Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Γέρος ψάχνει - Γουρουνοεπιλογή

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

Γέρος ψάχνει - Γουρουνοεπιλογή

Δημοσίευσηαπό H1N1 » 18 Σεπ 2009, 09:57

Γειά και χαρά σας γουρουνόφατσες, σας διαβάζω κάποιο καιρό και αυτό είναι το 1 μου πόστ.

Είμαι ένα παληκάρι 50 ετών με γιό 15 (και κόρη 17άρα) και οδηγώ μοτ/τα απ'τα 15 μου. Αγαπώ το χώμα ιδιαίτερα, αλλά και ταξιδιωτική άσφαλτο (με απέριττα μηχανάκια).

Θέλω όχημα διασκέδασης για μικτή χρήση, δηλ:

- Σ/Κ βόλτες μισο-ήμερες/μονοήμερες με γιό γιά να παίξουμε κι'δύο πχ Πάρνηθα/Πεντέλ/Σχινιά, άμα λάχει και με σκηνή Σ/Κ στην Εύβοια. Προτίμηση: άμμο, λάσπη, μονοπάτια, ποτάμια, χιόνια.

- Συλλογή κόρης από φροντιστήριο, όταν ο καιρός είναι καλός.

- Σπίτι/δουλειά/σπίτι (47 χλμ), όταν "μπουκώνω".

- Ίσως καλοκαίρι σε νησί.

- Καμμιά εκδρομούλα με το κορίτσι μου εκτός εποχής.

Υπολογίζω συνολικά γύρω στα 2,500-3,000 χλμ το χρόνο.

Έψαξα σε buggy (παλιότερα είχαμε νοικιάσει οικογενειακώς PGP 150 και μας άρεσε) αλλά απορρίφθηκαν διότι τα "φθηνά" τα θεωρώ αναξιόπιστα και με μικρές δυνατότητες, ενώ τα "ακριβά" είναι όντως ακριβά.

Με τις γουρούνες, ως γνήσιος δίτροχος, είχα ένα θέμα και φιλοσοφικό και κακή εμπειρία από σύντομο test drive παλιά (το γνωστό στρίψε..στρίιιψε..στριιιιιίίίψεεεεε!!!). Το θέμα ξεπεράστηκε φέτος στη Πάρο όπου νοικιάσαμε ΜΧU 50 (η 80 κατά το μαγαζί) και διασκεδάσαμε (πατέρας και γιός) αφάνταστα. Ειλικρινά έπαθα πλάκα με το τι μπορεί να κάνει ένα ταπεινό γουρουνάκι 50, η έστω, 80 δίχρονων κ.εκ. Ο κύβος ερρίφθει λοιπόν.

Υπάρχει μοτ/τα KAWASAKI ER-6N που πουλάω (αγγελία θα εμφανιστεί σύντομα), η ανταλλάσσω με γουρούνι. Εάν την δεχόταν έμπορος γιά λογική ανταλλαγή θα προσανατολιζόμουν σε -

= KYMCO MXU 400
= GAMAX 430 LX
= SYM QUADRAIDER 600

Επειδή η προοπτική αυτή μάλλον δεν παίζει, αφού την δώσω θα κοίταζα -

= KYMCO MXU 150
= KYMCO MXU 300
= KYMCO MAXXER 300
= AEON CROSSLAND RX 350
= SYM TRACKRUNNER 200
= SYM QUADLANDER 300 S
= GAMAX 300

Συνοπτικά:

1) KYMCO: αξιοπρεπής μάρκα/προϊόντα, με τσιμπημένη τιμή και - νομίζω - ακόμη πιό τσιμπημένα αντ/κά. Λέγεται ότι από αναρτήσεις είναι ούζα και ότι κόβουν σκελετό. Με βολεύει ότι έχουν ανθρώπινες διαστάσεις και μεγάλες σχάρες. Φαίνεται ότι υπάρχει δυνατότητα δοκιμής.

2) GAMAX: καλή και πλούσια κατασκευή, αλλά μάλλον γουρούνι στο σακκί. Το εργοστάσιο είναι μεγάλο μεν, νέο δε. Οι διαστάσεις του GAMAX είναι τεράστιες...Τα αντ/κά υποτίθεται φθηνά.

3) AEON: ενώ είναι απ'τις παλιές φίρμες στην Ελλάδα δεν ακούγονται πολύ. Τρέχει τίποτα; Κατά τ'άλλα, just right από προδιαγραφές/εμφάνιση.

4) SYM: φαίνονται πολύ καλά γιά τα λεφτά τους και ο Γκοργκόλης είναι παλιός στο άθλημα. Διάβασα γιά τα προβλήματα με την εξάτμιση κλπ.

Συνοψίζω: θέλω ένα αξιόπιστο allrounder με μάλλον μαζεμένες διαστάσεις, με λογική μέση κατανάλωση (7-9 λτ/100), να κάνει βόλτες 100-150 χλμ με ενήλικα+έφηβο (135 κ), να κινείται άνετα με 55-60 χλμ στην άσφαλτο.

Τα 150-200 κ.εκ. τα σκέφτομαι ως πιθανούς παίχτες γιατί είδα τι κάνει το 50άρι (80άρι) MXU και είναι οικονομικά από αγορά και κατανάλωση. Στο κάτω-κάτω το πρώτο μας γουρούνι θα είναι και θα ήθελα να βολέψει και το γιό μου.

Εμπειρίες-γνώμες ευπρόσδεκτες!!!
Άβαταρ μέλους
H1N1
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: 18 Σεπ 2009, 09:06
Τοποθεσία: Αλσούπολη, Αθήνα

Γέρος ψάχνει - Γουρουνοεπιλογή

Δημοσίευσηαπό commbba » 19 Σεπ 2009, 08:48

Κατ'αρχάς να σε καλωσορίσω στην παρέα μας.
Όσον αφορά το θέμα στρίψιμο,απλώς πετάς το κορμί προς την εσωτερική πλευρά της στροφής και το γουρούνι στρίβει σαν τρένο,τρόπος του λέγειν.
Απο εκεί και πέρα,επειδή έχω ένα 200άρι με ταχύτητες,κινέζικο και φτάνει γρήγορα στα όρια του,θα σου πρότεινα να κοιτάξεις για 300άρι και πάνω και εάν μπορείς και 4χ4 δεν θα έβλαπτε(μόνο η τσέπη θα ξυνήσει τα μούτρα της)
Απο μάρκα,θα σου πρότεινα Kymco,Είναι ακριβά,αλλά απο τις μάρκες που προτείνεις είναι η πιό αξιόπιστη με ακόλουθες την SYM και την Aeon.Άλλωστε και εσύ θα το ξέρεις ότι ζούμε στην εποχή του ότι πληρώνεις παίρνεις.
Για ταχύτητες 50-60χλμ σε άσφαλτο πρέπει να έχεις μεγάλη κατασκευή για να είναι σταθερό στο δρόμο και να σε υπολογίζουν τα αυτοκίνητα.Το 400άρι της Kymco το έχω δεί απο κοντά και είναι πολύ καλό και σε μέγεθος αλλά απο τιμή ...................
Άβαταρ μέλους
commbba
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 13 Απρ 2008, 21:01
Τοποθεσία: Ερέτρια-Ευβοίας

Γέρος ψάχνει - Γουρουνοεπιλογή

Δημοσίευσηαπό Lukas » 19 Σεπ 2009, 11:58

Καλως ηρθες στην παρεα μας και απο μενα

μπορεις να κοιταξεις φιλε και το lander 300 taiwan
μετα τις βελτιωσεις σε κοπλερ δεν εχει παρουσιασει προβλημα
τελικη κοντα στα 90-100 (η οποια μπορει να βελτιωθει με μπιλιεςστα 100-110)
τιμη 4500 με βαλιτσα condura

αν σε ενδιαφερει στειλε πμ να σου πω που μπορει να κατεβει
και απο διαστασεις μεγαλο και με πατηματα για τον συνεπιβατη
Άβαταρ μέλους
Lukas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 09 Φεβ 2009, 16:53
Τοποθεσία: Salonika

Δημοσίευσηαπό sol-0357 » 20 Σεπ 2009, 14:36

φιλαρακι καλησπερα...καλησπερα παιδια...επειδη ημουν τυχερο παιδι και εχω παρεα με διαφορες γουρουνες με αποτελεσμα να μπορω να εχω διαφορα να οδηγησω...κατεληξα να παρω το sym600...κατα την ταπεινη μου γνωμη το sym και το yms το 500 ειναι τα καλυτερα σε αυτα που δινεις με αυτο που περνεις... εγω να φανταστεις πουλησα 2 bmw που ειχα και πηρα γουρουνι..ειναι απιστευτο οχημα....εδω και ενα χρονο δεν το εχω μετανοιωσει.... επειδη τραβαω γολγοθα για να γραψω γιατι δεν το κανουν οπως στα τηλ με τ9
Άβαταρ μέλους
sol-0357
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009, 23:31


Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 54 επισκέπτες