Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Εντελως πρωταρης στο χωρο!

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

Εντελως πρωταρης στο χωρο!

Δημοσίευσηαπό Rabican » 02 Σεπ 2010, 08:48

Καλησπερα σε ολους και καλως σας βρηκα. ξερω οτι υπαρχουν τοπικ για πρωταρηδες στο χωρο της γουρουνας, ομως εδω μιλαμε για πραγματικο ΠΡΩΤΑΡΗ.

ας ξεκινησουμε απο τα θετικα: εδω και 9 χρονια σχεδον εχω διπλωμα αυτοκινητου και κυκλοφορω ανελλιπως (συνεπως εχω μια σχετικη εμπειρια απο δρομους!!!).
και καπου εδω τελειωνουν τα θετικα.....!!

παμε στα αρνητικα τωρα: η ... εξοικιωση μου με αλλου ειδους οχηματα (πχ διτροχα) τελειωνει στο ποδηλατο!!αχαχαχαχαχ! οπως καταλαβαινετε λοιπον, ουτε διπλωμα μηχανης εχω, ουτε εχω οδηγησει ποτε κατι αλλο εκτος απο αμαξι. παρολαυτα ομως φετος το καλοκαιρι μου καρφωθηκε η ιδεα να ασχοληθω με γουρουνα, οχι για το ATV χαρακτηρα της αλλα κυριως ως μεσο μεταφορας στις διακοπες. και εξηγουμαι αμεσως. επειδη και εγω και η κοπελα μου δεν εχουμε ανεση με σκουτερ-μηχανες, σκεφτηκαμε να παρουμε μια γουρουνα και να την εχουμε για τις καλοκαιρινες εξορμησεις σε νησακια. η χρηση της; να φορτωθει με 2 ατομα και 2 σακ βουαγιαζ για γυρες σε νησια. οχι αμμος, η εκτος δρομου χρηση, ουτε μεγαλες ταχυτητες και διαδρομες.

σε πρωτη φαση κοιταξαμε μηπως εχουμε κανα γνωστο να μας δωσει καμμια πληροφορια για μαρκες, κυβικα, κοστη κλπ και μετα απο ψαξιμο κατεληξα στην Kymco MX150, που εχει και 2 σχαρουλες μπρος πισω για 2 σακ βουαγιαζ.. και εδω αρχιζουν οι αποριες:

1. 150 κυβικα μηπως ειναι πολυ λιγα για 2 ατομα και 2 μικρα σακ βουαγιαζ;
2. απο συντηρηση σε μια γουρουνα τι παιζει;
3. παγια κοστη (ασφαλεια, τελη κυκλοφοριας);
4. εχω ακουσει πως οι γουρουνες, ως All Terrain Vehicles εχουν κοντη κλιμακωση στα κιβωτια τους (λογικο αλλωστε) και δρομισια χρηση τους τις κουραζει αφανταστα (κινητηρα και κιβωτιο) με αποτελεσμα να βγαζουν συχνα βλαβες. ισχυει κατι τετοιο;
5. οσοι εχετε ταξιδεψει με τη γουρουνα, συνηθως ως τι χρεωνεται στο πλοιο, σαν μεγαλη μηχανη η αμαξι;

επισης αν εχετε καποιες ενστασεις με την επιλογη της Kymco ακουω προτασεις για αλλες πιο καλες μαρκες, με οριο τα 3500 ευρω ομως!!

Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για το μακροσκελες ποστ μου. συγχωρηστε επισης και την ασχετοσυνη μου με το θεμα. ουδεις γεννηθηκε γνωριζοντας αλλωστε...
Rabican
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 02 Σεπ 2010, 08:39

Δημοσίευσηαπό Chesham » 02 Σεπ 2010, 09:04

Καλωσόρισες φίλε στο χώρο αυτό.

150 κυβικά για 2 άτομα και φορτωμένο νομίζω ότι είναι λίγα.
Προτείνω το 300άρι.
Διάβασε αυτό εδώ το θέμα:
http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-12435.html

Με τον καιρό θα μπορείς να το χρησιμοποιείς και για να πηγαίνεις στην εργασία σου...την αξία του χοιρινού θα την καταλάβεις σε ημέρες απεργιών στην Αθήνα... αλλά και σε εξόρμηση σε βουνό και παιχνίδι σε άμμο και ποτάμι...
I'm federal agent Jack Bauer, and today is the longest day of my life.
Άβαταρ μέλους
Chesham
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: 26 Οκτ 2009, 09:01
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Rabican » 02 Σεπ 2010, 09:20

ευχαριστω φιλε, ριχνω τωρα μια ματια στο τοπικ.. οντως 150 κυβικα ειναι λιγα ε; δε θα κανει διαδρομες φορτωμενο παντως. αντε με 2 ατομα να κανει τις διαδρομες... κατα τ αλλα τα πραγματα θα τα κανει απο το λιμανι μεχρι το σημειο διαμονης!!
Rabican
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 02 Σεπ 2010, 08:39

Δημοσίευσηαπό superspy » 02 Σεπ 2010, 10:10

Ρίξε μια ματιά και εδώ: http://www.off-road.gr/article1610.html

Για δύο άτομα πάρε τουλάχιστον 400άρι. Οι αποστάσεις όσο την χρησιμοποιείς θα μεγαλώνουν και τα λίγα κυβικά θα σε "φρενάρουν". Από τα 400 και πάνω θα αρχίσει να παίζει και η μεγάλη κατανάλωση οπότε κάπου εκεί είναι ο καλύτερος συμβιβασμός
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Rabican » 02 Σεπ 2010, 10:20

απο οτι διαβασα και απο το φιλο chesman ακομη και τα 300 κυβικα ειναι λιγα.. επομενως αρχιζω και σκεφτομαι αν το αντεχω οικονομικα διοτι μια κυμκο 150αρα εχει 3400, αμα παμε στις 300αρες ανεβαινουμε πολυ σε κοστος. μηπως τελικα για τη χρηση που τη θελω δεν ειναι το καταλληλο οχημα;
Rabican
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 02 Σεπ 2010, 08:39

Δημοσίευσηαπό H1N1 » 02 Σεπ 2010, 13:11

Καλώς ήρθες φιλαράκο!

Στα γρήγορα, γιατί δεν έχω χρόνο...

Τα 150 κ.ε. ΔΕΝ φτάνουν γιά 2 άτομα + μπαγκάζια, ΕΚΤΟΣ αν είστε από 50-60 κιλά ο καθένας σας! Κατ'αρχάς δεν θα χωρέσετε καλά-καλά να κάτσετε πάνω...Σκεφτόμουν κ 'γώ γιά το 150άρι κ (καλώς) τα παιδιά εδώ μέσα με αποτρέψανε κ πήρα το 300άρι (=270 κ.ε.).

Με όλο το σεβασμό γιά τη μεγαλύτερη εμπειρία του (superspy), διαφωνώ γιά τα 400 κ.ε., που θεωρώ ότι τα λίγο παραπάνω κυβικά τα πληρώνεις δυσανάλογα πολύ από κατανάλωση/ευκολία επειδή συνδυάζονται με μεγαλύτερο πλαίσο/διαστάσεις.

Με τα (περίπου) Ε 3.500 παίρνεις ΚΑΛΟ μεταχ/νο 300άρι, δεν χρειάζεται σώνει κ ντέ καινούργιο.

Το "λάθος" είναι ότι ξεκινάς περιορίζοντας τη χρήση του στο "νησάκι", αφήνοντας έξω όλες τις εκτός δρόμου δυνατότητες, που είναι το ψωμοτύρι του χοιρινού...

Άποψη: οπωσδήποτε νοίκιασε ένα γιά να δείς πώς το καταφέρνεις κ μετά αγορά ΑΝ ΣΟΥ ΚΑΤΣΕΙ ως όχημα.

Ελπίζω να βοήθησα...
Άβαταρ μέλους
H1N1
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: 18 Σεπ 2009, 09:06
Τοποθεσία: Αλσούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Rabican » 03 Σεπ 2010, 16:16

o κυβος ερριφθη. αρχες οκτωβρη θα κανω μια βολτα απο αιγινα και θα νοικιασω μια γουρουνα για τις πρωτες επαφες και να δω κατα ποσο το εχω. θα σας εχω νεωτερα τοτε για να με βοηθησετε εκ νεου αν αποφασισω την αγορα!

σας ευχαριστω ολους θερμα!
Rabican
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 02 Σεπ 2010, 08:39

Δημοσίευσηαπό ManosS40 » 04 Σεπ 2010, 00:49

Συμφωνώ με Η1Ν1 & Chesham. Αυτό μου λέει η εμπειρία μου με το Kymco MXU 300. Όσο για το πλοίο... θα σας πω σύντομα!
Άβαταρ μέλους
ManosS40
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 22:47
Τοποθεσία: Νέο Ηράκλειο, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Lukas » 06 Σεπ 2010, 08:34

Μπορεις να δεις το AccessMotors SP300U
300cc
χωροι για 2 ατομα(ξεχωριστο πατημα ο πισω!!!)
σχαρα εμπρος πισω
τελικη 95 χλμ
19 ευρω τελη το χρονο
μεση καταναλωση στα 5 λιτρα τα 100
τιμη προσφορας ¨4500,00!!!!!!

και με 600,00 ακομη SP400U 5100,00
ιδιο σκαφος
απλα ανεξαρτητη αναρτηση πισω, ζαντες αλουμινιου και κοτσαδορο.

www.accessmotor.gr
Άβαταρ μέλους
Lukas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 09 Φεβ 2009, 16:53
Τοποθεσία: Salonika


Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 19 επισκέπτες