Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ

Συντονιστής: SUVord

Δημοσίευσηαπό mavlover » 11 Ιαν 2007, 14:41

....παιδιά καλησπέρα και εγώ έβαλα το γενάρη του 2006 τα dueler 694 σε 215 70 16, δεν έχω να πώ κάτι κακό αλλά ούτε και κάτι καλό. Στην αρχή φαινόταν έντονα η διαφορά, το αυτοκίνητο ήταν πολύ στιβαρό, φάγανε πολύ χιόνι πολύ λάσπη αλλά και πολύ δρόμο. Με το καιρό παρατήρησα ότι φαγώθηκε υπερβολικά πολύ η γόμα και μου έκανε εντύπωση, μάλλον το καλοκαίρι τρώνε ζόρι. Φέτος βρέθηκα σε μια ανηφωρική παγωμένη ανηφόρα, ενώ είχα πάρει φόρα είχα βάλει τετρακίνηση και όλα τα σχετικά, βρέθηκα στη κορφή της ανηφόρας σπινάροντας και οι 4 τροχοί. Πατάω φρένο σηκώνω χειρόφρενο και το αμάξι αρχίζει να ΤΣΟΥΛΑΕΙ προς τα πίσω με τις 4 ρόδες σταματημένες να μη γραπώνουν ούτε στο ελάχιστο.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: έπεσα πάνω σε ένα φράχτη.. έτσι λοιπόν διαπίστωσα ότι και να έχω ικανά λάστιχα, ΑΜΑ δεν έχω τις αλυσιδάρες των 10 χιλιοστών δεν πάω πουθενά. Επίσης μετά από ένα χχρόνο και γύρω στα 20000 επιπλέον (από ρότε που τα έβαλα) βλέπω ότι αρχίζει και επεμβαίνει συχνά το abs κυριώς σε βρεγμένο κάτι ππου παλιά δεν γινόταν.
Αυτά από ένα παλιό χρήστη του φόρουμ και κατόχου ενός maverick 2.0 L.
mavlover
Οι γυναίκες και οι μηχανές έχουν πίκρες και χαρές....!!!! Μπαμπά μην τρέχεις
mavlover
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004, 00:02

Δημοσίευσηαπό farouk1 » 14 Ιαν 2007, 20:02

απο οτι διαβαζω εδω μέσα μαλλον για το mav to poioσωστο λαστιχο ειναι το bridgestone 694 αυτο που δεν ειδα ειανι ποσο περίπου κανει ?? καμιά γνώμη ??
Άβαταρ μέλους
farouk1
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 24 Δεκ 2006, 12:28
Τοποθεσία: ανοιξη Αττικης

Δημοσίευσηαπό mavfun » 14 Ιαν 2007, 21:05

Στον Παχύλα 520 ευρω.
Άβαταρ μέλους
mavfun
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006, 21:05

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 15 Ιαν 2007, 16:29

mavlover έγραψε:....παιδιά καλησπέρα και εγώ έβαλα το γενάρη του 2006 τα dueler 694 σε 215 70 16, δεν έχω να πώ κάτι κακό αλλά ούτε και κάτι καλό. Στην αρχή φαινόταν έντονα η διαφορά, το αυτοκίνητο ήταν πολύ στιβαρό, φάγανε πολύ χιόνι πολύ λάσπη αλλά και πολύ δρόμο. Με το καιρό παρατήρησα ότι φαγώθηκε υπερβολικά πολύ η γόμα και μου έκανε εντύπωση, μάλλον το καλοκαίρι τρώνε ζόρι. Φέτος βρέθηκα σε μια ανηφωρική παγωμένη ανηφόρα, ενώ είχα πάρει φόρα είχα βάλει τετρακίνηση και όλα τα σχετικά, βρέθηκα στη κορφή της ανηφόρας σπινάροντας και οι 4 τροχοί. Πατάω φρένο σηκώνω χειρόφρενο και το αμάξι αρχίζει να ΤΣΟΥΛΑΕΙ προς τα πίσω με τις 4 ρόδες σταματημένες να μη γραπώνουν ούτε στο ελάχιστο.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: έπεσα πάνω σε ένα φράχτη.. έτσι λοιπόν διαπίστωσα ότι και να έχω ικανά λάστιχα, ΑΜΑ δεν έχω τις αλυσιδάρες των 10 χιλιοστών δεν πάω πουθενά. Επίσης μετά από ένα χχρόνο και γύρω στα 20000 επιπλέον (από ρότε που τα έβαλα) βλέπω ότι αρχίζει και επεμβαίνει συχνά το abs κυριώς σε βρεγμένο κάτι ππου παλιά δεν γινόταν.
Αυτά από ένα παλιό χρήστη του φόρουμ και κατόχου ενός maverick 2.0 L.
mavlover

Φίλε mavlover μάλλον έχεις δίκιο.Εχω τα 694 φορεμένα εδώ και σχεδόν 2 χρόνια καί περίπου 22000χιλ.Στο στεγνό πάνε πάρα πολύ καλά αλλά σε κάτι ψιχαλισμένα κουνάνε και σε μερικές περιπτώσεις κούνησαν πάρα πολύ πράγμα που δεν το είχαν ξανακάνει.Ελεγα ότι ήταν ο δρόμος αλλά και πάλι χθές που πήγα μιά ορεινή διαδρομή πάλι γλίστραγαν σε στροφές με "ίσκια" και σχετικά γρήγορα.Στο χώμα αλλά και στο χιόνι απλά άπαιχτα.Φυσικά με τον καιρό σκληραίνουν αλλά μου φάνηκε ότι θα άντεχαν περισσότερο καιρό.Φίλος λαστιχάς μου είπε ότι τα σημερινά λάστιχα (ανεξαρτήτως μάρκας) είναι κατασκευασμένα για 2-3 χρόνια ασχέτως τα χιλιόμετρα.θα δούμε στην πορεία.
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Δημοσίευσηαπό Mav_Shatz » 16 Ιαν 2007, 13:12

Αγαπητοί φίλοι, ακούω που λέτε όλοι για τα 694 και βλέπω ακόμα περισσότερους να παρασύρονται και να βάζουν αυτά τα λάστιχα και θα ήθελα να καταθέσω και την δική μου άποψη, εφόσον μου επιτρέπετε:

Πριν να βάλετε τα 694, λάβετε υπόψη σας οτι το 694 είναι ένα λάστιχο χρήσης 50-50 και επίσης με κάπως μαλακή γόμα.
Άρα όσοι περνούν τον περισσότερο χρόνο τους στην άσφαλτο δεν είναι σωστό να τα επιλέξουν. Επίσης τα 694 δεν φημίζονται για την ποιότητα τους ή για τις σούπερ επιδόσεις τους. Αν ρωτήσετε τυχαία 9 στους 10 λαστιχάδες λένε μακρυά απο αυτό το λάστιχο. Οι μισοί να έχουν δίκιο (οι άλλοι μισοί προφανώς το κάνουν για να προωθήσουν τα δικά τους λάστιχα) πρέπει να προβληματιστείτε.

Στην περίπτωση που κάνετε μια χρήση στην άσφαλτο και περιστασιακά εκτός δρόμου οι λύσεις σε αυτη τη περίπτωση είναι 2: Michelin 4x4 Syncrone και Pirelli STR Scorpion ή αλλάζοντας διαστάσεις Continental ContiCrossContact LX (Δεν υπάρχουν στην μαμίσια διάσταση 215/70/16). Επίσης, αν αυτό σας επιρεάζει, το Michelin έχει ελάχιστα πιο καλές δυνατότητες στο χιόνι σε σχέση με το Pirelli.

Επίσης: Ο Καρανικόλας (Car Center) στο κατάστημα των ελαστικών του είναι περίπου 10% ακριβότερος απο όλους τους άλλους.

Όλα τα λάστιχα που σας λέω είναι της τάξης των 500€ (Αν σας ζητήσουν παραπάνω είναι απλά κλέφτες) εκτός απο τα Conti που στοιχίζουν γύρω στα 550€. Αν δεν τα βρίσκετε σε αυτές τις τιμές, πείτε μου να σας προτείνω 1-2 μαγαζιά. Δεν το κάνω απο τώρα για να μην μου πούν οτι κάνω διαφήμιση.

Τελειώνοντας θα ήθελα φιλικά να σας συμβουλέψω να μην παρασύρεστε απο αυτά που ακούτε αριστερά και δεξιά. Αν σας πώ εγώ οτι έχω βάλει λάστιχα τρακτέρ και το αμάξι μου πάει σαν τρένο, θα πάτε όλοι να βάλετε λάστιχα τρακτέρ ?? Βάλτε πάνω απο όλα στο τραπέζι τις δικές σας ανάγκες και κάντε μόνοι σας μια έρευνα αγοράς.

Φιλικά,
Σταυρος, ένας x - Maverick User
Mav_Shatz
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 14:35
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό patrinos » 20 Ιαν 2007, 15:57

Mav_Shatz έγραψε:Αγαπητοί φίλοι, ακούω που λέτε όλοι για τα 694 και βλέπω ακόμα περισσότερους να παρασύρονται και να βάζουν αυτά τα λάστιχα και θα ήθελα να καταθέσω και την δική μου άποψη, εφόσον μου επιτρέπετε:

Πριν να βάλετε τα 694, λάβετε υπόψη σας οτι το 694 είναι ένα λάστιχο χρήσης 50-50 και επίσης με κάπως μαλακή γόμα.
Άρα όσοι περνούν τον περισσότερο χρόνο τους στην άσφαλτο δεν είναι σωστό να τα επιλέξουν.

Σωστος σε αυτα που λες...και εγω μαζι σου...αλλά οταν μιλαμε για SUV και παει ο αλλος και το αγοραζει για να κανει βολτες στις πλατειες ή 99% σε ασφαλτο και 1% πατημενο χωμα...τι το θελει το σπορ τοτε και δεν παει να παρει κατι πιο ασφαλτινο να το χαρει κιολας και να του ερθει και πιο οικονομικα;Πηξαμε στους γιάπηδες ρε γμτο χωρις λογο...Για μενα αμα θες SUV πρεπει να το λεει και λιγο η καρδια σου...Να το πας και 50-50 αλλά και οσο παει...Γιαυτο λεμε για dueler λαστιχα...Και προσωπικα τελευταια επιλογη μου ηταν τα Bridgestone Dueler A/T 694 σε διασταση 225/70/16 και ειμαι 100000000% ευχαριστημενος απο αυτη την επιλογη μου.Γιατι πλεον το Maverick παει πιο μακρυα και ευκολοτερα....Και στα ασφαλτινα μια χαρά ειναι αλλά και κανει αυτα που ηθελα οταν ειχα κατα νου την αγορα ενος SUV... να παιρνω τα βουνα και να μην λυπαμαι μην κολλησω μην το σπασω και τετοια :wink:
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό helias » 20 Ιαν 2007, 16:38

Εγκρίνω και επαυξάνω Πατρινέ φίλε μου. Κοντεύω να μετανοιώσω που δεν αγόρασα κάτι πιό σκληροτράχηλο για off-road, από την άλλη δεν νομίζω ότι το χρειάζομαι αφού με το Μαβ το ταξίδι μου στον δρόμο είναι απόλαυση, στο χώμα λοιπόν πιστεύω ότι υστερεί περισσότερο. Με αυτή τη λογική μια τετράδα καλά ελαστικά τύπου 50/50 είναι η ιδανική λύση. Αυτά!!!! :wink:
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό SUVord » 20 Ιαν 2007, 22:11

Mav_Shatz έγραψε:Επίσης: Ο Καρανικόλας (Car Center) στο κατάστημα των ελαστικών του είναι περίπου 10% ακριβότερος απο όλους τους άλλους.


Η εξυπηρέτηση, η ποιότητα της εργασίας και η τεχνογνωσία του υπαλληλικού προσωπικού στο Car Center του Καρανικόλα αξίζουν και με το παραπάνω το 10% που ανέφερες αν και στην περίπτωσή μου δεν διαπίστωσα κάτι τέτοιο, το αντίθετο μάλιστα.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό gepaka » 01 Φεβ 2007, 20:35

Ελαστικά Goodrich All-Terrain T/A KO.
(http://www.bfgoodrichtires.info/index.p ... _suv&id=74)
Ξέρει κάποιος φίλος για τα εν λόγω ελαστικά, τα έχει δοκιμάσει?
Μου τα σύστησε ένας φίλος σαν τα καλύτερα για 50 - 50.
Σας ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
gepaka
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 14 Αύγ 2006, 19:37
Τοποθεσία: Πετρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό SUVord » 02 Φεβ 2007, 21:53

gepaka έγραψε:Ελαστικά Goodrich All-Terrain T/A KO.
(http://www.bfgoodrichtires.info/index.p ... _suv&id=74)
Ξέρει κάποιος φίλος για τα εν λόγω ελαστικά, τα έχει δοκιμάσει?
Μου τα σύστησε ένας φίλος σαν τα καλύτερα για 50 - 50.
Σας ευχαριστώ


Εχοντας κάνει περίπου 25Κ χιλιόμετρα σε ένα χρόνο με αυτά τα λάστιχα διαπίστωσα οτι είναι υπέροχα σε εκτός δρόμου σκληρές καταστάσεις, με εξαιρετικά γερά πλαϊνά.Στη βρεμένη άσφαλτο σου υπενθυμίζουν, αν ξεχαστείς, οτι είναι λάστιχα 50/50 κι όχι ασφάλτινα. Αν δεν κάνεις αρκετα και απαιτητικά εκτός δρόμου χιλιόμετρα τότε τα ασφάλτινα ίσως είναι καλύτερη επιλογή για σένα που στο κάτω κάτω ανταπεξέρχονται μια χαρά στις νορμάλ εκτός δρόμου εξορμήσεις.
Ελπίζω να σου έλυσα την απορία.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό gepaka » 04 Φεβ 2007, 11:36

SUVord έγραψε:
gepaka έγραψε:Ελαστικά Goodrich All-Terrain T/A KO.
(http://www.bfgoodrichtires.info/index.p ... _suv&id=74)
Ξέρει κάποιος φίλος για τα εν λόγω ελαστικά, τα έχει δοκιμάσει?
Μου τα σύστησε ένας φίλος σαν τα καλύτερα για 50 - 50.
Σας ευχαριστώ


Εχοντας κάνει περίπου 25Κ χιλιόμετρα σε ένα χρόνο με αυτά τα λάστιχα διαπίστωσα οτι είναι υπέροχα σε εκτός δρόμου σκληρές καταστάσεις, με εξαιρετικά γερά πλαϊνά.Στη βρεμένη άσφαλτο σου υπενθυμίζουν, αν ξεχαστείς, οτι είναι λάστιχα 50/50 κι όχι ασφάλτινα. Αν δεν κάνεις αρκετα και απαιτητικά εκτός δρόμου χιλιόμετρα τότε τα ασφάλτινα ίσως είναι καλύτερη επιλογή για σένα που στο κάτω κάτω ανταπεξέρχονται μια χαρά στις νορμάλ εκτός δρόμου εξορμήσεις.
Ελπίζω να σου έλυσα την απορία.


Οι ποιο πολλές διαδρομές μου είναι εντός πόλης και σε εθνική οδό.
Εκτός δρόμου θα κάνω λίγα χιλιόμετρα τον χρόνο.
Ποια είναι η δικιά σου συμβουλή για τα λάστιχα που πρέπει να βάλω?
Έχω το Maverick το 3.0 το αυτόματο.
Σε ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
gepaka
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 14 Αύγ 2006, 19:37
Τοποθεσία: Πετρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό patrinos » 04 Φεβ 2007, 19:50

gepaka έγραψε:Οι ποιο πολλές διαδρομές μου είναι εντός πόλης και σε εθνική οδό.
Εκτός δρόμου θα κάνω λίγα χιλιόμετρα τον χρόνο.
Ποια είναι η δικιά σου συμβουλή για τα λάστιχα που πρέπει να βάλω?
Έχω το Maverick το 3.0 το αυτόματο.
Σε ευχαριστώ.[/color]


Mε βαση αυτων που λες,ΕΓΩ θα εβαζα τα Bridgestone dueler A/T 225/70/16 .Και θα ημουν σε ΟΛΕΣ τις διαδρομες ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ.Θα εριχνα ομως και μια ματια στα Pirelli Scorpion ATR ε... :wink:
Εσυ τωρα εφοσον πας εντελως light διαδρομες χωμα και πολυ πολυ πολυ περισσοτερο ασφαλτο,κοιτα και τα Pirelli Scorpion AT... :wink:
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό gepaka » 05 Φεβ 2007, 10:36

patrinos έγραψε:
gepaka έγραψε:Οι ποιο πολλές διαδρομές μου είναι εντός πόλης και σε εθνική οδό.
Εκτός δρόμου θα κάνω λίγα χιλιόμετρα τον χρόνο.
Ποια είναι η δικιά σου συμβουλή για τα λάστιχα που πρέπει να βάλω?
Έχω το Maverick το 3.0 το αυτόματο.
Σε ευχαριστώ.[/color]


Mε βαση αυτων που λες,ΕΓΩ θα εβαζα τα Bridgestone dueler A/T 225/70/16 .Και θα ημουν σε ΟΛΕΣ τις διαδρομες ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ.Θα εριχνα ομως και μια ματια στα Pirelli Scorpion ATR ε... :wink:
Εσυ τωρα εφοσον πας εντελως light διαδρομες χωμα και πολυ πολυ πολυ περισσοτερο ασφαλτο,κοιτα και τα Pirelli Scorpion AT... :wink:



Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου αγαπητέ Κώστα.
Βλέπω όμως ότι οι, mavlover
(Με το καιρό παρατήρησα ότι φαγώθηκε υπερβολικά πολύ η γόμα και μου έκανε εντύπωση, μάλλον το καλοκαίρι τρώνε ζόρι. Φέτος βρέθηκα σε μια ανηφωρική παγωμένη ανηφόρα, ενώ είχα πάρει φόρα είχα βάλει τετρακίνηση και όλα τα σχετικά, βρέθηκα στη κορφή της ανηφόρας σπινάροντας και οι 4 τροχοί. Πατάω φρένο σηκώνω χειρόφρενο και το αμάξι αρχίζει να ΤΣΟΥΛΑΕΙ προς τα πίσω με τις 4 ρόδες σταματημένες να μη γραπώνουν ούτε στο ελάχιστο) και KONSTANTINOS (Στο στεγνό πάνε πάρα πολύ καλά αλλά σε κάτι ψιχαλισμένα κουνάνε και σε μερικές περιπτώσεις κούνησαν πάρα πολύ πράγμα που δεν το είχαν ξανακάνει.Ελεγα ότι ήταν ο δρόμος αλλά και πάλι χθές που πήγα μιά ορεινή διαδρομή πάλι γλίστραγαν σε στροφές με "ίσκια" και σχετικά γρήγορα) αντιμετώπισαν προβλήματα με τα DUELER και ιδιαίτερα σε άσφαλτο και δη βρεγμένη.
Εκεί δηλαδή που κινούμαι περισσότερο.
Άβαταρ μέλους
gepaka
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 14 Αύγ 2006, 19:37
Τοποθεσία: Πετρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό patrinos » 05 Φεβ 2007, 12:13

Παρακαλω φιλε,να εισαι καλα και να επιλεξεις ΦΥΣΙΚΑ αυτο που θελεις και σε εξυπηρετει.Λεμε μια γνωμη ,μηπως και βοηθησουμε λιγο. :D
Οπως επισης κατα την ταπεινη μου αποψη,μην προσδοκουμε ΚΑΝΕΙΣ μας,με μια αλλαγη ελαστικων να κανουμε το Maverick να εχει τις δυνατοτητες κινησης και αναρριχησης ας πουμε ενος Land Cruiser ή ενος Defender LandRover 90 V8...ΔΕΝ μπορει ενα ζευγαρι ελαστικων να αλλαξει αρδην τις δυνατοτητες ενος αυτοκινητου.Απλα ειναι χρησιμο,βελτιωνει την εικονα και την ουσια αλλά μεχρι ενα σημειο.Το αν κρατανε ή σκαρφαλωνουν ή γλυστρανε τα "λαστιχα" μαλλον εξαρταται απο πααααρα πολλους παραγοντες και οδικoυς αλλά και οδηγησης οπότε τα ελαστικα απλα ειναι μια σημαντικη παραμετρος αλλά οχι πανακεια...Μην περιμενουμε θαυματα...Και μην ξεχναμε οτι ενα κακομεταχειρισμενο ελαστικο χανει τις ιδιοτητες και αντοχες του σε σχεση με αλλο ιδιου τυπου και χιλιομετρων στην πλατη του... Αλλωστε καθενας μας εχει και άλλα "χουγια" οδηγησης,διαφορετικες συνηθειες και αναγκες...και καμμια φορα πρεπει να εφαρμοζουμε και το "οπου ακους πολλα κερασια κρατα μικρο καλαθι"...
Φιλικα,Κωστας :D
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό gepaka » 05 Φεβ 2007, 19:35

patrinos έγραψε:Παρακαλω φιλε,να εισαι καλα και να επιλεξεις ΦΥΣΙΚΑ αυτο που θελεις και σε εξυπηρετει.Λεμε μια γνωμη ,μηπως και βοηθησουμε λιγο. :D
Οπως επισης κατα την ταπεινη μου αποψη,μην προσδοκουμε ΚΑΝΕΙΣ μας,με μια αλλαγη ελαστικων να κανουμε το Maverick να εχει τις δυνατοτητες κινησης και αναρριχησης ας πουμε ενος Land Cruiser ή ενος Defender LandRover 90 V8...ΔΕΝ μπορει ενα ζευγαρι ελαστικων να αλλαξει αρδην τις δυνατοτητες ενος αυτοκινητου.Απλα ειναι χρησιμο,βελτιωνει την εικονα και την ουσια αλλά μεχρι ενα σημειο.Το αν κρατανε ή σκαρφαλωνουν ή γλυστρανε τα "λαστιχα" μαλλον εξαρταται απο πααααρα πολλους παραγοντες και οδικoυς αλλά και οδηγησης οπότε τα ελαστικα απλα ειναι μια σημαντικη παραμετρος αλλά οχι πανακεια...Μην περιμενουμε θαυματα...Και μην ξεχναμε οτι ενα κακομεταχειρισμενο ελαστικο χανει τις ιδιοτητες και αντοχες του σε σχεση με αλλο ιδιου τυπου και χιλιομετρων στην πλατη του... Αλλωστε καθενας μας εχει και άλλα "χουγια" οδηγησης,διαφορετικες συνηθειες και αναγκες...και καμμια φορα πρεπει να εφαρμοζουμε και το "οπου ακους πολλα κερασια κρατα μικρο καλαθι"...
Φιλικα,Κωστας :D


Τα ελαστικά που έχω τώρα επάνω είναι τα CONTINENTAL SUV M&S 235/70R 16.
Μετά από συζήτηση με γνώστη του είδους από το 1970,
ο οποίος διατηρεί και Service μόνο για Defender και Discovery
και παίρνοντας σαν κριτήριο ότι είμαι νέος οδηγός και σε μία
απότομη γλίστρα δεν μπορώ να αντιδράσω όπως οι έμπειροι
οδηγεί, το σύνολο των χιλιομέτρων που κάνω είναι ασφάλτινα
μου πρότεινε τα PIRELLI SCORPION ST (το παλαιότερο μοντέλο).
Φυσικά και με αλλαγή ελαστικών κανένας δεν περιμένει το αμάξι του
Να σκαρφαλώνει σαν Hummer ούτε να τρέχει σαν Cayenne.
Κατά την γνώμη μου είναι να μπορούν να αντεπεξέρχονται
Στον τρόπο και είδος οδήγησης του καθενός.
Άβαταρ μέλους
gepaka
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 14 Αύγ 2006, 19:37
Τοποθεσία: Πετρούπολη, Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 33 επισκέπτες