Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΠΑΓΌΡΕΥΣΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΊΑΣ ΣΕ ΓΟΥΡΟΥΝΕΣ

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

Περιορισμοί σε κυκλοφορία των ATV-QUAD.

Δημοσίευσηαπό radioman » 01 Νοέμ 2017, 18:47

Καλησπέρα σας!
Είμαι καινούργιο μέλος και σας χαιρετώ όλους!
Οδηγώ εδώ και πολλά χρόνια μια ''γουρούνα'' και πρόσφατα είδα στο διαδίκτυο άρθρα που αναφέρουν ''απαγόρευση'' κυκλοφορίας ''γουρουνών'' αρχικά σε νησιά και μετά σε ''όλους τους ασφάλτινους δρόμους'' ........?????!!!!
Προφανώς λόγω των πολλών ατυχημάτων που συμβαίνουν στα νησιά από τουρίστες που ενοικιάζουν ATV και .....όποιος επιζήσει!!
Πάει το μυαλό μου στις off road ''χωμάτινες'' ''γουρούνες'', αυτές που δεν ''βγάζουν'' πινακίδα κυκλοφορίας, πράγμα που είναι απολύτως λογικό....
Τα άρθρα βέβαια αναφέρουν γενικά όλες τις γουρούνες ''αυτές που είναι σχεδιασμένες για να κυκλοφορούν σε ασφάλτινους δρόμους''...!!!!!!!
Είναι για άλλη μια φορά άρθρα hoax;
Θα έχει πλάκα μεγάλη κάποια κρατική ιδιοφυΐα να απαγορεύσει συλλήβδην όλa τα quad οχήματα, επειδή μεθυσμένοι ή αδαείς τουρίστες στουκάρουν με ATV....
Μπορεί κάποιος συνάδελφος ''γουρουνάς'' να μου δώσει τα φώτα του επί του θέματος;
Ευχαριστώ προκαταβολικά!!
radioman
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2017, 14:41

ΑΠΑΓΌΡΕΥΣΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΊΑΣ ΣΕ ΓΟΥΡΟΥΝΕΣ

Δημοσίευσηαπό stavchr » 02 Νοέμ 2017, 06:23

Παραθέτω το απαραδεκτο προσχέδιο νόμου περί απαγόρευσης ΚΥΚΛΟΦΟΡΊΑΣ για γουρούνες.
ΟΛΟ ΟΙ ΙΔΙΟΚΤΉΤΕΣ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΚΆΝΟΥΜΕ ΜΑΖΙΚΉ ΠΡΟΣΦΥΓΉ ΣΤΟ ΣΤΕ.ΧΑΝΟΥΜΕ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΆ ΤΑ ΟΧΉΜΑΤΑ ΜΑΣ ΑΝ ΠΕΡΆΣΕΙ ΚΆΤΙ ΤΈΤΟΙΟ ΚΑΘΏΣ ΟΥΤΡ ΘΑ ΜΠΟΡΕΊ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙΣ ΑΛΛΆ ΧΆΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΆ ΜΑΣ ΓΙΑΤΊ ΑΝ ΠΑΣ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΉΣΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΑΓΟΡΆΖΕΙ ΚΑΝΕΊΣ!

http://www.motomag.gr/news/epikairotita/thanatos-stis-goyroynes
Πηγη:motomag.gr
Άβαταρ μέλους
stavchr
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2011, 08:43
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΑΠΑΓΌΡΕΥΣΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΊΑΣ ΣΕ ΓΟΥΡΟΥΝΕΣ

Δημοσίευσηαπό agelop » 02 Νοέμ 2017, 11:42

Εγώ το χρησιμοποιώ καθημερινά μιας και είναι το βασικό μέσο μετακίνησης μου. Θεωρώ για μένα ότι είναι πιο ασφαλές από οποιοδήποτε δίκυκλο αρκεί να ξέρεις να το οδηγείς σωστά. Πολλοί νομίζουν ότι τα έχουμε για παιχνίδι, αλλά δεν είναι έτσι. Για τους περισσότερους στην Αθήνα τουλάχιστον είναι εργαλείο μετακινήσεις.
Άβαταρ μέλους
agelop
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009, 11:49
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΑΠΑΓΌΡΕΥΣΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΊΑΣ ΣΕ ΓΟΥΡΟΥΝΕΣ

Δημοσίευσηαπό superspy » 05 Νοέμ 2017, 12:35

Δυστυχώς φαίνεται ότι μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά...
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: ΑΠΑΓΌΡΕΥΣΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΊΑΣ ΣΕ ΓΟΥΡΟΥΝΕΣ

Δημοσίευσηαπό agelop » 06 Νοέμ 2017, 10:21

Λοιπόν πριν περίπου καμία εβδομάδα στο παρακάτω site https://cyclades24.gr/2017/10/επιτέλους-τέλος-οι-γουρούνες-στα-νη/.
Ο ιδιοκτήτης του και φερόμενος δημοσιογράφος, δημοσίευσε το εν λόγω άρθρο. Στα σχόλια που ακολουθούν του απάντησα σχολιάζοντας το άρθρο του χωρίς ύβρεις. Ενώ άλλα σχόλια τα πέρασε το δικό μου φαίνεται τον πείραξε. Έτσι είπα να δημοσιεύσω εδώ το σχόλιο μου μιας και εκεί πρέπει να χαϊδεύεις αυτιά.

"Αγαπητέ κύριε Σολαρη,
Φαντάζομαι πως ουδεμία εμπειρία έχετε με το αντικείμενο της γουρούνας ή πιο σωστά ATV (ALL tertain vehicle). Διότι εάν είχατε τότε πιστέψτε με η γνώμη σας θα ήταν πολύ διαφορετική. Εάν η δικαιολογία σας για την παύση κυκλοφορίας των εν λόγω οχημάτων είναι τα ατυχήματα που συντελούνται στον τόπο σας τότε θα έπρεπε να γράψετε ένα άρθρο με τονισμένη τη λέξη «επιτέλους» επιπλέον και για τα αυτοκίνητα και για τα δίτροχα. Μήπως πριν γράψετε το εν λόγο άρθρο θα έπρεπε σαν δημοσιογράφος που αυτό αποκαλειστε, να κάνετε μια έρευνα για τα ατυχήματα που συντελούνται στην ελληνική επικράτεια και να μας αναφέρετε σας παρακαλώ με στοιχεία σε τι ποσοστό από αυτά ενεπλάκησαν γουρουνες? Το ότι υπάρχουν ασυνείδητοι επαγγελματίες στα νησιά σας οι οποίοι νοικιάζουν κακοσυντηρημενα και μη πιστοποιημένα τέτοιου είδους οχήματα σε μεθυσμένους τουρίστες φαντάζομαι δεν πάει στο μυαλό σας. Ε λοιπόν κύριε Σολαρη εγώ θα πρότεινα να, πάντα με την δική σας λογική να απαγορευτεί κάθε είδος τροχοφόρου στο νησί σας και να είστε εσείς πρώτο αυτός που θα πάει να παραδώσει άδεια και πινακίδες από το ή τα οχήματα σας."

Συγνώμη εάν σας κούρασα.
Άβαταρ μέλους
agelop
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009, 11:49
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΑΠΑΓΌΡΕΥΣΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΊΑΣ ΣΕ ΓΟΥΡΟΥΝΕΣ

Δημοσίευσηαπό agelop » 06 Νοέμ 2017, 10:54

agelop έγραψε:Λοιπόν πριν περίπου καμία εβδομάδα στο παρακάτω site https://cyclades24.gr/2017/10/επιτέλους-τέλος-οι-γουρούνες-στα-νη/
Ο ιδιοκτήτης του και φερόμενος δημοσιογράφος, δημοσίευσε το εν λόγω άρθρο. Στα σχόλια που ακολουθούν του απάντησα σχολιάζοντας το άρθρο του χωρίς ύβρεις. Ενώ άλλα σχόλια τα πέρασε το δικό μου φαίνεται τον πείραξε. Έτσι είπα να δημοσιεύσω εδώ το σχόλιο μου μιας και εκεί πρέπει να χαϊδεύεις αυτιά.

"Αγαπητέ κύριε Σολαρη,
Φαντάζομαι πως ουδεμία εμπειρία έχετε με το αντικείμενο της γουρούνας ή πιο σωστά ATV (ALL tertain vehicle). Διότι εάν είχατε τότε πιστέψτε με η γνώμη σας θα ήταν πολύ διαφορετική. Εάν η δικαιολογία σας για την παύση κυκλοφορίας των εν λόγω οχημάτων είναι τα ατυχήματα που συντελούνται στον τόπο σας τότε θα έπρεπε να γράψετε ένα άρθρο με τονισμένη τη λέξη «επιτέλους» επιπλέον και για τα αυτοκίνητα και για τα δίτροχα. Μήπως πριν γράψετε το εν λόγο άρθρο θα έπρεπε σαν δημοσιογράφος που αυτό αποκαλειστε, να κάνετε μια έρευνα για τα ατυχήματα που συντελούνται στην ελληνική επικράτεια και να μας αναφέρετε σας παρακαλώ με στοιχεία σε τι ποσοστό από αυτά ενεπλάκησαν γουρουνες? Το ότι υπάρχουν ασυνείδητοι επαγγελματίες στα νησιά σας οι οποίοι νοικιάζουν κακοσυντηρημενα και μη πιστοποιημένα τέτοιου είδους οχήματα σε μεθυσμένους τουρίστες φαντάζομαι δεν πάει στο μυαλό σας. Ε λοιπόν κύριε Σολαρη εγώ θα πρότεινα να, πάντα με την δική σας λογική να απαγορευτεί κάθε είδος τροχοφόρου στο νησί σας και να είστε εσείς πρώτο αυτός που θα πάει να παραδώσει άδεια και πινακίδες από το ή τα οχήματα σας."

Συγνώμη εάν σας κούρασα.
Άβαταρ μέλους
agelop
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009, 11:49
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ


Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες