Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

YMC Sandy 150

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

YMC Sandy 150

Δημοσίευσηαπό burger » 04 Αύγ 2008, 12:53

Γειά και χαρά σε όλους.

είμαι σχεδόν έτοιμος να αγοράσω για την γυναίκα μου ενα YMC Sandy 150 (το μικρό buggy).

Ο σκοπός της χρήσης του είναι αποκλειστικά για νησί (Σ/Κ και διακοπές) σε άσφαλτο 80% (ψώνια, δουλίτσες κτλ) αλλά και ένα 20% παραλία με κατσάβραχο.

για τους δρόμους ξέρω τι να περιμένω, ή φαντάζομαι.

για την παραλία που λέω, είναι ένας κατήφορος φιδογυριστός απο χώμα και πέτρα με ένα συγκεκριμένο σημείο που σε ένα POLO 1.400 75 άλογα χρειάζεται να βγάλεις το A/C για να ανέβει με κάποια ταχύτητα. (αυτό μόνο για 20 μέτρα περίπου).

επειδή ο πιτσιρικάς έχει τρελαθεί με αυτή την παραλία και δεν δέχεται να πάει πουθενά αλλού, σκέφτηκα αντί να τρέμει η καρδιά μου κάθε φορά που πάνε με τη γουρούνα μου, να της πάρω αυτό το μπάγκι να κάνει και τις δουλειές της. (η γουρούνα πάει καρφί την ανηφόρα αλλά δεν νοιώθω καλά να βγάζει η γυναίκα μου τον πιτσιρικά στο κατσάβραχο).

Γνωρίζει κάποιος αν αυτό το YMC είναι αξιοπρεπές για καθημερινή δουλειά?
Είναι ικανό να ανέβει ανηφόρες ή θα τρέχω να τους μαζεύω?
Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω για τα Buggy αυτά?

(έχει ένας φίλος μια YMC και σε γενικές γραμμές είναι ικανοποιημένος, όχι ξετρελαμένος, αλλά ικανοποιημένος για τα λεφτά που έδωσε).

Είμαι προετοιμασμένος και τις συντηρήσεις του να του κάνω, και την προσοχή που του πρέπει να του δώσω. Στο κάτω κάτω στα λεφτά αυτά δεν παίρνεις ούτε πέμπτο χέρι σκαραβαίο, οπότε ξέρω τι πρόκειται να αγοράσω σε σχέση τιμής απόδοσης.
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι μήπως τελικά ΔΕΝ κάνει γενικά το μπάγκι αυτό και είναι μόνο για ασφάλτινες τουριστικές βολτίτσες.

Σκέφτηκα να νοικιάσω ένα αλλά δεν βρίσκω πουθενά.
κάποιος με άποψη για αυτό?

Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας.
Άβαταρ μέλους
burger
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 04 Αύγ 2008, 12:41

YMC Sandy 150

Δημοσίευσηαπό driller » 05 Αύγ 2008, 20:22

Απ'οτι ξερω το 150 δεν εχει κανενα ιδιαιτερο προβλημα ,η μεταδοση ειναι μα αλυσιδα και εχει αρκετα δυνατο μοτερ,και ειναι και πολυ φθηνο,αν θυμαμαι καλα γυρω στα 1600, οι περισσοτεροι ιδιοκτητες τους βεβαια ειναι "rent a bike" σε νησια.
Άβαταρ μέλους
driller
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 04 Αύγ 2008, 19:47
Τοποθεσία: Αθηνα


Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 15 επισκέπτες