Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

HELP! New Force 200cc Προβλήματα / Νέα αγορά

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

HELP! New Force 200cc Προβλήματα / Νέα αγορά

Δημοσίευσηαπό stefstefanosgr » 12 Αύγ 2013, 10:09

Θερινές καλημέρες σε όλους

Νέος εδώ και δυστυχώς η πρώτη επικοινωνία αφορά πρόβλημα που έχω με το χοιρινό μου και είμαι σε απόγνωση, αν κάποιος φίλος έχει γνώμη/πρόταση για βοήθεια είναι καλοδεχούμενη

Να δώσω εξήγηση

Εδώ και 3 χρόνια έχω μια New Force 200cc αγορασμένη από τον Λέκκα (Βουλιαγμένης)

Πλησιάζω να συμπληρώσω τα 20.000 χλμ. και η χρήση της είναι 99% άσφαλτο, την κάνω χρήση για τη δουλειά εντός πόλης.

Είμαι ευχαριστημένος από όλα (γενικά λέμε τώρα) αλλά είναι εδώ και περίπου 10 μήνες που συνεχώς βγάζει προβλήματα, μια ρουλεμάν, μια το ένα μια το άλλο, ανά 2-3 μήνες στον Λέκκα και με κόσμος από 150-200 τη φορά σε επισκευές.

Πριν 10 μέρες εμφάνισε πρόβλημα στα ηλεκτρικά και μόλις την παρέλαβα μετά 1 εβδομάδα την έχω να κάθετε έχει (προφανώς κάτι μηχανικό) στριτζώσει και δεν κάνει εκκίνηση ούτε με μανιβέλα, υποψιάζομαι κάτι με κανά εσωτερικό δίσκο (υπόψη είμαι άσχετος με τα μηχανικά δυστυχώς)

Το θέμα μου έχει 2 σκέλη

1) Την πάω στον Λέκκα και σκάω πάλι χρήμα και μετά ξανά τα ίδια (ίσως δεν αντέχει άλλο το γουρούνι, ξέρω γω), μήπως ο Λέκκας δεν κάνει καλή δουλειά (είναι ο ίδιος που μαστορεύει, είναι και μιας ηλικίας ξέρω γω τι να πω) μήπως να πάω σε αλλο συνεργείο (υπάρχει? αξιόπιστο?, δεν εχω ιδέα)

2) Την αφήνω στην άκρη και αγοράζω νέα (έχω ζαχαρώσει την Kymco maxxer 300) αλλά είναι και σχεδόν 5.000 και δεν υπάρχει σάλιο, από την άλλη είναι επείγουσα ανάγκη να έχω χοιρινό για τις μετακινήσεις/εργασίες μου, κάποια πρόταση αν η maxxer 300 είναι αξιόπιστη? μην τρέχω με νέο χοιρινό στα συνεργία συνεχώς, κάποια άλλη πρόταση για καλό γουρουνάκι (σε στύλ εμφάνισης της maxxer όμως, μου αρέσουν αυτά τα σχέδια) με υποστήριξη και μηχανική αξιοπιστία για χρήση ασφάλτου (και λίγο χωματάκι φυσικά που και που το κάνουμε)

Ελπίζω να μην κούρασα και δεκτή κάθε βοήθεια αν κάποιος θέλει να γράψει πέντε γραμμές

Ευχαριστώ

Στέφανος
stefstefanosgr
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 09 Αύγ 2013, 20:50

Re: HELP! New Force 200cc Προβλήματα / Νέα αγορά

Δημοσίευσηαπό H1N1 » 21 Αύγ 2013, 15:10

Στέφανε,


τα σημάδια δείχνουν ότι 'έληξε' η καλή (χρήσιμη) ζωή του χοιρινού σου κ δεν πιστεύω ότι φταίνε οι άνθρωποι στο Λέκκα.

Τα 20.000 χλμ με μικρού κυβισμού αυτόματο γουρούνι κ χωρίς σημαντικά προβλήματα/φθορές δεν θεωρούνται λίγα, όπως πχ σε αυτ/το.

Άρα ήταν ένα τίμιο μηχ/κι που σε έβγαλε μέχρι εδώ.

Απ' έδώ κ πέρα θα πρέπει να βάλεις το χέρι στη τσέπη γιά κάτι σαν το 300-άρι Maxxer η κάτι αντίστοιχο σε κυβικά/αξιοπιστία. Αν δεν υπάρχει σάλιο...τότε μπαλώνεις το γνωστό 'ύφασμα' κ όσο πάει.
Άβαταρ μέλους
H1N1
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: 18 Σεπ 2009, 09:06
Τοποθεσία: Αλσούπολη, Αθήνα


Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες