Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Εσκεμμενες γρατσουνιες.....και φθορες

Συντονιστής: SUVord

Δημοσίευσηαπό Lepes » 17 Σεπ 2004, 11:11

Mav_Shatz έγραψε:Τελικά πολλοί την έχουμε πατήσει ...


α) Όσο πιο πολύ ασχολείσαι και ψειρίζεις το αυτοκίνητο, τόσες περισσότερες ζημιές σου έρχονται

β) Μαλάκες υπάρχουν πάντα. Μπορεί αυτός που το έκανε να μου το ξανακάνει πάλι

δ) Το αυτοκίνητο είναι τόσο πολύ όμορφο :P που καλό είναι να έχει και μια ατέλεια για να μην το ματιάζουν.


Συμφωνω απολυτα εαν και εχω πεθερο φανοποιο ποτε δεν εφτιαξα γρατζουνιες γιατι δεν αξιζει τον κοπο και το χρονο.
Παντως ειναι ωραια ιδεα ενα απογευμα να μαζευτουμε 5-6 Mav εξω απο το σπιτι σου και να παρκαρουμε εξω απο την πυλοτη σου και εσυ απλα να μας πεις για την γρατζουνια πιστευω οτι το κομπλεξαρισμενο ανθρωπακι που σου το εκανε θα παρει το μαθημα του...
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό juan » 17 Σεπ 2004, 11:40

:tank: :tank: :clubbed:
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 18 Σεπ 2004, 00:18

Ακομα δεν εχω ανακαλυψει ποιος ειναι...
Η καμερα γραφει και στο αυτοκινητο δεν εχει πλησιασει κανεις....
Μολις τον τσακωσω (αν τον τσακωσω) θα σας καλεσω ....

Λεω να κανουμε καμια ομάδα ή συλλογο εκτακτης επεμβασης η οποια θα εχει σαν στοχο την βοηθεια σε αλλους οδηγους πχ. ξεκολληματα απο δυσβατες περιοχες, επιλυση διαφορών, συμβουλες, προτασεις, συγκεντρωσεις κλπ.
Τι λετε ? σκεφτομαι και ονομα ....
............................
.............................
ΜΑVER, ή
A.D.MAV (αμεση δραση Μαβερικ) , ή
Σ.ΜΑΒ (Συλλογος Μαβερικών)

Μηπως εχω χαζεψει λιγο ή ειναι καλή η ιδεα μου....?
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό juan » 28 Σεπ 2004, 23:15

Σχετικά με το θέμα γρατζουνιές υπάρχει μια ωραία κουβεντούλα εδώ

http://to4x4.gr/html/site/forum/viewtopic.php?t=869

Υπάρχουν προτάσεις Και για όσους θέλουν να τις φτειάξουν.... και για όσους τις θεωρούν παράσημο :P
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 06 Ιαν 2005, 14:59

Μιας και μου φαίνεται οτι εγω κανω ποδαρικό για το 2005 ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑΞΊΔΙΑ !!
Εκανα ενα <δωρακι> στο mav μου και πηγα καπου να φτιάξω την περιβόητη γρατσουνια. Πηγα στο LIFTING CAR που βρισκεται στο Ελληνικο στην Βοσπορου 19 πισω απο το praktiker. Ιδιοκτήτης ειναι ένας Γάλλος με την γυναικα του ο οποίος εκανε ΦΟΒΕΡΗ δουλεια. Επιδιορθωσε την γρατσουνια μονο με 70 ευρω !! Η δουλεια που έκανε ήταν αψογη μιας και ο ανθρωπος είναι πολύ ψείρας! Καθαριότητα και νοικοκυριο στο συνεργείο με αφησαν αφωνο μιας και εκείνη τη στιγμή επισκευαζε και αλλα 4 αυτοκινητα. Εστειλα την γυναικα μου και το αφησε απο το πρωι στις 10.00 και το αμαξι ηταν ετοιμο στις 15.00 το μεσημέρι.
Σας προτεινω ανεπιφυλακτα να πάτε όχι μονο για γρατσουνιες σαν την δικιά μου αλλα και γυαλισμα, κερωμα κλπ. Δουλευει μονο με ραντεβου και το τηλεφωνο του ειναι 2109942459 λεγεται ΗΒ ΜΠΛΟΣΙΕ.
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Lepes » 08 Σεπ 2005, 16:18

Χθες μου εγινε και εμενα η πρωτη δολιοφθορα..μαλλον το ζηλεψε ο γειτονας με το wrangler γιατι αυτος το εχει συνεχεια παρκαρισμενο ενω εμενα ειναι μεσα στη λασπη χαχα....Πλακα κανω για τον γειτονα αλλα οχι για την δολιοφθορα...
Πηγα να το παρω το πρωι και βρισκω το μπρος λαστιχο πιτα :( Βαζω ο αμοιρος τη ρεζερβα και παω στο βαλκανιζατερ... εκει ρωταω το μαστορα μηπως ηταν ανθρωπινο χερι που εκανε τη ζημια.....οχι μου λεει ειναι μικρο καπου θα βρηκες στο πλαι.. αμ ελα που εφτιαξε τη μια τρυπα και βρηκε και αλλες 2 .Και εκει συμφωνησε μαζι μου οτι ηταν ανθρωπινο χερι που μου πληγωσε το λαστιχο αλλα και τα συναισθηματα μου γιατι δεν εχω κανει κακο σε κανεναν εκει (αλλα και γενικα :) )
Τι να πω .....αθλιοι ανθρωποι κυκλοφορουν αναμεσα μας και δεν ειναι τα 10 ευρω και η ταλαιπωρια πρωι πρωι αλλα το γαμωτο ....
Why?????
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 08 Σεπ 2005, 18:36

Lepes έγραψε:Χθες μου εγινε και εμενα η πρωτη δολιοφθορα..μαλλον το ζηλεψε ο γειτονας με το wrangler γιατι αυτος το εχει συνεχεια παρκαρισμενο ενω εμενα ειναι μεσα στη λασπη χαχα....Πλακα κανω για τον γειτονα αλλα οχι για την δολιοφθορα...
Πηγα να το παρω το πρωι και βρισκω το μπρος λαστιχο πιτα :( Βαζω ο αμοιρος τη ρεζερβα και παω στο βαλκανιζατερ... εκει ρωταω το μαστορα μηπως ηταν ανθρωπινο χερι που εκανε τη ζημια.....οχι μου λεει ειναι μικρο καπου θα βρηκες στο πλαι.. αμ ελα που εφτιαξε τη μια τρυπα και βρηκε και αλλες 2 .Και εκει συμφωνησε μαζι μου οτι ηταν ανθρωπινο χερι που μου πληγωσε το λαστιχο αλλα και τα συναισθηματα μου γιατι δεν εχω κανει κακο σε κανεναν εκει (αλλα και γενικα :) )
Τι να πω .....αθλιοι ανθρωποι κυκλοφορουν αναμεσα μας και δεν ειναι τα 10 ευρω και η ταλαιπωρια πρωι πρωι αλλα το γαμωτο ....
Why?????


Μην δίνεις σημασία.... Μαλα...ς υπάρχουν πολλοί. Πάντως παλι καλα που βρηκες μονο το λαστιχο ξεφουσκωτο....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό firelord » 08 Σεπ 2005, 21:30

τραγικό πράγμα παίδες. Εδώ στο Βόλο έχουμε τέτοιες περιπτώσεις αλλά κυρίως συμβαίνουν στο δρόμο. Σε πυλωτή παλιότερα μου είχαν βουλιάξει το καπό του Πασσάτ (καινούργιο τότε) γιατί κάτι κωλοπαιδία΄κάνανε σέξ πάνω στην ευρύχωρη επιφάνεια...

και το τρίτο γκολφάκι της οικογένειας έφαγε χαρακιές βαθιές στο καπό

στο σπίτι ευτυχώς ουδέν πρόβλημα ποτέ αλλά πλέον στην πυλωτή του γκαράζ γραφείου μου παρκάρω συνήθως το Ντίσκο που χρησιμοποιώ για εκτός, έχει φάει τόσες γρατζουνιές από πουρνάρια (βαθμός μαχημότητος 10!) εξάλλου

Άν το καλοσκεφτεί κανείς, 100 πουρναρογρατζουνιές να έχει δεν με πειράζει καθόλου, τις κάνω εγώ γιατί γουστάρω.

Ο σκατίμπαρμπας ή το κωλοπαιδίο με το κλειδί όμως είναι για πολλά σούτια
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 09 Σεπ 2005, 01:23

Φίλε Lepes στήσε καρτέρι και αν το πιάσεις το τσογλαναριό φώναξε με να του ρίξω και εγώ μερικές !!! :evil: :evil:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό Lepes » 09 Σεπ 2005, 07:57

Ειναι θρασύδειλοι αυτοι οι ανθρωποι ..... εμεις να ειμαστε καλα και που θα παει θα τους δειρουμε χαχα
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό BLLAND » 28 Ιαν 2006, 00:22

MaverickLover, έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Λυση βρήκες? Τον βρήκες το π....η? ΄Εχω πάρει και εγώ κάμερα και μόλις καταφέρω να τη συνδέσω με το βίντεο θα γελάσουμε:twisted::twisted::twisted:!!!!!!!!!!!!!! Με την νομιμότητα της κατάστασης το έψαξες καθόλου? Υπάρχει κανένα κόλπο μην "πάμε για μαλλί και βγούμε κουρεμένοι....?":oops: (ρε τι λέμε με τους αλητοανωμαλοκαργιόληδες που έχουμε μπλέξει!!!):evil::evil::evil:
Πάντως τόσο μίσος στις γραντζουνιές που έχει το αυτοκίνητό μου δεν έχω ξαναδεί..........!
Άβαταρ μέλους
BLLAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 26 Μάιος 2005, 17:31
Τοποθεσία: Λαμία

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 28 Ιαν 2006, 10:09

BLLAND έγραψε:MaverickLover, έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Λυση βρήκες? Τον βρήκες το π....η? ΄Εχω πάρει και εγώ κάμερα και μόλις καταφέρω να τη συνδέσω με το βίντεο θα γελάσουμε:twisted::twisted::twisted:!!!!!!!!!!!!!! Με την νομιμότητα της κατάστασης το έψαξες καθόλου? Υπάρχει κανένα κόλπο μην "πάμε για μαλλί και βγούμε κουρεμένοι....?":oops: (ρε τι λέμε με τους αλητοανωμαλοκαργιόληδες που έχουμε μπλέξει!!!):evil::evil::evil:
Πάντως τόσο μίσος στις γραντζουνιές που έχει το αυτοκίνητό μου δεν έχω ξαναδεί..........!


Λοιπόν συνάδελφε,
Το ξέρεις αυτο που λενε <ο φόβος φυλάει τα έρμα>? Αυτο έγινε τελικα.
Όσο αφορα την τοποθέτηση και παρακολουθηση του χώρου ήταν εύκολη υπόθεση. Όμως θα πρέπει να έχεις υπόψιν σου τα εξής για να μην βρείς κανένα μπελα :
Ο χώρος που παρακολουθείς θα πρέπει να είναι δικός σου (ιδιοκτησία σου). Σε χώρο δικός σου μπορείς να βάλεις κάμερα και να παρακολουθείς, αλλα προσοχή μονο το χώρο σου!! Αν αποδειχθεί οτι η κάμερα <πιάνει> και τους γύρω κοινόχρηστους χώρους (αν το πάρκινγκ είναι σε πιλωτή ή υπόγειο πάρκιγκ όπως το δικό μου), τότε θα πρέπει να έχεις αναγράψει σε εμφανές σημείο οτι ο χώρος παρακολουθείται απο κλειστό κύκλωμα τηλεόρασης.
Και για να είσαι 100% ΟΚ με το νόμο εκτός του οτι θα πρέπει να πάς στην Αστυνομία να αναφέρεις το συμβάν και να το καταγράψουν καλό θα είναι να κάνεις μια αίτηση στην Αρχή προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων (Κηφησίας 1-3, τηλ.2106475601) όπου και θα αναφέρεις τους λόγους και τα σημεία που παρακολουθείς.
Όλες οι παραπάνω ενέργειες είναι για καλό σου.
Σου προτείνω το εξής:
Βάλε την κάμερα σε μή εμφανές σημείο (ακόμα και μέσα στο αυτοκίνητο αν μπορείς) και χωρίς να μπορεί κάποιος να πάει απο πίσω και να την ξυλώσει και μη το ανακοινώσεις πουθενά για λίγο καιρό για να τον πιάσεις. Αν τον πιάσεις με τις ενέργειες που θα έχεις κάνει παραπάνω θα τον σέρνεις στα δικαστήρια και θα του αλλάξεις τα φώτα χωρίς να σου κάνει απολύτως τίποτα....
Στην δικιά μου περίπτωση αφου έβαλα μια μικρή ασύρματη κάμερα κρυφά σε πονηρό σημείο, κάποιος την ξύλωσε χωρίς να μπορέσω να τον δώ και αναγκάστηκα να ξαναβάλω άλλη σε αλλο σημείο που δεν ρισκάρει να την ξυλώσει. Έτσι αναγκάστηκα να το ανακοινώσω και το έμαθαν όλοι στην πολυκατοικία. Ήταν τοποθετημένη έτσι ωστε να πιάνει και τους γύρω κοινόχρηστους χώρους και δεν άρεσε σε πολλούς. Αφού ανέρτησα πινακίδα και εστίασα την κάμερα καλού κακού στο χώρο μου, το συνήθισαν. Φαντάσου τώρα μετά απο ένα χρόνο περίπου η κάμερα δεν γράφει αλλα είναι καρφωμένη στο ταβάνι. Ο ήλιθιος που έκανε την ζημιά δεν πιάστηκε και ούτε θα πιαστεί αλλα έχω το κεφάλι μου ήσυχο....Ξέρω όμως ποιος το έχει κάνει και τον περιμένω στη <γωνία> για να το αποδείξω.....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 28 Ιαν 2006, 10:34

Εγω τη να πω περιπου 5 χρονια πριν καποιος πανεξυπνος ερειξε μπογια στο αυτοκινητο. Ο πατερας μου δεν το πολυ πηρε χαμπαρι. Μετα απο δυο μερες οταν πηγαμε στο χωριο κατσαμε να το πλυνουμε. Κ τοτε τραβαγαμε τα μαλλια. Ακομα κ εγω που δεν ειχα διπλωμα ακομα φρικαρα. Τοτε για προχειρη δουλεια πηραμε ενα ανεξιτιλο μαρακδορα εναν ασημι αυτον με την μπιλια. Κ περασαμε ολα τα καψιματα κ μετα απο τοσο καιρο ουτε διγμα σκουριας. Ουτε που φενετε τοσο γιατι δεν δινει σημασια κανεις στα παλια.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό BLLAND » 10 Φεβ 2006, 04:48

Κύριοι, μετά από αίτηση στην "Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων" και μετά από αντίρρησή της α)ως προς τον ήχο της κάμερας, β)15 ημερών καταγραφή και γ)άδεια των ενοίκων και ιδιοκτητών τα οποία και ξεπεράστηκαν όλα, στη συνέλευση της πολυκατοικίας είχαμε και κλάμματα!!!!!!!! "........δεν το περιμέναμε ποτέ από εσάς.........και δεν μας έχεται εμπιστοσύνη.........όλοι μια οικογένεια είμαστε.......μας βάλατε τον Τριανταφυλλόπουλο......." και τέτοια διάφορα μου είπανε. 'Οταν όμως αγρίεψα και τους είπα και για την μύνηση κατά αγνώστων και ότι η Αστυνομία για να ολοκληρώσει την δικογραφία στον εισαγγελέα θα έρθει για να πάρει καταθέσεις από όλους.......ΑΚΡΑ ΤΟΥ ΤΑΦΟΥ ΣΙΩΠΗ!!!!!!!!! :twisted: :twisted: :twisted: Από τότε γραντζουνιές ΣΤΟΠ!!!!!!! ΠΑΛΙΟΛΑΜΟΓΙΑ!!!!!!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
"ΝΕΝΙΚΗΚΑΜΕΝ"!!!!
(Μου άρεσε η αντίδραση των αστυνομικών στην Ασφάλεια "....τράβα τον με την κάμερα και φέρτον από εδώ να σου τον κάνουμε να τα ξεράσει μέσα σε 10 λεπτά.......!" :twisted: )
MaverickLover, ένα μεγάλο ευχαριστώ!
Freelander E '05
"ΑΥΛΟΣ ΕΙΣ ΕΡΓΟΝ"!!!
Άβαταρ μέλους
BLLAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 26 Μάιος 2005, 17:31
Τοποθεσία: Λαμία

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 12 Φεβ 2006, 06:51

BLLAND έγραψε:Κύριοι, μετά από αίτηση στην "Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων" και μετά από αντίρρησή της α)ως προς τον ήχο της κάμερας, β)15 ημερών καταγραφή και γ)άδεια των ενοίκων και ιδιοκτητών τα οποία και ξεπεράστηκαν όλα, στη συνέλευση της πολυκατοικίας είχαμε και κλάμματα!!!!!!!! "........δεν το περιμέναμε ποτέ από εσάς.........και δεν μας έχεται εμπιστοσύνη.........όλοι μια οικογένεια είμαστε.......μας βάλατε τον Τριανταφυλλόπουλο......." και τέτοια διάφορα μου είπανε. 'Οταν όμως αγρίεψα και τους είπα και για την μύνηση κατά αγνώστων και ότι η Αστυνομία για να ολοκληρώσει την δικογραφία στον εισαγγελέα θα έρθει για να πάρει καταθέσεις από όλους.......ΑΚΡΑ ΤΟΥ ΤΑΦΟΥ ΣΙΩΠΗ!!!!!!!!! :twisted: :twisted: :twisted: Από τότε γραντζουνιές ΣΤΟΠ!!!!!!! ΠΑΛΙΟΛΑΜΟΓΙΑ!!!!!!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
"ΝΕΝΙΚΗΚΑΜΕΝ"!!!!
(Μου άρεσε η αντίδραση των αστυνομικών στην Ασφάλεια "....τράβα τον με την κάμερα και φέρτον από εδώ να σου τον κάνουμε να τα ξεράσει μέσα σε 10 λεπτά.......!" :twisted: )
MaverickLover, ένα μεγάλο ευχαριστώ!



Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο χαρηκα που έπραξες αυτα που σου ειπα.
Καλα τους εκανες. Ετσι θα σε σεβονται ολοι περισσοτερο.
Και να μου το θυμηθείς οτι αν κατι γίνει στον γυρω χώρο του παρκιγκ σου στο μελλον σε αλλους, να εισαι σιγουρος οτι θα σου ζητησουν και τη βοήθειά σου αν εχεις δεί τιποτα στην κάμερα σου...
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 33 επισκέπτες