Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αγορα MAV 3.000 κυβ.

Συντονιστής: SUVord

Αγορα MAV 3.000 κυβ.

Δημοσίευσηαπό soling » 09 Δεκ 2007, 10:18

Χαιρετω ολα τα μελη του φορουμ.
Εδω και ενα μηνα περιπου αγορασα ενα MAV 3000 κυβ. μοντελο 2004
με 53.000χλμ. απο Κοντελλη
Η μεχρι τωρα εντυπωση μου ειναι παρα πολυ καλη για αυτο.
(πριν ειχα ενα impreza 1600 S turbo του 2001)
Ανταλλαγη λοιπον το impreza συν 14.400 ευρω διαφορα συνολο με την μεταβιβαση μαζι.
Ακουσα για τις ανακλισεις μιλησα με τον προηγουμενο ιδιοκτητη και δεν εχει λαβει καμια ειδοποιηση ,πηγα στο σερβις κοιταξαν την φυσα του abs και δεν ειδαν κατι. Για τα υπολοιπα μου ειπαν οτι αμα υπαρξει προβλημα υπαρχει η εγγυηση.
Πρεπει να κανω καποια αλλη ενεργεια για να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα εχω προβλημα στο μελλον?
Η να μην ασχοληθω με το θεμα ?
Άβαταρ μέλους
soling
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 07 Δεκ 2007, 20:52
Τοποθεσία: ΑΛΙΜΟΣ

Αγορα MAV 3.000 κυβ.

Δημοσίευσηαπό soling » 10 Δεκ 2007, 20:07

τι εγινε αφαντοι απαντες?
Άβαταρ μέλους
soling
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 07 Δεκ 2007, 20:52
Τοποθεσία: ΑΛΙΜΟΣ

Αγορα MAV 3.000 κυβ.

Δημοσίευσηαπό helias » 14 Δεκ 2007, 15:32

Εδώ είμαστε, εδώ!
:P :P :P :P :P :P :P :P

Καλώς όρισες φίλε Soling, τώρα βλέπεις πλησιάζουν οι γιορτές και πρέπει να ετοιμαζόμαστε για τις εξορμήσεις μας.!
Καλορίζικο , καλοτάξιδο, καλολάσπωτο, με υγεία και χαρά!!!
Με τον καιρό θα χαρείς ακόμη περισότερο το αυτοκίνητό σου, τώρα είναι ακόμα αρχή. :lol:
Σύσταση, κάνε καμια εκτός δρόμου διαδρομή να καταλάβεις τί αγόρασες, μην το υπερεκτιμήσεις και πάντα με παρέα και όλα θα πάνε καλά!!
Καλές βόλτες!! :wink:
Για τις ανακλήσεις δεν γνωρίζω γιατί έχω το 2.3 , τρια χρόνια και πρόβλημα ουδέν, εαν είναι κάτι θα σε ενημερώσει η εταιρεία.
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Αγορα MAV 3.000 κυβ.

Δημοσίευσηαπό soling » 15 Δεκ 2007, 07:04

Καλως σας βρηκα
ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου helias.
απο 26/12 εως 29/12 θα παω Καρπενησι οποτε εκει θα το δοκιμασω και εκτος παντα βεβαια με συνεση λογω του οτι εχω και τρια πιτσιρικια.
θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με το χιονι,
Αλλαξα λαστιχα πριν 10 ημερες, προτιμησα τα wrangler HP ALL WHETHER αυτα με τα τεσσερα αυλακια λογω εντος δρομου διαδρομων ημουν μεταξυ αυτων και των 694.
τελικα προτιμησα τα good year για καλυτερα στην ασφαλτο και ιδικα στα νερα.
το ερωτημα μου ειναι στο χιονι και ειδικα στον παγο να παρω και αλλυσιδες ?? για δεν θα εχω προβλημα , και εαν ναι πρεπει να εχω αλλυσιδες και στους τεσσερεις τροχους ???
επισης απο αμορτισερ τι να βαλω σε κατι νορμαλ και οικονομικα???
Άβαταρ μέλους
soling
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 07 Δεκ 2007, 20:52
Τοποθεσία: ΑΛΙΜΟΣ

Αγορα MAV 3.000 κυβ.

Δημοσίευσηαπό helias » 15 Δεκ 2007, 16:21

Καλό σου ταξίδι, σου εύχομαι καλά να περάσεις, όπως είπες σωστά και με σύνεση, τα παιδιά δεν πρέπει να ταλαιπωρούνται από τις ταρζανιές μας και τις ορέξεις μας! :twisted:
Για αλυσίδες η γνώμη μου είναι πως, ναι πρέπει να έχεις μαζί σου, λαμβανομένου υπ΄όψιν του χαρακτήρα των νέων σου ελαστικών (καλοτάξιδα) και της οικογένειας που ευτυχώς σε ακολουθεί. Ας μην τους τρομάξεις για να ξανάρθουν. :wink:
Έχουν ειπωθεί πολλά σχετικά με την αναγκαιότητα των αλυσίδων στα τετρακίνητα, αλλά πιστεύω ότι η πιο σωστή είναι αυτή που θέλει αλυσίδες και στα τέσσερα λάστιχα. Τώρα πολλοί εκφράζουν τη γνώμη που δεν θέλει ποτέ αλυσίδες το τετρακίνητο (υπερβολή για μένα), αν και τα έχω καταφέρει άνετα σε αρκετό αλλά φρέσκο χιόνι. Πιστεύω όμως ότι καλό θα είναι να έχεις αλυσίδες μαζί σου για τη δύσκολη στιγμή. Επίσης στην περίπτωση του πάγου νομίζω ότι οι αλυσίδες είναι η μόνη περίπτωση να μπορέσεις να βρείς έστω και λίγη πρόσφυση, εκτος εαν έχεις ελαστικά με καρφιά οπότε πάσο. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις το αυτοκίνητο τα καταφέρνει αρκετά καλά στο χιόνι, αλλά καλύτερα πιο σίγουρα και πιο σταθερά με αλυσίδες. Με σταθερό γκάζι, ήρεμο τιμόνι και φρέσκο χιόνι δεν υπάρχει περίπτωση να κολήσεις, οι αλυσίδες όμως ας είναι στο πορτ παγκάζ για καλό και για κακό.
Εγώ βέβαια λόγω κόστους έχω μόνο ένα ζευγάρι , για να ξεκολλήσω εαν βρεθώ στα δύσκολα. :cry:
Πάντα με παρέα, μόνος σου κινήσου συντηρητικά (εκ πείρας).
Για αμορτισέρ δεν έχω άποψη, δεν έχω διαβάσει σχόλια. Ψάξε σχετικά ποσταρίσματα και θα μάθεις αρκετά.!!!!
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Re: Αγορα MAV 3.000 κυβ.

Δημοσίευσηαπό SUVord » 15 Δεκ 2007, 22:12

Γειά και χαρά σου Soling.
Θεωρώ την επιλογή των ελαστικών σου άριστη για τη χρήση που κάνεις στο αυτοκίνητο.
Τα αμορτισέρ της μάνας του είναι άριστα και δουλεύουν άψογα με τα ελατήρια.Βάλε ίδια κι ας είναι λίγο ακριβότερα.
Τώρα το χειμώνα ένα ζευγάρι αλυσίδες για τις μπροστινές ρόδες καλό είναι να υπάρχουν.Είναι πολλές οι περιπτώσεις που η Τροχαία δεν σε αφήνει να περάσεις αν δεν βάλεις αλυσίδες, ανεξάρτητα με τι αυτοκίνητο έχεις.
Μην πάρεις απο τις φτηνές γιατι...
Πάντα να πηγαίνεις το αυτοκίνητο σε εγκεκριμένο συνεργείο της εταιρείας και όχι οπουδήποτε.
Συγνώμη για την επανάληψη σε οτι είπε κι ο Ηλίας αλλά... ΠΟΤΕ μόνος σε εκτός δρόμου εξορμήσεις στο βουνό.
...Α! και να μην το ξεχάσω. Σταμάτα να ψάχνεις για το ρολόι.Δεν υπάρχει.
Καλοτάξιδο και καλές γιορτές.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό soling » 17 Δεκ 2007, 13:07

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας
οσον αφορα για τις αλυσιδες ρωτησα στον Καρανικολα τον λαστιχα και μου ειπε οτι βαζω μονο μπροστα χωρις κανενα προβλημα.
οσο για το ρολοι μαλλον με μπερδευεις με καποιον αλλο.
δεν εψαχνα ποτε στο φορουμ.
εχω βαλει ενα που δειχνει ωρα, θερμοκρασια μεσα εξω, και volt .
παιρνει ρευμα απο την μπαταρια του αυτοκινητου.
κανει περιπου 22 ευρω και 30 η τοποθετηση.
τα αμορτισερ μου τα μετρησα και ειναι μια χαρα.
σερβις παω στον Καρανικολα οπως και ο προηγουμενος ιδιοκτητης.
Άβαταρ μέλους
soling
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 07 Δεκ 2007, 20:52
Τοποθεσία: ΑΛΙΜΟΣ

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 18 Δεκ 2007, 20:47

ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ .........ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Η ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΣΕ ΑΦΗΣΕΙ ΚΑΠΟΥ.....(ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ)
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΡΟΛΟΙ.....ΣΤΗΝ ΜΝΗΜΗ 1 ΒΑΛΕ ΣΤΑΘΜΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΩΡΑ ΜΟΝΙΜΗ ΣΤΟ ΑΡΝΤΙΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΩΡΑ ΚΑΙ ΕΣΥ!!!
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 32 επισκέπτες