Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ενδειξη καταναλωσης καυσιμου

Συντονιστής: SUVord

Ενδειξη καταναλωσης καυσιμου

Δημοσίευσηαπό mik » 27 Ιαν 2008, 12:47

Χαιρετω όλο το φορουμ.

Ειναι πρωτη φορα που γραφω και να με συγχωρεσετε αμα εχει ξανα συζητηθει το θεμα αυτο.

εχω αγορασει ενα Μαβ 04/07 2,3
το αμαξι μεχρι τωρα εχει πολυ καλη συμπεριφορα κ κανενα προβλημα στα πολλα χιλιομετρα που το εχω κανει εως τωρα(25000)

Μειονεκτηματα εχω διαπιστωσει μονο στον εξοπλισμο π.χ(αιρ κοντισιον κ οχι κλιματισμο, ενδειξη θερμοκρασιας κ.α)

Πιο πολυ όμως με ενόχλησε η μη ενδειξη ηλερκτρονικης καταναλωσης καυσιμου όπως σε ολα τα αμαξια σχεδον( μιλαμε για αμαξι 30.000 ευρω).

Γνωριζετε αμα υπαρχει κιτ αναβαθμησης ωστε να προστεθει κ τετοια ενδειξη στο ταμπλο ειτε της Φορντ ειτε αλλης εταιριας?

Με ενδιαφερει να γνωριζω ποσο καταναλωση εχει σε συγκεκριμενες ταχύτητες κ στροφες ωστε να μπορω να κανω οικονομια καυσιμου μιας και κανω πολλα χιλιομετρα την ημερα. Αλλα κ γιατι θεωρω μεγαλο μειονεκτημα να μην υπαρχει τετοια ενδειξη σε τοσο μεγαλο αμαξι.
Άβαταρ μέλους
mik
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008, 11:44
Τοποθεσία: Τριανδρια,Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό mavfun » 27 Ιαν 2008, 14:08

Από ότι ξερω η ford δεν διαθέτει για το maverick μετρητή καταναλωσης καυσίμου. Δεν γνωρίζω όμως εαν παρέχεται από μια άλλη εταιρία. Το maverick εχει ίσως το πιο λιτό εσωτερικό στην κατηγορία του.
Άβαταρ μέλους
mavfun
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006, 21:05

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 28 Ιαν 2008, 12:03

Υπήρχε η δυνατότητα να παραγγείλεις την αμερικάνικη έκδοση του Maverick (δηλαδή το Escape) στην έκδοση Limited, η οποία περιελάμβανε και υπολογιστή ταξιδίου, μαζί με όλα τα άλλα στοιχεία που σου παρέχουν τέτοιου είδους συστήματα (κατανάλωση, απόσταση, μέση ταχύτητα, οθόνη με φωτεινές ενδείξεις για τις βλάβες, βομβητή κλπ). Η οθόνη βρισκόταν στο κάτω άκρο του ταχύμετρου (αυτό το μαύρο παραλληλόγραμμο «κουτάκι», για αυτούς που έχουν άσπρα όργανα). Προφανώς και δεν πωλείται ως έξτρα, προφανώς και δεν μπορείτε να το εισάγετε ως ανταλλακτικό και να το βάλετε εδώ και προφανώς αν τα πείτε όλα αυτά στην εδώ αντιπροσωπία θα σας κοιτούν περίεργα! Επίσης, στην αμερικάνικη έκδοση υπήρχε και η δυνατότητα παραγγελίας του αυτοκινήτου με ESP. Υπάρχει μάλιστα και το σχετικό λαμπάκι στον πίνακα, το οποίο ανάβει όταν κάνεις το OBD check από το οδόμετρο. Για παραγγελία στα ελληνικά αυτοκίνητα ούτε λόγος βέβαια. Το καλλίτερο σας το αφήνω για το τέλος. Αν αγόραζες το αυτοκίνητο στη Γερμανία (μία από τις ελάχιστες χώρες που εισήχθη το Maverick μαζί με την Ελλάδα και την Ρωσία) μπορούσες να προσθέσεις ως έξτρα (αντί του υπερυψίστης τεχνολογίας ηχοσυστήματος που έχουν τα δικά μας) ένα σύστημα με TV, DVD, NAVIGATION & MP3, το οποίο αποτελείτο από μία μεγάλη οθόνη επαφής που καταλάμβανε όλο τον χώρο του ραδιοσιντί (!) μας. Το κόστος ήταν μόλις 1.500 ευρώ.
Κατά τα λοιπά, εμείς ψωνίσαμε «Λούξουρι εντίσιον φουλ εξτρα» και έπρεπε να είμαστε και χαρούμενοι.
Καλημέρα σας.
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό SUVord » 28 Ιαν 2008, 14:26

1/Μετά την απομάκρυνση απο το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται.
2/Αγοράζοντας καινούριο αυτοκίνητο σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου, σήμερα, αγοράζουμε "γουρούνι στό σακί" καθότι αυτό που καταλήγει στα χέρια μας δεν είναι αυτό που είδαμε ή/και δοκιμάσαμε σε κάποια έκθεση.
3/Κάθε αγορά καθορίζει τον εξοπλισμό του τουτού διαφορετικά και αυτό ισχύει για όλες τις εταιρείες.Στην Αμερική πχ. δεν υπάρχει το πίσω φώς ομίχλης...
4/Υπάρχουν στην αγορά όργανα, ηλεκτρονικά, που σουν παρέχουν πληθώρα πληροφοριών και συνδέονται απ' ευθείας στην 16pins υποδοχή διάγνωσης του εγκεφάλου που βρίσκεται δίπλα στο μοχλό πού ανοίγουμε το καπό.Το όργανο είναι ένα και οι πληροφορίες πάμπολες, όπως κατανάλωση, φόρτιση γεννήτριας, θερμοκρασία κινητήρα, στροφές κινητήρα και παρα πολλές άλλες. Το κόστος είναι περίπου στα 200 ευρώ.
Εγώ το χρησιμοποιώ αναγκαστικά λόγω της χρήσης που κάνω στο αυτοκίνητο και το βρίσκω ιδιαίτερα χρήσιμο.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό helias » 28 Ιαν 2008, 15:37

SUVord έγραψε:1/4/Υπάρχουν στην αγορά όργανα, ηλεκτρονικά, που σουν παρέχουν πληθώρα πληροφοριών και συνδέονται απ' ευθείας στην 16pins υποδοχή διάγνωσης του εγκεφάλου που βρίσκεται δίπλα στο μοχλό πού ανοίγουμε το καπό.Το όργανο είναι ένα και οι πληροφορίες πάμπολες, όπως κατανάλωση, φόρτιση γεννήτριας, θερμοκρασία κινητήρα, στροφές κινητήρα και παρα πολλές άλλες. Το κόστος είναι περίπου στα 200 ευρώ.
Εγώ το χρησιμοποιώ αναγκαστικά λόγω της χρήσης που κάνω στο αυτοκίνητο και το βρίσκω ιδιαίτερα χρήσιμο.


Χμμμμμμ!!! Ενδιαφέρον μου ακούγεται....
:P Για πέ ... για πέ... πού το βρίσκουμε και ποιός το τοποθετεί υπεύθυνα;


Υ.Γ. Μήπως ... λέω μήπως ρε γμτμου έχει και ρολόι;;;; μπούχουχου το θυμήθηκα κλαψ λίγμ σνίφ σνίφ.
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό kire612002 » 28 Ιαν 2008, 16:13

http://www.scangauge.gr

τοχα παλια και κανει δουλεια.Υπαρχει καταστημα στα βορεια και νοτια προαστια.
Άβαταρ μέλους
kire612002
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 03 Ιαν 2008, 15:42
Τοποθεσία: glyfada

Δημοσίευσηαπό mik » 28 Ιαν 2008, 17:31

maverick4wd έγραψε:Υπήρχε η δυνατότητα να παραγγείλεις την αμερικάνικη έκδοση του Maverick (δηλαδή το Escape) στην έκδοση Limited, η οποία περιελάμβανε και υπολογιστή ταξιδίου, μαζί με όλα τα άλλα στοιχεία που σου παρέχουν τέτοιου είδους συστήματα (κατανάλωση, απόσταση, μέση ταχύτητα, οθόνη με φωτεινές ενδείξεις για τις βλάβες, βομβητή κλπ). Η οθόνη βρισκόταν στο κάτω άκρο του ταχύμετρου (αυτό το μαύρο παραλληλόγραμμο «κουτάκι», για αυτούς που έχουν άσπρα όργανα). Προφανώς και δεν πωλείται ως έξτρα, προφανώς και δεν μπορείτε να το εισάγετε ως ανταλλακτικό και να το βάλετε εδώ και προφανώς αν τα πείτε όλα αυτά στην εδώ αντιπροσωπία θα σας κοιτούν περίεργα! Επίσης, στην αμερικάνικη έκδοση υπήρχε και η δυνατότητα παραγγελίας του αυτοκινήτου με ESP. Υπάρχει μάλιστα και το σχετικό λαμπάκι στον πίνακα, το οποίο ανάβει όταν κάνεις το OBD check από το οδόμετρο. Για παραγγελία στα ελληνικά αυτοκίνητα ούτε λόγος βέβαια. Το καλλίτερο σας το αφήνω για το τέλος. Αν αγόραζες το αυτοκίνητο στη Γερμανία (μία από τις ελάχιστες χώρες που εισήχθη το Maverick μαζί με την Ελλάδα και την Ρωσία) μπορούσες να προσθέσεις ως έξτρα (αντί του υπερυψίστης τεχνολογίας ηχοσυστήματος που έχουν τα δικά μας) ένα σύστημα με TV, DVD, NAVIGATION & MP3, το οποίο αποτελείτο από μία μεγάλη οθόνη επαφής που καταλάμβανε όλο τον χώρο του ραδιοσιντί (!) μας. Το κόστος ήταν μόλις 1.500 ευρώ.
Κατά τα λοιπά, εμείς ψωνίσαμε «Λούξουρι εντίσιον φουλ εξτρα» και έπρεπε να είμαστε και χαρούμενοι.
Καλημέρα σας.

Καλα τα λες αλλα πως να ξερει ο καταναλωτης οτι μπορει να παραγγειλει αμερικανικη εκδοση αυτοκινητου?
Η εταιρια δεν στο αναφερει μιας και το συζητησα με τον πωλητη και μου δηλωσε οτι δεν υπαρχει μαβερικ με τετοιες ενδειξεις. στην ελληνικη αγορα και ουτε λογως γι αυτο που αναφερες.

Οσο για το TV, DVD, NAVIGATION & MP3 που αναφερεις πολλα ειναι τα 1500 ευρω.
Εχω ψαξει να φτιαξω δικο μου μιας και ειμαι κουμπιουτερακιας με περισσοτερες επιλογες(wifi, divx κ.α). Απλα λογω οτι δεν παιζουνε φραγκα εχει παει λιγο πισω (βγαινει γυρω στο χιλιαρικο).

Το scangauge το εχω κοιταξει και θελω να δω αμα σηκωνει επιλογη συνδεσης με το carpc που θα φτιαχω. Αλλιως μπορει να δω για τιποτε αλλο.
Απλα μου φενεται λιγο χαζο ο εγκεφαλος του αμαξιου να υποστηριζει ολες αυτες τις ενδειξης και απλα να μην εχουνε φτιαξει ενα ταμπλο που να τις δειχνει.
Θα κανω μια ερωτηση στην ford γερμανιας παντως μηπως υπαρχει τιποτα σχετικο
Άβαταρ μέλους
mik
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008, 11:44
Τοποθεσία: Τριανδρια,Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό FLAKA » 28 Ιαν 2008, 22:56

Αν μπεί κάποιος στο ebay.com θα το βρεί (το scangauge) στα 108 euro περίπου και χωρίς έξοδα αποστολής παρακαλώ........
αλλά το κουφό (για να μην το πώ αλλιώς..) είναι ότι η telematica ενώ στην Ελλάδα το πουλάει 199 ευρώ στο ebay το πουλάει 199 δολάρια (= 135 ευρώ)...
Καταλαβαίνει ή ξέρει κανείς τον λόγο........?????
Άβαταρ μέλους
FLAKA
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 29 Μαρ 2006, 15:31

Δημοσίευσηαπό mik » 29 Ιαν 2008, 17:12

FLAKA έγραψε:Αν μπεί κάποιος στο ebay.com θα το βρεί (το scangauge) στα 108 euro περίπου και χωρίς έξοδα αποστολής παρακαλώ........
αλλά το κουφό (για να μην το πώ αλλιώς..) είναι ότι η telematica ενώ στην Ελλάδα το πουλάει 199 ευρώ στο ebay το πουλάει 199 δολάρια (= 135 ευρώ)...
Καταλαβαίνει ή ξέρει κανείς τον λόγο........?????


Τα εχω δει και εγω.
και ειναι πολυ χαζο αυτο. Αλλα Ελληνες ειμαστε την πονηρια στο αιμα μας την εχουμε.
Άβαταρ μέλους
mik
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008, 11:44
Τοποθεσία: Τριανδρια,Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 29 Ιαν 2008, 18:08

mik έγραψε:
maverick4wd έγραψε:Υπήρχε η δυνατότητα να παραγγείλεις την αμερικάνικη έκδοση του Maverick (δηλαδή το Escape) στην έκδοση Limited, η οποία περιελάμβανε και υπολογιστή ταξιδίου, μαζί με όλα τα άλλα στοιχεία που σου παρέχουν τέτοιου είδους συστήματα (κατανάλωση, απόσταση, μέση ταχύτητα, οθόνη με φωτεινές ενδείξεις για τις βλάβες, βομβητή κλπ). Η οθόνη βρισκόταν στο κάτω άκρο του ταχύμετρου (αυτό το μαύρο παραλληλόγραμμο «κουτάκι», για αυτούς που έχουν άσπρα όργανα). Προφανώς και δεν πωλείται ως έξτρα, προφανώς και δεν μπορείτε να το εισάγετε ως ανταλλακτικό και να το βάλετε εδώ και προφανώς αν τα πείτε όλα αυτά στην εδώ αντιπροσωπία θα σας κοιτούν περίεργα! Επίσης, στην αμερικάνικη έκδοση υπήρχε και η δυνατότητα παραγγελίας του αυτοκινήτου με ESP. Υπάρχει μάλιστα και το σχετικό λαμπάκι στον πίνακα, το οποίο ανάβει όταν κάνεις το OBD check από το οδόμετρο. Για παραγγελία στα ελληνικά αυτοκίνητα ούτε λόγος βέβαια. Το καλλίτερο σας το αφήνω για το τέλος. Αν αγόραζες το αυτοκίνητο στη Γερμανία (μία από τις ελάχιστες χώρες που εισήχθη το Maverick μαζί με την Ελλάδα και την Ρωσία) μπορούσες να προσθέσεις ως έξτρα (αντί του υπερυψίστης τεχνολογίας ηχοσυστήματος που έχουν τα δικά μας) ένα σύστημα με TV, DVD, NAVIGATION & MP3, το οποίο αποτελείτο από μία μεγάλη οθόνη επαφής που καταλάμβανε όλο τον χώρο του ραδιοσιντί (!) μας. Το κόστος ήταν μόλις 1.500 ευρώ.
Κατά τα λοιπά, εμείς ψωνίσαμε «Λούξουρι εντίσιον φουλ εξτρα» και έπρεπε να είμαστε και χαρούμενοι.
Καλημέρα σας.

Καλα τα λες αλλα πως να ξερει ο καταναλωτης οτι μπορει να παραγγειλει αμερικανικη εκδοση αυτοκινητου?
Η εταιρια δεν στο αναφερει μιας και το συζητησα με τον πωλητη και μου δηλωσε οτι δεν υπαρχει μαβερικ με τετοιες ενδειξεις. στην ελληνικη αγορα και ουτε λογως γι αυτο που αναφερες.

Οσο για το TV, DVD, NAVIGATION & MP3 που αναφερεις πολλα ειναι τα 1500 ευρω.
Εχω ψαξει να φτιαξω δικο μου μιας και ειμαι κουμπιουτερακιας με περισσοτερες επιλογες(wifi, divx κ.α). Απλα λογω οτι δεν παιζουνε φραγκα εχει παει λιγο πισω (βγαινει γυρω στο χιλιαρικο).

Το scangauge το εχω κοιταξει και θελω να δω αμα σηκωνει επιλογη συνδεσης με το carpc που θα φτιαχω. Αλλιως μπορει να δω για τιποτε αλλο.
Απλα μου φενεται λιγο χαζο ο εγκεφαλος του αμαξιου να υποστηριζει ολες αυτες τις ενδειξης και απλα να μην εχουνε φτιαξει ενα ταμπλο που να τις δειχνει.
Θα κανω μια ερωτηση στην ford γερμανιας παντως μηπως υπαρχει τιποτα σχετικο



Πρώτα απ΄ όλα να διευθετήσω μία παρεξήγηση, η οποία οφείλεται αποκλειστικά σε δική μου εσφαλμένη τοποθέτηση. Όταν έγραφα ότι «Υπήρχε η δυνατότητα να παραγγείλεις την αμερικάνικη έκδοση του Maverick (δηλαδή το Escape) στην έκδοση Limited» εννοούσα στην Αμερική και όχι στην Ελλάδα. Δηλαδή το αυτοκίνητο θα έπρεπε να το εισάγεις εκ των υστέρων για να το κυκλοφορείς στην Ελλάδα.

Δεύτερον. Η αναφορά στην αμερικάνικη έκδοση του Maverick δεν έγινε με σκοπό να προτρέψω κάποιον να σπεύσει να το πάρει από την Αμερική αλλά για να επισημάνω το πόσο «φτωχό» εν τέλει ήταν το αυτοκίνητο που εισήχθη στην Ελλάδα. Δηλαδή η αναφορά έγινε μόνο εν είδη παραδειγματισμού και σύγκρισης μόνο.

Τρίτον. Μην έχεις απαίτηση από έναν πωλητή να γνωρίζει τον εξοπλισμό που φέρει ένα αυτοκίνητο στο εξωτερικό. Οι πωλητές συνήθως (μόλις και μετά βίας) γνωρίζουν τον εξοπλισμό της εκάστοτε ελληνικής αντιπροσωπίας. Τα σχετικά με το λαμπάκι του ESP στο ταμπλό μπορείς να τα διαπιστώσεις ο ίδιος κάνοντας OBD check από τον πίνακα. Μπορείς επίσης να κατεβάσεις το αμερικάνικο user’s manual στο οποίο περιγράφονται με σαφήνεια όλα αυτά.

Τέταρτον. Το ηχοσύστημα που αναφέρω ήταν γνωστής μάρκας (νομίζω της KENWOOD) και το αντίστοιχο μοντέλο στην Ελλάδα τότε κόστιζε 2.800 ευρώ στο εμπόριο. Προφανώς συγκρίνω τιμές πώλησης «στο ράφι», οι οποίες απευθύνονται στον τελικό καταναλωτή. Είναι προφανές επίσης ότι μία ιδιοκατασκευή μπορεί να είναι πιο συμφέρουσα οικονομικά, αλλά αυτό δεν αφορά την πλειοψηφία του καταναλωτικού κοινού παρά μόνο τους «ψαγμένους». Το παράδειγμα και εδώ όμως εδόθη με σκοπό να επισημάνω ότι τα ελληνικά αυτοκίνητα δεν είχαν τη δυνατότητα να έχουν αυτό τον έξτρα εξοπλισμό που είναι συνήθης (αλλού στάνταρ) ακόμη και σε μικρότερης αξίας αυτοκίνητα.

Πέμπτον. Τα αυτοκίνητο έχει σταματήσει να παράγεται εδώ και (σχεδόν) ένα χρόνο, οπότε η σχετική αγορά ανταλλακτικών έχει περιοριστεί.

ΥΓ. Το scangauge φαίνεται ενδιαφέρουσα πρόταση.

Στη διάθεσή σας
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό mik » 01 Φεβ 2008, 00:04

Τελικα μαλλον θα φτιαξω ενα υπολογιστη αμαξιου, θα αγορασω ενα καλωδιο για την φυσα του εγκεφαλου και θα το συνδεσω με τον Η/Υ ώστε να βλεπω τα παντα μεσω προγραμματος στην 7" οθόνη μου.
Για πληροφορηση υπαρχει και αυτο
http://www.dashdyno.net/
Άβαταρ μέλους
mik
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008, 11:44
Τοποθεσία: Τριανδρια,Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό lion » 01 Φεβ 2008, 09:58

mik έγραψε:Το scangauge το εχω κοιταξει και θελω να δω αμα σηκωνει επιλογη συνδεσης με το carpc που θα φτιαχω. Αλλιως μπορει να δω για τιποτε αλλο.


Υπάρχει ειδικό καλώδιο (ODB ή ODB II) για σύνδεση με PC, και αρκετά ελέυθερα προγράμματα που το υποστηρίζουν, οπότε μπορείς να το ενσωματώσεις στο carpc που ετοιμάζεις.
http://www.carobd.com/
και γενικές πληροφορίες εδώ
http://www.carputermania.gr/
Forester
Άβαταρ μέλους
lion
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 13 Μαρ 2007, 10:55
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 41 επισκέπτες