Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Δεν σπάει δεν χαλάει! χμμμμμ

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

Δεν σπάει δεν χαλάει! χμμμμμ

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 21 Ιουν 2005, 09:30

Την Κυριακή το απόγευμα αποφάσισα να βγω μια βόλτα μιας και είχα πολλά στο κεφάλι μου και ήθελα απεγνωσμένα να ξεσκάσω.

Σε κάποια στιγμή κατέβαινα μια κατηφόρα με μεγάλη κλίση και με κάμποσα χιλιόμετρα όταν κατάλαβα ότι η δεξιά στροφή που ακολουθούσε ήταν λίγο πιο κλειστή απ ότι θυμόμουν. ΦΡΕΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ αλλά που να φρενάρω. Οπότε όταν κατάλαβα ότι δεν παίζει να στρίψω αλλά και να φρενάρω παίρνω θέση, φεύγω ευθεία και κάνω ένα άλμα και αρχίζω να κατεβαίνω μια πολύ κατηφορική πλαγιά καταλήγοντας μέσα σε μια ρεματιά με το τιμόνι στο στομάχι. Το πως δεν έπεσα ούτε κι εγώ το ξέρω αλλά και δεν τα θυμάμαι και πολύ καθαρά μιας και ήμουν αφηρημένος.

Δοκιμάζω να το ανεβάσω από εκεί που κατέβηκα αλλά με τίποτα. Δεν υπήρχε χώρος για να πάρω φόρα και είχε μεγάλη κλίση και γλίστραγε. Ακολουθώντας την φόρα της ρεματιάς βρίσκω ένα σημείο και ανεβαίνω τελικά.

Κάθομαι 5 λεπτά να ηρεμήσω και αποφασίζω να γυρίσω πίσω. Ύστερα από 500 μέτρα μου σβήνει. Είχε κάψει ασφάλεια. Αλλάζω την ασφάλεια και μόλις αφήνω το συμπλέκτη για να ξεκινήσω καίει και την εφεδρική. ΠΑΚΕΤΟ μιας και ήμουν πολύ μακριά και δεν είχε και σήμα. Σπρώχνω μέχρι να βρω ένα ξέφωτο και μιας και είμαι άσχετος από μαστοριλίκια παίρνω ένα τηλέφωνο τον κο. Ψοφάκη. Βραχυκύκλωμα μου λέει δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, πήγαινε το στον μηχανικό σου.

Αφού με μάζεψαν μετά από καμία ώρα με έναν αγρότη το πήγα χθες στο μηχανικό και δεν μπορούν να το φτιάξουν :-x . Δεν μπορούν να βρουν το βραχυκύκλωμα.

Έπαθα και άλλα μέσα στο τριήμερο αλλά αυτά είναι μια άλλη ιστορία...
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Περαστικά Μάνο!

Δημοσίευσηαπό PigInSpace » 21 Ιουν 2005, 11:52

Μου δίνεις την αφορμή να τονίσω κάτι που μπορεί να ακούγεται αυτονόητο, αλλά δεν το τηρούμε πάντα. Στο βουνό πηγαίνουμε ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΠΑΡΕΑ. Ποτέ μόνοι. Γιατί συμβαίνουν τα απίστευτα. Εύχομαι να βρούνε γρήγορα τι παίζει με τα ηλεκτρικά. :-)
Άβαταρ μέλους
PigInSpace
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: 14 Ιαν 2005, 12:14
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 21 Ιουν 2005, 13:06

Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά είναι δύσκολο να βρίσκεις παρέα ιδιαίτερα αν δεν ανήκεις σε μοτοσυκλετιστικούς κύκλους.

Εγώ προσωπικα αν περίμενα για να βγώ με παρέα θα έβγαινα 5 φορές το χρόνο στο βουνό κι έτσι δυστυχώς έμαθα να βγαίνω χωρίς παρέα από την αρχή.

Με λίγα λόγια είναι αναγκαστικό...
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό QUADMAN » 21 Ιουν 2005, 13:42

Φιλε μου ελπιζω να βοηθησω.Διπλα απο το συμπλεκτη υπαρχει δεξια του και απο κατω ενα καλωδιο με στρογγυλη καταληξη-καπακι ( δεν ξερω πως να στο περιγραψω) οπου μεσα υπαρχει μια ασφαλεια που απομονωνει το συμπλεκτη τσεκαρε το γιατι οταν ειχα φαει μια τοθμπα οταν ειχα το γουρουνι (κλαψ) μου ειχε καει η ασφαλεια εκει και μου το βραχυκυκλωνε.Ειναι φθηνο αλλα κανει η kawasaki περιπου 20 ημερες να στο φερει.Ελπιζω να ειναι αυτο και να σε βοηθησα
Good roads bring bad people
Bad roads bring good people

Απο γουρουνα σε ΚΤΜ 640 ADV τωρα αυτο ειναι καλο??????!!!!
Άβαταρ μέλους
QUADMAN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 08 Μαρ 2004, 17:14
Τοποθεσία: ΚΗΦΙΣΙΑ

Δημοσίευσηαπό alexandros » 21 Ιουν 2005, 13:42

ωχ ωχ !!

λυπάμαι που το ακούω αυτό ρε Μάνε !!! αλλά καλως ήθες στο club των απεγνωσμένων γουρουνάδων !!

η συμβουλή του PigInSpace ειναι κανόνας που δεν παραβαίνουμε ΠΟΤΕ !!

ποτέ μόνοι στο βουνό, αλλά δεν θέλω να σε κράξω απλά να σου επιστήσω την προσοχή (την οποια μαλλον απέκτησες ήδη)

το θέμα των ασφαλειών άλλες φορές είναι τίποτα άλλες όμως μπορεί να είναι πολλά.
Θεωρούμε δεδομένο πως μια ασφάλεια καίγεται όταν ''κάτι'' δίνει παραπάνω ρεύμα απο το κανονικό με αποτέλεσμα να καιγεται η ασφάλεια του εξαρτήματος και όχι το ίδιο το εξάρτημα πχ η ηλεκτρονική.

κίνηση πρώτη: τι κάνει αυτή η ασφάλεια ? που δίνει ρεύμα ? (κοιτα manual)

κίνηση δεύτερη: manual troubleshoot για να δεις τι προκαλεί το κάψιμο αυτής της ασφαλειας

κίνηση τρίτη: συνεργείο-αντιπροσωπεία

τι κάνει το μηχανάκι ?
πέρνει μπροστά ?
σκάει το μοτέρ ?
δουλευει η μίζα ?
ή τίποτα απο αυτά ?
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό alexandros » 21 Ιουν 2005, 14:03

ρε αλήτη Γιάννη που χάθηκες ???? ντροπή σου !!!!!!!

Κυρίες και Κύριοι ειναι μεγάλη μου τιμή να σας παρουσιάσω τον Κο Γιάννη, το πρώτο KFX τς ομάδας !!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 21 Ιουν 2005, 14:28

Παιδιά ευχαριστώ όλους σας για το ενδιαφέρον. Φίλε Γιάννη δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω.

ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!

Αλέξανδρε έχεις δίκιο αλλά τι να κάνω;;; Να μην βγαίνω βουνό;;;
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 21 Ιουν 2005, 14:32

Το Φόρουμ είναι δύναμη. Θέλω κι εγώ ένα αυτοκόλητο οφ-ροαδ.γκρ
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό alexandros » 21 Ιουν 2005, 14:41

μα δεν σου τα ελεγα εγώ, ο Γιάννης είναι και γαμω τα παιδια !!!!!!!!!!!!!!!!!

μπράβο ρε Γιάννη !!!! τετοια ανταποκριση δηλαδη !!!!

ευγε !!!!

Μανε αυτοκόλλητο όποτε θέλεις !!!!

θελετε να κανουμε μια συναντηση γουρουναρεων για καφε να γνωριστουμε και ενδεχομενος να τα λιωσουμε κιολας ????

ακουω προτάσεις και ανοιγουμε νεο θεμα αμα λαχει !!!!!!

ΥΓ. ε ψιτ Γιαννη, μην εξαφανιστεις παλι ε ε ε ε
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 21 Ιουν 2005, 15:01

Εγώ είμαι μέσα φυσικά αρκεί να μπορώ την μέρα που θα κανονιστεί. Αλέξανδρε να διαδοθεί;;
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό alexandros » 21 Ιουν 2005, 15:03

Quadmaniac έγραψε:Εγώ είμαι μέσα φυσικά αρκεί να μπορώ την μέρα που θα κανονιστεί. Αλέξανδρε να διαδοθεί;;

ναι !!

ανοιγω θεμα, τα λεμε εκει...
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό 4-stroke=tampones » 22 Ιουν 2005, 11:08

Make or Brake.
Περαστηκά Quadmaniac!

Michael S.
Currently the member is banned
Άβαταρ μέλους
4-stroke=tampones
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: 04 Μαρ 2005, 23:14
Τοποθεσία: Sky

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 02 Αύγ 2005, 15:16

Για πείτε όλοι εσείς με τα KFX.

Τι λάδια βάζετε;; Καθε πότε;;

Γενικά ποιά είναι η τακτική συντήρηση που κάνετε και καθε πότε;
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα


Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες