Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Yamaha Raptor 350 ή Polaris Phoenix 200 η διαφορα τιμης 90ε

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

Yamaha Raptor 350 ή Polaris Phoenix 200 η διαφορα τιμης 90ε

Δημοσίευσηαπό Psycho » 19 Ιούλ 2006, 22:57

Exo vri stin 8esaloniki ena magazi pou legete Naxter Motors kai poulaei to Yamaha Raptor 350cc 4990e kai to Polaris Phoenix 200cc 4900e kai den ksero an to Polaris einai kalitero afou to exei sxedon idia timi. Pio na paro?
Άβαταρ μέλους
Psycho
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2006, 22:37

Nothing is subtitute for cubic inches and the offic. dealer

Δημοσίευσηαπό Igor_Giganski_Antiatom » 20 Ιούλ 2006, 00:38

Επειδή και τα 2 είναι τετράχρονα εγώ ψηφίζω τα πιο πολλά κυβικά!(το Yamaha δηλαδή) Γιατί από συζητήσεις που έχω κάνει με Dennis και Alex καθώς και από την πολύ μικρή εμπειρία από ένα tgb x-rider 150 που καβάλησα κατάλαβα ότι παίζουν μεγάλο ρόλο(τα κυβικά), όχι μόνο στις επιταχύνσεις και τελικές αλλά και στα δύσκολα όταν χρειάζεσαι να τραβάει από χαμηλά καθώς και στις Μ.Ω.Τ. που χρειάζεσαι για να «ταξιδεύεις» και να κυκλοφορείς στον δρόμο με ασφάλεια καθώς και στο βάρος που μπορείς να βάλεις επάνω, και αυτό γιατί σκέψου ότι οι γουρούνες είναι οχήματα με μοτέρ μοτοσυκλέτας αλλά το διπλάσιο βάρος! Εννοείτε βεβαίως ότι θα κάνεις την αγορά σου αφού βεβαιωθείς ότι συγκεκριμένο κατάστημα πουλάει τα προϊόντα του με πινακίδες και ότι δίνει εγγύηση και ότι παρέχει το κατάλληλο after sales service! Μην τσιγκουνευτείς για μερικά χρήματα τις τάξεως των 200Ε-500Ε αγοράζοντας από εξωτερικό εισαγωγέα που δεν προσφέρει τίποτα από τα παραπάνω γιατί είναι σίγουρο ότι θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις!!
be a racer not a poser(death to cafe posers)! GAS GAS EC 250 01' "ERZBERG CERTIFIED"
Άβαταρ μέλους
Igor_Giganski_Antiatom
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 13 Απρ 2005, 03:08
Τοποθεσία: Athens

Nothing is subtitute for cubic inches and the offic. dealer

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 20 Ιούλ 2006, 01:22

Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Το Yamaha είναι Sport Quad μεγαλύτερης κατηγορίας.

Το Polaris είναι αν δεν κάνω λάθος αυτόματο και περιορισμένων δυνατοτήτων.

Το Polaris βγαζει σίγουρα πινακίδα. Το Yamaha σε αυτά τα λεφτά στο δίνει με πινακίδα (αν σε ενδιαφέρει να έχεις)?
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Nothing is subtitute for cubic inches and the offic. dealer

Δημοσίευσηαπό alexandros » 20 Ιούλ 2006, 07:23

raptor 350 δαγκωτο

καλως ηρθες στο forum, βαζω το θεμα στα quad !
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Nothing is subtitute for cubic inches and the offic. dealer

Δημοσίευσηαπό 4-stroke=tampones » 20 Ιούλ 2006, 12:30

To Polaris Phoenix 200 είναι ΑΕΟΝ κατασκευή και το δίνει στιν Polaris. Δεν είναι κάτι κρυφό. Ααα, και είναι αυτόματο...
Τo Raptor-Warrior 350 είναι ένα ΠΑΛΙΟ (1987 και facelift το 2005) αλλά καλό entry level quad. Μοτέρ είναι αερόψυκτο ΧΤ350 με όπισθεν του.... 198. !
Η τιμή που βρήκες ΔΕΝ είναι η πραγματική, μιας και το 350 πουλιέται αρκετά ποιο πάνω...
Εάν τώρα ο Νaxter έχει πετύχει κάποια παρτίδα απο Ευρώπη σε πολύ καλή τιμή, αυτό είναι άλλο θέμα.
Να το πω αλλιώς, σου δίνει το Yamaha τσάμπα και το Polaris στα κανονικά λεφτά του.
Το Phoenix είναι μικρό σε όγκο και το Yamaha είναι μέγεθος κανονικού quad.
Άποψή μου είναι το Υamaha ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ 1000%.
Το Phoenix θα σου "βγει" μικρό στους 4 μήνες + μεγάλη ΧΑΣΟΥΡΑ στη μεταπώληση, με το Raptor τίποτα απο τα δύο.
Αν έχεις τα $$$ και το σκέφτεσαι ζεστά, απλά άρπαξε την ευκαιρία απο τα μαλιά.
Currently the member is banned
Άβαταρ μέλους
4-stroke=tampones
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: 04 Μαρ 2005, 23:14
Τοποθεσία: Sky

Nothing is subtitute for cubic inches and the offic. dealer

Δημοσίευσηαπό Psycho » 20 Ιούλ 2006, 13:54

Mipos kserete kai poso pianei teliki to Raptor?
Άβαταρ μέλους
Psycho
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2006, 22:37

Nothing is subtitute for cubic inches and the offic. dealer

Δημοσίευσηαπό alexandros » 20 Ιούλ 2006, 14:00

σκάρτα 100χλμ σπασμενο τεζα
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό xontros » 23 Ιούλ 2006, 23:04

Πάνω που είπα ότι είχα αποφασίσει, έρχεται ο φίλος μας και μου βάζει ιδέες... Όντως έτσι λέει για το Raptor 350 εδώ: http://www.naxtermotors.gr/naxter/view_ ... uct=350RAP , αλλά αφού μιλάει για τελωνείο, σίγουρα δεν έχει πινακίδα!!
Βλέποντας τις τιμές στο mobile.de, η τιμή είναι ακόμα πιο απίστευτη γιατί εχει μεταχειρισμένα που πουλιούνται ακριβότερα, και είδα κάτι ακόμα πιο περίεργο: η ιπποδύναμη είναι κάτι ρευστό, παίζει από 11 έως 37ΗΡ!!! Να πάρω κλειστό Raptor και να μου ρίχνουν τα Linhai???
Έχει και ένα άσπρο στο Χαλάνδρι, και το βλέπω και μου τρέχουν τα σάλια, μετά βλέπω τα 7.200 στη διαφήμιση της Yamaha και ξενερώνω, ανοίγω το 0-300 και το βλέπω 6.020. Μπερδεμένα πράγματα...
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό alexandros » 24 Ιούλ 2006, 08:08

σε αυτα τα λεφτα (6.000 ~ 7.000) παιζουν και kawa kfx 400 τα οποια ειναι καλυτερη λυση απο το raptor 350 και πιο πολλες βελτιωσεις και πιο πολλα μεταχειρισμενα στην αγορα, think it over !!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό xontros » 24 Ιούλ 2006, 23:54

Alex φίλε μου, είπα από τα 3 να παω στα 5, μην το ξεφτυλίσω κιόλας... Άσε που μου αρέσει απίστευτα το Raptor σε άσπρο, πάλι απόψε είχα κολλήσει στη βιτρίνα και το χάζευα... Μιλάμε για μεγάλο κόλλημα, αν δεν το πάρω για να φύγω έστω Σ/Κ σε κάποιο νησί, θα σκάσω. Έλα όμως που τα λεφτά του ΧΤΧ πέταξαν λόγω ανάγκης και τώρα περιμένω να τα ξαναπάρω πίσω από την ασφάλεια, και όλα πάνε στραβά ενώ το καλοκαίρι περνάει...
Το ξέρω ότι το Raptor δεν έχει καμιά σχέση με τα υδρόψυκτα 450, αλλά εγώ δεν ζητάω πολλά για την ώρα. Εϊμαι και σούπερ ευχαριστημένος από την Yamaha, οπότε δεν θα άλλαζα εύκολα εταιρεία. Αν και όταν καταλάβω ότι θέλω περισσότερα γκάζια, βλέπουμε!
Μη βαράτε, αλλά καμιά σχαριτσα για Raptor υπάρχει???
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό alexandros » 25 Ιούλ 2006, 07:26

εχω σχαρες (2) για raptor 660 ... νομιζω πως θα κανει !! παρτο εσυ και θα την βρουμε την ακρη !
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό xontros » 25 Ιούλ 2006, 17:35

Ευχαριστώ πάρα πολύ Αλέξανδρε!!! Για να δούμε, θα την χρειαστώ??? Ελπίζω πως ναι :wink:
Πρωί πρωί πήγα στο μαγαζί που το έχει στην βιτρίνα στο Χαλάνδρι, μου λέει πως είναι αντιπροσωπείας και "μάλλον" βγάζει πινακίδες (σίγουρο αφού έχει φλας και το κακάσχημο φανάρι μπροστά), ρωτάω τιμή και μένω κάγκελλο: 8900!!! Του λέω πως κάποιο λάθος έχει κάνει αφού το διαφημίζει η αντιπροσωπεία στα περιοδικά 7700, οπότε παίρνει τηλέφωνο και τελικά μου λέει 7700 με πινακίδες και 6200 χωρίς (μα είναι δυνατόν να μην ξέρει πόσο έχει???). Τέσπα, δεν ήξερε και τίποτα να μου πει γενικώς, ούτε για κλειστά/ανοιχτά μοτέρ, ούτε τίποτα. Απλά άρχισε άσχημα η μέρα...
Πάω σε άλλο μαγαζί στην Μιχαλακοπούλου, και εκεί τα πράγματα είναι καλύτερα: ο άνθρωπος είναι πιο φιλικός και συγκαταβατικός, το μηχανάκι είναι παραεισαγωγής, το λέει ακόμα Warrior 350 αλλά πείθεται ότι από το 2004 που άλλαξε κουστούμι έχει αλλάξει όνομα, το έχουνε και σε μαύρο-κόκκινο και σε άσπρο-ασημί που θέλω εγώ, αν το θέλω θα το έχω σε 1 βδομάδα, και ναι, βγάζει πινακίδες. Ρωτάω για κλειστό, και μου λέει (υποθέτω σωστά) ότι αυτό το αρχαίο κινητηράκι δε μπορεί να έχει τίποτα περίπλοκο που να το φιμώνει, μάλλον κάτι στο καρμπυρατέρ και κάτι στην εξάτμιση. Το ίδιο λέει ότι ισχύει και για το σέρβις (σωστά??? υποθέτω ότι ο παλιός κινητήρας θέλει περισότερη συντήρηση από τον καινούργιο). Από τιμή, ξεκινάμε ωραία στα 7000 κομπλέ με πινακίδες και πέφτουμε εύκολα αφού βλέπει ότι ψήνομαι στα 6.500. ΟΚ, δεν είναι άσχημα, αλλά δίπλα μου ένα μπλε Linhai με κοιτάει παραπονεμένο και ψιθυρίζει ότι στοιχίζει τα μισά...
Με το που φτάνω στο γραφείο, παίρνω τηλέφωνο στην Θεσσαλονίκη και επιβεβαιώνω ότι με 4.950 φυσικά ΔΕΝ παίρνεις YFM 350R με πινακίδες, είναι όντως όνειρο... Για κάποιον όμως που δεν καίγεται για πινακίδες, είναι καλή περίπτωση, αν και με πληροφόρησαν ότι πρέπει να βιαστώ γιατί υπάρχει έλλειψη...
Κάνω και μια έρευνα για μεταχειρισμένα Linhai, και όντως βρίσκω με 3000 ακόμα και με αλλαγμένο φυγοκεντρικό, βρίσκω όμως και καινούργιο 260 με 4100. Για κακή μου τύχη όμως, τα φτηνά μεταχειρισμένα είναι χακί που είναι το μόνο χρώμα που δεν μου αρέσει...
Πρέπει να σταματήσω τα φανταστικά σενάρια μέχρι να έχω τα λεφτά στα χέρια μου, αλλιώς με βλέπω να χαλάω το στομάχι μου :-)
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό alexandros » 25 Ιούλ 2006, 19:53

για το οικονομικο κομματι δεν μπορω να πω αλλα για τα λοιπα..... μπορω οπότε:

μην μπερδευεις την βουρτσα με την που....... αλλο το ενα αλλο το αλλο.

το φιμωμα μην σε απασχολει, ειναι οπως τα λεει ή καρμπυρατερ ή εξατμιση και ειναι λογικο μιας και τα φιμωνουν εκ των υστερων τριτογενεις εταιρειες για να παρουν εγκριση.

αντε παλι με το linhai !!!!! θες atv ή quad ? και μην μου πεις πως το linhai εχει αξονα και δεν εχει 4Χ4 γιατι θα σου θυμησω τα 260 κιλα του ..... και τα κυβικα του. οχι πως δεν ειναι καλο απλα ειναι η βουρτσα με την... μην τα ξαναλεμε !!

μην κανεις το λαθος και αγορασεις ''με την τσεπη'' γιατι αν δεν ειναι αυτο που θες ... επηξες παλι και θα πουλας σε 6μηνες οποτε γιατι να το παρεις εξ αρχης ?

μηπως να πας για κανα μπανιο και να τα ξαναπουμε απο Σεπτεμβρη και βλεπουμε ??
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό xontros » 25 Ιούλ 2006, 22:18

Δεν είναι κακή η ιδέα σου... Αλλά θέλω να πάω σε νησί με το δικό μου γρούνι!!!
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό xontros » 25 Ιούλ 2006, 22:56

Μιας και είσαι ο μόνος που μου μιλάς ακόμα :-) , για εξήγησέ μου τα παρακάτω πλεονεκτήματα του 350:
- Electric starting is standard equipment and works in any gear.
- Shift into reverse from any gear; convenient shift lever allows easy access to reverse no matter what gear you’re in.
Αυτό το "any gear", έχει κάποια χρησιμότητα δηλαδή???
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Επόμενο

Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 31 επισκέπτες