Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πόσο καθαρό ή βρώμικο είναι το αγαπημένο σας Maverick;

Συντονιστής: SUVord

Πόσο καθαρό ή βρώμικο είναι το αγαπημένο σας Maverick;

Δημοσίευσηαπό vaggos » 03 Αύγ 2004, 09:50

Κάθε φορά που αλλάζουμε αυτοκίνητο, πάντα σκεφτόμαστε, ότι αυτό θα το έχουμε πάντα πιο καθαρό από τα προηγούμενα. Μάλλον όμως δεν το τηρούμε. Προσωπικά αν δεν βρέξει, δεν επισκέπτομαι το πλυντήριο. Και κάθε φορά που το πάω, το μετανοιώνω γιατί απλούστατα μετά από λίγο βρέχει. Και κακώς που δεν έχω λασπωτήρες γιατί με το παραμικρό νεράκι, γίνεται το πίσω τζάμι μαντάρα.
Ας μείνει λοιπόν ... βρωμούλικο να μη με περνάνε και για φιγουρατζή Κολωνακιώτη.
Αλλωστε όπου δει λασπουριά, βουτάει μόνο του μέσα. Λίγο νερό με πίεση να φύγουν τα ... χοντρά και ΟΚ.
Άβαταρ μέλους
vaggos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2003, 16:50
Τοποθεσία: Αχαρνές Αθήνα

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 03 Αύγ 2004, 10:25

ΣΥΝΑΔΕΡΦΕ ΒΑΓΓΟ ΑΛΛΟ ΝΑ ΔΕΙΣ ΛΑΣΠΩΜΕΝΟ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΕΝΑ ΝΤΙΦΕΝΤΕΡ ΚΑΙ ΕΝΑ ΓΙΑΛΙΣΜΕΝΟ ΜΑΒΕΡΙΚ, ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΔΕΙΣ ΕΝΑ ΓΙΑΛΙΣΜΕΝΟ ΝΤΙΦΕΝΤΕΡ ΚΑΙ ΛΑΣΠΩΜΕΝΟ ΜΑΒΕΡΙΚ,,,,,,,,,,,,,,,,,,ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΘΑΡΟ ΤΟ ΜΑΒΕΡΙΚ ΣΟΥ!!!!!!ΛΕΕΙ!!!
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό vaggos » 03 Αύγ 2004, 17:34

Ο ιδιοκτήτης του νεοαποκτηθέντος και σκουρόχρωμου mav το πήρε την Κυριακή για να πάει για κυνήγι . Το πάρκαρε σε ένα χωράφι, το ασφάλισε (έτσι νόμιζε ) και ξεκίνησε την πορεία του. Σύντομα εμφανίζεται στο χωράφι ένα ελεύθερο άλογο. Το άτι πλησιάζει το mav και ανακαλύπτει επάνω του, τον πιο αποφασισμένο αντίπαλό του να τον κοιτά και να πράτει τα ίδια. Με λίγα λόγια έβλεπε το είδωλό του στο πλυμένο και καλογυαλισμένο πλαϊνό του mav .

Με γρήγορες και αποφασιστικές κινήσεις το άλογο άρχισε να κοντράρει τον εαυτό του, κουτουλώντας το πλαϊνό του mav. Ευτυχώς ο ιδιοκτήτης δεν είχε προλάβει να απομακρυνθεί αρκετά, έτρεξε και περιόρισε το κακό, μόνο σε πόρτα και φτερό. Η ζημιά βέβαια είναι μεγάλη . Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα έβρισκε ο δυστυχής αν δεν ήταν εκεί κοντά .

Ηθικό δίδαγμα : όσοι έχουμε σκούρα αυτοκίνητα καλό είναι να τα αφήνουμε άπλυτα - σκονισμένα - λασπωμένα για μακροζωία της λαμαρίνας, αντίθετα σε όσα γράφει το manual του αυτοκινήτου.

Τώρα φίλε iperodigos έχεις να μου πεις κάτι;
ΧΕΧΕΧΕ. Το διάβασα πιο μετά.
Άβαταρ μέλους
vaggos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2003, 16:50
Τοποθεσία: Αχαρνές Αθήνα

.

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 10 Αύγ 2004, 21:29

Μου αρέσει να το φέρνω λασπωμένο στο σπίτι (μόνο εξωτερικά) αλλά μετά την άλλη μέρα κάθομαι και το πλένω σχολαστικά για να μπορώ να το ξανά λερώσω.
Φυσικά και για να μην ακούω τις φωνές της γυναίκας μου (11 μύρια δώσαμε και το κάνεις έτσι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!).Με καταλαβαίνουν όσοι έχουν έτερο ήμιση!!!
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 12 Αύγ 2004, 16:12

Μιας και ανοιξαμε σχετικη ενοτητα,να σας πω τι επαθα προ ημερων.Κινουμε εθνικη-οδο,μπροστα μου χυνοντε απο φορτηγο μαγειρενενα....λαδια,μιλαμε για μεγαλη ποσοτητα,ειμαι ο πρωτος που τα...τρωει.Λογω ταξιδειου αστραπης και δικης μου αμελειας δεν το πλενω αμεσως αλλα μετα απο 3 μερες.Αποτελεσμα ειναι σημερα να ειναι ολο το αυτοκινητο λαδωμενο και θαμπο και να μη βρισκω με τι να το καθαρισω :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:και μυριζει και απαισια!!
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 12 Αύγ 2004, 17:55

MAVERICKios έγραψε:Μιας και ανοιξαμε σχετικη ενοτητα,να σας πω τι επαθα προ ημερων.Κινουμε εθνικη-οδο,μπροστα μου χυνοντε απο φορτηγο μαγειρενενα....λαδια,μιλαμε για μεγαλη ποσοτητα,ειμαι ο πρωτος που τα...τρωει.Λογω ταξιδειου αστραπης και δικης μου αμελειας δεν το πλενω αμεσως αλλα μετα απο 3 μερες.Αποτελεσμα ειναι σημερα να ειναι ολο το αυτοκινητο λαδωμενο και θαμπο και να μη βρισκω με τι να το καθαρισω :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:και μυριζει και απαισια!!


Με ζεστό νερό και πίεση συνηθως βγαίνει το λάδι. Πήγαινε σε κανα πλυντήριο και θα στο καθαρίσουν αυτοί και με τις διάφορες σαπουνάδες θα σε κάνουν καινούργιο. Μήν τολμήσεις να βάλεις υγρο για πιάτα και τέτοια γιατι θα κάνεις το χρώμα γεμάτο θαμπάδες.
Α δε μας είπες απο τι φαγητό ήταν το λαδι? Απο τηγανιτά κρεμμύδια μήπως?
Θα πρέπει να μυρίζει πολύ όμορφα :P :P :P
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 13 Αύγ 2004, 00:15

MaverickLover έγραψε:
MAVERICKios έγραψε:Μιας και ανοιξαμε σχετικη ενοτητα,να σας πω τι επαθα προ ημερων.Κινουμε εθνικη-οδο,μπροστα μου χυνοντε απο φορτηγο μαγειρενενα....λαδια,μιλαμε για μεγαλη ποσοτητα,ειμαι ο πρωτος που τα...τρωει.Λογω ταξιδειου αστραπης και δικης μου αμελειας δεν το πλενω αμεσως αλλα μετα απο 3 μερες.Αποτελεσμα ειναι σημερα να ειναι ολο το αυτοκινητο λαδωμενο και θαμπο και να μη βρισκω με τι να το καθαρισω :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:και μυριζει και απαισια!!


Με ζεστό νερό και πίεση συνηθως βγαίνει το λάδι. Πήγαινε σε κανα πλυντήριο και θα στο καθαρίσουν αυτοί και με τις διάφορες σαπουνάδες θα σε κάνουν καινούργιο. Μήν τολμήσεις να βάλεις υγρο για πιάτα και τέτοια γιατι θα κάνεις το χρώμα γεμάτο θαμπάδες.
Α δε μας είπες απο τι φαγητό ήταν το λαδι? Απο τηγανιτά κρεμμύδια μήπως?
Θα πρέπει να μυρίζει πολύ όμορφα :P :P :P
Μιλαμε για βρωμερη μποχα που μαζευει και πολυ μυγα :D :D :D οπου παω.Μαλλον βρηκα δικαιολογια για τη γυναικα μου να το πουλησω...αφου δε καθαριζει :D :D :D .Σημερα παντως ψαχνοντας βρηκα οτι το λαδι που εχει σχηματισει κατι σαν θαμπο φιλμ σε ολο σχεδον το αυτοκινητο,διαλυεται με ενα σπρευ που ειναι για να καθαριζεις τα κολλημενα μυγακια.....οποτε θα δοκιμασω κομματι-κομματι και...εμπρος λοιπον καλα μου χερια!!
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό vaggos » 03 Σεπ 2004, 18:55

Είπα και εγώ να το πλύνω το αγαπημένο μου αυτοκίνητο μετά από κανένα μήνα. Μέσα φυσικά λάμπει και αστράφτει. Εξω όχι και τόσο. Και με το που έρριξα το πρώτο νερό, ήρθε και το πρώτο σοκ. Καμιά δεκαριά τρπούλες στο καπό. Πάγωσα. Ετριβα ξαναέτριβα τίποτα. φαινόταν το αστάρι. Το ποιο πιθανό ειναι να πρόκειται για κτυπήματα από βοτσαλάκια που έπεφταν από φορτηγό μπροστά. Το περίεργο είναι ότι τα κτυπήματα αυτά είναι στο ύψος του πιτσιλιτίρα. Και μάλλον καμμία εγγύηση η ασφαλιστική εταιρία δεν με καλύπτει. Και φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση για τα κτυπήματα αυτά να πάω να βάψω όλο το καπό. Περαστικά μου....
Άβαταρ μέλους
vaggos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2003, 16:50
Τοποθεσία: Αχαρνές Αθήνα

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 06 Σεπ 2004, 15:09

Ρώτα στο συνεργείο μήπως έχουν δείγμα χρώματος σε μπουκαλάκι με πινέλο για να το καλύψεις τουλάχιστον τοπικά
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πόσο καθαρό ή βρώμικο είναι το αγαπημένο σας Maverick;

Δημοσίευσηαπό asterixx25 » 08 Φεβ 2016, 21:08

Να αναστήσω λίγο το θέμα μετά απο κάμποσα χρόνια, έχοντας στο μυαλό να κάνω μια ιδιαίτερη περιποίηση στο εσωτερικό του 2.3 μου. Μετά απο ψάξιμο σε διάφορα άλλα φόρουμ αποφάσισα να χρησιμοποιήσω τα προιόντα της autoglym για τα πλαστικά, ταμπλό και δερμάτινα καθίσματα. Λένε ότι είναι πάρα πολύ καλά όπως εξίσου της meguiars καθώς και τα καθαριστικά της bmw. Η γνώμη σας ποιά είναι? Τι χρησιμοποιέιτε? Υπάρχει κάτι καλύτερο?

Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε κάτι για τα λάστιχα-τσιμούχες των πορτών. Για προστασία απο το σκάσιμο και κάψιμο. Απο αυτά που διάβασα, μακρυά απο βαζελίνη!!! Κάποιοι υποστηρίζουν για το λάδι-σπρέι σιλικόνης χωρίς να είναι 100% σίγουροι μακροπρόθεσμα για την ζωή των λάστιχων. Τελευταία και πιο λογική άποψη που διάβασα, πανάκι με καθαρό νερό και αποφυγή του ήλιου.
Ford Maverick 2.3 XLT
Άβαταρ μέλους
asterixx25
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 17 Οκτ 2008, 15:47

Re: Πόσο καθαρό ή βρώμικο είναι το αγαπημένο σας Maverick;

Δημοσίευσηαπό superspy » 08 Φεβ 2016, 21:49

asterixx25 έγραψε:...
Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε κάτι για τα λάστιχα-τσιμούχες των πορτών. ....

Καθάρισμα με νερό και πέρασμα με καλαμποκάλευρο.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Πόσο καθαρό ή βρώμικο είναι το αγαπημένο σας Maverick;

Δημοσίευσηαπό fatman » 09 Φεβ 2016, 17:18

superspy έγραψε: πέρασμα με καλαμποκάλευρο.

Σιγα μην βαλει πισσα και πουπουλα,μηπως εννοεις καλαμποκελαιο?
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Re: Πόσο καθαρό ή βρώμικο είναι το αγαπημένο σας Maverick;

Δημοσίευσηαπό SUVord » 09 Φεβ 2016, 18:48

Σε περίπτωση που πίσσα και πούπουλα δεν σας ικανοποιήσουν με το αποτέλεσμά τους δοκιμάστε σε όλα τα λάστιχα θυρών κλπ μία λεπτή επίστρωση με διηλεκτρική σιλικόνη, εφόσον την βρείτε πρώτα.Κορυφαίας ποιότητας είναι η Quicksilver.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Πόσο καθαρό ή βρώμικο είναι το αγαπημένο σας Maverick;

Δημοσίευσηαπό superspy » 11 Φεβ 2016, 09:50

fatman έγραψε:
superspy έγραψε: πέρασμα με καλαμποκάλευρο.

Σιγα μην βαλει πισσα και πουπουλα,μηπως εννοεις καλαμποκελαιο?


Οχι, εννοώ καλαμποκαλευρό ! \:D/
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Πόσο καθαρό ή βρώμικο είναι το αγαπημένο σας Maverick;

Δημοσίευσηαπό SUVord » 11 Φεβ 2016, 13:29

...κι ότ περισέψ του φτιάνουμ μπομπότα.
Ειχς ξυφίγ ή μ φαίνετ;
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Επόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες