Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νέος στο χώρο.

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

Νέος στο χώρο.

Δημοσίευσηαπό kost_st » 25 Ιαν 2010, 10:59

Καλημέρα σας. Συγχαρητήρια για το site.... Κατατοπηστικότατο. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα ATV για χρήση κυρίως μέσα στην πόλη αλλά και βουνό. Όχι extrme πράγματα. Θέλω να αφήσω το αυτοκίνητο γιατί η κατανάλωση και τα service του δεν παλεύονται και ταλαιπωρείται χωρίς λόγο. Καθημερινά υπολογίζω πως θα κάνω 30-40χλμ τη μέρα. Μου αρέσει πολυ το KYMCO MXU300 και πιστεύω πως κάνει για τη δουλειά που θέλω. Θέλω να μου πείτε που περίπου κυμαίνεται η κατανάλωση του και πόσο κοστίζουν τα σέρβις του... ευχαριστώ πολύυ... Να πω πως αποκλείεται η πιθανότητα να πάρω μηχανάκι για μέσα στην πόλη..
Άβαταρ μέλους
kost_st
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 25 Ιαν 2010, 10:52
Τοποθεσία: Χαϊδάρι

Δημοσίευσηαπό Chesham » 25 Ιαν 2010, 12:21

Κώστα,

διάβασε τα θέματα
MXU Update 1 και
MXU Update 2 και θα κατατοπιστείς !

Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Chesham
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: 26 Οκτ 2009, 09:01
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό kost_st » 25 Ιαν 2010, 15:40

Thnks... Τα τσέκαρα αυτά... Γουρούνα και πόλη πως σας φαίνεται?
Άβαταρ μέλους
kost_st
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 25 Ιαν 2010, 10:52
Τοποθεσία: Χαϊδάρι

Δημοσίευσηαπό commbba » 25 Ιαν 2010, 16:56

Καλώς όρισες φίλε μου.
Τώρα όσον αφορά την οικονομία,μην περιμένεις και πολλά πράγματα γιατί μονοκύλινδρο+αυτόματο είναι ο χειρότερος συνδυασμός.Και πιό συγκεκριμένα το δικό μου,200 cc με μηχανικό σασμάν και καταναλώνει γύρω στα 4 λιτρα/100 χλμ.Εάν το συγκρίνουμε με το αμάξι μου,1300 cc δεκαετίας που "καίει" 8 λίτρα/100 χλμ,η αναλογία δεν είναι καλή.Έχει το 1/7 του κυβισμού του αυτοκινήτου και καίει τα μισά λίτρα καυσίμου.Η πραγματική οικονομία επιτυγχάνεται απο το σέρβις,ειδικά εάν είναι αεροελαιόψυκτο και στο παρκάρισμα μέσα στην πόλη.
Άβαταρ μέλους
commbba
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 13 Απρ 2008, 21:01
Τοποθεσία: Ερέτρια-Ευβοίας

Δημοσίευσηαπό kost_st » 25 Ιαν 2010, 21:00

Εγώ σε αυτό που πατάω είναι οτι κάθε μέρα κυκλοφορεί στο κέντρο και ότι μπαίνει λεωφοριολωρίδα. Από χρόνο δε συμφέρει? Με τα σέρβισ τι γίνεται? Πρέπει όσα χρόνια είναι εγγύηση να τα κάνω στην αντιπροσωπεία και μετά μπορώ και μόνος?
Άβαταρ μέλους
kost_st
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 25 Ιαν 2010, 10:52
Τοποθεσία: Χαϊδάρι

Νέος στο χώρο - Γουρούνα

Δημοσίευσηαπό H1N1 » 26 Ιαν 2010, 12:58

Καλώς τον'να!

Το γουρούνι (τουλάχιστον το MXU 300 που τό'χω εδώ κ 2 μήνες) κάνει γιαυτό που θέλεις, διαθέτοντας:

- μεγάλη πρακτικότητα: χώρους για 2 άτομα, μεγάλες σχάρες φόρτωσης, περιορισμένο όγκο, αυτόματη λειτουργία.
- τη μισή κατανάλωση από 1600άρι αυτ/το κ πολύ φθηνότερα σέρβις.
- χωράει στις τρύπες της κίνησης, σχεδόν σαν μεγάλη μοτ/τα.
- τα αυτ/τα τη σέβονται, έστω κ γιά να μην έρθουν σε...ακριβή επαφή μαζί της!
- σταματάει κ στρίβει καλά, ΑΦΟΥ όμως εξοικειωθείς μαζί της καλά (στρίβει απαραιτήτως με τη κατάλληλη τοποθέτηση του σώματος)
- παρκάρεται σε περιορισμένο χώρο, χρειάζεται όμως προσβάσιμο σταθερό σημείο για να κλειδωθεί.
- αν η κύρια χρήση σου είναι στο δρόμο μπορείς να βάλεις πιό ασφάλτινα λάστιχα κ να κερδίσεις σε κράτημα/φρένα (ιδίως σε βρεγμένο), χλμ ζωής κ θόρυβο.

Τα ΑΛΛΑ κ ΟΜΩΣ τώρα:

- το γουρούνι καλό είναι να αποφεύγει δρόμους ταχείας κυκλοφορίας γιατί υπάρχει αυξημένος κίνδυνος...Γενικά θεωρώ ότι ταχύτητες 55-65 χλμ είναι ιδανικές, συνδυασμένες με πλούσιες αποστάσεις από άλλα οχήματα. Τα 20-30 χλμ τη μέρα πάντως βολεύονται!
- απαιτεί μόνιμα μεγάλη προσοχή, γιατί καραδοκεί πάντα εκείνη η λακκούβα/μ@λ@κας/σαμάρι που θα σε στείλει γιά...χορευτικό επιβίωσης!

Επίσης υπάρχει, περιμένοντας ν'ανακαλυφθεί, κ η FUN πλευρά του!!!

Με το καλό να ορίσεις στη παρέα μας :wink:
Άβαταρ μέλους
H1N1
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: 18 Σεπ 2009, 09:06
Τοποθεσία: Αλσούπολη, Αθήνα

Νέος στο χώρο - Γουρούνα

Δημοσίευσηαπό kost_st » 26 Ιαν 2010, 13:41

Σερβις μόνος μου μπορώ να κάνω? Γενικά κάτι σκαμπάζω από μηχανολογικά... Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση... Με βλέπω να την παίρνω κατά το μάη ιούνη για να έχω μπροστά το καλοκαίρι να την μάθω και να εοικιωθώ μαζί της και να στρωθεί σωστά...
Άβαταρ μέλους
kost_st
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 25 Ιαν 2010, 10:52
Τοποθεσία: Χαϊδάρι


Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 18 επισκέπτες