Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Εγγυηση 5ετης αλλα...

Συντονιστής: SUVord

Εγγυηση 5ετης αλλα...

Δημοσίευσηαπό V_K » 07 Αύγ 2007, 09:08

...αντε βγαλε ακρη τι καλυπτει..:oops:

Παντος μια σωληνα υψιλης πιεσης του υδραυλικου τιμονιου απο οτι δηλωσαν, ΔΕΝ την καλυπτει..

Τωρα σχετικα με το κοστος της... μονο 220ευρω! :evil:

Εμενα παντος μου φαινεται λιγο ακυρο, σε αμαξι 2.5ετιας (μαβερικ 05) να χανει η σωληνα απο το σημειο στηριξης της στο αμαξωμα (φαινεται οτι ειναι κατασκευαστικη αστοχια) κ να μου λενε , δεν το καλυπτουμε.

Θα κοιταξω παλι τις καλυψεις στο βιβλιαρακι της εγγυησης κ ειδωμεν..
Άβαταρ μέλους
V_K
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 08 Μαρ 2005, 12:47
Τοποθεσία: Athens

Εγγυηση 5ετης αλλα...

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 08 Αύγ 2007, 10:39

Καλημέρα,
Μπορείς να μας δώσεις κάποιες πληροφορίες επιπλέον? πχ σε ποιο συνεργείο σου το είπαν ότι δεν σε καλύπτει η εγγύηση, που ακριβώς είναι αυτός ο "σωλήνας" και αν έκανε κάποιο θόρυβο όταν το ανακάλυψες ή απλά διαπίστωσες απώλεια υγρών?
Ευχαριστούμε!
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Εγγυηση 5ετης αλλα...

Δημοσίευσηαπό V_K » 08 Αύγ 2007, 13:48

Καλημερα,

Διαπιστωσα οτι ειχε πεσει η σταθμη του υγρου για το υδραυλικο περιπου 2 εκατοστα κατω απο το low. Στο εντελος αριστερα κ δεξια εκανε ενα πολυ ελαφρυ θορυβο (με το ραδιο δεν τον ακουγες) απλα τον προσεξα αφου ειδα κατω την σταθμη κ επαιξα με το τιμονι.

Το Σαββατο μεσημερι πηγα best car στον καθετο της αμφιθεας να ζητησω υγρο για να προσθεσω, κοιταξαν τον σωληνα υψηλης κ μου εδειξαν απο που χανει. Ο συγκεκριμενος σωληνας φευγει πανω κ αριστερα απο το μοτερ (οπως το κοιτας) κ κατεβαινει κατω στην κρεμαγιερα. Καπου στο κεντρο της εχει μια βαση μεταλλικη περιπου 10εκατ. που στηριζει τον συγκεκριμενο σωληνα κ εκει ειναι η διαρροη. Την Δευτερα μιλησα με το συγκεκριμενο συνεργειο κ μου ειπαν το κοστος κ οτι δεν το καλυπτει η εγγυηση.

Την επομενη ημερα μιλησα με Κοντελη (απο εκει το ειχα αγορασει κ κανω τα σερβις) κ με ενημερωσαν οτι δεν καλυπτει σωληνες κ κολαρα η εγγυηση αλλα να περασω προς το τελος Αυγουστου να το κοιταξουν κ να μου πουν για σιγουρα.

Το σιγουρο ειναι πως η 5ετης εγγυηση που μου δηλωσαν οτι θα εχω οταν αγορασα το αυτοκινητο, κρυβει πολλα παραθυρακια εξαιρεσεων..
Άβαταρ μέλους
V_K
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 08 Μαρ 2005, 12:47
Τοποθεσία: Athens

Εγγυηση 5ετης αλλα...

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 16 Αύγ 2007, 11:01

Ευχαριστούμε πολύ!
Ήσουν κατατοπιστικότατος!
Άντε, να είανι και τα τελευταία ...
Έχεςι δίκιο, η εγγύηση έχει πολλά παραθυράκια, παρόλο που απο το 2004-2005 το ΜΑΒ διαφημίζεται με "5ΕΤΗ ΟΛΙΚΗ ΕΓΓΥΗΣΗ".
Εγώ πάντως δεν θα τα παρατούσα έτσι εύκολα. Για κάνε ένα ντριν στο 1520, ποτέ δεν ξέρεις. Τι πάει να πει "δεν καλύπτει κολλάρα η εγγύηση" !
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

.

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 29 Αύγ 2007, 16:34

Πριν από λίγο καιρό κατάλαβα ότι το cruises control (αν το γράφω σωστά) δεν δουλεύει.Οχι ότι το χρησιμοποιώ αλλά έχω την λόξα να δουλεύουν όλα πάνω στο αυτοκίνητο και ας μην τα χρησιμοποιώ.
Σήμερα πήγα στην τοπική ford και μου διέγνωσαν βλάβη στην μονάδα που βρίσκεται δίπλα στο δοχείο με τα υγρά κινητήρα.Μου είπαν ότι θα το παραγγείλουν και θα το περάσουν στην εγγύηση.Κλείνω 4 χρόνια σε ένα μήνα
και μου λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στην εγγύηση.
Ο ΚΑΙΡΟΣ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ.
Περιμένω και θα σας ενημερώσω σχετικά.
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Re: .

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 16 Σεπ 2007, 07:44

KONSTANTINOS έγραψε:Πριν από λίγο καιρό κατάλαβα ότι το cruises control (αν το γράφω σωστά) δεν δουλεύει.Οχι ότι το χρησιμοποιώ αλλά έχω την λόξα να δουλεύουν όλα πάνω στο αυτοκίνητο και ας μην τα χρησιμοποιώ.
Σήμερα πήγα στην τοπική ford και μου διέγνωσαν βλάβη στην μονάδα που βρίσκεται δίπλα στο δοχείο με τα υγρά κινητήρα.Μου είπαν ότι θα το παραγγείλουν και θα το περάσουν στην εγγύηση.Κλείνω 4 χρόνια σε ένα μήνα
και μου λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στην εγγύηση.
Ο ΚΑΙΡΟΣ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ.
Περιμένω και θα σας ενημερώσω σχετικά.

Τελικά το πρόβλημα μου λύθηκε με αλλαγή στην εγγύηση .
Αλλάχτηκε το ασημί κουτάκι που βρίσκεται λίγο πάνω από υγρά τιμονιού στην αριστερή μεριά της μηχανής.Η αλλαγή είναι γελεία.Εχει τρείς βίδες από κάτω και μία ντίζα στα δεξιά του.Φυσικά και την σχετική φίσα.
Ολα τα κάλυψε η εγγύηση.Το πήρα και έφυγα.Να μην ξεχνιώμαστε ότι το αυτοκίνητο κλείνει τα 4 χρόνια.
Τιμή του ανταλλακτικού (αν δεν κάνω λάθος) κοντά στα 470 ευρώ :(
Αυτά από την δική μου πλευρά.
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

παρομοιως..

Δημοσίευσηαπό V_K » 12 Οκτ 2007, 18:06

το προβλημα λυθηκε μεσα στην εγγυηση.

εγινε δωρεαν αντικατασταση της σωληνας που περιεγραψα ποιο πανω και μιας βαλβιδας που επισης εχανε και ειναι πανω στην αντλια του υδραυλικου.

τελος καλο , ολα καλα και

θενκς φορντ.
Άβαταρ μέλους
V_K
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 08 Μαρ 2005, 12:47
Τοποθεσία: Athens


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 31 επισκέπτες