Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΤΥΧΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΤΕ

Συντονιστής: SUVord

συχνοτητα εμφανισης βλαβων

Ιμαντας δυναμο
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Διαρροες γενικα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Τριξιματα στα παραθυρα
10
53%
Συμπλεκτης
5
26%
Σκουριες
4
21%
 
Σύνολο ψήφων : 19

Δημοσίευσηαπό Lepes » 24 Ιαν 2006, 12:42

Δυστηχως τιποτα γιατι και εμενα μου ειπανε οτι δεν βλεπουν κατι το στραβο ..........και εχουν δικιο
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 24 Ιαν 2006, 14:35

Lepes έγραψε:Δυστηχως τιποτα γιατι και εμενα μου ειπανε οτι δεν βλεπουν κατι το στραβο ..........και εχουν δικιο


Γιατι να εχουν δικιο αφου κοπαναει λες και θα φύγει ο τροχός απο τη θέση του....καποια αιτια θα εχει. Αν ηταν ετσι θα κοπαναγε απο την αρχη που το πηρα...
Τελος παντων τους τηλεφωνησα πριν λιγο και θα μου εχουν φερει τη βαση του αμορτισερ που ειπα απο αυριο μεθαυριο για να μου την αλλαξουν.
Ας ελπισουμε οτι ειναι αυτο αλλιως.....χεστα....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Lepes » 25 Ιαν 2006, 22:43

:( :(
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό takhs » 28 Ιαν 2006, 07:20

Lepes έγραψε:Δυστηχως τιποτα γιατι και εμενα μου ειπανε οτι δεν βλεπουν κατι το στραβο ..........και εχουν δικιο


Που σε χανω που σε βρισκω , ολο σε ποστ με προβληματικα SUVλακια :twisted: :twisted:
takhs
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: κορινθος

Δημοσίευσηαπό ANDREAS2003 » 06 Φεβ 2006, 20:17

Καλημέρα το πρόβλημα το δικό μου είναι με την εγγύηση και το έμαθα μόλις την Παρασκευή. Μου είπαν ότι η εγγύηση δεν ισχύει αν δεν έχεις κάνει "μεγάλο service" μια φορά το χρόνο ανεξάρτητα από τα χιλιόμετρα που έχεις κάνει. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πρέπει να αλλάξω λάδια φίλτρα μπουζί στις 5.000 ή στις 7.000 χλμ. μιας και το Μaverick σου λέει ότι κάνεις service κάθε 20.000χλμ. (το δικό μου είναι μοντέλο 2/2003 και έχει 5 χρόνια εγγύηση). Σήμερα μίλησα με την κεντρική αντιπροσωπεία και περιμένω απάντηση στο εξής ερώτημα: όταν λέμε service τι εννοούμε αλλαγή μόνο λαδιών ή αλλαγή όλων των επιμέρους ανταλλακτικών... Δεν ξέρω αν το έχετε αντιμετωπίσει ποτέ το θέμα αυτό. Πάντως αν ισχύει αυτό είναι καθαρή κλεψιά διότι το αυτοκίνητο εγώ το έχω για δεύτερο διότι στην Αθήνα κινούμαι με ένα Ka οπότε δεν κάνω και χιλιόμετρα πολλά.
ANDREAS2003
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2003, 10:07
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ, ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 07 Φεβ 2006, 21:21

Όλοι οι κατασκευαστές των καινούργιων αυτοκινήτων, συμπεριλαμβανομένης φυσικά και της ΦΟΡΝΤ, αναφέρουν ότι το σέρβις πρέπει να γίνεται κάθε 20, 30 ή 40 χιλιάδες χιλιόμετρα (κατά περίπτωση) ή ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ (όποιο από τα δύο συμβεί πρώτο). Οπότε, μόλις κλείσεις χρόνο (ανεξάρτητα από τα χλμ) πρέπει να κάνεις σέρβις. Εγώ στο χρόνο είχα 15.000 χλμ και έκανα το ετήσιο σέρβις. Ο ένας χρόνος ανά σέρβις δικαιολογείται από το γεγονός ότι το αυτοκίνητο χρειάζεται οπωσδήποτε έναν περιοδικό έλεγχο, τα δε λάδια δεν πρέπει ούτως ή άλλως να τα κρατήσεις παραπάνω. Και όλα αυτά ανεξάρτητα από χιλιόμετρα. Το ετήσιο σέρβις του ΜΑΒ κοστίζει περίπου 125 ευρώ (μαζί με λάδια - φίλτρο). Επίσης, έλεγχο θέλουν και επιμέρους αναλώσιμα μέρη του αυτοκινήτου π.χ. τακάκια, των οποίων η φθορά εξαρτάται από τον τρόπο οδήγησης, φίλτρο βενζίνης, του οποίου η ζωή εξαρτάται από την ποιότητα του καυσίμου, φίλτρο αέρα, του οποίου η καθαρότητα και απόδοση εξαρτάται από το περιβάλλον λειτουργίας του αυτοκινήτου κλπ. Για όλους τους ανωτέρω λόγους, ο ετήσιος έλεγχος είναι επιβεβλημένος. Από την άλλη πλευρά και η νομική διάσταση του θέματος σου δημιουργεί θέμα στην συγκεκριμένη περίπτωση, διότι το ετήσιο σέρβις είναι όρος ισχύος της εγγύησης, τον οποίο γνωρίζεις αλλά και αποδέχεσαι κατά την αγορά του αυτοκινήτου.
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Lepes » 20 Φεβ 2006, 19:29

Λοιπον μετα το κρυο που εκανε παρατηρησα υποπτο θορυβο απο το τιμονι!!! το προβλημα ηταν οτι ηθελε λιγο συμπληρωμα στα υγρα του τιμουνιου ..Το εχει παρατηρησει κανενας αλλος αυτο το αμαξι θελει ακομα 3.000 για το σερβις των 60.000
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό takhs » 21 Φεβ 2006, 02:24

τι το ηθελες το υδραυλικο καημενεεεεεε ??? :D :D :D
takhs
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: κορινθος

Δημοσίευσηαπό takhs » 21 Φεβ 2006, 02:26

τι το ηθελες το υδραυλικο καημενεεεεεε ??? :D :D :D
takhs
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: κορινθος

Δημοσίευσηαπό takhs » 21 Φεβ 2006, 02:27

τι το ηθελες το υδραυλικο καημενεεεεεε ??? :D :D :D
takhs
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: κορινθος

Δημοσίευσηαπό Lepes » 21 Φεβ 2006, 03:00

για να παρκαρω στη πολη
για να παρκαρω στη πολη
για να παρκαρω στη πολη
xaxaxaxa
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό takhs » 21 Φεβ 2006, 22:10

για παρκαρισμα στη πολη, καλο ειναι :twisted: μαρτυριαρη ε μαρτυριαρη :D :D
takhs
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: κορινθος

ΦΩΤΟ

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 23 Φεβ 2006, 06:09

ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟ ΜΕ ΣΚΟΥΡΙΕΣ ΣΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΑΒΕΡΙΚ ΠΗΝΑΙΝΕΤΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ " ΜΑΒΕΡΙΚ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΑ ΔΙΣΚΟΦΡΕΝΑ , ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΣΚΟΥΡΙΑ ΚΛΠ."

Θα τις δημοσιεύω μία μία γιατί είναι δύσκολο να τις κατεβάσω.
Τελευταία επεξεργασία από PAPAGN και 28 Δεκ 2006, 19:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 26 Φεβ 2006, 12:45

Συνάδελφοι,

Θα σας αναπτύξω ένα ιστορικό βλαβών που εμφανίστηκαν στο αυτοκινητό μου MAV 2003 2,0lt, Ημερομηνια αγοράς 02/01/04.

1) Τις πρώτες μέρες που το πήρα δε δουλευε σωστα ο συναγερμός (της μανας του) δεν ανοιγαν τα φώτα alarm οταν παταγα το κουμπι να αφοπλίσει. Πήγα και μου το ρύθμισαν και ολα οκ. Στην εγγυηση.
2) Μετα απο 20 μερες περίπου ακουγα ένα τρίξημο απο το μέρος της μηχανής οταν ξεκίναγε το αμάξι. Πήγα στο είδαν και το έφτιαξαν, ένα λαστιχο ήταν το οποίο δεν είχε δεθεί καλά στη βάση της μηχανής. ολα οκ. Στη εγγύηση.
3) Περίπου στα 5000 χλμ αρχισε στο ξεκίνημα να σκορτσάρει ο δίσκος. Το πήγα το είδαν και τον αλλαξαν με καινούργιο. Ολα οκ. Στη εγγύηση.
4) Στα 14000 ξανα το ίδιο πρόβλημα ο δίσκος αρχισε να σκορτσάρει στα ξεκινήματα. ο πήγα το είδαν και το έφτιαξαν, αλλαγή δίσκου για δεύτερη φορά. Όλα οκ και όλα στην εγγύηση.
5) Πηγαίνοντας για το ετήσιο σέρβις τους ανέφερα οτι ακουγα κάποιους περίεργους θορύβους όταν εστριβα το τιμόνι ελαφρώς δεξιά και αριστερά (εβρισκε σαν σε κενό). Το είδαν και μου αλλαξαν την ολόκληρη τη κρεμαγιέρα με καινούργια . Όλα οκ και πάντα στην εγγύηση.
6) Γράσαρα μόνος μου το μηχανισμο του παράθυρου του οδηγού γιατι στο ανέβασμα έτριζε και σφύρισε. Όλα οκ
7) Στα 24000 χλμ αρχισα να ακούω θορύβους απο το εμπρός δεξί τροχό σε μικρές ανωμαλίες του δρόμου. Το πήγα το κοίταξαν και δεν μπορούν να βρούν τίποτα. Αλλαξαν το δεξί αμορτισέρ αλλα ματαια. Μάλλον πρέπει να είναι η βάση της μηχανής μου είπαν. Μετά απο 5 μέρες κλείνοντας ραντεβού το πήγα να μου αλλάξουν τη βάση της μηχανης γιατι δεν είχαν ανταλλακτικό και έπρεπε να το παραγγείλουν. Πήγα την αλλαξαν αλλα μάταια ο θόρυβος εξακολουθούσε. Μένει το αυτοκίνητο μου 3 μέρες στο σέρβις και τελικά ήταν το δεξί ψαλίδι. Το παρείγγειλαν το αλλαξαν και επιτέλους ο θόρυβος εξαφανίστηκε. Α, και όλα στην εγγύηση (για να μην ξεχνιόμαστε).
8) Θέλοντας να φτιάξω την ψυχολογία μου πήγα να αλλάξω λάστιχα. Έβαλα τα Bridgestone dueler 694 τα οποία είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ και τα συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους σας. Αθόρυβα, κράτημα κλπ. καμία σχέση με τα Goodyear Wrangler ATR που είχα. Έτσι λοιπόν σηκώνοντας το αυτοκίνητο να αλλάξουν τα λάστιχα ο ανθρωπος εκεί μου είπε οτι τα δύο πίσω αμορτισέρ έχουν σκάσει και δακρύζουν!! Πραγματικά εσκυψα και τα είδα και ήταν μούσκεμα στο λάδι και τα δύο. Δεν μπορεί λεω, τη μούντζα έχω φάει....Βάζοντας τα λάσιχα τα εγκαινίασα με μιά βόλτα στο σέρβις της Βελμάρ να δώ τι γίνεται. Μετα απο τις εγκάρδιες χειραψίες και φιλοφρονήσεις (Εχω συνάψει και γνωριμίες βλέπετε, τόσες φορές που έχω πάει...) τους λέω για τα αμορτισέρ και μένουν κάγκελο!! Ερχεται ο αρχιμηχανικός και μας λέει οτι είχε ρίξει σπρέη αντισκωριακό όταν έψαχνε για το θόρυβο που είχα πρόβλημα (βλέπε 6). Μακάρι λέω να είναι αυτό. Δεν το βάζουμε στη ράμπα να μετρήσουμε τα αμορτισέρ καλύτερα (έτσι για να μήν σας πρίζω συνέχεια με το αυτοκίνητο) και το βάζουμε . Τα αποτελέσματα ήταν ότι όντως ήθελαν αλλαγή (50% το δεξί και 75% το αριστερό έχασκαν). Έτσι λοιπόν έκλεισα ραντεβού για την Τετάρτη να μου αλλάξουν τα αμορτισέρ..... Στην εγγύηση......Ολα στην εγγύηση για περάστε...
Λοιπόν μετά απο όλα αυτά θα πρέπει να χρησιμοποιώ το παρατσούκλι Mavericklover? Νομίζω πως όχι θα ανοίξω ένα topic εδώ με Rav4 06 ή GV06 να κοιτάξω να πουλήσω το mav να ησυχάσω πιά!!!
Είναι και τα δυο αυτοκίνητα που μου αρέσουν.
Α, όσο αφορά το σέρβις της Ford Velmar δεν έχω παρά να πώ τα καλύτερα λόγια απο αποψη εξυπηρέτησης. Σε όλες τις περιπτώσεις μου έδωσαν αυτοκίνητο για να κάνω τις δουλειές μου όσο το αυτοκίνητό μου ήταν στο συνεργείο τους. Οδήγησα ένα ΚΑ, ένα Fiesta, και ένα Mondeo. Έχει αλλα μοντέλα η Ford ? ή μου ξέφυγε κανένα σε κανα σέρβις (να ζητήσω δηλαδη)......

ΥΓ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ:
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΑΠΟ MAVERICKLOVER ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?
SOS SOS SOS SOS
Τελευταία επεξεργασία από MaverickLover και 26 Φεβ 2006, 22:15, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 26 Φεβ 2006, 16:06

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. Επιτέλους Παναγιώτη άλλαξέτο και σύ και κάποιοι άλλοι φίλοι εδώ μέσα. Δεν μπορώ να καταλάβω με τόση ταλαιπωρία πως ανέχεστε αυτή την κατάσταση . ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ. Επιτέλους μιλήστε. Σε άλλο σάιτ γράφουν για το Φιέστα , έχουν κάτι χάλια φωτό από κατασκουριασμένα και το ανέχονται!!!! μοιρολατρικά. Ελάτε να μαζεφτούμε 100 άνθρωποι να πάμε στα Κεντρικά τους να δείτε πως θα μας υπολογίζουν. Εγώ πήρα καινούργιο για να μην πηγαίνω στα συνεργεία. Με ε'ιχαν κάνει μόνιμο από την πρώτη μέρα. ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ οι άνθρωποι. Δεν έχω την καλύτερη γνώμη για την ΒΕΛΜΑΡ. Ασε η Φορντ Μότορ Ελλας. Δεν είδε καν το αμάξι μου και έτρεξε να απαντήσει και εγγράφως. Τώρα θα τα πούμε στα Δικαστήρια. Πάντως επιτέλους . Πήρες την σωστή απόφαση. Ελπίζω να το κάνουν και οι άλλοι.
Τελευταία επεξεργασία από PAPAGN και 12 Μαρ 2006, 01:06, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 38 επισκέπτες