Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Βοήθεια με ζαντολάστιχα buggy+Ηλεκτρολογικό πρόβλημα

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

Βοήθεια με ζαντολάστιχα buggy+Ηλεκτρολογικό πρόβλημα

Δημοσίευσηαπό Pontium » 29 Απρ 2010, 22:17

Xαιρετώ όλο το forum,

Πρόσφατα απέκτησα ένα pgo bugrider 150cc διθέσιο,και το έχω σε στάδιο ανακατασκευής.Το συγκεκριμένο λειτουργούσε σε πίστα και βρίσκονταν σε ακινησία περίπου δύο χρόνια.Στο διάστημα αυτό βρισκόταν σε αποθήκη που είχαν πρόσβαση πολλά άτομα,με αποτέλεσμα να εξαφανιστούν πολλά κυρίως ηλεκτρολογικά εξαρτήματα απο πάνω του.
Προς το παρόν ψάχνω για πίσω ζάντες και λάστιχα χώματος.Πήρα τηλ την αντιπροσωπεία,αλλά η τιμή μονάδας για ζάντα είναι 129€ χωρίς ΦΠΑ και μου φάνηκε λίγο τσιμπιμένη(μπορεί να κάνω και λάθος).Για λάστιχα ούτε καν που ρώτησα.
Έτσι ξεκίνησα μια αναζήτηση και βρήκα 2 καταστήματα στο google με ανταλλακτικά quads.Το πρώτο μου είπε ότι δεν έχουν διαθέσιμα,το άλλο ακόμα ψάχνει στην αποθήκη.
Θα ήθελα να μου προτείνετε μερικά καταστήματα εντός Αττικής που θα μπορούσα να ρωτήσω
Οι ζάντες είναι 10" και φοράνε λάστιχα 22x10-10

Επίσης,άλλο ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω,είναι με το ηλεκτρολογικό κομμάτι.Έχω το σχεδιάγραμμα πλεξούδας αλλά όσο και να έχω ψάξει για διαφορετικό,πάντα τα μισά καλώδια έχουν διαφορετικό χρώμα απο τα πραγματικά.
Έχω καταφέρει να επισκευάσω το buggy μηχανικά και να βρω άκρη με τα ηλεκτρολογικά για να παίρνει μπροστά και να σβήνει,αλλά με τα φώτα πορείας δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται,πρώτον διότι δεν υπήρχαν και δεύτερον μάλλον λείπουν τα ρελέ και δεν ξέρω σε ποιό σημείο τελικά πρέπει να είναι απο την μάνα του.Ακόμα και στην θέση 0 με ανοιχτό τον διακόπτη δίνει ρεύμα και ανάβουν συνέχεια.Εντάξει,θα μπορούσα να τραβήξω άλλες γραμμές,αλλά θέλω να το κάνω να δουλέψει με την δικιά του.

Αυτά είχα να σας πω,και πραγματικά χαίρομαι που βρίσκω μια κοινότητα που ασχολείται με quads και ελπίζω να είμαι ευπρόσδεκτος.

Θα ανεβάσω φωτογραφίες μόλις ευκαιρίσω

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά και λυπάμαι αμα σας κούρασα με το μεγάλο ποστ!
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Pontium
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 28 Απρ 2010, 20:39
Τοποθεσία: Δάσος Χαϊδαρίου

Βοήθεια με ζαντολάστιχα buggy+Ηλεκτρολογικό πρόβλημα

Δημοσίευσηαπό Pontium » 07 Μάιος 2010, 13:18

Το ηλεκτρολογικό πρόβλημα λύθηκε,είχε πρόβλημα με τον διακόπτη και εγκαταστήθηκαν και ρελε κάτω απο το ταμπλό
Μένουν μόνο τα ζαντολάστιχα τα οποία μου είναι λίγο δύσκολο να βρω.Αν έχετε οποιοδήποτε πληροφορία για καταστήματα που προμηθεύονται αξεσουαρ και ανταλλακτικά quads,θα ήθελα να το ποστάρετε ή να μου στείλετε pm μήπως θεωρείται διαφήμηση.

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Pontium
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 28 Απρ 2010, 20:39
Τοποθεσία: Δάσος Χαϊδαρίου

Re: Βοήθεια με ζαντολάστιχα buggy+Ηλεκτρολογικό πρόβλημα

Δημοσίευσηαπό Linhai_warrior » 07 Μάιος 2010, 15:58

Pontium έγραψε:Το ηλεκτρολογικό πρόβλημα λύθηκε,είχε πρόβλημα με τον διακόπτη και εγκαταστήθηκαν και ρελε κάτω απο το ταμπλό
Μένουν μόνο τα ζαντολάστιχα τα οποία μου είναι λίγο δύσκολο να βρω.Αν έχετε οποιοδήποτε πληροφορία για καταστήματα που προμηθεύονται αξεσουαρ και ανταλλακτικά quads,θα ήθελα να το ποστάρετε ή να μου στείλετε pm μήπως θεωρείται διαφήμηση.

Ευχαριστώ


Για ρίξε μια ματιά και εδώ ίσως κάτι να μπορέσεις να βρεις.

NICK CREATIONS
Νίκος Καρατζιος
Σύμβουλος μηχανικός
ATV αξεσουάρ
Λ. Δημοκρατίας 17
57010 Ασβεστοχώρι - Θεσσαλονίκη
Τηλ. 2310 358328
Fax. 2310 358328
Κιν. 6972001837 6974995134
www.atvexpert.gr
Email: nikos@atvexpert.gr


Αν και δεν μπορώ να σου υποσχεθώ πολλά μιας και δεν έχεις ανεβάσει καμιά φωτό από το buggy. Πάντως ελπίζω να σε βοήθησα αρκετά. Για οποιαδήποτε άλλη απορία έχεις απλά πόσταρε.
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
Linhai_warrior
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 26 Μάιος 2009, 17:56
Τοποθεσία: Ναύπακτος

Δημοσίευσηαπό Pontium » 08 Μάιος 2010, 13:11

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.Θα ρωτήσω αν μπορεί να στείλει αντικαταβολή επειδή είμαι Αθήνα.

Έχω τραβήξει πάρα πολλές φωτογραφίες κατά την διάρκεια επισκευής.Ανεβάζω προς το παρόν το αρχικό και μέχρι σήμερα πως το έχω κάνει.

Πρώτη μέρα:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Τώρα:

Εικόνα

Εικόνα

Όλο είναι προσωπική εργασία,το buggy το φτιάχνω στον ελεύθερο μου χρόνο
Άβαταρ μέλους
Pontium
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 28 Απρ 2010, 20:39
Τοποθεσία: Δάσος Χαϊδαρίου

Δημοσίευσηαπό Pontium » 08 Μάιος 2010, 13:17

Άβαταρ μέλους
Pontium
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 28 Απρ 2010, 20:39
Τοποθεσία: Δάσος Χαϊδαρίου

Δημοσίευσηαπό Linhai_warrior » 08 Μάιος 2010, 16:54

Pontium έγραψε:Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.Θα ρωτήσω αν μπορεί να στείλει αντικαταβολή επειδή είμαι Αθήνα.


Λοιπόν φίλε μου!!! Καταρχάς καλοτάξιδο το buggy σου (ξέχασα να στο πω στο προηγούμενο post). Ωραίο φαίνεται, χωρίς να έχει προβλήματα (καλό σημάδι). Ο συγκεκριμένος τύπος που σου προτείνω στέλνει σε όλη την Ελλάδα και με αντικαταβολή οπότε είσαι καλυμμένος αν βρεις κάτι που να σε ικανοποιεί. Για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς απλά πόσταρε!
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
Linhai_warrior
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 26 Μάιος 2009, 17:56
Τοποθεσία: Ναύπακτος

Δημοσίευσηαπό Pontium » 07 Ιουν 2010, 13:30

Μόλις παρέλαβα τα ζαντολάστιχα και μένει μόνο αλλαγή στα πίσω τακάκια και βάψιμο!
Ένα άλλο ερώτημα που με απασχολεί είναι κατά πόσο μπορώ να το μεταφέρω με τρέιλερ στις επιθυμητές διαδρομές και να εκδόσω πινακίδες.
Ειδικά για το τελευταίο πραγματικά έχω χαθεί.Ένας φίλος μου είχε πει ότι χρειάζεται τιμολόγιο αγοράς και ένα πιστοποιητικό που ερχόταν με το buggy και φέρει έναν αριθμό εγκρισης.Το τελευταίο δεν το έχω και κατόπιν επικοινωνίας με τον πρώιν ιδιωκτήτη,πρέπει να έχει χαθεί.
Καμιά ιδέα?
Άβαταρ μέλους
Pontium
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 28 Απρ 2010, 20:39
Τοποθεσία: Δάσος Χαϊδαρίου

Δημοσίευσηαπό Pontium » 15 Ιουν 2010, 12:48

Το buggy το τελείωσα προχθές και έκανα τις πρώτες βόλτες.Μπορώ να πω ότι με ένα άτομο πάνω,ανεβαίνει παντού και δεν κολάει πουθενά,με συνοδηγό ανεβαίνει αλλά βρίσκει καμιά φορά στην ποδιά σε απότομες ανηφόρες.Μερικές φωτογραφίες απο το τελικό αποτέλεσμα:

http://img405.imageshack.us/gal.php?g=p1020621m.jpg

Ελπίζω να πετύχω και κάποιον απο το forum.Μένω στην Αφαία Χαϊδαρίου και κάνω βόλτες δίπλα στο βουνό.Που και που βλέπω αραιά να κάνουν enduro
Άβαταρ μέλους
Pontium
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 28 Απρ 2010, 20:39
Τοποθεσία: Δάσος Χαϊδαρίου

Δημοσίευσηαπό leou » 15 Ιουν 2010, 17:51

Και να μην τύχει το κανονίζουμε κάτι εμείς...
Άβαταρ μέλους
leou
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 19 Φεβ 2009, 20:32
Τοποθεσία: πειραιάς


Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες