Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΥΣ & SERVICE

Συντονιστής: SUVord

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΥΣ & SERVICE

Δημοσίευσηαπό Mav_Shatz » 29 Απρ 2004, 13:15

Παιδιά αλήθεια ποιά είναι η εικόνα που έχετε σχηματίσει απο την συναναστροφή σας με τους αντιπροσώπους της Ford και κυρίως ποια είναι η γνώμη σας για τα Service ?

Σε ποιό κατάστημα Service δεν θα ξαναπατάγατε (αν υπάρχει) και ποιό είναι αυτό που εμπιστεύεστε με κλειστά μάτια ?
Mav_Shatz
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 14:35
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Mav_Shatz » 29 Απρ 2004, 13:26

Εγώ μέχρι τώρα έχω πάει σε 2.

Στο Car Center (Καρανικόλας) γιατί είναι 5 λεπτά απο το σπίτι μου και στον Κοντέλλη γιατί έχω πάρει το αμάξι απο εκεί.

Στο Car Center παρά το γεγονός οτι με βολεύει πάρα πολύ λόγω απόστασης δεν πηγαίνω παρα μόνο σε πολύ απλά ζητήματα (π.χ. μου έφτιαξαν τον αισθητήρα της πίσω πόρτας), αλλά για πιό σοβαρά θέματα εμπιστεύομαι μόνο τον Κοντέλλη.

Τόσο στη δουλειά φανοποιείου (μου είχαν γραντζουνίσει την πόρτα οδηγού και συνοδηγού μετά απο 1 βδομάδα που είχα το αυτοκίνητο και έτσι αναγκάστηκα να βάψω και τις 2 πόρτες), όσο και σε μηχανικά θέματα είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Το μόνο παράπονο που έχω απο την αγορά που έκανα απο τον Κοντέλλη είναι οτι δεν μου συνέδεσαν τον συναγερμό αλλα δεν με ειδοποίησαν και εκ των υστέρων και έπρεπε να διαβάσω το forum του off-road για να καταλάβω τι γίνεται.

Αυτά.
Mav_Shatz
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 14:35
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό juan » 29 Απρ 2004, 15:36

Εγω το πάω στην Ford Autolink γενικά είμαι ευχαριστημένος σε ότι έχω χρειαστεί και μάλιστα σε 2 περιπτώσεις αντιδράσαν άμεσα και πολυ σωστά :

Συγκεκριμένα ότα ήθελα να βάλω μόνο το μπροστινό πλαστικό προστατευτικό στο προφυλακτήρα μου έβαλαν καταλάθος και στο πίσω προφυλακτήρα. Όταν το είδα φυσικά τους είπα ότι δεν το ήθελα και μου έδωσαν 2 επιλογές : 1) να παραμείνει χωρις να το χρεωθώ και 2) να το βγάλουν και αφου είχαν τρυπίσει τον προφυλακτήρα να μου έβαζαν καινούργιο χωρίς επιβάρυνση. Τελικά επέλεξα το πρώτο (αν και δεν μου άρεσε ) . Κάποια στιγμή μετά από 1 μήνα χρειάστηκε να ξεκολήσει από μια παραλία ένα passat και τότε κατάλαβα ότι το πίσω κάλυμα έκρυβε την θηλιά που μπάίνει ο ημάντας ... με αποτέλεσμα να το βγάλω με όπισθεν και τοποθετόντας το συρματόσχοινο στην μπροστηνη θηλιά... Πήγα λοιπόν στη Αutolink τους είπα ότι έιναι λάθος να που βάζουν το πίσω κάλυμα χωρίς κοτσαδόρο και ζήτησα να μου το βγάλουν και να μου βάλουν νέο προφυλακτήρα πράγμα που τελικά έγινε χωρις καμία επιβάρυνση.


Το μόνο παράπονο είναι όταν το αγόρασα είχαμε πει να μου βάλει το κασετόφωνο (2βιτ) που φοράει από την μάνα του άλλα τελικά μου έδωσε ενα απλο jvc της αγοράς.

Αυτά ..
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό Mav_Shatz » 30 Απρ 2004, 13:34

Φίλος και γείτονας μου πήρε πρίν απο κανένα 8-μηνο ενα Maverick απο την Ford Κοντέλης.

Την επόμενη μέρα το πρωί πήγε να κάνει την πρώτη του βόλτα και σε ένα σημείο που χρειάστηκε να κάνει αναστροφή του έφυγε το ημιαξόνιο στο σημείο του μπιλιορόφου !!! Το παλικάρι δεν είχε κάνει ούτε 50 χιλιόμετρα.

Πήγε το αμάξι στον Κοντέλλη και απαίτησε να του δώσουν καινούργιο, έστειλε επιστολή στην Ford Werke, στην Ford Motor Hellas και στο ΙΝΚΑ και τους έλουσε κανονικά.

Το αποτέλεσμα ? Απο την Ford τον έγραψαν κανονικότατα και του είπαν πως το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να επισκευάσουν το δικό του και να του το επιστρέψουν το συντομότερο δυνατόν.

Αντίθετα ο Κοντέλλης προθυμοποιήθηκε να αγοράσει το αυτοκίνητο στην ίδια τιμή του καινούργιου και να του παραδώσει ένα άλλο αναλαμβάνοντας αυτός το κόστος, όπως και έγινε ...
Mav_Shatz
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 14:35
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο, Αθήνα

.

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 30 Απρ 2004, 21:14

Γειά σας.Να πω και εγώ την γνώμη μου από την πλευρά της επαρχίας.Αν και πήρα το αυτοκίνητο από γιάννενα (λόγω ανταλλαγής) και μένω στην Αρτα και οι δύο αντιπρόσωποι μου συμπεριφέρθηκαν σχεδόν τέλεια.Τρομερή ανταπόκριση και από τους δύο.Στον τοπικό όταν χρειάστηκε μου έδωσε και όχημα εξυπερέτησης πελατών.Μέχρι στιγμής όλα καλά.Θα δούμε στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 05 Μάιος 2004, 23:09

Η αποψη μου,μετα απο πολυχρονη εμπειρια -και για ολες τις αντ/πειες και μαρκες-ειναι προθυμοι,αρκετα ευγενικοι αλλα δινουν λυσεις μονο για τα απλα και....νορμαλ απαιτησεων θεματα.Οταν τα πραγματα ...σοβαρεψουν ας μην ξεχναμε οτι εδω ειναι Βαλκανια.Οταν η βλαβη ειναι καπως...πολυπλοκη και οχι ενα απλο σερβις εγω προσωπικα αισθανομαι καπως...αβολα.Νομιζω πως οι αντ/πειες πρεπει να βελτιωθουν και σε θεματα εκτος βιτρινας,και ειδικα στις τιμες ανταλλακτικων και παροχης υπηρεσειων.
Sorry,αν τα ειπα λιγο..χοντρα αλλα ετσι νομιζω ειναι τα πραματα.....
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό Mav_Shatz » 06 Μάιος 2004, 09:33

Στο forum του clubfocus είχα διαβάσει οτι τον περασμένο Σεπτέμβριο δημοσιογράφοι του Auto-Triti είχαν πάρει ένα Fiesta και του είχαν κάνει επίτηδες 9 ζημιές, απλές (απο μια λάμπα των πίσω φώτων) μέχρι πιο "ψαγμένες" (αν θυμάμαι καλά μια ασφάλεια του εγκεφάλου) και στην συνέχεια το είχαν πάει σε όλα τα συνεργεία της Ford.

Την καλύτερη βαθμολογία (είχε βρεί 7 στις 9 ζημιές) την είχε η Autolink.

Την χειρότερη βαθμολογία την είχε η Velmar. Θυμάμαι μάλιστα οτι απο την Velmar ήθελαν να αλλάξουν όλο τον εγκέφαλο του Fiesta και όταν τους είπε ο δημοσιογράφος να ρίξουν πρώτα μια ματιά μήπως έχει καεί κάποια ασφάλεια του απάντησαν -Δεν θα μας μάθεις την δουλειά μας ρε μεγάλε....
Mav_Shatz
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 14:35
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 06 Μάιος 2004, 13:38

Ως προς την χειρότερη βαθμολογία, φοβάμαι ότι θα συμφωνήσω μετά από κάποια τελευταία γεγονότα. Κρίμα, γιατί αυτή είναι η άποψη και πολλών άλλων που έχω ρωτήσει σχετικά
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Mav_Shatz » 06 Μάιος 2004, 16:17

Δεδομένου οτι το μεγαλύτερο ποσοστό των κερδών μιας επιχείρησης αυτοκινήτων προέρχεται απο το after sales νομίζω οτι κάθε επιχειρηματίας που θέλει να θεωρείται σωστός πρέπει να ρίξει το μεγαλύτερο βάρος σε αυτόν τον τομέα.

Όποιος νομίζει οτι ο πελάτης είναι βλάκας και θα τον εκμεταλεύεται όπως αυτός θέλει, απατάται.
Με αυτήν την νοοτροπία θα σου έρθω μία, θα σου έρθω δύο, έ την τρίτη θα πάω αλλού.
Mav_Shatz
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 14:35
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό maverickman » 06 Μάιος 2004, 16:26

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

FORDKRIKOS μακραν πρωτος
ΒΡΟΧΙΔΗΣ ΧΑΤΖΗΣ ο χειροτεροσ ολων
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 07 Μάιος 2004, 16:10

maverickman έγραψε:ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

FORDKRIKOS μακραν πρωτος
ΒΡΟΧΙΔΗΣ ΧΑΤΖΗΣ ο χειροτεροσ ολων
Συμφωνω,αν και ο....μακραν καλυτερος μετα το πρωτο σερβις μου εκλεισε το φιλτροκουτι με τετοιο τροπο που....χωρουσε να περασει ποντικος μεσα στην εισαγωγη!!!(μια και το αναφερω,προσεξτε το λιγο, εχει περιεργο κουμπωμα).
Για αυτο σας λεω.....που να παμε και στα δυσκολα.
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό ANDREAS2003 » 10 Μάιος 2004, 11:17

Στην Αθήνα και συγκεκριμένα στο Περιστέρι είναι ένα συνεργείο Κακλαμάνος αρκετά φτηνό και δεν με έχει κοροιδέψει (ακόμα τουλάχιστον). Έχω και ένα Κa 7 χρόνια και δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Μάλιστα είναι πολύ καλά παιδιά και μπορείς να συνεννοηθείς. Βέβαια δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα σοβαρό πρόβλημα μέχρι στιγμής (13.000 χλμ) στο Mav. οπότε δεν ξέρω τι θα γίνει αν.....
Στο Ka όμως που είχε μερικά προβληματάκια τα έλυσαν αμέσως και μάλιστα με ελάχιστο κόστος.
ANDREAS2003
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2003, 10:07
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ, ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό maverick1710 » 23 Ιουν 2004, 14:10

Το πρωτο servis το εκανα στα 9.000χλμ λογω του οτι εκλεινα χρόνο...πηγα λοιπον στην αντιπροσωπεια που το ειχα αγορασει...STAKOR και μου αλλαξανε...λαδια, φιλτρο λαδιου, φιλρο αερα, φιλτρο αιρ κοντισιον, και τέλος μου καθαρίσανε και με κατι τα σημεια αναφλεξεις-η κατι τετοιο!!!Το κοστος δεν ηταν μεγαλο γυρω στα 200ευρω αλλα επρεπε να γινουν ολα αυτα...σημειωτεον 9.000χλμ μονο στον χρονο...οκ λαδια...οκ φιλτρο λαδιου...τα αλλα???
maverick1710
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 22 Ιουν 2004, 16:22
Τοποθεσία: Αγια Παρασκευη, Αθηνα

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 24 Ιουν 2004, 14:06

maverick1710 έγραψε:Το πρωτο servis το εκανα στα 9.000χλμ λογω του οτι εκλεινα χρόνο...πηγα λοιπον στην αντιπροσωπεια που το ειχα αγορασει...STAKOR και μου αλλαξανε...λαδια, φιλτρο λαδιου, φιλρο αερα, φιλτρο αιρ κοντισιον, και τέλος μου καθαρίσανε και με κατι τα σημεια αναφλεξεις-η κατι τετοιο!!!Το κοστος δεν ηταν μεγαλο γυρω στα 200ευρω αλλα επρεπε να γινουν ολα αυτα...σημειωτεον 9.000χλμ μονο στον χρονο...οκ λαδια...οκ φιλτρο λαδιου...τα αλλα???



Ολα έγιναν σωστά,,,,,


Οπως ανέφερα σε άλλη ενότητα το 1ο 3λιτρο ΜΑΒ το πήρα από ΒΕΛΜΑΡ Κηφισια,το 2ο από ΚΑΠΑ ΚΑΡ Πειραιά,και προτείνω να τουσ προτιμήσετε!!
Κυκλοφορώ το Μαβ.2005 εδώ και 15 μέρες γιατί οι κύριοι της ΚΑΠΑ ΚΑΡ ότι λένε το ενοούν!!Εχουν και καλό σέρβις
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 25 Ιουν 2004, 14:18

maverick1710 έγραψε:Το πρωτο servis το εκανα στα 9.000χλμ λογω του οτι εκλεινα χρόνο...πηγα λοιπον στην αντιπροσωπεια που το ειχα αγορασει...STAKOR και μου αλλαξανε...λαδια, φιλτρο λαδιου, φιλρο αερα, φιλτρο αιρ κοντισιον, και τέλος μου καθαρίσανε και με κατι τα σημεια αναφλεξεις-η κατι τετοιο!!!Το κοστος δεν ηταν μεγαλο γυρω στα 200ευρω αλλα επρεπε να γινουν ολα αυτα...σημειωτεον 9.000χλμ μονο στον χρονο...οκ λαδια...οκ φιλτρο λαδιου...τα αλλα???


Καλά κάνανε και τα άλλαξαν όλα. Τα αναλώσιμα δεν φθείτρονται μόνο από την χρήση αλλά και από τον χρόνο. Άσε καλύτερα, να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Επόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες