Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Παιδιά βοήθεια στην επιλογή!!!

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

Παιδιά βοήθεια στην επιλογή!!!

Δημοσίευσηαπό hellraiser » 11 Δεκ 2010, 13:16

Παιδία καλημέρα,
Είμαι φοιτητής στην τρίπολη και είμαι καινούριος στην παρέα! Μου την έχει βαρέσει λοιπόν εδώ και καιρό να αγοράσω ενα quad και επιδή όμως όσο και να το ψάξω δεν καταλύγω κάπου βρήκα το φόρουμ γράφτηκα και ζητώ την βοήθειά σας!!!Λοιπόν αρχικά απλα πιστεύω οτι πρέπει να γνωρίζεται οτι το θέλω κυρίως για να κανω την δουλεία μου και να μεταφέρομαι σαν απλο μεταφορικό μέσο αλλά θέλω να μπορώ να πηγαίνω και εκτός της τρίπολης και οταν το έχω αθήνα να μπορώ να φύγω να πάω μια σαλαμίνα ας πούμε!Επίσης με τρελένει η ιδέα του off road! Έτσι τελικά το πρόβλημα διαμορφόνεται ως εξής! θέλω κατι απο 200 εως 350 κυβικά ώστε να μην είναι ακριβό! έτσι εχω καταλύξει σε 4 quad και δεν μπορω να επιλέξω!!!τα 2 απο αυτά ειναι τα street 250 και 350 κυβικα της zongshen τα οποία πιανουν καλύ ταχύτητα για δρόμο και εθνική είναι τρομερά όμορφα όμως δεν πάνε παντού μιας και έχουν 14" ζαντες αλουμινίου με λαστιχα σαν αυτοκινήτου και ειναι χαμηλομένα!Απο την άλλη σκεύτομαι της vedim το rat 200 που είναι φτηνή και καλή λύση αλλα δεν κάνει για εθνική καθώς και το sphinx 330 ! Να σας πώ την αλήθεια πιο πολύ ενα απο τα δύο πρώτα θέλω ομως δεν ξερω αν μπορώ και ποσο πάει οταν θελησω με αναρτήσεις κλπ να το κανω να βγαίνει και εκτός δρόμου..

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και τον χρόνο σας και ελπίζω να μην σας ζάλισα με τις μαλακίες μου...(αν και πιστεύω οτι όλοι περνάμε από αυτό το στάδιο για να μάθουμε! :P:P:P)


αν τα ψάξετε στο google τα έχει παντού.
Άβαταρ μέλους
hellraiser
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Δεκ 2010, 12:56
Τοποθεσία: peristeri,athina

Παιδιά βοήθεια στην επιλογή!!!

Δημοσίευσηαπό commbba » 12 Δεκ 2010, 11:07

Γεία σου φίλε και καλώς όρισες στην παρέα μας και με το καλό να πάρεις το μηχανάκι που θέλεις και να το χαρείς στο έπακρο.
Εγώ δε θα σου υποδείξω τί να διαλέξεις,αλλά θα σου καταθέσω την δική μου εμπειρία μετά απο 2 χρόνια συμβίωσης με ένα YMC Sphinx 200cc με 4άρι μηχανικό σασμάν.
Η χρήση quad/atv είναι εκπληκτική και αρκετά εθιστική,με το μηχανάκι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος αλλά για τη χρήση που του κάνω και μόνο αυτή:να κατεβαίνω στην πόλη απο το σπίτι,μια απόσταση 2 χλμ και με κάποια πράγματα επάνω μιας και έβγαλα την σχάρα,την μόνταρα εμπρός και πίσω έβαλα μία βαλίτσα με ιδιοκατασκευή.
Με λίγα λόγια,για off road καταστάσεις και εθνικές πρέπει να κοιτάζεις απο 350 κυβικά και επάνω.Επίσης αφού λές ότι κάποια είναι χαμηλωμένα και με ελαστικά δρόμου,επίσης δεν κάνουνε για εκτός δρόμου,για τους προφανείς λόγους.Επίσης θα πρέπει να αναλογιστείς ότι στα μεγάλα κυβικά αυξάνεται και η κατανάλωση,όταν το δικό μου 200 κυβικά καίει 4 λίτρα/100 χλμ και αυτά με πολύ νορμάλ πορεία,ενώ το αμάξι μου,1300 κυβικά 10ετίας καίει 8 λίτρα/100.
Επίσης για εκτός δρόμου καλό είναι να έχει και μειωτήρα κιβωτίου,το high/low,έστω μόνο στην πίσω κίνηση,είναι ένα πλεονέκτημα.
Απο τα τέσσερα που κοιτάς,μόνο το Sphinx 330 σε καλύπτει και αυτό πολύ οριακά.Για εθνική θέλεις ακόμα παραπάνω γιατί ανάλογα τον κινητήρα αυξάνεται και ο όγκος της μηχανής.Εμένα είναι το αμέσως προηγούμενο μέγεθος απο την Sphinx 330.
Αυτά απο εμένα,ελπίζω να μην σε απογοήτευσα.
Άβαταρ μέλους
commbba
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 13 Απρ 2008, 21:01
Τοποθεσία: Ερέτρια-Ευβοίας

Δημοσίευσηαπό hellraiser » 12 Δεκ 2010, 11:55

Φιλαράκι,
σ ευχαριστώ πολύ! Φυσικά και δεν με απογοήτευσες και είναι πολύ σημαντική η γνώ,η σου για μένα! θα ήθελα μονο αν μπορείς να μπεις και στο google να τα δείς να καταλάβεις τι ενοώ χαμηλομένα....Ωστόσο απλα θα ήθελα να ξέρω τι είναι καλύτερο? ομορφία ταχύτητα και μοντάρισμα? η οχι τοσο ομορφο και γρήγορο που να βγαινει και off? Επισης ήθελα να ξερω σε απλο χωματοδρομο και και παραλία το πρώτο με τα αλλα λαστιχα βγαίνει? γιατι αν τα κάνει αυτά δεν ειμαι ακομα σε φάση του ανεβένω στο βουνό ώστε να θέλω atv.


ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΕ ΥΠΕΡ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩ
Άβαταρ μέλους
hellraiser
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Δεκ 2010, 12:56
Τοποθεσία: peristeri,athina

Δημοσίευσηαπό commbba » 12 Δεκ 2010, 13:13

Τα street της zongshen είναι χαμηλά για χρήση εκτός δρόμου,αλλά στην εντός θα είναι αρκετά σταθερά λόγω και χαμηλού κέντρου βάρους.
Το Vedim αρκετά ωραίο,μοιάζει με τη δική μου αλλά τα 200 κυβικά δεν ξέρω εάν σε καλύπτουν.Είναι πάντως μια καλή αρχή για να μπείς στον κόσμο των quad/atv.
Ωραία τα ζονγκσεν αλλά για την φιλοσοφία των quad/atv YMC Sphinx 330 & Vedim Rat 200 μου αρέσουν περισσότερο.
Άβαταρ μέλους
commbba
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 13 Απρ 2008, 21:01
Τοποθεσία: Ερέτρια-Ευβοίας

Δημοσίευσηαπό hellraiser » 12 Δεκ 2010, 15:57

ευχαριστω φιλαρακι!!!,
δεν μου είπες όμως αν μπορεί να βγεί σε κατι χαλαρό όπως σε χωματοδρομο παραλια η και σε ξεφωτο χωρις αποτομα βραχεια και τετοια απλα σε σχετικα ανωμαλο δρόμο οπως τα προαναφερθέντα....
Άβαταρ μέλους
hellraiser
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Δεκ 2010, 12:56
Τοποθεσία: peristeri,athina

Δημοσίευσηαπό thanos... » 12 Δεκ 2010, 23:04

καλώς ήρθες και απο μένα,είχα το ίδιο θέμα με σένα το καλοκαίρι και κατέληξα στο Eagle Lyda 250 της Motorsport 4 τάχυτο ,μπορείς να δεις φώτος εδώ http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-12440.html
είναι με street λαστιχάκι αλλά απο τελικές μην περιμένεις και πολλά 80χλμ , έχω πάει και βουνό άνετα.
καλή επιλογή και ότι άλλο θές εδώ είμαστε!
thanos...
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 06 Ιουν 2010, 15:38
Τοποθεσία: Ωραιόκαστρο,Θεσ/νίκη

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Δεκ 2010, 09:40

Thanos... για πες τίποτα περισσότερο για το μικρό. Θέλω να αλλάξω το 150 που έχει η γυναίκα μου για την πόλη, γιατί τώρα το έμαθε και είναι λίγο... Την πήρα και μια δυο φορές στο βουνό, οδήγησε και τετρακίνητο και τώρα θέλει μεγαλύτερο ;-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό hellraiser » 13 Δεκ 2010, 15:58

παιδιά έχω γερό θέμα το 350 αρι το street βγάζει τελική 135 με δύο αναβάτες και τεσπά γαμει και δέρνει! το πιο καλό όμως είναι οτι κανει μόλις 1950 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά απο κίνα όμως δεν ξέρω πως να υπολογίσω η πού να αναφερθώ για τα κόστη εκτελωνισμού απο ότι έχω βρεί μέχρι τώρα θα μου πάει το πολύ μια 500αρα ακόμα γιατι ειναι εγκεκριμενο απο την ΕΕ και έχει ολα τα στανταρτ.Τι να κάνω?????????? που εχω τρελαθεί??????????????
Άβαταρ μέλους
hellraiser
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Δεκ 2010, 12:56
Τοποθεσία: peristeri,athina

Δημοσίευσηαπό commbba » 13 Δεκ 2010, 21:00

Φίλε μου λυπάμαι που θα σε προσγειώσω απότομα αλλά αυτά τα νούμερα να μην τα πιστεύεις γιατί δεν ισχύουν.Δεν μπορεί 350 άρι γουρούνι με δύο άτομα και να πιάνει 135 χλμ/ώρα.Δλδ με ένα άτομο πιάνει 150+ ?Και για το δικό μου λέει τελική 70 χλμ/ώρα αλλά σε ποιές στροφές κινητήρα ? 8000-9000.Μπορείς να έχεις τον κινητήρα και κινέζικο γάρ να δουλεύει σε αυτές τις στροφές ?
Απο εμφάνιση δε λέω,είναι αρκετά εντυπωσιακό αλλά τις τιμές του κατασκευαστή σε απόδοση,κατανάλωση και τελική ταχύτητα κράτα μικρό καλάθι γιατί θα απογοητευτείς.
Όσον αφορά το τελωνείο,ψάξε το καλά μην απογοητευτείς και απο εκεί γιατί εάν κάνεις την αρχή και το φέρεις δεν θα μπορείς να κάνεις πίσω και ακούγονται πολλά για τα τελωνεία.
Αυτές τις γουρούνες δεν τις φέρνει κανένας στην ελλάδα,έστω και σε άλλη πόλη εκτός Αθήνας ?Θα πληρώσεις το κέρδος του εμπόρου αλλά θα είσαι σίγουρος.
Άβαταρ μέλους
commbba
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 13 Απρ 2008, 21:01
Τοποθεσία: Ερέτρια-Ευβοίας

Δημοσίευσηαπό thanos... » 14 Δεκ 2010, 00:40

είναι αρκετά νευρικό και σε κάθε στροφή κάνει παιχνίδια με λίγο γκαζάκι παραπάνω
τα πλαστικά του θέλουν προσοχή (ξεθωριάζουν εύκολά)αλλά εγώ τα έκανα ένα βαψιματάκι και έγινε μπιμπελό.
καινούργιο έχει 1700€ με 1 χρόνο εγγυηση αλλά μπορείς να βρεις και μεταχ/νο απο 1000€ εώς 1500€
ότι άλλο θές πές μου,όπως και αν θες και άλλες φώτο!
thanos...
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 06 Ιουν 2010, 15:38
Τοποθεσία: Ωραιόκαστρο,Θεσ/νίκη

Δημοσίευσηαπό le.bombardier » 15 Δεκ 2010, 02:08

φιλε οτι και να παρης κυτα να εχεις σερβις,να σε καλυπτη καποιος γιατι μηχανακια ειναι αυτα και χαλανε ποτε το ενα ποτε το αλλο κ.λ.π.
απο και εκει και περα οτι πληρωνης περνης.
εγω θα σου προτεινα να βρης και να παρης κανα μεταχειρισμενο,απο κανα ψαγμενο που θελει να παρη κανα μεγαλυτερο,αναλογως και ποσα σηκωνη η τσεπη σου.
εμπα σε κανα γουρουναδικο σαιτε και ριξε καμια ματια και εκει μπορει να βρης καμια ευκαιρια.
εσκασα μυτη!
Άβαταρ μέλους
le.bombardier
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2009, 22:47

Δημοσίευσηαπό Lukas » 17 Δεκ 2010, 13:07

σχετικα με το τελωνειο

αν δεν υπαρχει ο φακελος με την τελευταια επεκταση θελει προσοχη!!!!!!!!!

κοστιζει αρκετα !!! αλλιος δεν βγαζεις πινακιδες!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Lukas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 09 Φεβ 2009, 16:53
Τοποθεσία: Salonika

Δημοσίευσηαπό kotsosargy » 22 Δεκ 2010, 20:54

καλησπερα σε ολους
Λουκα για αποστατες να βαλω 4εκ μπρος πισω?
lander 330
Άβαταρ μέλους
kotsosargy
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 15 Μαρ 2009, 01:28
Τοποθεσία: kriti

Δημοσίευσηαπό kotsosargy » 22 Δεκ 2010, 21:04

λαθος
Άβαταρ μέλους
kotsosargy
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 15 Μαρ 2009, 01:28
Τοποθεσία: kriti


Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot]. Υπάρχουν 20 επισκέπτες