Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Τα φώτα σας παρακαλώ!

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

Τα φώτα σας παρακαλώ!

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 04 Αύγ 2006, 15:17

Καλησπέρα.

Εδώ και 3 εβδομάδες έγινα κι εγώ χοιροτρόφος. Η λύση στο compact γουρουνάκι που ήθελα ήταν τελικά το AEON OVERLAND 180 από τον Καραθανάση (αυτό καλό είναι άραγε; ). Αρχικά πήγαινα για MASAI αλλά αντί για 1 εβδομάδα έκαναν να το φέρουν τελικά 2,5 μήνες οπότε...Τέλοσπάντων αυτά είναι ιστορία.

Το θέμα είναι ότι μετά από 350 πολύ ευχάριστα κατά τ' άλλα χλμ., άρχισε να γεμίζει το λάστιχο της υπερχείλισης του OVERLAND με λάδι. Κι όταν λέω "γεμίζει", μιλάω για τόσο που μπούκωνε και πλέον το έχυνε έξω. Με λίγα λόγια για κάποιο λόγο φτύνει λάδι! Και ούτε το πιέζω γιατί το στρώνω και με το χώμα είχε ίσα ίσα μια έπαφή γνωριμίας. Δε το πίεσα πουθενά δλδ...

Φυσικά το πήγα το είδαν στα πεταχτά (πάντα τόσο "χύμα" είναι εκεί μέσα; ), είπαν ότι δεν τους έχει ξανατύχει, άδειασαν το λαστιχάκι έβγαλαν κάτι σφουγγαράκια από το φίλτρο αέρα (νομίζω) και είπαν ότι αν το ξανακάνει να το πάω να το δούν "καλά". Το ξαναέκανε όμως. Μιλάμε ότι σε διαδρομή 15χλμ γεμίζει το λαστιχο με λάδι και πρέπει να το βγάζω κάθε τρείς και λίγο.

Εννοείται είναι στην εγγύηση και μου είπαν να το πάω.
Απλά, μήπως κάποιος έχει ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει; Γιατί πρώτον είμαι άσχετος και να έχω μια ιδέα αλλά είναι και εκείνο το γνωστό άσχημο συναίσθημα όταν παίρνεις κάτι καινούριο και έχει πρόβλημα που με τρώει...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Τα φώτα σας παρακαλώ!

Δημοσίευσηαπό xontros » 08 Αύγ 2006, 10:11

Μάλλον θα πρέπει να κάνεις υπομονή για να πάρεις απάντηση φίλε μου! 4 μέρες και δεν έχει γραφτεί ούτε ένα ποστ :-)
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό 4-stroke=tampones » 08 Αύγ 2006, 11:29

Oι ώρες είναι δύσκολες για τέτοιες απαντήσεις...
Θα προσπαθήσω να σου πώ δύο απλόυς λόγους που μπορεί να συμβαίνει αυτό.
α) μήπως έχει πιό πολύ λάδι ο κινητίρας απ' όσο λέει ο κατασκευαστής και το "ξερνάει" δια τις βίας απο την υπερχύλιση ???
β) μήπως σήκωσες το μηχανάκι "σούζα" για να το πλύνεις-βαζέψεις και με αυτό τον τρόπο σου βγάζει τα λάδια ???
Το α είναι το πιο σύνηθες. Απλά σου έδωσα δυο παραδείγματα που μπορεί να συμβαίνει αυτό, είναι τα πιο απλά και με 0 $$$ επισκευής.

Πρίν χρόνια είχα ένα CB400 SF και παραλίγο να αλλάξω των κινητίρα επειδή ο μηχανικός και φίλος, έβαλε κατα λάθως ένα λίτρο παραπάνω λάδι!? :evil:
Στο φανάρι το μηχανάκι κάπνιζε σαν δίχρονο και όλα τα παπιά έρχονταν στα φανάρια και μου έλεγαν "Φιλαράκι... το εργαλείο καίει λάδια" .....
Εγώ ΔΕΝ είμαι ρατσιστής, ΑΥΤΟΙ οδηγάνε πάπιες.
Η "βλάβη" εντοπίστηκε όταν έπλενα το μηχανάκι για να το πάω στο συνεργείο για την αλλαγή, τότε είδα την "υγρασία" και άνοιξα των φίλτρο του αέρα. Είχε 3 δάχτυλα λάδι και το ρούφαγε μαζί με τον αέρα απο τα "καρμπιρατέρ"- εισαγωγή.
Δεν ξέρω αν σε βοήθησα, όμως να θυμάσε οτί τα λάθοι και οι μ@λ@κί@ είναι 101% ανθρώπινο προνόμιο! :wink:
Currently the member is banned
Άβαταρ μέλους
4-stroke=tampones
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: 04 Μαρ 2005, 23:14
Τοποθεσία: Sky

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 08 Αύγ 2006, 18:51

Όντως έχω αρχίσει και απογοητεύομαι!

Απλά γιατί σήμερα αφού το πήγα στην αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι πολλές φορές επειδή φέρνουν ποσότητες με το φορτηγό τα έχουν όρθια και το λάδι κυλάει μέσα και απλά μετά το ξερνάει (δλδ shit happens...)...κάναμε αλλαγή λαδιών (άρα και περισσότερο να είχε, λογικά...θα βγήκε), καθαρίσαμε τον κινητήρα και τελικά στη διαδρομή ως το σπίτι μου, είδα το σωληνάκι πάλι να γεμίζει...

