Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

SNOW TIRES ?

Συντονιστής: SUVord

SNOW TIRES ?

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 05 Ιαν 2007, 20:12

EDO ke 2 hronia exo 4 zadolastiha dunop sw2 gia hionia!!! kathe christmas ta vazo ke kathe Easter ta vgazo......ine allo pragma na foras hionolastixo pedia.....pas padu ton himona xvris provlima!!!! akoma ke ston pago ehis alli esthisi odigisis...(pada enoite prosektika)......me hionolastiho ehis asfalia...hanete to fenomeno tu spiniarismatos se anifora en kinisi...ehis frenarisma...ke kalitero kratima.....

VEVEA otan iha ta Mav forusa AT.235.70.16 BFG ta opia ine ke hionolastiha!!!(ehun to trigvnaki tu hioniu )

tora me to VOLVO eho 2, 4ades lastiha, mia kalokerini ke mia himerini...

AFTA TELOS!!!
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

SNOW TIRES ?

Δημοσίευσηαπό helias » 07 Ιαν 2007, 16:27

Πιστεύω ότι τα χιονολάστιχα δεν έχουν αντοχή σε πέτρες και γενικά δύσβατα εδάφη. ¨Είναι περισσότερο για τους χιονισμένους ασφαλτόδρομους (π.χ προς τα χιονοδρομικά κέντρα).
Κάποιος που θέλει να βγαίνει και λίγο εκτός δρόμου, κατά την άποψή μου πρέπει να φοράει Α/Τ. :wink:

Γράφε greek, γιατί μας βγήκαν τα μάτια.... :P
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Re: SNOW TIRES ?

Δημοσίευσηαπό SUVord » 10 Ιαν 2007, 19:08

helias έγραψε:Πιστεύω ότι τα χιονολάστιχα δεν έχουν αντοχή σε πέτρες και γενικά δύσβατα εδάφη. ¨Είναι περισσότερο για τους χιονισμένους ασφαλτόδρομους (π.χ προς τα χιονοδρομικά κέντρα).
Κάποιος που θέλει να βγαίνει και λίγο εκτός δρόμου, κατά την άποψή μου πρέπει να φοράει Α/Τ. :wink:

Γράφε greek, γιατί μας βγήκαν τα μάτια.... :P


1/ Μήπως διαβάζοντας τα greeklish του Iperodigos έκανες και τίποτα αλλο μαζί και σου βγήκαν τα μάτια;
2/Τα χιονολάστιχα πράγματι είναι μόνο για χιόνι-πάγο.Εχουν πολύ μαλακιά γόμα και σε χωματόδρομο μετα απο ελάχιστες διαδρομές είναι αστα να πάνε.Οπως μάλιστα μας προέκυψε ο φετεινός χειμώνας στη νότιο Ελλάδα με τις ασυνήθιστα υψηλές θεμοκρασίες, ούτε στον στεγνό άσφαλτο δεν μπορούν να συγκριθούν με τα μαμίσια λάστιχα απο απόψεως φθοράς.
3/Ναί, για συχνές βόλτες εκτός δρόμου, σε διαδρομές που ξεπερνούν αυτό που λέμε χωματόδρομο,στεγνό ή λασπωμένο, τα Α/Τ θεωρώ και εγώ οτι είναι η πιό ενδεδειγμένη λύση.
4/Εχω καιρό να διαβάσω Santa και άρχισα να ανησυχώ.Πούσαι ρε γείτονα;
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

.

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 11 Ιαν 2007, 16:27

Θα ήθελα να αναφερθώ και εγώ σε χιονολάστιχα αλλά όχι από ίδια πείρα.
Εχουμε και λέμε.
Την ημέρα των Φώτων πήγαμε σε ασφάλτινη διαδρομή εγώ (με το mav) και ένας φίλος με ένα mercedes slk 200 που φορούσε χιονολάστιχα με μηδενικά χιλιόμετρα.Εγώ έχω τα Α|Τ 694.Και οι δύο μας χωρίς αλυσίδες.Μπόρεσε και με ακολούθησε σε μεγάλο βαθμό ακόμη και σε 20 πόντους απάτητο χιόνι.Σε παγωμένα σημεία πήγαινε πάρα πολύ καλά.Και μην ξεχνάμε ότι έχει πίσω κίνηση.Φυσικά στο τέλος κόλλησε αλλά και πάλι πήγε πολύ μακριά σε σχέση με ότι τα μανίσια ή άλλα ασφάλτινα.
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

.

Δημοσίευσηαπό ANDREAS2003 » 12 Ιαν 2007, 12:38

Φίλε konstantinos νομίζω ότι μάλλον τα παραλές η slk σε 20 πόντους χιόνι? Δεν νομίζω. Το MAV είναι 20 πόντους από το έδαφος δεν νομίζω ότι είναι και η slk εντάξει τα χιονολάστιχα κάνουν καλή δουλειά αλλά όχι και σε 20 πόντους χιόνι και μάλιστα με αρκετά χαμηλό αυτοκίνητο.
ANDREAS2003
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2003, 10:07
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ, ΑΘΗΝΑ

Re: .

Δημοσίευσηαπό Santa » 13 Ιαν 2007, 14:37

KONSTANTINOS έγραψε:Θα ήθελα να αναφερθώ και εγώ σε χιονολάστιχα αλλά όχι από ίδια πείρα.
Εχουμε και λέμε.
Την ημέρα των Φώτων πήγαμε σε ασφάλτινη διαδρομή εγώ (με το mav) και ένας φίλος με ένα mercedes slk 200 που φορούσε χιονολάστιχα με μηδενικά χιλιόμετρα.Εγώ έχω τα Α|Τ 694.Και οι δύο μας χωρίς αλυσίδες.Μπόρεσε και με ακολούθησε σε μεγάλο βαθμό ακόμη και σε 20 πόντους απάτητο χιόνι.Σε παγωμένα σημεία πήγαινε πάρα πολύ καλά.Και μην ξεχνάμε ότι έχει πίσω κίνηση.Φυσικά στο τέλος κόλλησε αλλά και πάλι πήγε πολύ μακριά σε σχέση με ότι τα μανίσια ή άλλα ασφάλτινα. .


20 ποντους χιονι με SLK?!!!!!!!!!
Μαλλον καποιο λαθος κάνεις φιλε KONSTANTINE.
Θα ειχε κολλησει με τη μια. Εδω με 15 πόντους χιόνι το mav δυσκολευεται να κινηθει λόγω του κινητήρα-δισκο. Σε εμένα μυριζε ο δισκος. Αλλο σε χιόνι πατημένο και σε ελαφρυ πάγο πηγαινε καλα.
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Re: .

Δημοσίευσηαπό helias » 13 Ιαν 2007, 17:05

Santa έγραψε:
KONSTANTINOS έγραψε:Θα ήθελα να αναφερθώ και εγώ σε χιονολάστιχα αλλά όχι από ίδια πείρα.
Εχουμε και λέμε.
Την ημέρα των Φώτων πήγαμε σε ασφάλτινη διαδρομή εγώ (με το mav) και ένας φίλος με ένα mercedes slk 200 που φορούσε χιονολάστιχα με μηδενικά χιλιόμετρα.Εγώ έχω τα Α|Τ 694.Και οι δύο μας χωρίς αλυσίδες.Μπόρεσε και με ακολούθησε σε μεγάλο βαθμό ακόμη και σε 20 πόντους απάτητο χιόνι.Σε παγωμένα σημεία πήγαινε πάρα πολύ καλά.Και μην ξεχνάμε ότι έχει πίσω κίνηση.Φυσικά στο τέλος κόλλησε αλλά και πάλι πήγε πολύ μακριά σε σχέση με ότι τα μανίσια ή άλλα ασφάλτινα. .


20 ποντους χιονι με SLK?!!!!!!!!!
Μαλλον καποιο λαθος κάνεις φιλε KONSTANTINE.
Θα ειχε κολλησει με τη μια. Εδω με 15 πόντους χιόνι το mav δυσκολευεται να κινηθει λόγω του κινητήρα-δισκο. Σε εμένα μυριζε ο δισκος. Αλλο σε χιόνι πατημένο και σε ελαφρυ πάγο πηγαινε καλα.


Eδώ θα μαλώσουμε μαζί :evil: !
Για φέτος δεν ξέρω (αφού δεν έχει ρίξει χιόνι πουθενά) αλλά για πέρυσι, ανέβηκα στο χιονοδρομικό στα Καλάβρυτα με τέσσερα άτομα και όταν οι πίστες ήταν κλειστές όλες λόγω χιονοθύελας, σε απάτητο χιόνι σίγουρα πάνω από 15 πόντους (να τόσο μετα συγχωρήσεως..... χι χι χι :lol: ) και δεν μύρισα τίποτα.
Τώρα θα μου πείς είχα συνάχι... όχι φίλε μου συνάχι δεν είχα και παιχνιδάκια σε ανηφορίτσες έκανα (συγκρατημένα πράγματα γιατί φώναζε η Διεύθυνση) αλλά ο δίσκος δεν μύρισε.
Επίσης θα διαφωνήσω και σε κάτι άλλο. Εμένα μου φαίνεται ότι πάει καλύτερα σε απάτητο χιόνι και δυσκολεύεται σε πατημένο, ας μη μιλήσουμε για πάγο !!! εκεί πιρουέτες με τα λάστιχα της μαμάς. :roll:

Παλαιότερα με ένα Σκόντα οκτάβια με αντισπίν, με καινούργια ελαστικά, σε φρέσκο χιόνι φτάσαμε πολύ μακρύτερα απ΄ ότι υποψιαζόμουν. Εγώ το Α4 το άφησα καμιά εικοσαριά χιλιόμετρα πιο κάτω και συνεχίσαμε με το Σκόντα με αρκετή άνεση, στο τέλος βέβαια βάλαμε αλυσίδες αλλά εως εκεί πήγε άνετα και μου έκανε εντύπωση. Βέβαια αυτό είναι μπροσθοκίνητο ενώ η SLK πισωκούνητη.
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

.

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 13 Ιαν 2007, 17:46

Καλά κάνετε και ¨βαράτε" γιατί μπορεί να ήμουν λίγο υπερβολικός.Μπορεί να γελάστηκα και να ήταν 19...Καλά εντάξει τέρμα η πλάκα.Δεν είχα και πασέτο μαζί μου αλλά ήταν πολύ το χιόνι και ειδικά για mercedes.Η πορεία που κατάφερε και έκανε στο απάτητο ήταν μερικά μέτρα αλλά καί πάλι καλά.Εγώ δεν περίμενα ούτε να κουνηθεί.
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Re: .

Δημοσίευσηαπό Santa » 16 Ιαν 2007, 00:13

helias έγραψε:Eδώ θα μαλώσουμε μαζί :evil: !
Για φέτος δεν ξέρω (αφού δεν έχει ρίξει χιόνι πουθενά) αλλά για πέρυσι, ανέβηκα στο χιονοδρομικό στα Καλάβρυτα με τέσσερα άτομα και όταν οι πίστες ήταν κλειστές όλες λόγω χιονοθύελας, σε απάτητο χιόνι σίγουρα πάνω από 15 πόντους (να τόσο μετα συγχωρήσεως..... χι χι χι :lol: ) και δεν μύρισα τίποτα.
Τώρα θα μου πείς είχα συνάχι... όχι φίλε μου συνάχι δεν είχα και παιχνιδάκια σε ανηφορίτσες έκανα (συγκρατημένα πράγματα γιατί φώναζε η Διεύθυνση) αλλά ο δίσκος δεν μύρισε.
Επίσης θα διαφωνήσω και σε κάτι άλλο. Εμένα μου φαίνεται ότι πάει καλύτερα σε απάτητο χιόνι και δυσκολεύεται σε πατημένο, ας μη μιλήσουμε για πάγο !!! εκεί πιρουέτες με τα λάστιχα της μαμάς. :roll:

Παλαιότερα με ένα Σκόντα οκτάβια με αντισπίν, με καινούργια ελαστικά, σε φρέσκο χιόνι φτάσαμε πολύ μακρύτερα απ΄ ότι υποψιαζόμουν. Εγώ το Α4 το άφησα καμιά εικοσαριά χιλιόμετρα πιο κάτω και συνεχίσαμε με το Σκόντα με αρκετή άνεση, στο τέλος βέβαια βάλαμε αλυσίδες αλλά εως εκεί πήγε άνετα και μου έκανε εντύπωση. Βέβαια αυτό είναι μπροσθοκίνητο ενώ η SLK πισωκούνητη.


Ηθελα να ξερα τότε γιατι πούλησες το Skoda να πάρεις Ford.... Μου λές? :razz:
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Re: .

Δημοσίευσηαπό helias » 16 Ιαν 2007, 08:42

Ντεν είχα σκούντα καρντιά μου, το αουντί Α4 είχα !!! :roll:

Βέβαια το πούλησα γιατί κόντευε να κλείσει δεκαετία και είχε αρχίσει να μου τη δίνει με τα απανωτά προβλήματα αξιοπιστίας του. χι χι χι χι !!!! :wink:
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό Mav_Shatz » 16 Ιαν 2007, 13:24

Εγώ έχω τα Nokian WR SUV. Τα αγόρασα πέρσυ ακολουθόντας την συμβουλή φίλου αν και στην αρχή δίσταζα γιατί ούτε που τα είχα ξανακούσει.
Η συνέχεια με δικαίωσε πλήρως. Το καλύτερο ελαστικό μακράν !!
Mav_Shatz
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 14:35
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο, Αθήνα

NAVARA

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 19 Ιαν 2008, 13:54

ΑΚΟΥ SLK στα χιονια , εδω το GL και μενει απο δισκους ! :D
Ρε πηγαινετε για καφε στο λιμανακι με τα χιονολαστιχα , και αμα ειναι ριξτε και καμια βουτια να συνελθετε !!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 41 επισκέπτες