Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΚΟΠΕΛΑ ΑΡΧΑΡΙΑ ΟΔΗΓΟΣ ΚΑΙ ATV

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

ΚΟΠΕΛΑ ΑΡΧΑΡΙΑ ΟΔΗΓΟΣ ΚΑΙ ATV

Δημοσίευσηαπό marianna » 02 Ιούλ 2013, 13:41

Καλησπέρα σε όλους, (μπορεί να ακούγεται κάπως αστείο το θέμα)
Είμαι αρχαρια οδηγός και χρειάζομαι ένα μεταφορικό μέσο κυρίως για μέσα στην πόλη. Διστυχώς στην εποχή που ζούμε η κατοχή, χρήση και συντήρηση ενός αυτοκινήτου είναι αδύνατη για μένα, μηχανάκι (2τροχο), αν και μου αρέσουνε, φοβάμαι να οδηγήσω οπότε σκευτόμουν σαν λύση τα ATV. Θα ήθελα να σας ρωτήσω ειδικά όσοι από εσάς τα χρησιμοποιείτε και μέσα στην πόλη αν είναι έφικτή αυτή η λύση για την περίπτωσή μου. Αν ναι τι προτείνετε; Έχω διαβάσει τόσα πολλά στο δίκτυο για τις γουρόυνες που έχω τρομοκρατηθεί λιγάκι.. (ασφάλεια, σταθερότητα, τούμπες..)
Η αλήθεια είναι οτι μου αρέσουνε πολύ (οπτικά τουλάχιστον..) και θα ήθελα κάποια στιγμή να μαθαινα να οδηγώ μια και σε χώμα αν μπορούσα.
Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθειά σας και καλές καλοκαιρινές βόλτες σε όλους.
marianna
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2013, 20:54

Re: ΚΟΠΕΛΑ ΑΡΧΑΡΙΑ ΟΔΗΓΟΣ ΚΑΙ ATV

Δημοσίευσηαπό Chesham » 02 Ιούλ 2013, 13:57

Καλωσήρθες !

Όσα και να έχεις διαβάσει για ασφάλεια, σταθερότητα, τούμπες, να είσαι σίγουρη ότι τα έχουν γράψει άσχετοι δημοσιοκάφροι που δεν έχουν ιδέα τι σημαίνει να οδηγάς σωστά ένα τετράτροχο atv ή quad.Σίγουρα είναι ασφαλέστερα από ένα οποιοδήποτε δίτροχο για ευνόητους λόγους.Τώρα εάν οδηγείς συνετά δεν διατρέχεις κίνδυνο που να οφείλεται σε εσένα αλλά μόνο σε τρίτους. Η οδήγηση του τετράτροχου θέλει εξοικοίωση και δεν μοιάζει με κανενός άλλου μέσου, καθώς έχει ιδιαιτερότητες.
Οπότε μόνο με πρακτική θα μπείς στο νόημα.
Για την πόλη τώρα χρειάζεσαι κάτι μικρό και στενό.Δεν θέλω να σου προτείνω μάρκα, γιατί και εγώ το ψάχνω...
I'm federal agent Jack Bauer, and today is the longest day of my life.
Άβαταρ μέλους
Chesham
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: 26 Οκτ 2009, 09:01
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

Re: ΚΟΠΕΛΑ ΑΡΧΑΡΙΑ ΟΔΗΓΟΣ ΚΑΙ ATV

Δημοσίευσηαπό ManosS40 » 02 Ιούλ 2013, 22:15

Συμφωνώντας με τον φίλο Chesham και από τη προσωπική μου εμπειρία μετά από σχεδόν 4 χρόνια και σχεδόν 40.000χλμ μέσα στη πόλη κατά 90%, θα πω ότι για τη περίπτωσή σου είναι μια ικανοποιητική λύση, με αυξημένο κόστος σε σχέση με ένα δίτροχο ιδίων κυβικών, αλλά και πιο ασφαλές, αρκεί βεβαίως να οδηγείται σωστά. Σίγουρα έχει τις ιδιαιτερότητές της η οδήγηση ενός atv, κάτι μεταξύ μοτοσυκλέτας και αυτοκινήτου, αλλά σίγουρα με περισσότερες ομοιότητες με μοτοσυκλέτα, επομένως απαιτεί την αντίστοιχη προσοχή. Οι 4 τροχοί δε λένε και πολλά εάν σε χτυπήσει άλλο όχημα, ή εάν πάρεις μια στροφή "με χίλια", αλλά εάν δεν είσαι μεθυσμένη τουρίστρια και οδηγείς με το μυαλό, δε θα έχεις πρόβλημα (αν)ασφάλειας.
Προσωπική συμβουλή, εάν αποκτήσεις atv, στην αρχή θέλει προσοχή και σίγουρα να βρεις έναν μεγάλο ελεύθερο χώρο (π.χ. το πάρκινγκ ενός μάρκετ) για να εξοικειωθείς μαζί του.

Για μέσα στη πόλη, κατά την άποψή μου, ιδανική περίπτωση είναι ένα atv 250-300κεκ με αυτόματη μετάδοση και περιορισμένο πλάτος έτσι ώστε σε κεντρικές αρτηρίες (Κηφισίας, Ποτάμι κτλ) να μπορείς να κινηθείς ως επί το πλείστον ανάμεσα στα αυτοκίνητα. Έχω παρατηρήσει ότι εκεί που χωρά μια BMW Boxer, χωρώ άνετα κ εγώ. Τα λιγότερα κυβικά είναι λίγα για να μπορείς να ακολουθείς τη ροή των οχημάτων όταν δεν έχει μποτιλιάρισμα. Τα περισσότερα είναι περιττά.

Ένα atv τύπου Kymco MXU 250-300 είναι καλός συμβιβασμός. Προστασία από τα νερά, όγκος για να σε προσέχουν, χωρίς όμως να είναι κανένα θηρίο που δε χωρά πουθενά. Και που ξέρεις, εάν σου αρέσει, μπορεί να πάρεις και τα βουνά! :)
Άβαταρ μέλους
ManosS40
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 22:47
Τοποθεσία: Νέο Ηράκλειο, Αθήνα

Re: ΚΟΠΕΛΑ ΑΡΧΑΡΙΑ ΟΔΗΓΟΣ ΚΑΙ ATV

Δημοσίευσηαπό Chesham » 03 Ιούλ 2013, 14:56

ManosS40 έγραψε:...Ένα atv τύπου Kymco MXU 250-300 είναι καλός συμβιβασμός. Προστασία από τα νερά, όγκος για να σε προσέχουν, χωρίς όμως να είναι κανένα θηρίο που δε χωρά πουθενά. Και που ξέρεις, εάν σου αρέσει, μπορεί να πάρεις και τα βουνά! :)


Έλα Μάνο, ομολόγησέ το, σε χαρτζηλικώνει χοντρά η Kymco για να λές καλά λόγια γι'αυτήν... \:D/
Ως πρώην κάτοχος MXU 300 πάντως, για 26000 χλμ ένα έχω να πώ.Δεν έχω βρεί άξιο αντικαταστάτη που να καλύπτει όλο το φάσμα που κάλυπτε το 300άρι.Οικονομία, μέγεθος για πόλη, ικανότητα για βαρβάτες εκδρομές, παιχνίδια σε νερά και λάσπες, υποβρύχιες καταδύσεις :crazy: ...

Ει, εσείς από την Kymco, είμαι και εγώ εδώ μαζί με το Μάνο... :-"
I'm federal agent Jack Bauer, and today is the longest day of my life.
Άβαταρ μέλους
Chesham
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: 26 Οκτ 2009, 09:01
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

Re: ΚΟΠΕΛΑ ΑΡΧΑΡΙΑ ΟΔΗΓΟΣ ΚΑΙ ATV

Δημοσίευσηαπό ManosS40 » 03 Ιούλ 2013, 21:37

Chesham έγραψε:
ManosS40 έγραψε:...Ένα atv τύπου Kymco MXU 250-300 είναι καλός συμβιβασμός. Προστασία από τα νερά, όγκος για να σε προσέχουν, χωρίς όμως να είναι κανένα θηρίο που δε χωρά πουθενά. Και που ξέρεις, εάν σου αρέσει, μπορεί να πάρεις και τα βουνά! :)


Έλα Μάνο, ομολόγησέ το, σε χαρτζηλικώνει χοντρά η Kymco για να λές καλά λόγια γι'αυτήν... \:D/
Ως πρώην κάτοχος MXU 300 πάντως, για 26000 χλμ ένα έχω να πώ.Δεν έχω βρεί άξιο αντικαταστάτη που να καλύπτει όλο το φάσμα που κάλυπτε το 300άρι.Οικονομία, μέγεθος για πόλη, ικανότητα για βαρβάτες εκδρομές, παιχνίδια σε νερά και λάσπες, υποβρύχιες καταδύσεις :crazy: ...

Ει, εσείς από την Kymco, είμαι και εγώ εδώ μαζί με το Μάνο... :-"



Με κατά λαβές, ε; Έγραψα κ εγώ "τύπου" Kymco για ξεκαρφωμα, αλλά που. :haha:
Άβαταρ μέλους
ManosS40
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 22:47
Τοποθεσία: Νέο Ηράκλειο, Αθήνα

Re: ΚΟΠΕΛΑ ΑΡΧΑΡΙΑ ΟΔΗΓΟΣ ΚΑΙ ATV

Δημοσίευσηαπό ManosS40 » 03 Ιούλ 2013, 21:38

Και που να σου πω οτι ζαχαρωνω το Downtown...
Άβαταρ μέλους
ManosS40
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 22:47
Τοποθεσία: Νέο Ηράκλειο, Αθήνα

Re: ΚΟΠΕΛΑ ΑΡΧΑΡΙΑ ΟΔΗΓΟΣ ΚΑΙ ATV

Δημοσίευσηαπό H1N1 » 04 Ιούλ 2013, 11:35

Κοπελλιά, πάρε με τηλ στο 6936209156

Θάνος
Άβαταρ μέλους
H1N1
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: 18 Σεπ 2009, 09:06
Τοποθεσία: Αλσούπολη, Αθήνα

Re: ΚΟΠΕΛΑ ΑΡΧΑΡΙΑ ΟΔΗΓΟΣ ΚΑΙ ATV

Δημοσίευσηαπό marianna » 05 Ιούλ 2013, 20:13

Καλησπέρα σας,

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και την βοηθειά σας. Αυτές τις μέρες οδήγησα ένα ATV 300cc για πρώτη φορά μέσα στην πόλη για λίγο δοκιμαστικά και πήγε πολύ καλα! Πολύ καλύτερα απο οτι περίμενα.. Και στις στροφές μια χαρά. 'Οντως η κίνηση του σώματος παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Λίγο τα φρένα μόνο.. Κατά τα άλλα ωραία αίσθηση. Το μόνο που με φοβίζει είναι οι άλλοι τρίτοι στον δρόμο και η τρέλα τους... Αυτά έχουν οι μεγαλουπόλεις... Αν έμενα πάντως σε επαρχιακή πόλη ή χωριό θα αγόραζα ένα σίγουρα! 'Οσο για τα kymco 250-300 cc σκεύτομαι να ψάξω για κάτι τέτοιο μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση αν αξίζει. Ευτυχώς έχω αρκετό χρονικό διάστημα για ψάξιμο. Ελπίζω να βρω και test drive γιατι για την ώρα δεν υπάρχουν μάλλον είναι και εποχή που έχουν ζήτηση δεν ξέρω.. 'Οπως και να έχει οι γουρουνίτσες κερδίσανε ακόμη μια οπαδό!
marianna
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2013, 20:54


Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες