Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νέος στο χώρο - HELP!!!

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

Νέος στο χώρο - HELP!!!

Δημοσίευσηαπό followme » 14 Σεπ 2005, 09:48

Γεια σας παιδιά...
Σκέφτομαι να ενταχθώ κι εγώ στο χώρο των Quads και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο μοντέλο που να μην ξεπερνά τα 4000€ (κατά πολύ τουλάχιστον :D ). Το θέλω για καθημερινή χρήση μέσα στην πόλη αλλά και για αποδράσεις έξω απο αυτήν (βουνά, λαγκάδια κλπ.).
Έχω επίσης τις εξής ερωτήσεις:
1) Τι ταχύτητα μπορούν να πιάσουν τα quads των 150cc, 180cc, 250cc αντίστοιχα. :?:
2) Μπορεί κάποιος να ταξιδέψει με ένα τέτοιο ή θα του βγάλει προβλήματα μετά απο κάποια χλμ. συνεχούς λειτουργίας. :?:
3) Ποια η γνώμη σας για το Aeon Cobra 180. :?:
Ευχαριστώ προκαταβολικώς...
και συγγνώμη για το μακροσκελές μου μήνυμα :oops:
Άβαταρ μέλους
followme
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 09:34

Νέος στο χώρο - HELP!!!

Δημοσίευσηαπό markd » 14 Σεπ 2005, 10:18

Καλως ήλθες φίλε μου.
Διάβασε προσεκτικά τις ενότητες ''βοήθεια συμβουλές για masai'' και ''club masai'' και σε περιμένουμε στην παρέα μας.
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Νέος στο χώρο - HELP!!!

Δημοσίευσηαπό alexandros » 14 Σεπ 2005, 12:33

followme καλως ήρθες,

τα quads που λες μπορούνε να κρατήσουν μια μέση ωριαία περίπου στα 60χλμ, υπολόγιζε όμως πως και τα μεγάλα πχ 400, 450, 500, 660 κλπ δεν υπερβαίνουν την μέση ωριαία των 90 χλμ (ασφαλτο ετσι) οπότε δεν έχουν και τόσο μεγάλη διαφορά.

το θέμα του ταξιδιού είναι κάπως δύσκολο καθώς (αν μιλάμε για πχ 200χλμ άσφαλτο) με περίπου 60χλμ ανα ώρα μάλλον θα βαρεθείς να πηγαίνεις ή θα σε πατήσουν στην Εθνική Οδό ! αλλα μην νομίζεις πως πχ ένα raptor θα ταξίδευε με πανω απο 90 - 100 γιατι τότε, όπως όλα θα σπάσει και αυτό.

Αν αναφέρεσαι για χωμάτινο ταξίδι δεν ισχύουν αυτά τα νούμερα που σου λέω καθώς η μέση ωριαία ενός ''εκδρομικού enduro'' ανεξαρτήτος κυβισμού δεν υπερβαίνει τα 35χλμ/ώρα

Καλή αγορά !!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Νέος στο χώρο - HELP!!!

Δημοσίευσηαπό followme » 14 Σεπ 2005, 13:05

Guys ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Θα ήθελα να ακούσω και την άποψή σας για τα Aeon. Είμαι ανάμεσα στο Aeon Cοbra 180cc και το Masai 150cc. Aυτή η διαφορά των 30cc είναι σημαντική (το επηρεάζει πολύ στις αποδόσεις του;); Επιπλέον, το Masai τι όργανα έχει πάνω (δείκτη βενζίνης, κοντέρ κλπ.) και τι λέει στην σκληρή χρήση (βουνά, νερά κλπ.);
Άβαταρ μέλους
followme
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 09:34

Re: Νέος στο χώρο - HELP!!!

Δημοσίευσηαπό markd » 14 Σεπ 2005, 13:31

followme έγραψε:Guys ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Θα ήθελα να ακούσω και την άποψή σας για τα Aeon. Είμαι ανάμεσα στο Aeon Cοbra 180cc και το Masai 150cc. Aυτή η διαφορά των 30cc είναι σημαντική (το επηρεάζει πολύ στις αποδόσεις του;); Επιπλέον, το Masai τι όργανα έχει πάνω (δείκτη βενζίνης, κοντέρ κλπ.) και τι λέει στην σκληρή χρήση (βουνά, νερά κλπ.);


To masai:
Eίναι το πιό όμορφο μικρό αποδεδειγμένα.
Τα 30 κυβικά δεν είναι τίποτα.
Αντιπροσωπεία kawasaki.
Από όργανα έχει λυχνίες για φώτα, φλάς και όπισθεν και κοντέρ με ολικό και μερικό χιλιομετρητή.
Όσο για τη σκληρή χρήση ''με μέτρο''.
Διάβασες τις ενότητες που σου είπα???
Θα σε κατατοπίσουν αρκετά για το masai.
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Re: Νέος στο χώρο - HELP!!!

Δημοσίευσηαπό manoss » 14 Σεπ 2005, 15:06

Για τα AEON, θα σου δώσω την εμπειρία μου από ένα overland 180 που έχω εδώ και λίγους μήνες (είναι ακριβώς ίδιο με το cobra μόνο με άλλα πλαστικά}.
Αρχικά, στην ΜΗ επιλογή του masai από εμένα καθοριστικό ρόλο έπαιξε το μέγεθος..είναι πράγματι το πιό όμορφο αλλά αν θέλεις να παίρνει άνετα 2 άτομα ή έχεις λίγα κιλά παραπάνω (όπως εγώ), τότε είναι πάρα πολύ μικρό.
Το overland έχει κατά την ταπεινή μου άποψη πολύ καλό κινητήρα και τιποτένια ηλεκτρονικά (κάτι που πρέπει να ισχύει σε όλα τα Ταιβανέζικα). Κάνει τελική περίπου 55 στον άσφαλτο, πάει πάρα πολύ καλά σε κακοτράχαλα, είναι φοβερή πλάκα να το πηγαίνεις σε παραλίες, άμμους κλπ, έχει άνεση χώρου και σχάρες. Τα υπερβολικά ηλεκτρονικά του (ένδειξη όπισθεν, δεν παίρνει μπροστά ή δεν αλλάζει ταχύτητα αν δεν πατάς φρένο, κλπ) είχαν μέχρι στιγμής κάποια προβληματάκια που καλύφθηκαν από την εγγύηση.. αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι δεν θα συνεχίσουν να υπάρχουν και μετά την λήξη της εγγύησης. Το μοτεράκι όμως είναι εξαιρετικό, παίρνει μπροστά σφαίρα και δείχνει ότι θα αντέξει αρκετά ζόρια.
Συνολικά πιστεύω ότι και τα δύο (AEON kai Masai) είναι μια χαρά για κάποιον που ξεκινάει με ATV, και αν συνεχίσει μετά από 1-2 χρόνια να του αρέσει τότε παίρνει κάτι μεγαλύτερο...
Άβαταρ μέλους
manoss
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 02 Μαρ 2005, 15:01
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Νέος στο χώρο - HELP!!!

Δημοσίευσηαπό markd » 14 Σεπ 2005, 15:37

manoss έγραψε:Αρχικά, στην ΜΗ επιλογή του masai από εμένα καθοριστικό ρόλο έπαιξε το μέγεθος..είναι πράγματι το πιό όμορφο αλλά αν έχεις λίγα κιλά παραπάνω (όπως εγώ), τότε είναι πάρα πολύ μικρό.
Κάνει τελική περίπου 55 στον άσφαλτο.
Συνολικά πιστεύω ότι και τα δύο (AEON kai Masai) είναι μια χαρά για κάποιον που ξεκινάει με ATV, και αν συνεχίσει μετά από 1-2 χρόνια να του αρέσει τότε παίρνει κάτι μεγαλύτερο...


Και εγώ είμαι 115 κιλά και δεν έχω κανένα πρόβλημα χώρου, αλλά δεν μπορώ να πάρω εύκολα δεύτερο άτομο.
Μήπως κάνεις λάθος για την τελική, γιατί τα 70 το masai τα έχει για πλάκα.
Και τέλος συμφωνώ με την άποψή σου να πάρει ένα μικρό για 1-2 χρόνια και μετά μεγαλύτερο.
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Re: Νέος στο χώρο - HELP!!!

Δημοσίευσηαπό SuperBeetle » 14 Σεπ 2005, 18:38

Γειά σου φίλε followme!

Το MASAI όντως θεωρώ (όπως και πολλοί άλλοι) πως είναι ο,τι πιο όμορφο στα μικρά. Για την ταχύτητα θα συμφωνήσω με τον markD καθώς και γώ είμαι γύρω στα 90kg και έχω δεί πάνω από 70. Ευκαιρία για 'σκληρή' χρήση δεν έχω βρεί να του κάνω οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Τις διαστάσεις του Cobra δεν τις γνωρίζω (φαντάζομαι κάπου κοντά με το ΜASAI θα είναι), πάντως του ΜΑSAI βοηθούν πολύ για την μετακίνηση μέσα στην πόλη. Οδηγικά δεν αντιμετώπισα καμία δυσκολία. Προσαρμόστηκα αρκετά γρήγορα παρόλο που είναι το πρώτο μου γουρουνάκι. Το έχω σχεδόν 2 μήνες (περίπου 600 χλμ.) και πρόβλημα προς το παρόν με ηλεκτρονικά δεν έχει προκύψει.

Από την άλλη όμως συμφωνώ με τον manoss (και είμαι σίγουρος πως και ο markD) πως 2 άτομα θα στριμωχτούν (ειδικά όταν ο οδηγός είναι 1.90).

Η απόφαση δική σου...

Ο,τι και αν πάρεις καλοδήγητο να είναι!!!
Growing old is mandatory
Growing up is optional
Άβαταρ μέλους
SuperBeetle
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2005, 17:28
Τοποθεσία: Α. Πετραλωνα

Re: Νέος στο χώρο - HELP!!!

Δημοσίευσηαπό followme » 15 Σεπ 2005, 08:45

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά για την ανταπόκριση...
Μένω στο Ελληνικό. Ξέρετε κάποιο μαγαζί στα νότια που μπορώ να το δώ απο κοντά;
Άβαταρ μέλους
followme
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 09:34

Re: Νέος στο χώρο - HELP!!!

Δημοσίευσηαπό markd » 15 Σεπ 2005, 08:56

Σε οποιαδήποτε αντιπροσωπεία kawasaki.
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Re: Νέος στο χώρο - HELP!!!

Δημοσίευσηαπό manoss » 15 Σεπ 2005, 12:30

ο markd έγραψε:
Και εγώ είμαι 115 κιλά και δεν έχω κανένα πρόβλημα χώρου, αλλά δεν μπορώ να πάρω εύκολα δεύτερο άτομο.

Καλά βρε markd τώρα θ'αρχίσουμε να γράφουμε και τα κιλά μας στο internet????
Εντάξει είπαμε δεν κρύβουμε την ηλικία μας, αλλά το μεγαλύτερο μυστικό μας (και καμάρι μας!!) δεν το βγάζουμε στην φόρα!!
Για την τελική, ίσως η σχέση μετάδοσης του AEON να είναι κοντύτερη απ'αυτή του masai, ή με κλέβει το ταχύμετρο...
Άβαταρ μέλους
manoss
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 02 Μαρ 2005, 15:01
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Νέος στο χώρο - HELP!!!

Δημοσίευσηαπό markd » 15 Σεπ 2005, 15:14

manoss έγραψε:ο markd έγραψε:
Καλά βρε markd τώρα θ'αρχίσουμε να γράφουμε και τα κιλά μας στο internet????
Εντάξει είπαμε δεν κρύβουμε την ηλικία μας, αλλά το μεγαλύτερο μυστικό μας (και καμάρι μας!!) δεν το βγάζουμε στην φόρα!!


Η ηλικία κρύβεται εύκολα, τα κιλά με τίποτα :oops: :oops: :oops: :oops:
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Re: Νέος στο χώρο - HELP!!!

Δημοσίευσηαπό markd » 15 Σεπ 2005, 15:15

manoss έγραψε:Για την τελική, ίσως η σχέση μετάδοσης του AEON να είναι κοντύτερη απ'αυτή του masai, ή με κλέβει το ταχύμετρο...


Καλύτερα να το μετρήσουμε γιατί μου φαίνονται πολύ λίγα.
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Re: Νέος στο χώρο - HELP!!!

Δημοσίευσηαπό SuperBeetle » 15 Σεπ 2005, 16:24

Μαγαζί στα νότια προάστια έχει στην Καλλιθέα τον ΒΥΝΙΟ (εκεί αγόρασα και εγώ το δικό μου). Μπαίνωντας από παραλία στην Θησέως, είναι στο αριστερό σου χέρι στο ύψος της Σκρα (πρίν τον Αγ. Νικόλαο εάν ξέρεις). Αριθμός 170 - 172.
Growing old is mandatory
Growing up is optional
Άβαταρ μέλους
SuperBeetle
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2005, 17:28
Τοποθεσία: Α. Πετραλωνα

Re: Νέος στο χώρο - HELP!!!

Δημοσίευσηαπό markd » 15 Σεπ 2005, 19:21

Φίλε followme, έχω ένα πολύ καλό βιντεάκι από masai.
Άν το θέλεις στείλε μου με pm το email σου για να σου το στείλω.
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Επόμενο

Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες