Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Yπερφθηνα Quad '05 των 4 Big Εταιριων Με ΑΡΙΘΜΟΥΣ!!!

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

Yπερφθηνα Quad

Δημοσίευσηαπό alexandros » 25 Φεβ 2005, 07:57

αφοσον πας, ενημερωσου και πες μας τι γινεται φιλε exosceleton !!!!!!!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό 4-stroke=tampones » 22 Μαρ 2005, 20:38

Τιμες Υamaha απο Ευρωπη και Αμερικη.

450 660 350 200
YFZ RAPTOR BANSHEE BLASTER

6899 6199 6099 3299 USA Dollars
5307 4769 4692 2538 σε Ευρω

7099 6399 6299 USA Dollars (LIMITED EDITIONS)
5461 4923 4846 σε Ευρω

5999 5699 4499 2849 UK Pounds
8820 8379 8085 4190 σε Ευρω

9135 9027 6806 4433 FRANCE Euro

9200 8800 6800 4000 BELGIUM Euro

14200 12900 10900 6300 GREECE Euro


Oλλανδια, Γερμανια, Αυστρια και Ιταλια δεν εχουν τιμες στα site τους.
US $ = * 1.3 Pounds= / 1.47

Αν μπορουσαμε να συγκρινουμε τιμες Ευρωπης με Ελλαδα θα επρεπε να κλαιμε.
Για US τιμες με Ελλαδα καλυτερα :bang: :bang: :bang: :bang:
Βlaster στιν Ελλαδα η 450r στο US και τα ρεστα παγωτο? :icecream: :icecream: :icecream:
Νομιζω πως μας αξιζει κυπελο που αγοραζουμε αυτα τα μηχανακια!
Βεβαια μην ρωτησετε τι κυπελο, γιατι δεν εχω την απαντηση ακομα.
Τι κυπελο ειναι αραγε??.... θρασους, θαρρους η μαλακιας. :-s :-k :huh: :huh: :huh:
Ισως να μην ειναι τιποτα και απλα να γεννηθηκαμε σε λαθος χωρα!
Μακαρι να μπορουσε ο κοσμος να αγοραζει QUAD σε τιμες ..... Ευρωπης.
Currently the member is banned
Άβαταρ μέλους
4-stroke=tampones
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: 04 Μαρ 2005, 23:14
Τοποθεσία: Sky

Δημοσίευσηαπό PigInSpace » 22 Μαρ 2005, 23:27

Μια παρατήρηση μόνο για τον έξτρα προβολέα του Raptor. ΜΗΝ ΞΕΡΑΣΩΩΩ! ΜΠΟΥΥΥΥΥΑΑΑΡΓΚΚ! Τι εξάμβλωμα!!! :-P
Άβαταρ μέλους
PigInSpace
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: 14 Ιαν 2005, 12:14
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό 4-stroke=tampones » 23 Μαρ 2005, 00:24

Mην εισαι αδικος κυριε :snorting:, ο προβολεας ειναι πολυ ... cult!
Eιναι λιγο 80's!!! Bλεπε ΚΧΤ 250 Α1, Blaster, LT 250r-500r....
Αλλα πιστευω πως σε μπλε Raptor (τσ, τσ, τσ) θα εδειχνε super :pukeleft: ουαου!!! :pukeright:
Αλεξανδρε μπλε δεν ειναι το δικο σου νομιζω.... :puke: ..... sorry about that!!!:alright:

:goofy: :haha: :dude:

Mixalis S
Currently the member is banned
Άβαταρ μέλους
4-stroke=tampones
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: 04 Μαρ 2005, 23:14
Τοποθεσία: Sky

Δημοσίευσηαπό 4-stroke=tampones » 23 Μαρ 2005, 01:25

exosceleton έγραψε:Σε λιγες μερες θα εχουν και το raptor 350 me πινακιδες + banshee!ΩΠ!Λαθος!Τι δουλεια εχουν οι φριτεζες στον δρομο???


To Quad sto name σου απο κατω τι ειναι Raptor η ...... φριτεζα Delongie!!?? :-s :-s :-k :-k \:D/ \:D/ τα βλεπεις αυτα Αλεξανδρε, τα παιδια γουσταρουν τα ΤΗΓΑΝΗΤΑ!

Ρε Exosceleton, το μαγαζι που πηγες ειναι serious!!??
Εβαλαν καθρεπτες και εβγαλαν το εμπρος ..... φρενο,
ρε μπας και εχω :drunk: :drunk: :drunk: :drunk: λιγο?
Ρε παιδια ... Αlex... say something. :-s :-s :-k :-k :crazyeyes: :crazyeyes: :shocked: :shocked:

Μιχαλης Σ
Currently the member is banned
Άβαταρ μέλους
4-stroke=tampones
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: 04 Μαρ 2005, 23:14
Τοποθεσία: Sky

Δημοσίευσηαπό alexandros » 23 Μαρ 2005, 08:15

απ'οσο γνωρίζω μαλλον εχουν αφαιρεσει την μανετα του μπροστινου γιατι η omologation ζηταει το πενταλ του φρενου να ενεργοποιει και τις μπροστινες δαγκανες μαζι !! κουλο ε ε ε !!

εκτος αν απλα δεν φαινεται η μανετα στην φωτο !!

10.500€ δεν ειναι ασχημα για πινακιδατο

ο προβολεας ειναι παλι θεμα omologation και τα λαστιχα επισης...

δεν ειναι ασχημο παιδια, τα λεφτα ειναι λογικα (μεσα σε ολο το παραλογο της υποθεσης ετσι !!)

το παιρνεις οπως ειναι, ξηλωνεις προβολεα, ασφαλτινα λαστιχα και του
πετας επανω αυτα που πρεπει για να γινει αυτο πρεπει !

ειναι καινουργιο ?
μοντελο ?
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό IKE » 25 Μαρ 2005, 00:05

Η φωτογραφία του 450 είναι photoshop με πειραγμένα χρώματα, μπλέ είναι κανονικα (κοιτάχτε και το πίσω στοπ που είναι πράσινο! αν αλλάξουμε το Hue και γίνει κόκκινο τότε το μηχανάκι είναι μπλέ)
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό alexandros » 26 Μαρ 2005, 08:31

δεν παιζει να εχει εισαχθει κατι τετοιο εδω...

οι ζαντες που βλεπεις ειναι ''carbon bidlocks'' αγωνιστικες στο 100% με carbon συνθεση και τυπου ''baja'' εξου και το χρωματιστο προσθαφαιρουμενο χειλάκι με τις 12 βιδες....
τα λαστιχα της holeshot ειναι ΜΧ και δεν παιζουν στην ελλαδα ακομα... σνιφ !
οι προφυλακτηρες μπρος-πισω ειναι after market

το περτικαλι δε μαρεσει

προτιμω μαυρο κιτρινο, limited edition '05
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό Tat2 » 27 Μαρ 2005, 13:28

Θα ειθελα να πω μερικα πραγματα για της πινακιδες αλλα φοβαμε μην με πιαση παλη ο ex-ton απο τα μουτρα.

Το θεμα με της πινακιδες στα ATV τραβαει εδω και 15 χρονια. Και εγω προσωπικα εχω ριξει πολυ χρημα για την πιθανοτητα των νομιμων αδειων χωρις αποτελεσμα . Δυο ειναι τα βασικα προβληματα .

Πρωτα απο ολα στην Ελλαδα ( και σε αρκετες αλλες χωρες ) δεν μπορει να κυκλοφορισει τιποτα με αδεια με μπλοκε 100% . τελεια.

ΑΝ τα ATV δεν ειναι μοτοσυκλετες , τοτε ειναι... αυτοκινητα??? ΟΧΙ στην Ελλαδα υπαρχει ενας νομος ( και σε αρκετες αλλες χωρες ) που λεει οτι δεν υπαρχει οχημα κατο απο 600 κιβ που να χαρακτιριζετε αυτοκινητο. Νομος πολυ δισκολα να αναιρεθη αφου στην Ιταλια μονο υπαρχουν πανο απο 25 εταιριες πο κατασκευαζουν αμαξια 500-600 κιβ που κυκλοφορουνε με διπλωμα μοτοσικλετας. Μονο σε δρομους με οριο ταχητητας κατω των 60χιλ ομως ( βλ PIAGIO )

Αν θεωρηθουν αυτοκινητα τοτε πρεπει να δηλωσουν οπισθεν .( Αφορα τα Raptor, DS ,κτλ )Αλλο ειδος φορολογιας. Την πραξη δεν την κανω γιατι ο exoskeleton την ψαχνει ετσι και αλλιως οποτε θα την κανει αυτος .( Ex-ton περινενω ) Δεν μπορουν να κυκλοφορισουν στον δρομο ομως γιατι οπως ειπαμε εχουν μπλοκε 100%.

Τοτε να κυκλοφορισουν στο χωμα ......ΟΚ σαν τι??..... ΣΑΝ αγροτικα μηχανηματα . ( ειναι και η ποιο σοβαρη περιπτωση ...εκει βασιζετε η ARTIC CAT ) τοτε χρεαζετε διπλωμα αγροτικου....τζιπ δηλ αλλα και παλι υπαρχει αδυνατο σημειο αρα και πιθανοτητα ανακλησης ....ΔΕΝ υπαρχει particer.

Τοτε να τα βγαλουμε σαν δικυκλα....μα αυτο υπηρχε παντα, ετσι βγηκανε πανω απο 420 αδειες τρικυκλων KXT 250 15 χρονια πριν ( εχω και εγω μια ) μονο που απο αυτες οι 210 ανακληθηκανε. στην θεσσαλονικη. Για αλλου δεν ξερω.

Ποιος ομως θα ανακαλεσει τις αδειες ???? Σωστη ερωτηση.... Μα ο πρωτος που θα τρακαρει με ενα ATV και κανει μηνηση στο κρατος για το τι δουλεια ειχε αυτο το οχημα στον δρομο.... Εγω δηλ...και τωρα που το ξερετε και εσεις. Σιγα μην το πληρωσω το τσογλανι επειδη αυτος γουσταρει να βγαινει με της μπαντες μες την πολη και επειδη ειναι ασχετος ηρθε και επεσε επανω μου. Εγω μαλ.κας ειμαι που κανω τις μπαντες μου μονο στο βουνο εδω και 18 χρονια??

Ναι..... αλλα τοτε γιατι στην γερμανια βγαζουν πινακιδες.. Μα στην Ε.Ε ολλα τα οχηματα βγαζουν πινακιδες ...ακομα και τα μοτοκροσσ. Αυτο δεν σημενει οτι κυκλοφορουν στον δρομο. Εκει ουτε οτι λαστιχα γουσταρουν δεν μπορουν να βαλουν Επειδει οι δρομοι που κυκλοφορουν οριζονται απο τον εκαστοτε δημο και το πελμα δηλωνεται στην αδεια.Τα οχηματα σαν το KYMKO που περνουν αδεια στην Ε
Ευρωπη πρεπει να ειναι στο φαρδος λιγοτερο απο ενα μετρο ( δεν ειμαι συγουρος μπορει και 96 εκ.) Για να κανει μικρη ζημια το πλοκιε %.Μοτοκροσσ λαστηχα μονο μεσα στην πιστα μπορεις να φορεσεις ...αλλα τοτε τη την χρεαζεσε την αδεια.

Ε.. τοτε να τα φερουμε χωρις αδειες στα 4000ε ..... Γιατι να τα εκτελωνισουμε ......Αυτο να το ρωτησετε στο ATV CALLIFORNIA που εκλησε νυχτα στην θεσσαλονικη γιατι πουλαγε χωρις φορο .....με αποδειξη δηλ .....χωρις τετραδα ....και η σδοε τον ψαχνει ακομα . Να ρωτησετε ολλουσ αυτους τουσ εξυπνους που αγορασαν φθηνα απο αυτον και τωρα τα κανανε κλυσμα η ψαχνουν κανενα κοροιδο να τα φορτωσουν.

Η να ρωτησετε τον φιλο μου τον Γιαννη που εχει οικονομικο δικαστηριο απο τετοια περιπτωση και ακομα το φυσαει και δεν κρυωνει.( Το προστημο ενοω που εινα τριπλασιο της αξιας του οχηματος ) .

Αν υπηρχε νομιμη λυση σε αυτο το θεμα εγω τωρα θα ειμουνα εκατομυριουχος και αν υπαρξει θα σας το ανακοινωσω πρωτος.Και αν δεν υπαρχει προβλημα γιατι πρεπει να πανε τα οχηματα στην γερμανια για να βγαλουν πινακιδα??? αφου μια ομολογασιον κοστηζει 10000ε δηλ για την Υαμαχα μια τριχα απο τα φρυδια της.

Μεχρι στηγμης τα 250 κυβ ειναι χν σχεδον νομιμα ... τα stoc οχι τα βελτιωμενα

Αλλα παλι εδω στην Ελλαδα τιποτα ποιο μονιμο απο το προσωρινο . οποτε το ρισκαρεις.

Ελπιζω να σας βοηθησα λιγο σε αυτο το κουβαρι με τα μισολογα και τις περιεργες αλχημιες που ακουγωντε κατα καιρους . Πιστευω οτι αν ηταν ευκολο θα το εκαναν πρωτα οι αντοπρωσωπιες.

Ψαχτε την πρωτα λογικα

Εχοσκελετον σε πειραζω ...ΟΚ

ΤασοςΤατ2
Άβαταρ μέλους
Tat2
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 04 Μαρ 2005, 19:00
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό PigInSpace » 28 Μαρ 2005, 14:09

Τάσο είσαι άπαιχτος. Έίναι στίγουρα στενάχωρα όλα αυτά που είπες, και φαίνεται πως το έχεις ψάξει ΠΟΛΥ. Δυστυχώς το μπέρδεμα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ και αν δε λυθεί από ένα κράτος ευαισθητοποιημένο στις απαιτήσεις των γουρουνάκηδων, δε μπορεί να λυθεί από κανένα ιδιώτη. Επειδή παρόλη τη μαυρίλα είμαι από τη φύση μου αισιόδοξος, ελπίζω στο μέλλον...
Άβαταρ μέλους
PigInSpace
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: 14 Ιαν 2005, 12:14
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό IKE » 28 Μαρ 2005, 14:36

Νομίζω ενας απλός τρόπος είναι να χωριστούν γενικά τα τροχοφόρα με βάση το βάρος ή και το μέγεθός τους, οπότε μια γουρούνα 200 κιλων θα είναι στην "ελαφρά" κατηγορία ασχέτως πόσους τροχούς έχει.

Το παραπάνω είναι απλοικό βέβαια αλλα αν χωριστούν κατηγορίες με βάση μερικά βασικά χαρακτηριστικά (βάρος, διαστάσεις) και φορολογηθούν με βάση αυτά όσον αφορά το κόστος χρήσης και με βάση την αξία αγοράς τους σαν πόθεν έσχες τότε το πρόβλημα θα λυθεί.

Φυσικά ο νομοθέτης θα πρέπει να θεσπίσει και κάποιους λογικούς κανόνες ασφαλείας ωστε να μην κινδυνεύουμε εμείς ή οι άλλοι.

Τα παραπάνω βέβαια θέλουν δουλειά και διάθεση οπότε δεν ευελπιστώ να γίνει κάτι τέτοιο, μάλλον θα επικρατήσουν οι προσορινές πατέντες.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό okapi » 31 Μαρ 2005, 22:07

Να ρωτησω κατι ; Γιατι τοση η διαφορα τιμης μεταξυ του ιδιου μοντελου με πινακιδες και χωρις;

Αμα το παρεις χωρις πινακιδες που μπορεις να το κυκλοφορεις;

Αμα σε πιασουν χωρις τι κανεις;
Άβαταρ μέλους
okapi
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 31 Μαρ 2005, 16:30

Δημοσίευσηαπό alexandros » 01 Απρ 2005, 08:14

okapi έγραψε:Να ρωτησω κατι ; Γιατι τοση η διαφορα τιμης μεταξυ του ιδιου μοντελου με πινακιδες και χωρις;

Αμα το παρεις χωρις πινακιδες που μπορεις να το κυκλοφορεις;

Αμα σε πιασουν χωρις τι κανεις;

για να βγαλουν πινακιδες χρειαζονται φλας, κοντερ, φρενα κλπ κλπ, αυτα ανεβαζουν το κοστος

χωρις πινακιδες πας μονο εκτος δρομου

αν σε πιασουν χωρις....... μμμμμμ ! ε ε ε ? μαλλον σε ''δενουν''
ενταξει μην το παρεις χωρις πινακιδες μονο για να πηγαινεις βολτες στην περιοχη που εισαι πανω-κατω, πανω-κατω

αλλα το να σε σταματησουν την ωρα που πας απο την περιοχη σου προς στο βουνο με ολα τα απαραιτητα εφοδια για off-road δεν νομιζω να ειναι και μεγαλο προβλημα
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό 4-stroke=tampones » 01 Απρ 2005, 21:07

Αlex θα ηθελα να συμφωνισω μαζι σου αλλα..... o kurios Policeman- oργaνo- μπουζουκι εχει 100% δυναμη απανω σου εαν σε τσακωσει! και εαν εισαι και καθαρουλης ισως και να σε :ky: :humping: !!!
Τι λες? :-s :-k

Μichael S. :angel12:
Currently the member is banned
Άβαταρ μέλους
4-stroke=tampones
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: 04 Μαρ 2005, 23:14
Τοποθεσία: Sky

Δημοσίευσηαπό okapi » 04 Απρ 2005, 18:51

Σορρυ που θα ρωτησω αλλα ειμαι ασχετος.. το γκαζι ειναι σαν τζετ σκι σε σκανδαλη ;

ποιο το πλεονεκτημα αυτου σε σχεση με το απλο γκαζι μηχανης;
Άβαταρ μέλους
okapi
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 31 Μαρ 2005, 16:30

Επόμενο

Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες

cron