Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ

Συντονιστής: SUVord

ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 10 Μαρ 2004, 22:29

Εχω αλλαξει στα 13000 χλμ τα λαστιχα με τα Googyear Wrangler AT\R.Τωρα μετα απο αλλα 13000 χλμ,λεω οτι δεν ειμαι ικανοποιημενος απο την αποδοση τους,ειδικα σε βρεγμενο.
Αν καποιοι απο εμας εχουν αλλαξει λαστιχα,τι εχουν βαλει και ποιες οι εντυπωσεις τους?
Μαλλον ψαχνω για νεα 4τραδα πριν την ωρα τους :( :( :(
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ

Δημοσίευσηαπό juan » 10 Μαρ 2004, 23:13

MAVERICKios έγραψε:Εχω αλλαξει στα 13000 χλμ τα λαστιχα με τα Googyear Wrangler AT\R.Τωρα μετα απο αλλα 13000 χλμ,λεω οτι δεν ειμαι ικανοποιημενος απο την αποδοση τους,ειδικα σε βρεγμενο.
Αν καποιοι απο εμας εχουν αλλαξει λαστιχα,τι εχουν βαλει και ποιες οι εντυπωσεις τους?
Μαλλον ψαχνω για νεα 4τραδα πριν την ωρα τους :( :( :(



Οι εντυπώσεις μου από τα Brigestone A/T DUELER 694 είναι πολύ καλές σχεδόν άψογα . Έχω κάνει 2000κμ και πάνε σχεδόν το ίδιο καλά με τα μαμίσια στην άσφαλτο και στη βρόχή. Στο χιόνι πολύ καλά και στο χώμα επίσης πολύ καλά. Στο Forum έχει γίνει εκτεταμένη συζήτηση

http://www.off-road.gr/modules.php?op=m ... sc&start=0


Υπάρχει και σχετικό θέμα στο survey από χρήστες διαφόρων ελαστικών :
http://www.tirerack.com/tires/surveyresults/orat.jsp
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ

Δημοσίευσηαπό xontros » 11 Μαρ 2004, 00:50

MAVERICKios έγραψε:Εχω αλλαξει στα 13000 χλμ τα λαστιχα με τα Googyear Wrangler AT\R.Τωρα μετα απο αλλα 13000 χλμ,λεω οτι δεν ειμαι ικανοποιημενος απο την αποδοση τους,ειδικα σε βρεγμενο.
Μαλλον ψαχνω για νεα 4τραδα πριν την ωρα τους :( :( :(

Δεν είσαι ο μόνος :evil: Σε πολύ νερό δεν είναι άσχημα, αλλά σε λίγο βρεγμένο δρόμο, και ειδικά όταν είναι κρύα, είναι απαράδεκτα :-x Κράτα τα Wrangler για το καλοκαίρι, και πάρε μια τετράδα Mud...
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 12 Μαρ 2004, 11:08

Καλώς ήρθες στο κλαμπ των πικραμένων. Eίσαι ένας ακόμη που αναγκάζεται να πετάξει τα αισχρά από κάθε άποψη λάστιχα της αντιπροσωπείας. Εγώ τα άλλαξα στα 10.000 χλμ (7 μήνες χρήση) διότι εκτός του ότι γλιστρούσαν κάτω από όλες τις συνθήκες και φλερτάριζα συνέχεια με γκρεμούς και μπαριέρες, είχαν ήδη λιώσει τα πέλματα (το πάχος στο τακούνι ήταν κάτω από 2.5 χιλιοστά) και έφευγαν κομμάτια! Ο λαστιχάς μου είπε ότι ούτε τα ταξί δεν του πάνε λάστιχα σε αυτή την κατάσταση. Φυσικά η FORD δεν αναγνωρίζει καμία εγγύηση.
Έτσι, οδηγήθηκα στην λύση του Michelin 4X4 Syncrone και είμαι πολύ ευχαριστημένος σε στεγνό-βρεγμένο. Στο χιόνι θα προτιμούσα το κορυφαίο Michelin 4X4 Alpin αλλά το καλοκαίρι πρέπει οπωσδήποτε να τα βγάλεις. Μένει να τα δοκιμάσω σε χώμα (η Michelin σίνει το Syncrone για χρήση 80-20).

Maverick4wd
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 12 Μαρ 2004, 16:29

Και εγω να σου πω, βλεπω με καλο ματι τα michelin.Το alpin,πολυ καλο αλλα εχω την εντυπωση οτι εχει καταργηθει :( :(
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 15 Μαρ 2004, 11:32

Κοίτα, το michelin είναι πολύ καλό στεγνό-βρεγμένο και στην διάσταση 215/70/16 που φοράει το Mav. έχει δείκτη αντοχής 100Η, δηλαδή ενισχυμένο σκελετό και αντέχει περισσότερα κιλά βάρους ανά τροχό σε σχέση με τα μαμίσια λάστιχα. Δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα σε χώμα. Από την άλλη πλευρά, καθόσον ξέρω το Alpin βγαίνει ακόμη και επειδή τα έχω φορέσει και σε άλλα αυτοκίνητα, στο χιόνι απλά ξεχνάς τις αλυσίδες! Απίστευτο. Όμως, το καλοκαίρι (από μέσα Απριλίου μέχρι μέσα Σεπτεμβρίου) πρέπει να τα βγάλεις γιατί θα καταστραφούν. Άσε που έχουν μαλακό πέλμα, οπότε ξεχνάς το χώμα, τις κοτρώνες και τα πεζοδρόμια.

Maverick4wd.
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 17 Απρ 2004, 22:41

Γεια σας,

Λεω να δοκιμασω να <παχύνω> λιγο το Maverick 2.0 μου στα λαστιχα. Σκεφτομαι να βαλω 225/70/16 παντος εδαφους, απο 215/70/16 ασφαλτινα που φοραει. Το αμαξι με τα μαμισια λαστιχα του φαινεται φτωχο. Το 3.0lt μοντελο φοραει 235/70/16...Εσεις τι λετε ? τι φορατε ?Λετε να χασω τελικη, η ανεση.... :P
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό maverickman » 17 Απρ 2004, 22:48

MaverickLover έγραψε:Γεια σας,

Λεω να δοκιμασω να <παχύνω> λιγο το Maverick 2.0 μου στα λαστιχα. Σκεφτομαι να βαλω 225/70/16 παντος εδαφους, απο 215/70/16 ασφαλτινα που φοραει. Το αμαξι με τα μαμισια λαστιχα του φαινεται φτωχο. Το 3.0lt μοντελο φοραει 235/70/16...Εσεις τι λετε ? τι φορατε ?Λετε να χασω τελικη, η ανεση.... :P

goodyear WRANGLER AT/R 215 70 16
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό juan » 18 Απρ 2004, 00:09

maverickman έγραψε:
MaverickLover έγραψε:Γεια σας,

Λεω να δοκιμασω να <παχύνω> λιγο το Maverick 2.0 μου στα λαστιχα. Σκεφτομαι να βαλω 225/70/16 παντος εδαφους, απο 215/70/16 ασφαλτινα που φοραει. Το αμαξι με τα μαμισια λαστιχα του φαινεται φτωχο. Το 3.0lt μοντελο φοραει 235/70/16...Εσεις τι λετε ? τι φορατε ?Λετε να χασω τελικη, η ανεση.... :P

goodyear WRANGLER AT/R 215 70 16



Brigestone 694 A/T , 225/75/15
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 18 Απρ 2004, 14:17

:P :P :P γεια χαρα και χρονια πολλα σε ολους,καθυστερημενα βεβαια μιας και εχω....ριξει μαυρη πετρα.Για τον νεο φιλο της παρεας μας,στο θεμα λαστιχα,γνωμη μου ειναι να κρατησουμε την υπαρχουσα,διασταση κατι ξερει ο κατασκευαστης που στην τελευταια...ανακαινιση αλλαξε διασταση και ρυθμιση κινητηρα.
Οσο για τον τυπο ελαστικου-αναλογα με τη χρηση-διαλεγεις.Εχω wrangler AT\R και προτεινω να τα αποφυγεις,(ειναι ομως φθηνα).Τωρα θα εβαζα το αντιστοιχο σε bridgestone kai yokohama geolander. :P :P :P
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 18 Απρ 2004, 19:32

MAVERICKios έγραψε::P :P :P γεια χαρα και χρονια πολλα σε ολους,καθυστερημενα βεβαια μιας και εχω....ριξει μαυρη πετρα.Για τον νεο φιλο της παρεας μας,στο θεμα λαστιχα,γνωμη μου ειναι να κρατησουμε την υπαρχουσα,διασταση κατι ξερει ο κατασκευαστης που στην τελευταια...ανακαινιση αλλαξε διασταση και ρυθμιση κινητηρα.
Οσο για τον τυπο ελαστικου-αναλογα με τη χρηση-διαλεγεις.Εχω wrangler AT\R και προτεινω να τα αποφυγεις,(ειναι ομως φθηνα).Τωρα θα εβαζα το αντιστοιχο σε bridgestone kai yokohama geolander. :P :P :P


Μιλας παντα για ελαστικα παντος εδαφους. Αυτα με τα ασπρα γραμματα στο πλαι τους. Μηπως ειναι λιγο ακαλαισθητα? Παντως θα ειναι πολυ καλυτερα σε αποδοση απο τα goodyear WRANGLER HP που φοραει απο τη μανα του.... δες αυτο: http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp ... FT+Plus+II και http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp ... A%2FT+Revo
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό juan » 19 Απρ 2004, 00:19

MAVERICKios έγραψε:Μιλας παντα για ελαστικα παντος εδαφους. Αυτα με τα ασπρα γραμματα στο πλαι τους. Μηπως ειναι λιγο ακαλαισθητα? Παντως θα ειναι πολυ καλυτερα σε αποδοση απο τα goodyear WRANGLER HP που φοραει απο τη μανα του.... δες αυτο: http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp ... FT+Plus+II και http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp ... A%2FT+Revo


Τα Yokohama πρεπει να ειναι πολύ ακριβά...

Σε ότι αφορά το ακαάίσθητα δες στο δικό μου

[img]file:///C:/Documents%20and%20Settings/JUAN/Τα%20έγγραφά%20μου/Οι%20εικόνες%20μου/MAVERICK/AT%20694.JPG[/img]
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 20 Απρ 2004, 21:49

MaverickLover έγραψε:
MAVERICKios έγραψε::P :P :P γεια χαρα και χρονια πολλα σε ολους,καθυστερημενα βεβαια μιας και εχω....ριξει μαυρη πετρα.Για τον νεο φιλο της παρεας μας,στο θεμα λαστιχα,γνωμη μου ειναι να κρατησουμε την υπαρχουσα,διασταση κατι ξερει ο κατασκευαστης που στην τελευταια...ανακαινιση αλλαξε διασταση και ρυθμιση κινητηρα.
Οσο για τον τυπο ελαστικου-αναλογα με τη χρηση-διαλεγεις.Εχω wrangler AT\R και προτεινω να τα αποφυγεις,(ειναι ομως φθηνα).Τωρα θα εβαζα το αντιστοιχο σε bridgestone kai yokohama geolander. :P :P :P


Μιλας παντα για ελαστικα παντος εδαφους. Αυτα με τα ασπρα γραμματα στο πλαι τους. Μηπως ειναι λιγο ακαλαισθητα? Παντως θα ειναι πολυ καλυτερα σε αποδοση απο τα goodyear WRANGLER HP που φοραει απο τη μανα του.... δες αυτο: http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp ... FT+Plus+II και http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp ... A%2FT+Revo
Σωστα για αυτα λεω,τα ΗΡ ηταν καλυτερα στην ασφαλτο παντως.Οσο για τα....ασπρα γραμματα,εγω τα εβαλα απο την μεσα μερια να μην τα βλεπω :razz: :razz: :razz: :razz:
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό Lepes » 03 Ιουν 2004, 11:05

Καλημερα φιλοι μου,
το θεμα αυτο εχει αναπτυχθει πολακις,απλα εγω θελω τη γνωμη σας ,το MAV μου ειναι ολο και πιο κοντα στα χερια μου και χθες που το ειδα φοραγε κατι λαστιχα αγνωστου προελευσης και εχω αρχισει να ψαχνω τι θα βαλω..(Αχ ρε γερμανια τι μου κανεις κανονικα θα το ειχα αυτες τις μερες αλλα αργει να του ερθει το Χ5 του λογιστη και περιμενω και εγω :( )
Ενας φιλος προτεινε τα michellen τα Α/Τ αλλα φοβαμαι τα michellen γιατι στο ιχ που τα ειχα το καλοκαιρι ουρλιαζαν απο τη ζεστη,ειδα προσφατα σε ενα περιοδικο την παρουσιαση των νεων Pirreli scorpion A/T.Τι λετε?
Πιο πολυ θα με ενδιαφερουν τα Α/Τ (και αμα τρελαθω με το off-roading τελειως θα παρω δευτερες ζαντες με Μud :) :) )..
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό maverickman » 03 Ιουν 2004, 13:48

Lepes έγραψε:Καλημερα φιλοι μου,
το θεμα αυτο εχει αναπτυχθει πολακις,απλα εγω θελω τη γνωμη σας ,το MAV μου ειναι ολο και πιο κοντα στα χερια μου και χθες που το ειδα φοραγε κατι λαστιχα αγνωστου προελευσης και εχω αρχισει να ψαχνω τι θα βαλω..(Αχ ρε γερμανια τι μου κανεις κανονικα θα το ειχα αυτες τις μερες αλλα αργει να του ερθει το Χ5 του λογιστη και περιμενω και εγω :( )
Ενας φιλος προτεινε τα michellen τα Α/Τ αλλα φοβαμαι τα michellen γιατι στο ιχ που τα ειχα το καλοκαιρι ουρλιαζαν απο τη ζεστη,ειδα προσφατα σε ενα περιοδικο την παρουσιαση των νεων Pirreli scorpion A/T.Τι λετε?
Πιο πολυ θα με ενδιαφερουν τα Α/Τ (και αμα τρελαθω με το off-roading τελειως θα παρω δευτερες ζαντες με Μud :) :) )..


ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΘΜ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΣΤΑ PIRELLI
Παντως ειχα κακη εμπειρια απο την συγκεκριμενη μαρκα (σε άλλου τυπου λαστιχο) και ετσι προσωπικα δεν θα εκφερω γνωμη.
Ωστοσο εγω επελεξα τα GOODYEAR ΑΤ/R ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Επόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες