Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΤΤΙΚΟ TRAIL RIDE 0-300 φοβερο! 15 συμμετοχές 4 μέρες πριν

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

ΑΤΤΙΚΟ TRAIL RIDE 0-300 φοβερο! 15 συμμετοχές 4 μέρες πριν

Δημοσίευσηαπό alexandros » 25 Ιαν 2005, 13:57

Δεν έχει ξαναγίνει !!!!!!!!

Επιτέλους με την βοήθεια του off-road.gr και του 0-300 βλέπουμε και 15 συμμετοχές και δικιά μας ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ από τα αγαπημένα μας τετράροδα !!!

1 Σταύρος ΚΑΝΝΕΛΕΑΣ Kawasaki KFX400 Quad ART Metron Team #1
2 Αλέξανδρος "RAPTOR" ΨΩΦΑΚΗΣ Raptor 660 Quad Q.R.T. #1 - Off-Road.gr
3 Βαγγέλης ΚΑΤΡΑΣ Yamaha Raptor 660 Q.R.T. #2
4 Σάββας "DENIS" ΜΥΛΩΝΑΣ Linhai 260 Raid Stratego Adventure Team
5 Σπύρος ΠΕΤΡΙΔΗΣ Kawasaki 360 4x4 Quad
6 Νίκος ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ ReinMech 200 Quad
7 Παύλος ΡΟΓΔΑΚΗΣ Linhai 260 Quad Rally MZmotors.gr - Off-Road.gr
8 Σταμάτης ΚΟΥΤΟΥΜΑΝΟΣ Honda TXR 450
9 Μιχάλης ΣΤΑΣΙΝΟΠΟΥΛΟΣ Yamaha BANSHEE 350
10 Αλέξανδρος ΣΚΑΡΗΣ Yamaha BANSHEE 350
11 Θανάσης ΠΑΠΑΛΕΛΟΥΔΗΣ Kymco KXR250
12 Μιχάλης ΤΣΟΥΠΑΚΗΣ Kymco KXR250
13 Χρήστος "ΠΟΥΛΙ" ΣΑΡΡΗΣ Yamaha 400 Quad
14 Μάνθος ΚΑΠΝΙΑΡΗΣ Yamaha YZF 450
15 Νίκος ΤΣΟΥΚΑΛΑΣ Yamaha YZF 450
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 25 Ιαν 2005, 15:21

Αλέξανδρε πρέπει να μας πείς πως τα πάει το RAPTOR απέναντι στα Racing 450 που είδα ότι θα συμμετέχουν.

Την κυριακή θα καβαλήσω το GAS GAS 450 για δεύτερη φορά και θα σας πώ τα σχόλια. Από την πρώτη φορά που το καβάλησα και το χάλασα, έχει φορέσει πρόγραμμα και φίλτρο εν όψη ενός συγκριτικού που ετοιμάζει ο Γκαζής και όλοι έχουν φορέσει τα καλά τους. 900 ευρο του πήγε μόνο το πρόγραμμα από Αμερική.

Σε δύο εβδομάδες θα έχω κι εγώ πάρει το μηχανάκι και τον Μάρτιο υπάρχει περίπτωση να πάω Αμερική οπότε θα ταράξω τα Aftermarket. Μέχρι τότε ώμος βρήκα μέσο ενός φίλου από Sweden μια άκρη που μπορεί να μας φέρει ΌΤΙ θέλουμε από τον κατάλογο των WHITE BROTHERS. Εγώ μόλις πάρω το μηχανάκι θα κάνω μια μεγάλη παραγγελία. Άν θέλει κανείς κάτι να μου το πεί για να μάθω τιμές. Όσο πιο μεγάλη είναι η παραγγελία τόσο καλύτερη έκπτωση θα μας κάνουν.
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό alexandros » 26 Ιαν 2005, 09:30

Αλέξανδρε πρέπει να μας πείς πως τα πάει το RAPTOR απέναντι στα Racing 450 που είδα ότι θα συμμετέχουν.


Παιδιά, τα 450 είναι τα πιο δυνατά μοτέρ με διαφορά. Εδώ πρέπει να εξετάσεις τις ομοιότητες αλλά και τις διαφορές των 2 μοντέλων αλλά με βασικό γνώμονα το έδαφος που πατάς, τη λάσπη που ψάχνεις.
Το 450 είναι το απόλυτο για εμένα, είναι αυτό που πρέπει και τίποτα λιγότερο. Εδώ όμως δεν παίζουν κουβέντες του τύπου ‘’ ναι αλλά δεν έχει πινακίδες’’ ή ‘’ πω πω !! χωρίς όπισθεν’’ και ‘’τιιιιι??? Κάθε 20 ώρες πιστόνι?? Απαπαπα !’’ εδώ τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά και δεν είναι και για όλα τα χέρια. Τα παιδιά από το Αγρίνιο με τα 450 είναι σε θέση να οδηγήσουν ένα τέτοιο θηρίο, τους έχω δει στην Καλαμάτα, έχουν χέρια.
Το 660 είναι σε μια άλλη κατηγορία, είναι σαν στο Dakar η διαφορά ενός 660 με ένα 450, πιο βαριά, πιο λίγα άλογα, πιο ψηλά, με άλλη σκέψη και άλλη οδηγική συμπεριφορά.
Τα 450 δουλεύουν τέρμα παντού και πάντα και η φυσική τους τοποθεσία είναι μέσα σε μία πίστα motocross, δύσκολα θα τα δεις σε Rally Raids. Τα 660 δεν θα μπούνε στην πίστα με ένα 450, δεν έχουν λόγο, αλλά θα πάνε εκεί που αυτά δουλεύουν καλύτερα δηλαδή σε Rally Raids ή γενικότερα αγώνες αντοχής Cross Country Rally.

Αποτέλεσμα: αναμφισβήτητα το 450 είναι πιο μπροστά από το 660. το θέμα είναι (πέρα από τις ικανότητες του εκάστοτε οδηγού) πιο μηχανάκι αντέχει να δουλεύει σωστά ή αν θες να βοηθάει τον αναβάτη στο να ολοκληρώσει αυτήν του τη προσπάθεια για 170 ολόκληρα χιλιόμετρα βλέπε Ρούμελη περίπου 450χλμ & Ροδόπη περίπου 630 χλμ !!!!!
630χλμ με μέση ωριαία 40χλμ = 15.50 ώρες !!
στο 450 πας για πιστονάκι
στο 660 πας για ύπνο, έχεις αγώνα αυριο !!

υς. Το 450 είναι λύσσα κακιά, εγώ το θέλω αλλά κανείς δεν μου το δίνει !!!!! ούτε ο Αι Βασίλης……
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 26 Ιαν 2005, 11:25

Πολύ σωστά όλα αυτά που λές. Εγώ δεν μιλούσα για απευθείας σύγκριση αλλά για συνθήκες εντουροβόλτας και TRAIL RIDE. Δήλαδη, πως τα πήγαν (θα τα πάνε) εκεί.

Επίσης, αν θέλεις 450 με πινακίδα, φαινεταί τελικά πως και αυτό γίνεται (τα έψαξα όλα).

Περιμένω κατάλογο από WHITE BROTHERS και τιμές από Σουηδία. Όταν τα παραλάβω, πρέπει να μου πείτε τι έχετε πάρει από εδώ και τιμές για να συγκρίνω και να δώ αν συμφέρει. Αρχικά δείχνει πως με τα έξοδα αποστολής θα έρχονται γύρω στο 15% φθηνότερα.
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό alexandros » 26 Ιαν 2005, 11:33

Πολύ σωστά όλα αυτά που λές. Εγώ δεν μιλούσα για απευθείας σύγκριση αλλά για συνθήκες εντουροβόλτας και TRAIL RIDE. Δήλαδη, πως τα πήγαν (θα τα πάνε) εκεί.

δεν καταλαβαίνω την ερώτηση σου, βοήθησε με λίγο !

Επίσης, αν θέλεις 450 με πινακίδα, φαινεταί τελικά πως και αυτό γίνεται (τα έψαξα όλα).

Μακάρι να έρθει αυτή η στιγμή !!!!! θα αρρωστήσω πολύ όμως !! χα χα !!

Περιμένω κατάλογο από WHITE BROTHERS και τιμές από Σουηδία. Όταν τα παραλάβω, πρέπει να μου πείτε τι έχετε πάρει από εδώ και τιμές για να συγκρίνω και να δώ αν συμφέρει. Αρχικά δείχνει πως με τα έξοδα αποστολής θα έρχονται γύρω στο 15% φθηνότερα.

Αμέσως μόλις παραλάβεις μας ενημερώνεις. ακούγεται πολύ ενδιαφέρον ειδικά αν οι τιμές είναι καλές !!! αναμένουμε !!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 26 Ιαν 2005, 11:49

Για τα 450 σε μπέρδεψα λίγο μάλλον. Εννοώ για το άν τα πήγαν τόσο καλά όσο φαντάζομαι οτι θα τα πάει το 660. Και αυτό γιατί ξέρω ότι τα μηχανήματα αυτά είναι κυρίως για πίστα και σε συνθήκες μεγάλης βόλτας ίσως κουράσουν τον ανάβάτη και δεν ξέρω αν θα κρατήσουν ρυθμό. Η όπισθεν είναι επίσης πρόβλημα.

Το 450 με πινακίδες γίνεται και αύριο αν θέλεις. Περισσότερα ώμος not in public.

Για WHITE BROTHERS θα ξέρω το αργότερο μέχρι Παρασκεύη.
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό alexandros » 26 Ιαν 2005, 12:22

Για τα 450 σε μπέρδεψα λίγο μάλλον. Εννοώ για το άν τα πήγαν τόσο καλά όσο φαντάζομαι οτι θα τα πάει το 660. Και αυτό γιατί ξέρω ότι τα μηχανήματα αυτά είναι κυρίως για πίστα και σε συνθήκες μεγάλης βόλτας ίσως κουράσουν τον ανάβάτη και δεν ξέρω αν θα κρατήσουν ρυθμό. Η όπισθεν είναι επίσης πρόβλημα.

Οκ τώρα κατάλαβα !! έτσι είναι, όπως τα λες, δηλαδή δεν είναι κατάλληλα τα 450 για cross country rally αλλά για πίστα, οπότε και θα κουράζουν τον αναβάτη και δεν θα μπορούν να είναι τόσο σταθερά στις μέσες ωριαίες τους. Εννοώ τις πραγματικές ταχύτητες κατά την διάρκεια ενός αγώνα.

Το 450 με πινακίδες γίνεται και αύριο αν θέλεις. Περισσότερα ώμος not in public.

Είμαι όλος αυτιά !!

Για WHITE BROTHERS θα ξέρω το αργότερο μέχρι Παρασκεύη.

Περιμένω νέα σου
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό alexandros » 29 Ιαν 2005, 08:52

Καλη επιτυχια σε ολους τους παλιους και νεους φιλους !!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα


Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες