Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΖΕΣΤΑ-ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ & ΔΕΡΜΑΤΙΝΑ

Συντονιστής: SUVord

ΖΕΣΤΑ-ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ & ΔΕΡΜΑΤΙΝΑ

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 04 Ιουν 2004, 21:21

Για να ακούω την γνώμη σας για τα δερμάτινα καθίσματα τώρα που έρχεται καλοκαιράκι.Σε προχθεσινή βόλτα μούσκεψε η μέση μου.Τι κάνουμε τώρα ή αργότερα με την αλμύρα από την θάλασσα?
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Re: ΖΕΣΤΑ-ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ & ΔΕΡΜΑΤΙΝΑ

Δημοσίευσηαπό maverickman » 05 Ιουν 2004, 21:44

KONSTANTINOS έγραψε:Για να ακούω την γνώμη σας για τα δερμάτινα καθίσματα τώρα που έρχεται καλοκαιράκι.Σε προχθεσινή βόλτα μούσκεψε η μέση μου.Τι κάνουμε τώρα ή αργότερα με την αλμύρα από την θάλασσα?

ενα πλατοκαθισμα με βαμβακερο υφασμα απο επανω για δροσια και συνθετικη φοδρα απο κατω ειναι οτι καλυτερο
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

.

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 06 Ιουν 2004, 21:34

Δεν πιστεύω όταν βγάλω το κάλυμμα να μου έχει φάει όλο το δέρμα?Και για συντήρηση δερματος ξέρεις τίποτε σχετικό?
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Re: .

Δημοσίευσηαπό maverickman » 07 Ιουν 2004, 08:46

KONSTANTINOS έγραψε:Δεν πιστεύω όταν βγάλω το κάλυμμα να μου έχει φάει όλο το δέρμα?Και για συντήρηση δερματος ξέρεις τίποτε σχετικό?

για φοδρα εμενα εχει κατι σαν αφρολεξ μαλακο.Περισσοτερο το προστατευει παρα το φθειρειΤα πηρα απο το carefour και στην καλη τους εχει τζιν. Προσοχη κατα την επιλογη και την τοποθετηση να εχεις στον νου σου τον πλευρικο αεροσακο...Οπως επισησ να μπορει να βγεινει σχετικα ευκολα για να μπορει να στεγνωσει εκτος αν βραχει πολυ γιατι στεγνωνοντας επανω στο καθισμα αρχιζει το δερμα και μυριζει.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δερματινα

Δημοσίευσηαπό Lepes » 07 Ιουν 2004, 10:58

Εγω ρε παιδια το πηρα με δερματινα για να καθομαι σε δερμα ...,μου εχουνε πει οτι αμα βαλεις μεμβρανες δεν εχεις και τοσο προβλημα δεν ειναι και τοσο ζεστα.... τι να πω δεν ξερω μολις το παρω στα χερια μου θα εχω πιο ολοκληρωμενη αποψη.Αν και το εχω απορια αυτο,μηπως καποιος φιλος εχει δερματα με μεμβρανη να μας πει τη γνωμη του??? γιατι δεν θα μου αρεσε με τιποτα να βαλω καλυματα.
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

.

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 07 Ιουν 2004, 21:10

Το δικό μου το κάθισμα έχει πάρει μία λίγο σκουρόχρωμη απόχρωση σε σχέση με της γυναίκας μου (συνήθως συνοδηγός) .Σαν να έχει ξεβάψει το πανταλόνι (πράγμα το οποίο δεν εγινε).Μιλάω για ελάχιστο πράγμα και δεν έχω να το δοκιμάσει να το καθαρίσω με κάτι σχετικό.Αστο καλύτερα λέω.
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 07 Ιουν 2004, 23:26

Εχω αγορασει μια αλοιφη με την οποια θα τα περναω ενα χερι τον χρονο για συντηρηση. Ετσι μου ειπαν απο την αντιπροσωπεια.
Τωρα βεβαια δεν εχω κανει τιποτα ακομα οποτε να μην σας παιρνω στον λαιμο μου. Παντως η μονη καλη λυση νομιζω ειναι μια ομορφη πετσετα την οποια ριχνουμε πανω στο καθισμα για πλατες και πισινο για μετα την θαλασσα η για ιδρωτα και οταν φτανουμε στον προορισμο μας την βγαζουμε και τη στεγνωνουμε για να προστατεψουμε το δερμα οσο γινεται.
Υπαρχει και η αλλη εκδοχη ...
ΑΝΑΨΤΕ ΤΟ AIRCONDITION ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΙΔΡΩΝΕΤΕ.
ΠΑΡΤΕ ΚΑΙ ΑΣΠΙΡΙΝΕΣ ΜΑΖΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΠΑΞΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΜΕ ΤΗ ΑΛΛΑΓΗ ΣΕ ΖΕΣΤΗ ΚΡΥΟ....

πλακα κανω βεβαια.... :stupid:
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: ΖΕΣΤΑ-ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ & ΔΕΡΜΑΤΙΝΑ

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 08 Ιουν 2004, 15:01

KONSTANTINOS έγραψε:Για να ακούω την γνώμη σας για τα δερμάτινα καθίσματα τώρα που έρχεται καλοκαιράκι.Σε προχθεσινή βόλτα μούσκεψε η μέση μου.Τι κάνουμε τώρα ή αργότερα με την αλμύρα από την θάλασσα?

Κύριοι γεια σας, προς ενημερωση όλων,τώρα που ζεσταίνουν οι καιροί,στην Ν Ερυθραία,υπάρχει ηλεκτρολογείο που βάζει σύστημα ελένγχου εσωτερικής-εξωτερικής θερμοκρασίας και λειτουργεία κλιμα! με ένδειξη στο ταμπλό,για τα Maverick μας! με 120-140 ευρώ!
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

ΝΕΑ ΜΑVERICK!!!

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 08 Ιουν 2004, 15:06

Αν όλα πάνε καλά μέχρι αυτήν την Παρασκευή, θα δούμε τα νέα MAVERICK στις αντιπροσωπίες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Σίγουρα τα 3λιτρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ισως και τα 2,3λιτρα!
Τελευταία επεξεργασία από iperodigos και 08 Ιουν 2004, 19:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 08 Ιουν 2004, 15:57

Το δερμα τα εχει αυτα.Αν και δεν ειναι ωραιο,ενα καλλυμα απλο μπουρνουζε απο τα πολλα που κυκλοφορουν θα κανει δουλεια.Το προβλημα με αυτα τα δερματινα ειναι οτι γλιστρανε περισσοτερο απο αλλα,ειδικα για αυτους που καθοντε πισω.Τωρα μιας και αναφερθηκαμε στα καθισματα,τα εμπρος τα βρισκω λιγο μικρα-φτωχα για το φαρδος του αυτ/του,αραγε τα αλλαζουν στο νεο ΜΑ?
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

.

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 08 Ιουν 2004, 21:15

Για τα γούστα μου (και χωρίς παρεξήγηση) τα καθίσματα έχουν χάλια σχεδιασμό.Τα μπροστινά έπρεπε να είναι κάπως ποιό μπάκετ (λίγο φυσικά).Ενώ στα πίσω έπρεπε να ύπάρχει ένα κεντρικό υποβραχιόνιο για στήριξη στις στροφές όταν πίσω κάθονται 2 άτομα.Με την ολιγόλεπτη διαμονή μου στα πίσω κάθισμα (και την σύζυγο για οδηγό!!) κατάλαβα γιατί τα παιδιά φωνάζουν αν πάω λίγο σβέλτα σε στροφές.
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Re: ΖΕΣΤΑ-ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ & ΔΕΡΜΑΤΙΝΑ

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 08 Ιουν 2004, 23:22

iperodigos έγραψε:
KONSTANTINOS έγραψε:Για να ακούω την γνώμη σας για τα δερμάτινα καθίσματα τώρα που έρχεται καλοκαιράκι.Σε προχθεσινή βόλτα μούσκεψε η μέση μου.Τι κάνουμε τώρα ή αργότερα με την αλμύρα από την θάλασσα?

Κύριοι γεια σας, προς ενημερωση όλων,τώρα που ζεσταίνουν οι καιροί,στην Ν Ερυθραία,υπάρχει ηλεκτρολογείο που βάζει σύστημα ελένγχου εσωτερικής-εξωτερικής θερμοκρασίας και λειτουργεία κλιμα! με ένδειξη στο ταμπλό,για τα Maverick μας! με 120-140 ευρώ!


Μπορεις να μας πεις αναλυτικοτερα για αυτο?
Διευθυνσεις κλπ? Τι ακριβως κανει?
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: ΖΕΣΤΑ-ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ & ΔΕΡΜΑΤΙΝΑ

Δημοσίευσηαπό juan » 09 Ιουν 2004, 09:52

MaverickLover έγραψε:
iperodigos έγραψε:
KONSTANTINOS έγραψε:Για να ακούω την γνώμη σας για τα δερμάτινα καθίσματα τώρα που έρχεται καλοκαιράκι.Σε προχθεσινή βόλτα μούσκεψε η μέση μου.Τι κάνουμε τώρα ή αργότερα με την αλμύρα από την θάλασσα?

Κύριοι γεια σας, προς ενημερωση όλων,τώρα που ζεσταίνουν οι καιροί,στην Ν Ερυθραία,υπάρχει ηλεκτρολογείο που βάζει σύστημα ελένγχου εσωτερικής-εξωτερικής θερμοκρασίας και λειτουργεία κλιμα! με ένδειξη στο ταμπλό,για τα Maverick μας! με 120-140 ευρώ!


Μπορεις να μας πεις αναλυτικοτερα για αυτο?
Διευθυνσεις κλπ? Τι ακριβως κανει?


Πράγματι είναι πολυ ενδειαφέρον να ακούσουμε ή ακόμα καλύτερα να δούμε από κοντά τι κάνει αυτο το σύστημα.

Εγω έχω βάλει ενα συστημα που έχει εσωτερική και εξωτερική θερμοκρασία , βαρόμετρο (πρόβλεψη καιρού) , και επίσης αλτίμετρο (υψόμετρο) και τέλος ηλεκτρονική πυξίδα. Το έχω τοποθέτησει σε ένα σημείο που δεν μου αρέσει και ιδιαίτερα _ πάνω στο ταμπλό , στο κέντρο πάνω από το cd _. Κόστος 250€

Για να δούμε τι είναι αυτότο νέο , μην μου την δώσει και ξυλόσω αυτο που έχω !!
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Re: ΖΕΣΤΑ-ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ & ΔΕΡΜΑΤΙΝΑ

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 09 Ιουν 2004, 11:56

Χουαν καλημέρα ΚΑΙ ΚΑΛΗΜΈΡΑ ΣΕ ΌΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΑΒΕΡΙΚΑΑΑΔΕΣ,Το σύστημα λέγεται τσεκ τεμπ, εχει επιφάνεια 1,5εκ επί 3εκ και κάνει τα εξής μοναδικά α)αλέρτ πάγου στον δρόμο,έλενγχο της θερμοκρασίας του αιρκοντίσιον,προβολή έσω-έξω θερμοκρασίας! Τοποθετείται σε 1 ώρα και ταιριαζει τέλεια στην θέση των κερμάτων κάτω από το ραδιοσιντί. Κόστος 130ευρώ!! τηλ.ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗ Ν ΕΡΥΘΡΑΙΑ 6208707.
ΣΗΜΕΊΩΣΗ η κατανάλωση στο δικό μου Μάβερικ είναι πάντα 20 22 λίτρα εντός (έχω 3λιτρο) και δεν κατάφερα ποτέ να κάνω πάνω από 240χλμ εντός ΑΘΗΝΑΣ.
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Re: ΖΕΣΤΑ-ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ & ΔΕΡΜΑΤΙΝΑ

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 09 Ιουν 2004, 19:31

iperodigos έγραψε:Χουαν καλημέρα ΚΑΙ ΚΑΛΗΜΈΡΑ ΣΕ ΌΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΑΒΕΡΙΚΑΑΑΔΕΣ,Το σύστημα λέγεται τσεκ τεμπ, εχει επιφάνεια 1,5εκ επί 3εκ και κάνει τα εξής μοναδικά α)αλέρτ πάγου στον δρόμο,έλενγχο της θερμοκρασίας του αιρκοντίσιον,προβολή έσω-έξω θερμοκρασίας! Τοποθετείται σε 1 ώρα και ταιριαζει τέλεια στην θέση των κερμάτων κάτω από το ραδιοσιντί. Κόστος 130ευρώ!! τηλ.ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗ Ν ΕΡΥΘΡΑΙΑ 6208707.
ΣΗΜΕΊΩΣΗ η κατανάλωση στο δικό μου Μάβερικ είναι πάντα 20 22 λίτρα εντός (έχω 3λιτρο) και δεν κατάφερα ποτέ να κάνω πάνω από 240χλμ εντός ΑΘΗΝΑΣ.

Για το τσεκ τεμπ ωραια μας φαινονται τα πραγματα. Θα παω να το δω το απο κοντα.
Αλλα για την καταναλωση μου εκανες την καρδια περιβολι. Πολλα καιει το ατιμο !
Επειδη θελω να αλλαξω το 2.0λτ σε 3.0λτ (το καινουργιο) τι θα με συμβουλευες να το κανω ή όχι ?. Εισαι γενικα ευχαριστημενος αξιζει τον κοπο? Περιμενω να μου απαντησεις με αγωνια!
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Επόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 32 επισκέπτες