Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Για τους άσχετους...

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

Για τους άσχετους...

Δημοσίευσηαπό atvexpert » 10 Απρ 2007, 18:59

ΜΕΡΙΚΕΣ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΗ ΓΝΩΣΤΕΣ(sic). Powered by (whatever) σημαίνει ότι ο κινητηρας είναι από την συγκεκριμένη εταιρεία. Οπότε φίλε μου rum τον κινητήρα τον έχει κατασκευάσει η YAMAHA. Και μπορείς αν θέλεις να ψάξεις λίγο περισσότερο και στο επισημο site της LINHAI αλλά και σε ευρωπαϊκά sites αντιπροσώπων (Γερμανία, Σουηδία, Αυστρία, Φιλανδία κλπ), όπου επειδή οι Ευρωπαίοι δεν είναι Ελληνάρες ότι γράφουν αυτό είναι. Τώρα βέβαια για να σου κάνω τη χάρη, ότι Γιαπωνέζικο σε λίγα κυβικά υπάρχει (scooter, παπί κλπ) οποιασδήποτε εταιρίας (Yamaha, Honda, Suzuki, Kawasaki) μέχρι τα 300 κ.ε. έχει σταματήσει εδώ και χρόνια να κατασκευάζεται στην Ιαπωνία αλλά κατασκευάζεται στην Ινδονησία, Ταϊβάν και φυσικά Κίνα. Οπότε το Made in Japan ξέχνα το.Όπως ξεχάστε και το Made in Usa. Είναι η πρώτη χώρα που σύναψε βιομηχανικές/κατασκευαστικές συμφωνίες με την Κίνα. Μην σας κακοφανεί αν γυρίσεται τούμπα κανά Harley ή κανά Polaris και γράφει Made in China. Καλό είναι να θέλεις να προωθήσεις μία εταιρεία αλλά να λες και πως έχουν τα πράγματα.
Άβαταρ μέλους
atvexpert
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 10 Απρ 2007, 18:26

Δημοσίευσηαπό rum » 11 Απρ 2007, 01:23

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τη παρατήρησή σου ( Sorry xondre έκανα λάθος τελικά). Πραγματικά δεν πίστευα ότι θα έχει YAMAHA κινητήρα γι’ αυτό νόμιζα ότι απλά είχαν δώσει την τεχνογνωσία στην Linhai μιας και συνεργάζονται. Ποτέ όμως δεν υποστήριξα ότι ήταν Γιαπωνέζικος κινητήρας. Μου αρέσει να με διορθώνουν γιατί έτσι βελτιώνομαι, όμως ποτέ δεν το έπαιξα σχετικός όπως κάποιοι atvexperts, ούτε προσπάθησα να προωθήσω μια εταιρία γιατί δεν έχω κανένα κέρδος. Αντιθέτως θα έλεγα έχω βγάλει στην φόρα πολλά από τα προβλήματα που μου έχουν προκύψει. Όσο για το άσχετος το προτιμώ από το να το παίζω ξερολας.
(Εν είδα ότι ουδέν είδα)
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
rum
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 04 Οκτ 2005, 16:41
Τοποθεσία: Κυψέλη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xontros » 15 Απρ 2007, 15:49

Έχω χάσει επεισόδια φίλε rum, υποθέτω ότι είναι από την μετακόμιση του ποστ... Δηλαδή υπάρχει κάποιος που υποστηρίζει ότι το Linhai έχει κινητήρα της Yamaha? Δηλαδή υπάρχει αντιστοιχία με τα part numbers του αντίστοιχου σκούτερ? Οτι θα το πάω για service σε συνεργείο της Yamaha και θα του βάλουν δικά τους ανταλλακτικά?
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό xontros » 18 Απρ 2007, 11:23

Μάλλον αυτό είναι το εργοστάσιο της Linhai (η άδειά μου γράφει Jiangsu Linhai...):
LYM, itself a joint venture between Yamaha Motor Co., Ltd. and Jiangsu Linhai Power Machinery Group Corporation, manufactures and markets complete motorcycles and engines under the Yamaha brand name.
Και είναι όντως ένα από τα πολλά εργοστάσια της Yamaha:
http://www.yamaha-motor.co.jp/global/about/group/asia_oceania/index.html
Αλλά και πάλι δεν συγκρίνεται με ένα προϊόν της Yamaha Ιαπωνίας...
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Re: Για τους άσχετους...

Δημοσίευσηαπό alexandros » 19 Απρ 2007, 16:29

atvexpert έγραψε:ΜΕΡΙΚΕΣ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΗ ΓΝΩΣΤΕΣ(sic).


Νίκο δεν πιστευω να εισαι εσυ ???
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό atvexpert » 21 Απρ 2007, 02:50

xontros έγραψε:Έχω χάσει επεισόδια φίλε rum, υποθέτω ότι είναι από την μετακόμιση του ποστ... Δηλαδή υπάρχει κάποιος που υποστηρίζει ότι το Linhai έχει κινητήρα της Yamaha? Δηλαδή υπάρχει αντιστοιχία με τα part numbers του αντίστοιχου σκούτερ? Οτι θα το πάω για service σε συνεργείο της Yamaha και θα του βάλουν δικά τους ανταλλακτικά?


Φίλε xontros κατ' αρχήν να ζητήσω συγνώμη από τον rum για την επιθετική μου είσοδο στο forum άλλα το έκανα εν βρασμό ψυχής (και δεν φταίει αυτός) καθώς θα έλεγε ο συνήγορος του διαβόλου. Με τα LINHAI ασχολούμε τα τελευταία 2 χρόνια αλλά με τη Yamaha τα τελευταία 20 (Είμαι βαμένος Yamahaκιας). Όταν έμπλεξα με αυτά τα διαόλια άρχισα μια έρευνα να μάθω τι στο διάολο είναι αυτό το κινεζάκι. Και χάρηκα ιδιαίτερα όταν είδα οτι από πίσω υπάρχει Yamaha. Και είδα ότι δεν είναι ένας Κινέζος που φτιάχνει ατμοσίδερα που ανατινάζονται μόλις τα βάλεις στην πρίζα.Η Jiangsu Linhai Yamaha Motor Co., Ltd. είναι μια joint venture εταιρεία (κοινοπραξία) της Jiangsu LINHAI Group (http://www.linhai.cn/english/aboutus.asp) με την Yamaha Motor Co. , Ltd και κατασκευάζει κινητήρες μοτοσυκλέτας αποκλειστικά για την Yamaha (Η τεχνογνωσία είναι της Yamaha εννοείτε).
Η Jiangsu LINHAI Group (στην οποία ανήκει και το γουρουνάκι σου) μπορεί
να χρησιμοποιεί αυτήν την τεχνογνωσία (την οποία την πλήρωσε) στην κατασκευεί κινητήρων με το δικό της λογότυπο. Ο κινητήρας του 260 είναι
ο κινητήρας του Majesty 250 (YP250) και ο κινητήρας του 300αριού είναι του Versity 300 (XC300). Και για να ικανοποιήσω την επιθημία σου, παραθέτω μερικά part numbers:
VERSITY 300 (XC300)
5GM-11400-10 CRANKSHAFT ASSY
4HC-11638-01-00 PISTON(1mm) για πρώτο ρεκτιφιέ
5GM-12111-00-00 VALVE INTAKE
5HO-12121-01 VALVE EXHAUST
4HC-12170-00 CAMSHAFT ASSY
5GM-12420-01 WATER PUMP
5GM-16620-00 CLUTCH (ΣΙΑΓΩΝΕΣ 2002)
5GM-16611-00 CLUTCH (ΚΑΜΠΑΝΑ 2002)
5CG-17641-00 ΙΜΑΝΤΑΣ
5CG-17620-00 VARIATORE
4HC-82310-00 ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΗΣ
4HC-81410-10 ΠΗΝΙΑ
4HC-81450-00 ΒΟΛΑΝ
Αν δεν έχει ο Λέκκας μπορείς να πας στην Μπαζοδυναμική Α.Ε. και να τα πάρεις.
Υ.Γ.
Και επειδή είναι μεγάλο λάθος αυτή η θεματική ενότητα (δικιά μου μαλακία, συγνώμη παίδες) θα πάω στο Linhai Club. Καληνύχτα!!!!
Άβαταρ μέλους
atvexpert
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 10 Απρ 2007, 18:26

Δημοσίευσηαπό PATELIS » 21 Απρ 2007, 08:49

xontros έγραψε:Μάλλον αυτό είναι το εργοστάσιο της Linhai (η άδειά μου γράφει Jiangsu Linhai...):
LYM, itself a joint venture between Yamaha Motor Co., Ltd. and Jiangsu Linhai Power Machinery Group Corporation, manufactures and markets complete motorcycles and engines under the Yamaha brand name.
Και είναι όντως ένα από τα πολλά εργοστάσια της Yamaha:
http://www.yamaha-motor.co.jp/global/about/group/asia_oceania/index.html
Αλλά και πάλι δεν συγκρίνεται με ένα προϊόν της Yamaha Ιαπωνίας...


Τουλαχιστον τα γουρουνακια μας τα "βλεπεις" στο διαδικτυο , υπαρχουν , ξερεις "τι ειναι" βρε αδελφε ,υπαρχει το "BRAND NAME" και οχι "ΝΟ ΝΑΜΕ" η με τα αρχικα του εισαγωγεα (βλεπε YMC - Yanoulas Motor Company αν ειναι δυνατον) τα εισαγουν και σε αλλες χωρες στην Ευρωπη (αρα....) και αν τα λεγομενα του φιλου πιο πανω ειναι σωστα και για ανταλλακτικα πας YAMAHA ...
PATELIS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 10 Αύγ 2004, 19:54

Δημοσίευσηαπό xontros » 23 Απρ 2007, 15:03

atvexpert, ωραία τα είπες! Χαίρομαι πάντα όταν κάποιος μιλάει με αποδείξεις!
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό xontros » 23 Μαρ 2008, 07:29

Μετά από ένα χρόνο όμως, έχω μια απορία για τον atvexpert: όλα τα Majesty και Versity εμφανίζουν πρόβλημα στην αντλία νερού???
Γιατί τα Linhai βγάζουν ΟΛΑ πρόβλημα αργά η γρήγορα...
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54


Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 17 επισκέπτες