Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

linhai 260ftiagmeno

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

NEON!!!!!

Δημοσίευσηαπό 4-stroke=tampones » 09 Σεπ 2005, 12:33

:eeeeek:
Μμμμμμμμ.......:pukeleft:μπλιαχ:pukeright:!
:vomit:
Sorry, .... μου ξέφυγε!!!


Michael S. :angel12: + :angel12:
Άβαταρ μέλους
4-stroke=tampones
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: 04 Μαρ 2005, 23:14
Τοποθεσία: Sky

NEON!!!!!

Δημοσίευσηαπό PigInSpace » 09 Σεπ 2005, 15:50

Φίλε μας με το Linhai καλώς ήρθες και εύχομαι πολλές και γρήγορες βόλτες με το Linhai. Ωραία η φωτό με το άλμα, τα φώτα νέον είναι θέμα γούστου αν αρέσουν ή όχι. Εγώ τα βρίσκω λίγο καραγκιοζιλίκι, αλλά ταυτόχρονα γουστάρω, γιατί έχω κι εγώ τις ανωμαλίες μου. :-)

Αν έχεις όρεξη για ανταλλαγή πληροφοριών πάνω σε quad, atv, αγώνες, βόλτες και βελτιώσεις, έχεις έρθει στο σωστό μέρος. Έχεις ενθουσιασμό, καλό αυτό.

Από την άλλη, δεν έχεις οδηγήσει άλλα quad, οπότε δεν έχεις μέτρο για να κρίνεις την απόδοση του Linhai.
Το 260 είναι ένα πολύ καλό, φτηνό, ΤΙΜΙΟ, Κινέζικο ATV.
Θα μου επιτρέψεις όμως να διαφωνήσω με τους χαρακτηρισμούς που απδίδεις στο μοτέρ του, μιας και ξουράφι ΔΕΝ είναι, ενώ όσο κι αν το βελτιώσεις, εκείνο δεν θα μπορέσει να υπερβεί κατά πολύ τα εμπόδια που έχει θέσει η φιλοσοφία με την οποία έχει κατασκευαστεί.

Επίσης, είναι προφανές πως δεν είσαι εξπέρ στις μετατροπές και στις βελτιώσεις.
Είναι επίσης καλό να ψάχνεσαι. Απλώς κόψε κάτι από όσα λες, έτσι ώστε το πιάτο να είναι πιο ελαφρύ, και εύπεπτο για όλους. :-)
Άβαταρ μέλους
PigInSpace
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: 14 Ιαν 2005, 12:14
Τοποθεσία: Αθήνα

NEON!!!!!

Δημοσίευσηαπό PigInSpace » 09 Σεπ 2005, 16:01

Α δεν το είπες ξουράφι, αγρίμι το είπες. :-) :-) :-)
Άβαταρ μέλους
PigInSpace
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: 14 Ιαν 2005, 12:14
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: NEON!!!!!

Δημοσίευσηαπό markd » 09 Σεπ 2005, 17:47

4-stroke=tampones έγραψε::eeeeek:
Μμμμμμμμ.......:pukeleft:μπλιαχ:pukeright:!
:vomit:
Sorry, .... μου ξέφυγε!!!


Michael S. :angel12: + :angel12:


Μαζί σου :P :P :P
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

ΓΟΥΣΤΑ

Δημοσίευσηαπό kiopir » 09 Σεπ 2005, 19:28

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΜΑ ΕΧΕΙΣ ΟΔΗΓΗΣΗ ΤΟ LINHAI ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΙΠΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΠΛΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΩΣ ΤΑ ΛΕΩ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΝΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΓΟΥΣΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΕΦΕ…….
Άβαταρ μέλους
kiopir
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 08 Σεπ 2005, 08:41
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ

ΓΟΥΣΤΑ

Δημοσίευσηαπό superspy » 09 Σεπ 2005, 20:51

Χμ… έχοντας αρκετά χιλιόμετρα σε διάφορες διαδρομές με Linhai + τους τρεις αγώνες στην Terradura, με ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ για το μοτερ (θα αναλύσω παρακάτω) εκτιμώ ότι μπορώ να πω λίγο τη γνώμη μου.

Το Linhai είναι, πράγματι ένα τιμίο, σκληροτράχηλο, με ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ χώρους, κοντό + μακρύ, μεγάλα λάστιχα, άξονα, σχάρες κλπ.
Είναι όμως και πολύ βαρύ, ενώ χρίζει άμεσης βελτίωσης αμα τη αγορά του.

Το μαμά μοτέρ «ξυρίζει», αλλά όχι πάνω στο Linhai, αλλά πάνω στα σκουτερ της Yamaha της Aprilia κ.α.
Είναι λογικό – με τα κιλά που ζυγίζει (σκελετός για τετρακίνητο 600+ κυβικών, τεράστια λάστιχα και άφθονη χρήση μετάλλου παντου)

Διάολε, ακόμα και με το πλήρες πακέτο βελτίωσης από τους αγώνες των Aprilia στην Ιταλία και πάλι δεν «ξυρίζει» - απλά έτσι πάει όπως θα έπρεπε να πηγαίνει από τη MAMA…

Έχουμε και λέμε….
Μοτέρ
Εκκεντροφόρος, βαλβίδες εισαγωγής, βελτίωση κεφαλής, αύξηση συμπίεσης, έμβολο +290 κυβικά, εξάτμιση, κιτ καρμπυρατέρ.
Μετάδοση
Πέταμα όλου του φυγοκεντρικού (όχι απλώς το ελατήριο και το εξωτερικό κομμάτι…) και αλλαγή με το βελτιωμένο – ρυθμιζομενο – πάλι από το ενιαίο των Aprilia.
Σκελετός
Ξήλωμα και πέταμα όλων των σχάρων και των βάσεων τους. (κέρδος ~20 κιλά)

Ελαστικά
Φουντάρισμα των ελαστικών, αλλαγή των μπροστινών ζαντών, από 12 σε 10’’
Λάστιχα από 24’’ σε 22’’

Αποτέλεσμα
Το μοτέρ (με τη βοήθεια του φυγοκεντρικού) «αρπάει» αμέσως με κλώτσια, το μοτέρ ουρλιάζει από την αρχή, η μακρύτερη σχέση του φυγοκεντρικού σε συνδυασμό με τα μικρότερα λάστιχα, αφήνουν την τελική λίγο παραπάνω από το ΜΑΜΑ, περίπου στα 70 χιλιόμετρα (προσοχή όχι του αισιόδοξου κοντέρ, αλλά μετρημένα με GPS και IMO)
Με τα μαμά λάστιχα και την μετατρόπα, αγγιζει τα 90 πραγματικά (το κοντέρ γύρναγε από κάτω… ;-)

Το μοτέρ χτυπά κόφτη με τη μία... :-)

Αν έπρεπε να διαλέξω για τα 250 και γενική χρήση, σίγουρα το Linhai είναι μονόδρομος, οδήγησα και άλλα «μικρά» και κανένα δεν έχει το απίθανο κράτημα και αίσθηση οδοστρωτήρα του Linhai σε κάθε περίπτωση.

Επίσης σημειώστε, ότι πέρα από τα πλαστικά, έβγαλε όλα τα CUP χωρίς την παραμικρή ζημιά (παρόλο που αγόρασα αρκετά οικόπεδα, δυο φορές έναν αγωνιζόμενο (τον ίδιο… δεν ήθελε να με αφήσει να περάσω και δεν μου αρέσει να είναι άλλος, μπροστά – με κάνει να αφαιρούμαι...) ) ενώ όλα τα άλλα σπάσανε από αλυσίδες και αμορτισέρ μέχρι … μοτέρ και πλαίσια….
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

