Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Quad=Διχασμένες προσωπικότητες

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

Δημοσίευσηαπό manoss » 26 Ιούλ 2005, 14:53

Θα ήταν δυνατό όσοι φίλοι έχουν κάτι γραπτό για το θέμα της οδήγησης quad με δίπλωμα αυτοκινήτου (π.χ. η απάντηση του Υ. Μεταφορών που αναφέρθηκε πιο πάνω) να το σκανάρουν και να το τοποθετήσουν κάπου ώστε να μπορούμε να το τυπώσουμε και να έχουμε κάτι να δείξουμε σε περίπτωση ελέγχου από τροχαία που (κάνει πως) δεν ξέρει...
Έχω ακούσει και τον Άρη το Σταθάκη στην τηλεόραση να λέει ότι είναι απόλυτα βέβαιο ότι απαιτείται δίπλωμα αυτοκινήτου, αλλά δεν έχω βρεί τίποτα γραπτό ακόμα.
Προσωπικά οδηγώ γουρουνάκι 180 cc με δίπλωμα αυτοκινήτου και δεν έχω καμμία πρόθεση να βγάλω μηχανής τώρα στα γεράματα.
Άβαταρ μέλους
manoss
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 02 Μαρ 2005, 15:01
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό SuperBeetle » 26 Ιούλ 2005, 15:05

Φίλε manoss έχω στα χέρια μου και την Ευρωπαική οδηγία και τον ΚΟΚ που όπως έχω αναφέρει με αυτά που καταλαβαίνω το δίπλωμα αυτοκινήτου είναι αρκετό. Δυστυχώς δεν κατάφερα να τα επισυνάψω (δεν δέχεται *.doc και *.txt). θα προσπαθήσω εντός ολίγου να τα κάνω jpeg και να τα φορτώσω εδώ.
Growing old is mandatory
Growing up is optional
Άβαταρ μέλους
SuperBeetle
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2005, 17:28
Τοποθεσία: Α. Πετραλωνα

Δημοσίευσηαπό xontros » 26 Ιούλ 2005, 15:43

Κάνε ένα Shift+PrtSc, κάντο Paste στο Paint, και σώστο σαν jpeg (αν έχεις XP...)
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό SuperBeetle » 26 Ιούλ 2005, 15:57

Χε,χε το ήξερα αυτό ,απλά αργώ λόγω δουλειάς.
Άβαταρ μέλους
SuperBeetle
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2005, 17:28
Τοποθεσία: Α. Πετραλωνα

Δημοσίευσηαπό alexandros » 26 Ιούλ 2005, 16:47

για να κοιτάξουμε όλοι όπως λέει ο φίλος μας ο manoss για κανα ενδιαφέρον στοιχείο !!

εγώ μόνο την άδεια έχω ...
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό PigInSpace » 27 Ιούλ 2005, 00:28

SuperBeetle, μήπως είσαι ο Ηλίας? Ο γνωστός Ηλίας, από τον οποίο έμαθα κι εγώ περί διπλωμάτων? ;-) Μίλα! Εσύ είσαι! Χεχε...
Άβαταρ μέλους
PigInSpace
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: 14 Ιαν 2005, 12:14
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό SuperBeetle » 27 Ιούλ 2005, 10:13

όχι φίλε PigInspace, δεν είμαι ο γνωστός Ηλίας. Απλά το έψαξα ίσως όσο ο Ηλίας (χεχε). Εδώ που ζούμε είναι όλα λίγο αόριστα και αν δεν το ψάξεις λίγο ΧΑΘΗΚΕΣ!!!
Growing old is mandatory
Growing up is optional
Άβαταρ μέλους
SuperBeetle
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2005, 17:28
Τοποθεσία: Α. Πετραλωνα

Δημοσίευσηαπό xontros » 25 Αύγ 2005, 13:00

Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα κάποιο φως, αρχικά με την οδηγία 2002/24 της ΕΚ σχετικά με εγκρίσεις τύπου για δίκυκλα κλπ. Εκεί ορίζεται σαφώς η κατηγορία των τετράκυκλων (κατηγορία L7e) με βάρος μικρότερο από 400 κιλά (υπάρχει και η κατηγορία των "ελαφρών τετράκυκλων" αλλά αφορά αποκλειστικά 50άρια) και ισχύ μέχρι 15 kW, και αναφέρεται ότι "τα οχήματα αυτά λογίζονται ως τρίκυκλα μοτοποδήλατα (κατηγορία L5e)", τουλάχιστον όσον αφορά τις Εγκρίσεις Τύπου και την ταξινόμησή τους.

Επίσης, βρήκα και τον Κ.Ο.Κ. (νόμος 2696/99) που γράφει περίπου τα ίδια (είναι μεν παλιότερος αλλά υποθέτω ότι είναι βασισμένος σε παλιότερη οδηγία της ΕΚ), και πάλι τα "ελαφρά τετράτροχα" συμπεριλαμβάνονται στα μοτοποδήλατα.

Στο Άρθρο 2 που έχει τους ορισμούς όμως, αναφέρει ότι τα τετράτροχα της κατηγορίας L7e που μας ενδιαφέρουν είναι Μηχανοκίνητα Οχήματα που ανήκουν στην κατηγορία των Τρίτροχων Οχημάτων και έχουν ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά με την Οδηγία της ΕΚ για την κατηγορία L7e:
- ταχύτητα πάνω από 45 χλμ/ώρα
- βάρος μέχρι 400 κιλά (ή μέχρι 550 εάν προορίζεται για μεταφορές εμπορευμάτων)
- μέγιστη ισχύ μέχρι 15kW (γι'αυτό έρχονται "κλειστά" τα γρήγορα...)

Επομένως μας αφορά ό,τι αφορά τα Τρίτροχα Οχήματα στον Κ.Ο.Κ.!!!

Επειδή λοιπόν η υποκατηγορία Β1 των αδειών οδήγησης (παρ.2 του άρθρου 94) που αφορούσε την οδήγηση των τρίτροχων και τετράτροχων με κινητήρα καταργήθηκε από τον νόμο 2963/2001 (άρθρο 42) και εφόσον στο άρθρο 95 παρ.8 λέει ότι "η άδεια της κατηγορίας Β ισχύει και για την υποκατηγορία Β1",
δεν πρέπει να υπάρχει καμμιά αμφιβολία ότι το δίπλωμα που χρειαζόμαστε είναι κατηγορίας Β, δηλαδή Αυτοκινήτου...

Επίσης πρόσεξα ότι υπάρχει η Πρόσθετη Πινακίδα "Πρ-16ε" (αυτή με τον σκυφτό καμικάζι με το πέτσινο κράνος...) που λέει ότι εννοεί "Μοτοσικλέτα ή τρίτροχο όχημα", άρα επομένως περιλαμβάνει και τα quad/atv, και είναι αυτή που έχουν ως επιτρεπόμενη οι λεωφορειόδρομοι.

Όσον αφορά τα φρένα όμως, λέει πως τα "τρίτροχα" οχήματα πρέπει να έχουν φρένο στο πόδι που να επενεργεί σε όλους τους τροχούς, καθώς και ένα φρένο στάθμευσης και ένα εφεδρικό (που μπορεί να είναι το ίδιο σύστημα).
Όχι, δεν είμαι ο Ηλίας :lol: :lol: :lol:
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

kai kali anagnosi

Δημοσίευσηαπό gren » 26 Αύγ 2005, 08:44

H Ευρωπαϊκη οδηγία

http://europa.eu.int/eur-lex/lex/LexUri ... 24:EL:HTML

Οι φίλοι μας οι Εγγλέζοι λένε:

A full UK car licence, or a full Motorcycle Licence if granted before Feb 2001. The actual category required is B1.

Δηλαδή απαιτείται η Β1 (για την κατηγορία τετράκυκλα)


*Εμείς το ξέρουμε, αυτοί το ξέρουν ή θα μας κάνουν τη ζωή δύσκολη?*
gren
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 17 Αύγ 2005, 09:12

kai kali anagnosi

Δημοσίευσηαπό alexandros » 26 Αύγ 2005, 11:14

άνοιξα νέο θέμα για διπλώματα & πινακίδες κλπ έτσι ώστε να είναι συγκεντρωμένα όλα μαζί.

οποιαδήποτε χρήσιμη πληροφορία παρακαλώ να την ανακοινώνουμε εκει.
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 14 επισκέπτες