Κακό αυτό ε;

Ευχαριστώ για την προσπάθεια πάντως, γιατί όσους ρώτησα αυτά μου λέγανε, όμως μάλλον κάτι χειρότερο συμβαίνει. Το γουρούνι μου είναι άρρωστο (και ναι, οι άτιμες οι πάπιες πανηγυρίζουν!).



:banghead: :banghead: :banghead:
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό 4-stroke=tampones » 08 Αύγ 2006, 21:15

Μη τρελαίνεσαι, μια σπαζοκεφαλιά είναι και μόλις το βρεις θα γελάς!
Όσο για τις πάπιες .... ΠΑΤΑΤΕΣ απο πάνω! :) :razz: :twisted:
Currently the member is banned
Άβαταρ μέλους
4-stroke=tampones
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: 04 Μαρ 2005, 23:14
Τοποθεσία: Sky

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 05 Σεπ 2006, 17:09

Καλησπέρα.

Εντελώς ενημερωτικά, το λάδι έτρεχε από την υπερχείλιση λόγω ελαττωματικού εξαρτήματος στη μηχανή. Περισσότερες πληροφορίες δεν υπάρχουν γιατί απλά ήρθε η "μαστόρικη" απάντηση "είναι και καλά ένα εξαρτηματάκι κτλ κτλ...".

Για να πώ την αλήθεια, αφού ήταν εντάξει, δε μ' ενδιέφερε ν' ασχοληθώ και παραπάνω. Πάντως στον Καραθανάση, το πήραν, το είδαν και το παρέδωσαν φτιαγμένο. Μπορεί να δείχνουν μια έλλειψη οργάνωσης κτλ, όμως τη δουλειά τους την κάνουν μια χαρά.

Άρα τέλος καλό, όλα καλά.
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Gelo » 06 Σεπ 2006, 09:26

Λοιπόν φίλε μου,για το προβλημα σου που τελικά λύθηκε δεν ξέρω να σου πω,ευτυχώς δεν ετυχε σε μένα,αλλά εγω με τον Καραθανάση έχω πρόβλημα.
Εχω και εγω το ΑΕΟΝ OVERLAND 180 .Μετα από μια βδομάδα (το πήρα καινούριο) έβλεπα λάδια να τρέχουνε από το ψυγείο λαδιού.Το πάω στον Καραθανάση στην Αθήνα ,τους λέω το πρόβλημα και η απαντησή τους ήταν.
-Σε μια βδομάδα θα έρθει φορτηγό από Τρίκαλα θα το φορτώσει να το πάει Τρίκαλα και θα είναι πίσω σε ένα μήνα.
-Τι λέτε(τους λέω)όταν το πήρα μου είπατε ότι έχετε συνεργείο στην Αθήνα και σε 24 ώρες ότι προβλημα και να έχει θα είναι έτοιμο.
-Δεν ξέρω να σας πώ(μου λέει)αν θέλετε το αφήνετε ή το παίρνετε και το φτιάχνετε αλλού.

Το πήγα στην αντιπροσωπεία στην Αθήνα και μου λένε ότι δεν το καλύπτει η εγγύηση γιατί ο Καραθ. δεν είναι εξουσιοδοτημένος αντιπρόσωπος.


ΤΣΠ αλλαξα ψυγείο λαδιού 230Ε και μέχρι σήμερα δεν έχω πρόβλημα.
Όταν βρήκα τον Καραθ. στην έκθεση που γινότανε εκείνες τις μέρες μου λέει"επρεπε να μου το φέρεις να στο φτιάξω σε 2 ώρες".Πλάκα μου κάνεις του λέω και σηκώθηκα έφυγα.

Συμπέρασμα δικό μου. Ο Καραθ. είναι ενας απατεωνας και μισός .
Everything is under control...
Άβαταρ μέλους
Gelo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 09 Μαρ 2006, 08:52

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 06 Σεπ 2006, 21:27

Για να σου πώ την αλήθεια κι εμένα δε μου γεμίζουν το μάτι κι ελπίζω να μη μου τύχει κάτι άλλο μέχρι να τελειώσει η εγγύηση και πλέον να το κάνω ό,τι θέλω. Πάντως μέχρι τώρα μου έχουν συμπεριφερθεί μια χαρά!

Να σημειώσω βέβαια το γεγονός ότι ξέχασαν (;) να μου βάλουν την ποδιά που έχει από κάτω το γουρούνι όταν μου το παρέδωσαν, έχω όμως σέρβις σε καμμιά 200αριά χλμ. και θα πάω να το ξαναβάλουν. Όπως επίσης ότι άλλα γράφει το manual για τα διαστήματα των σέρβις, άλλα λένε αυτοί.

Τεσπα. Και Land Rover και Overland; Άξιος :D :D :D

Μήπως ξέρεις και τις ενδείξεις του πίνακα οργάνων του Overland γιατί ούτε στον Καραθανάση ήξεραν, αλλά ούτε στο manual και στο δίκτυο τα βρήκα;
Άντε κάποιες είναι αυτονόητες αλλά όλες;
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xontros » 06 Σεπ 2006, 23:06

GALILAIOS έγραψε:Και Land Rover και Overland; Άξιος :D :D :D

Gelo, κόλλα ένα R στο Aeon, και κάντο rOverland!!! Ρε μπας και έχουν συγγένεια???
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54


Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες