Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Το στούκαρα...

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

Το στούκαρα...

Δημοσίευσηαπό Chesham » 31 Ιαν 2011, 11:12

...σήμερα ερχόμενος στη δουλειά.
Στη Λένορμαν προς Περιστέρι, εκεί που είναι 1 λωρίδα για λεωφορεία, μπροστά παπί, πίσω Audi A4 (στη λεωφορειολορίδα) και πίσω εγώ.Κυρία με παιδάκι στην άκρη, περιμένει για να περάσει το δρόμο, το παπί αυθόρμητα σταματάει . . . για να κάνει την καλή πράξη, το Audi σταματάει και εγώ δεν κατορθώνω να σταματήσω με επιτυχία.
Για την ακρίβεια, φόραγα χοντρά γάντια για το κρύο και ο αντίχειρας δεν έφυγε από το "γκάζι".Πάτησα ποδόφρενο, μείωσα ταχύτητα αλλά δεν σταμάταγα λόγω κολλημένου αντίχειρα.Έπεσα επάνω στο Audi και ο αντίχειρας εκεί...να δίνει ώθηση.Από τον ήχο το κατάλαβα και έκανα προσπάθεια για να βγάλω το δάκτυλο από το γκάζι μου.
Ελάχιστη ζημιά το Audi στη μπογιά.Εγώ έπαθα ζημιά, στράβωσε το μπροστινό μέρος μου ελαφρά, λειτουργικά όμως δεν άκουσα ασυνήθιστους θορύβους, όλα σωστά.
Ανθρώπινες απώλειες ΚΑΜΙΑ.Κανονικά στη θέση μου παρέμεινα, γιατί ήταν μικρή η ταχύτητα.
Από το manual του MXU σελίδα 124, το κομμάτι 85100 έχει στραβώσει.Τα φώτα μου έχουν χάσει την παλιά τους θέση.Νεώτερα εφόσον ξεβιδώσω το μπροστινό μέρος να δω τι στραβωμένο θα βρω ακόμα ...

Προφανώς έχω εγώ το φταίξιμο εφόσον δεν σταμάτησα και δεν τηρούσα απόσταση ασφαλείας...(ναι Θάνο, μου το έχεις ξαναπεί).
1. Το γεγονός ότι το αυτοκίνητο ήταν παράνομα σε λεωφορειολωρίδα ελαφρύνει τη θέση μου;
2. Συμφέρει να εμπλέξω ασφαλιστική για να πληρώσει ή να του δώσω στο χέρι τα χρήματα επισκευής του προφυλακτήρα του;
I'm federal agent Jack Bauer, and today is the longest day of my life.
Άβαταρ μέλους
Chesham
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: 26 Οκτ 2009, 09:01
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

Το στούκαρα...

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 31 Ιαν 2011, 13:00

αμα σου ζητησει τον ουρανο με τ΄αστρα για τον προφυλακτηρα, κανε του μια φιλικη δηλωση και ξεμπερδευεις....
αμα σου ζητησει ψιλα, δωσε του τα μετρητα και ξεμπερδευεις παλι....
αμα στο παιξει μαγκας και ζηταει πολλα λεφτα με την δικαιολογια οτι "ελα ρε φιλε, οι ασφαλιστικες θα τα πληρωσουν", κανε μια δηλωση αναφερωντας οτι εισασταν σε λεωφορειολωριδα....."...
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Το στούκαρα...

Δημοσίευσηαπό H1N1 » 31 Ιαν 2011, 14:26

Σωστά στα λέει ο (άλλος) Γιάννης!

Περαστικά στη τσαλακωμένη μούρη του γουρουνιού κ της αυτοπεποίθησής σου φίλε!

Αυτά συμβαίνουν, μακάρι να είναι πάντα έτσι, σχεδόν ανώδυνα...
Άβαταρ μέλους
H1N1
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: 18 Σεπ 2009, 09:06
Τοποθεσία: Αλσούπολη, Αθήνα

Re: Το στούκαρα...

Δημοσίευσηαπό superspy » 01 Φεβ 2011, 00:36

yannis24 έγραψε:αμα σου ζητησει τον ουρανο με τ΄αστρα για τον προφυλακτηρα, κανε του μια φιλικη δηλωση και ξεμπερδευεις....
αμα σου ζητησει ψιλα, δωσε του τα μετρητα και ξεμπερδευεις παλι....
αμα στο παιξει μαγκας και ζηταει πολλα λεφτα με την δικαιολογια οτι "ελα ρε φιλε, οι ασφαλιστικες θα τα πληρωσουν", κανε μια δηλωση αναφερωντας οτι εισασταν σε λεωφορειολωριδα....."...


Κάνε φιλική δήλωση (με την λεωφορειολωρίδα μέσα), γιαυτό τις πληρώνεις τις μαμημένες τις ασφάλειες.
Έτσι και αλλιώς μετά το "δεύτερο" στούκο θα αλλάξει ουσιαστικά η τιμή. Εσύ τουλάχιστον θα είσαι εντάξει.
Μην ταλαιπωριέσαι και ταλαιπωρείς και τους άλλους (εσυ, άσε την ασφαλιστική να τα βρει). Αυτό θα ήθελες και εσύ αν στην χώνανε από πίσω ;-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Chesham » 01 Φεβ 2011, 09:07

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Η τιμή που μου είπε για την επισκευή του προφυλακτήρα τη θεωρώ λογική και εφόσον έφταιγα πήγα το απόγευμα στο φανοποιείο και του τα πλήρωσα του ανθρώπου.Τουλάχιστον έτσι θα ήθελα να μου φέρονταν κάθε άτομο που πιθανόν είχε εμπλακεί μαζί μου σε ατύχημα.Αν μπλέκαμε με ασφαλιστικές θα τραβιόμασταν και θα μας βάζανε να αρπαχτούμε-πράγμα που δεν θα ήθελα να γίνει, τη στιγμή που συνεννοηθήκαμε άψογα με τον άνθρωπο.
Δυστυχώς έχουμε φτάσει σε αυτό το σημείο, να πληρώνουμε νταβατζιλίκια σε ασφα-ληστρικές για κάτι που στην πλειοψηφία των περιπτώσεων σε τραβολογάει και σε ταλαιπωρεί.
Στα δικά μου τώρα, εχθές το βράδυ έλυσα το μπροστινό μέρος του MXU για να δω μέχρι που έχει ζημιά μέσα.Οι αρχικές βίδες από το σκληρό εξωτερικό πλαστικό μπροστά, βγήκανε με δυσκολία, λόγω παραμόρφωσης του 85100 κομματιού.Τελικά το κομμάτι 85100 έχει στραβώσει παραμορφωθεί και θα παραγγείλω καινούργιο.Αυτό το σίδερο έχει σχεδιαστεί έτσι ώστε να παραμορφώνεται σε περίπτωση μετωπικής κρούσης. Το σκληρό πλαστικό κομμάτι 64302 μπορεί να ξαναχρησιμοποιηθεί. Αλλη μια μικρή απώλεια είναι το σπάσιμο των πλαστικών που κρατάνε τα μεγάλα φώτα επάνω στον ουρανό του πλαστικού μεγάλου καλύμματος. Θα γίνει πατέντα εκεί :twisted:
Όλα τα άλλα δείχνουν να είναι σωστά και αμετάβλητα, με πολύ πολύ χτισμένη λάσπη επάνω τους...
:twisted:
I'm federal agent Jack Bauer, and today is the longest day of my life.
Άβαταρ μέλους
Chesham
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: 26 Οκτ 2009, 09:01
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 01 Φεβ 2011, 12:03

Chesham έγραψε:....Αλλη μια μικρή απώλεια είναι το σπάσιμο των πλαστικών που κρατάνε τα μεγάλα φώτα επάνω στον ουρανό του πλαστικού μεγάλου καλύμματος. Θα γίνει πατέντα εκεί :twisted:
:twisted:


Κολλητήρι και σκληρή σιλικόνη; :-) :-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό H1N1 » 01 Φεβ 2011, 14:28

Βγάλτα τελείως Γιάννη, να γίνει 'ρεϊσόνι' το εργαλείο!
Άβαταρ μέλους
H1N1
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: 18 Σεπ 2009, 09:06
Τοποθεσία: Αλσούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Chesham » 01 Φεβ 2011, 14:38

H1N1 έγραψε:Βγάλτα τελείως Γιάννη, να γίνει 'ρεϊσόνι' το εργαλείο!

Εάν τα βγάλω τελείως θα πρέπει να τρέχω στο NASCAR μόνο...
Ξέρω γιατί το λές αυτό, θες να βάλω και εγώ σημαιάκι πίσω για να με βλέπουν, να μην είσαι ο μόνος με έμβλημα ! ! !

Όσο για την πατέντα, είχα στο νου μου βίδες που να πιάνουν και να διαπερνούν το μεγάλο πλαστικό.Δεν είναι κακό όμως να κοιτάξω και αυτή τη λύση ! Σε ευχαριστώ superspy ! ! !
Προς το παρών και τελείως πρόχειρα για να έρθω στη δουλειά σήμερα, το κάθε φωτιστικό σώμα στηρίζεται μόνο σε μια μεγάλη βίδα...εντάξει έχει αναταράξεις, αλλά το βράδυ θα το φτιάξω (ελπίζω).
I'm federal agent Jack Bauer, and today is the longest day of my life.
Άβαταρ μέλους
Chesham
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: 26 Οκτ 2009, 09:01
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα


Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες