Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Γουρουνάδα Κυριακής: "είμαι ένας φτωχός κ μόνος κάουμπό

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

Γουρουνάδα Κυριακής: "είμαι ένας φτωχός κ μόνος κάουμπό

Δημοσίευσηαπό H1N1 » 22 Φεβ 2010, 09:31

Πάρνηθα...γιά να σβήσω το πόνο μου γιά την Εύβοια..!

Μεσημέρι (09:00) αναχώρηση με καθαρή )επιτέλους) ατμόσφαιρα κ διάθεση "άντρες, έτοιμοι γιά όλα".

Μεταμόρφωση, Τατόϊ κ φάνηκαν ήδη τα πρώτα μέλη της φυλής των εντουράδων. Μπάσιμο χώμα στο τελείωμα της γέφυρας τραίνου στη Βαρυμπόπη (all time classic), κάτω στη ρεματιά - συνέχεια πρός τα οικήματα. Κοζάρω την ανώμαλη ανηφοριά των πυλώνων δεξιά...πάμε.

Ανεβαίνω με "κοντό", το γουρούνι τραβάει (μοτέρ+λάστιχα), εγώ όμως είμαι τσουβάλα ακόμη...Το κόβω στο τελείωμα της ανηφόρας κ μένω με κλίση αριστερά (κ παρακείμενο νεροφάγωμα αξιώσεων να με περιμένει υπομονετικά!). Ευτυχώς δεν με παίρνει πίσω, βρίσκω τη ψυχραιμία μου, κλειδώνω φρένα, ξεκαβαλλάω κ σιγά σιγά το...αποκαθηλώνω!

Στη συνέχεια το μενού είχε λάσπη, λάσπη, λάσπη!

Στο πρώτο λάκκο, κατεβαίνω κ βυθομετρώ. Στο δεύτερο τα πράγματα ήταν οφθαλμοφανή (= λάσπη τύπου μαρμελάδα βερύκοκο, στο πιό σκατί), αλλά πολύ σύντομο πέρασμα. Και, ναί, κολλάω :roll:

Αρχίζει το πέρα-δώθε, μπρός-πίσω κ βγαίνω με όπισθεν κ εκτός γουρουνιού.

Στάση στη "πηγή των εντουράδων" (καμμιά 10-αριά την ώρα εκείνη) κ γνωριμία με άλλον MXU 300-άρη (κ υποψήφιο συνοδοιπόρο γιά Βάλια Κάλντα). Ο τύπος έχει κάνει 70.000 χλμ (...) με το μηχ/κι και είχε να πεί τα καλύτερα. Σε 3' μετά τον ξεκολλούσαμε απ'τη "μαρμελάδα" μαζί με φίλο του με ΤΤ (Μαμάχα). Είπαμε να συνεχίσουμε γιά λίγο μαζί χαλαρά, οπότε μετά από 5' ο κύριος "χαλαρός" έφυγε μπροστά κ έχασα και τη σκόνη τους!

Συνέχεια λασπωμένη κ τραϊαλίστικη μετά το Κατσιμίδι κ άφιξη στη τεχνητή λίμνη Αγ.Τριάδας. Περιήγηση δεξιά-αριστερά, άνοδος πάνω απ'τη λίμνη γιά θεϊκή θέα. Μετά κάμποση ώρα χάσιμο στην Ιπποκράτειο Πολιτεία, αλλά κ ανακάλυψη τρομερών μονοπατιών, όπου το γουρούνι πατούσε με 2 έως 3 τροχούς κατά κανόνα.

Κατά τις 13:00 κάθοδος προς Τατόϊ μέσω κεντρικού χωματόδρομου/ χαλικόστρωτου (=παντιλίκεν!) Κατσιμίδι κ ασφαλτάδα, με σύντομη στάση...λασπώματος (το παλιό είχε αρχίσει να ξεραίνεται!) στο ενδιάμεσο.

Το όλον 78 χλμ, όλα απολαυστικότατα :D :D

Με αυτή την έξοδο στο χώμα μπορώ να πώ ότι έμαθα πολλά πράγματα γιά το γουρούνι μου κ τη συμπεριφορά του σε "μπλεξίματα".

Τα "δρακόσπιτα" τα πάμε την άλλη Κυριακή;;;

ΥΓ άλλη στιγμή πρόσθετα σχόλια κ φωτό από τις "μπανάνες" :wink:
Άβαταρ μέλους
H1N1
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: 18 Σεπ 2009, 09:06
Τοποθεσία: Αλσούπολη, Αθήνα

Re: Γουρουνάδα Κυριακής: "είμαι ένας φτωχός κ μόνος κάο

Δημοσίευσηαπό Chesham » 22 Φεβ 2010, 09:38

H1N1 έγραψε:Πάρνηθα...γιά να σβήσω το πόνο μου γιά την Εύβοια..!

Μεσημέρι (09:00) αναχώρηση με καθαρή )επιτέλους) ατμόσφαιρα κ διάθεση "άντρες, έτοιμοι γιά όλα".

Μεταμόρφωση, Τατόϊ κ φάνηκαν ήδη τα πρώτα μέλη της φυλής των εντουράδων. Μπάσιμο χώμα στο τελείωμα της γέφυρας τραίνου στη Βαρυμπόπη (all time classic), κάτω στη ρεματιά - συνέχεια πρός τα οικήματα. Κοζάρω την ανώμαλη ανηφοριά των πυλώνων δεξιά...πάμε.

Ανεβαίνω με "κοντό", το γουρούνι τραβάει (μοτέρ+λάστιχα), εγώ όμως είμαι τσουβάλα ακόμη...Το κόβω στο τελείωμα της ανηφόρας κ μένω με κλίση αριστερά (κ παρακείμενο νεροφάγωμα αξιώσεων να με περιμένει υπομονετικά!). Ευτυχώς δεν με παίρνει πίσω, βρίσκω τη ψυχραιμία μου, κλειδώνω φρένα, ξεκαβαλλάω κ σιγά σιγά το...αποκαθηλώνω!

Στη συνέχεια το μενού είχε λάσπη, λάσπη, λάσπη!

Στο πρώτο λάκκο, κατεβαίνω κ βυθομετρώ. Στο δεύτερο τα πράγματα ήταν οφθαλμοφανή (= λάσπη τύπου μαρμελάδα βερύκοκο, στο πιό σκατί), αλλά πολύ σύντομο πέρασμα. Και, ναί, κολλάω :roll:

Αρχίζει το πέρα-δώθε, μπρός-πίσω κ βγαίνω με όπισθεν κ εκτός γουρουνιού.

Στάση στη "πηγή των εντουράδων" (καμμιά 10-αριά την ώρα εκείνη) κ γνωριμία με άλλον MXU 300-άρη (κ υποψήφιο συνοδοιπόρο γιά Βάλια Κάλντα). Ο τύπος έχει κάνει 70.000 χλμ (...) με το μηχ/κι και είχε να πεί τα καλύτερα. Σε 3' μετά τον ξεκολλούσαμε απ'τη "μαρμελάδα" μαζί με φίλο του με ΤΤ (Μαμάχα). Είπαμε να συνεχίσουμε γιά λίγο μαζί χαλαρά, οπότε μετά από 5' ο κύριος "χαλαρός" έφυγε μπροστά κ έχασα και τη σκόνη τους!

Συνέχεια λασπωμένη κ τραϊαλίστικη μετά το Κατσιμίδι κ άφιξη στη τεχνητή λίμνη Αγ.Τριάδας. Περιήγηση δεξιά-αριστερά, άνοδος πάνω απ'τη λίμνη γιά θεϊκή θέα. Μετά κάμποση ώρα χάσιμο στην Ιπποκράτειο Πολιτεία, αλλά κ ανακάλυψη τρομερών μονοπατιών, όπου το γουρούνι πατούσε με 2 έως 3 τροχούς κατά κανόνα.

Κατά τις 13:00 κάθοδος προς Τατόϊ μέσω κεντρικού χωματόδρομου/ χαλικόστρωτου (=παντιλίκεν!) Κατσιμίδι κ ασφαλτάδα, με σύντομη στάση...λασπώματος (το παλιό είχε αρχίσει να ξεραίνεται!) στο ενδιάμεσο.

Το όλον 78 χλμ, όλα απολαυστικότατα :D :D

Με αυτή την έξοδο στο χώμα μπορώ να πώ ότι έμαθα πολλά πράγματα γιά το γουρούνι μου κ τη συμπεριφορά του σε "μπλεξίματα".

Τα "δρακόσπιτα" τα πάμε την άλλη Κυριακή;;;

ΥΓ άλλη στιγμή πρόσθετα σχόλια κ φωτό από τις "μπανάνες" :wink:


Θάνο,
ελπίζω να θυμάσαι τη διαδρομή που έκανες, θέλω να την κάνω και εγώ.
ΖΗΛΕΥΩ !
Είμαι μέσα για Δρακόσπιτα Κυριακή 28/2.
Άβαταρ μέλους
Chesham
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: 26 Οκτ 2009, 09:01
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Chesham » 22 Φεβ 2010, 10:36

Πάντως είναι ενοχλητικό να μην μπορείς να κάνεις edit στο post που μόλις έγραψες.
Συγνώμη για την επανάληψη ενός μεγάλου κειμένου ως quote.
Άβαταρ μέλους
Chesham
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: 26 Οκτ 2009, 09:01
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

Οι διαπιστώσεις...

Δημοσίευσηαπό H1N1 » 22 Φεβ 2010, 11:12

Τα Kenda που φοράει έχουν καλό grip σε μαλακο-μεσαίο χώμα, λάσπη κ γλιστράνε απολαυστικά :twisted: σε ξερό χώμα/γαρμπίλι!

Υπήρξαν σημεία που μού'λειψε κάποια παραπάνω δύναμη, όχι σε open καταστάσεις...

1-2 φορές βάζοντας "κοντό" διαπίστωσα ότι - αν κ στο κοντό ο μοχλός - το σαζμάν είχε ακόμα μέσα το μακρύ. :oops:

Το πρόβλημα με τα σβυσίματα/μπερδέματα εν κινήσει μάλλον λύθηκαν οριστικά με αλλαγή της βαλβίδας οξυγόνωσης στο σέρβις των 1.000 χλμ στο συνεργείο.

Τα νεροφαγώματα θέλουν τεράστια προσοχή κ εξαιρετικό διάβασμα με ένα γουρούνι σαν το MXU, λόγω μικρών διαστάσεων μεταξονίου κ πλάτους: βρίσκεσαι γιά πλάκα να κάνεις "κούπε-πέ" με 1-2 τροχούς στον αέρα...

Σε έντονες ανηφόρες κ μέχρι να γίνει κανείς γάτος στη μεταφορά/ μετατόπιση βάρους καλό είναι να τηρείται ευλαβικά το "ανεβαίνω καθέτως" το εμπόδιο. Σε πρανές δίπλα στη λίμνη πήγε να "μου τη κάνει" γιά ανατροπή, επειδή ανέβαινα ελαφρώς διαγώνια...

Η θερμοκρασία "κυρία" στις 2 μπάρες, παντού κ πάντα.

Αν κ με το κοντό σκαρφαλώνει παντού, στην ουσία το μοτέρ αγαπά την πολυστροφία - καλό γιά άσφαλτο κ γενικώς open καταστάσεις 8)

Πιέσεις δεν ασχολήθηκα να μειώσω...5 εμπρός-6 πίσω. Σίγουρα αν τις είχα ρίξει στις πχ 3 εμπρός-4 πίσω θα είχα πλεονέκτημα πρόσφυσης στη λάσπη κ ανεβάσματα κ φυσικά στη γενική άνεση/"κτυπήματα" στη μέση.

Από κατανάλωση θα μετρήσω κ θα γράψω - υποπτεύομαι 5-5,5 λτ/100χλμ.

Το "ανθρώπινο" βάρος των ~ 240 κ μανατζάρεται στα δύσκολα..: κ στη λάσπη το κουνάς/σουστάρεις, πιάνοντάς το απ'τη σχάρα κ σε μονοπάτι το στρίβεις τραβώντας το...

Πάντα μετά το λάσπωμα/άμμο βασικό πλύσιμο (κ λάδωμα/γρασσάρισμα) γιά να αποφευχθεί πρόωρη φθορά κ ενοχλητικά τριξίματα.

Αρχίζω να συνηθίζω τη "σκανδάλη"...λέτε να γίνω σκανδαλιάρης :lol:

Η ανάρτηση δεν δικαιολογεί ενθουσιασμό (είανι μπόινκ-μπόινκ), αλλά θα έρθει η ώρα της!

ΘΕΛΩ ΚΙ'ΑΛΛΟ!
Άβαταρ μέλους
H1N1
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: 18 Σεπ 2009, 09:06
Τοποθεσία: Αλσούπολη, Αθήνα

Οι διαπιστώσεις...

Δημοσίευσηαπό leou » 22 Φεβ 2010, 17:48

ΚΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ!!!!!!!!!!!
Την αλλη βδομαδα θα παμε καπου???
Να το ξερω να μην το πάω ακομη για πλήσιμο αν ειναι
Άβαταρ μέλους
leou
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 19 Φεβ 2009, 20:32
Τοποθεσία: πειραιάς

Δημοσίευσηαπό sol-0357 » 22 Φεβ 2010, 22:34

κορμακια τι κανετε..εγω το εχω λασπομενο απο την τελευτεα βολτα που την πηγαμε...για την κυριακη βλεπω να ειμαι μεσα.
Άβαταρ μέλους
sol-0357
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009, 23:31

Δημοσίευσηαπό H1N1 » 23 Φεβ 2010, 08:57

Κατανάλωση: άγγιξε τα 6 λτ/100 χλμ, άρα πέρασα ακόμα καλύτερα απ'ότι νόμιζα :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
H1N1
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: 18 Σεπ 2009, 09:06
Τοποθεσία: Αλσούπολη, Αθήνα


Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 26 επισκέπτες