γραπτός λόγος αφήνει υπονοούμενα καθώς γράφεται με τον τρόπο που όλοι χρησιμοποιούμε όταν μιλάμε, τι πιο φυσικό άλλωστε, γιατι αν ήμασταν όλοι γραφιάδες και συγγραφείς μαλλον δεν θα καβαλάγαμε οπότε συνέχισε.... no harm feelings !! :alright: :alright: :thumbright: :thumbright:
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό xontros » 04 Σεπ 2006, 14:17

Ούτε εγώ έχω αυταπάτες ότι αγόρασα κάτι φτηνότερο και καλύτερο από Banshee φυσικά :-) Ούτε καν Kodiak...
Μήπως εννοείς ότι πρέπει να κανονίσουμε κανένα καφεδάκι Άλεξ, ώστε να γνωριστούμε όσοι είμαστε κοντά??? Σα να υπάρχει κίνηση!
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό xontros » 04 Σεπ 2006, 14:21

NIVAS, τελειώνει το κοντέρ και πάει λίγο μετά από εκεί που σταματάει το κόκκινο. Όσο καιρό η εξάτμιση ήταν τρύπια, έχω την αίσθηση ότι το γουρουνάκι είχε καλύτερο "άρπαγμα", υποθέτω ότι μια πιο ελεύθερη εξάτμιση θα το κάνει κάπως πιο γρήγορο στο ξεκίνημα αλλά δεν περιμένω τίποτα καλύτερο από τελική λόγω βάρους...
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό alexandros » 04 Σεπ 2006, 14:31

xontros έγραψε:Μήπως εννοείς ότι πρέπει να κανονίσουμε κανένα καφεδάκι Άλεξ, ώστε να γνωριστούμε όσοι είμαστε κοντά??? Σα να υπάρχει κίνηση!


ευχαριστως !!!

για καφε απο χωμα ??

πάρνηθα ??

απόγευμα ??

γουρουναρεόι !!!!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 04 Σεπ 2006, 17:00

Δεν νομίζω να προσβλήθηκε κανείς και σίγουρα ελπίζω να μην προσέβαλα κι εγώ κάποιον.

Ο καφές είναι μια καλή ιδέα τώρα που ακόμη νυχτώνει αργά.

Τα Σ/Κ οργώνω τα βουνά της Κερατέας και είστε όλοι ευπρόσδεκτοι (παίζουν και ταβέρνες μετά)...
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xontros » 04 Σεπ 2006, 22:35

Και τώρα η ερώτηση που όλοι περιμένατε: στα φανάρια, βάζουμε νεκρά ή όχι? Προς το παρόν βάζω γιατί υποθέτω ότι αν δεν βάλω, κάτι παραπάνω γυρνάει και τρώγεται. Μη γελάτε, ποτέ δεν είχα αυτόματο, και στο ξεκίνημα ακόμα πατάω και αφήνω την αριστερή μανέτα (του φρένου) από συνήθεια ...
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό 4-stroke=tampones » 05 Σεπ 2006, 00:29

Quadmaniac έγραψε:Δεν νομίζω να προσβλήθηκε κανείς και σίγουρα ελπίζω να μην προσέβαλα κι εγώ κάποιον.

Ο καφές είναι μια καλή ιδέα τώρα που ακόμη νυχτώνει αργά.

Τα Σ/Κ οργώνω τα βουνά της Κερατέας και είστε όλοι ευπρόσδεκτοι (παίζουν και ταβέρνες μετά)...


Για το καλό σας.... μακριά του._
Το φαϊ φέσι και η τούμπα εγγυημένη! (ΑΝ μπορείς, βγάλε με ψεύτη)
Currently the member is banned
Άβαταρ μέλους
4-stroke=tampones
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: 04 Μαρ 2005, 23:14
Τοποθεσία: Sky

Δημοσίευσηαπό PATELIS » 05 Σεπ 2006, 08:57

xontros έγραψε:Και τώρα η ερώτηση που όλοι περιμένατε: στα φανάρια, βάζουμε νεκρά ή όχι? Προς το παρόν βάζω γιατί υποθέτω ότι αν δεν βάλω, κάτι παραπάνω γυρνάει και τρώγεται. Μη γελάτε, ποτέ δεν είχα αυτόματο, και στο ξεκίνημα ακόμα πατάω και αφήνω την αριστερή μανέτα (του φρένου) από συνήθεια ...


Καλημερα
η νεκρα που βαζεις εσυ βρισκετε στο κιβωτιο μετα ομως απο την συνεχως μεταβαλομενη μεταδοση CVT δηλαδη μετα απο το λουρι και τις "τροχαλιες" κατι που σημαινει οτι , οτι και να εχεις επιλεξει στο κιβωτιο (αργο η γρηγορο η οπισθεν ) δεν εχει καμια σχεση με την μεταδοση που βρισκετε πριν . Εκει ολα περιστρεφοντε απο την στιγμη που το μοτερ ειναι στο ρελαντι και οταν αυξηθουν οι στροφες κομπλαρει ο φυγοκεντρικος συμπλεκτης και μεταδιδετε η κινηση απο το μοτερ στο κιβωτιο . μην μπερδευεις το κιβωτιο που λεω με την αυτοματη μεταδοση , το κιβωτιο ταχυτητων ειναι για την επιλογη αργου γρηγορου και οπισθεν και η αυτοματη μεταδοση , το λουρι και οι " τροχαλιες " για την μεταδοση , οπως ακριβως στα σκουτερακια.
δεν εχει νοημα να βαζεις νεκρα στα φαναρια , δεν αλλαζει τιποτα
PATELIS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 10 Αύγ 2004, 19:54

Δημοσίευσηαπό xontros » 05 Σεπ 2006, 17:52

Ευχαριστώ φίλε μου, έκανες τη ζωή μου λίγο πιο εύκολη :-)
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 42 επισκέπτες