ΓΟΥΣΤΑ

Δημοσίευσηαπό xontros » 09 Σεπ 2005, 21:35

Τρομάρα μου, αυτό βρήκα να καβαλήσω ο άσχετος για πρώτη μου φορά????
Γι'αυτό σπίνιαρε όταν πήγα να το παρκάρω με όπισθεν...
(ψιτ, ξέχασες να πεις για τους αποστάτες που το κάνουν πολύυυυυ φαρδύ...)
Τελευταία επεξεργασία από xontros και 09 Σεπ 2005, 21:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

ΓΟΥΣΤΑ

Δημοσίευσηαπό xontros » 09 Σεπ 2005, 21:37

Ρε συ PIS, τώρα που το θυμήθηκα, από πού έχει αγοράσει τις μπότες η κυριούλα που έχεις αγκαλιά στο περιοδικό??? Με έχει πρήξει η γυναίκα μου :-) :-)
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

X-RAIDER

Δημοσίευσηαπό kiopir » 10 Σεπ 2005, 11:22

ΚΟΙΤΑΞΕ ΤΗ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΦΕ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΙΘΑΝΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ EDURO ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΝΑ ΣΚΟΥΡΙΑΖΟΥΝ

ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ :P
Άβαταρ μέλους
kiopir
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 08 Σεπ 2005, 08:41
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ

X-RAIDER

Δημοσίευσηαπό PigInSpace » 10 Σεπ 2005, 13:49

Ναι, το έχω οδηγήσει το Linhai. Διάβασε σχετικό τεστ στο 0-300.

Και φυσικά είναι δικό σου θέμα το πώς τα λες.

Συνέχισε. ;-)
Άβαταρ μέλους
PigInSpace
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: 14 Ιαν 2005, 12:14
Τοποθεσία: Αθήνα

X-RAIDER

Δημοσίευσηαπό PigInSpace » 10 Σεπ 2005, 13:55

Απλά πρόσεχε τις ξόβεργες. Εκεί πιάνονται τα ξόφιλτρα και τα ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ εργαλεία, όπως τα X-Rider 150 (ΕΚΑΤΟΝ ΠΕΝΗΝΤΑ ΟΛΟΓΡΑΦΩΣ). ;-) ;-) ;-)
Άβαταρ μέλους
PigInSpace
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: 14 Ιαν 2005, 12:14
Τοποθεσία: Αθήνα

X-RAIDER

Δημοσίευσηαπό kiopir » 10 Σεπ 2005, 16:10

Το πρώτο μου atv ήταν το X-RAIDER το είχα γύρο στους 18μηνες και τελικά το πούλησα και πήρα το linhai είναι καλό για δρόμο αλλά στο βουνό δεν είναι για να το πας σε δύσκολα μέρη διότι είναι και λιγάκι χαμηλό και εκτός από αυτό τα προβλήματα που μου βγηκαν όταν το είχα ήταν 1ον χαλούσαν οι τεντωτηρες 2ον το κοντέρ χαλούσε συνεχεία και 3ον σπάνε εύκολα τα ψαλιδιά όπως και έχω στην πάνω foto αλλά από μηχανικά μέρη κανένα πρόβλημα……πάντως άμα είναι να πάρετε κάτι στο είδος του X-RAIDER πρωτινό να πάρετε το OVERLAND 180cc
Άβαταρ μέλους
kiopir
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 08 Σεπ 2005, 08:41
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ

foto

Δημοσίευσηαπό kiopir » 14 Σεπ 2005, 11:30

ρε παιδια βαλτε κι εσεις καμια foto να δουμε και τα δικα σας moter
Άβαταρ μέλους
kiopir
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 08 Σεπ 2005, 08:41
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ

Re: foto

Δημοσίευσηαπό markd » 14 Σεπ 2005, 13:47

kiopir έγραψε:ρε παιδια βαλτε κι εσεις καμια foto να δουμε και τα δικα σας moter


Κοίταξε και τις δικές μου βελτιώσεις στο masai (νομίζω ότι οι υπόλοιποι τις έχουν δεί).
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό alexandros » 14 Σεπ 2005, 21:24

δυο φωτο απο το raptorα
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες