Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΤΥΧΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΤΕ

Συντονιστής: SUVord

συχνοτητα εμφανισης βλαβων

Ιμαντας δυναμο
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Διαρροες γενικα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Τριξιματα στα παραθυρα
10
53%
Συμπλεκτης
5
26%
Σκουριες
4
21%
 
Σύνολο ψήφων : 19

Δημοσίευσηαπό vaggos » 03 Αύγ 2004, 09:32

Σαν να είναι χαλαρή η μπίλια στο ημιαξόνιο, σαν να χτυπάει η κρεμαγέρα. Τι την ανάρτηση έσφιξα, τι την κρεμαγέρα έλεγξα, μπιλιοφόρους, ημιαξόνια, ακρόμπαρα! Όλα τα κοίταξα στο συνεργείο χίλιες φορές. Τίποτα! καμία λύση.


Αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα σίγουρα θα το έκανε συνέχεια. Το κάνει περιοδικά και είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό. Αν σταματήσει το αυτοκίνητο μετά δεν το ξανακάνει. Από τα μυστήρια είναι αυτά. Κάποια στιγμή προσπάθησα να δω τι μπορεί να είναι. Το αυτοκίνητο από την μία πλευρά ήταν πιο σηκωμένο και είδα την φισούνα πιο ψηλά στην αριστερή ανάρτηση. Ισως κάτι παίζει με αυτό. Επίσης εκεί φαινόταν σαν κάποτε να υπήρχε διαρροή, που δεν υπήρχε στην δεξιά ανάρτηση. Οσο για την Βελμαρ που μου είπες, δύο φορές πήγα σε αυτήν της Βαρυμπόμπης και σίγουρα δεν πρόκειται να ξαναπατήσω. Εβαλα σύστημα ελέγχου όπισθεν και μου το χρέωσαν 200 για αγορά συν 200 ε για τοποθέτηση, ενώ στην αντιπροσωπεία του συστήματος, το τοποθετούν με 200 ε. Μόνο η αγορά του δηλαδή. Και μία μέρα πριν κάνει service, είχα γεμίσει το μποτιλάκι για τους πιτσιλητήρες και μου το χρέωσαν και αυτό, ενώ δεν έμπαινε ούτε ένα γραμμάριο. Ας αφήσουμε το αφιλόξενο περιβάλλον και την πολύωρη παραμονή άνευ λόγου και αιτίας. Πάντως σίγουρα δεν πρόκειται να ξαναπάω εκεί. Ακουσα ότι είναι πολύ καλός και λεπτολόγος κάποιος στα Τουρκοβούνια που μου διαφεύγει το όνομά του. Και φυσικά επίσημο service. Αυτά για τον φίλο maverick4wd.
Και εύχομαι σε όλους καλό Ολυμπιακό καλοκαίρι. Εκλεισαν και την Παρνηθα που κάναμε τις μύριες δοκιμές.
Άβαταρ μέλους
vaggos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2003, 16:50
Τοποθεσία: Αχαρνές Αθήνα

Δημοσίευσηαπό ANDREAS2003 » 03 Αύγ 2004, 10:29

Καλημέρα στο forum. Μόλις έκανα το πρώτο μου σέρβις και όλα καλά. Μου είπαν όμως ότι δεν είχε καθόλου φίλτρο γύρης πράγμα που έβαλα. Νομίζω ότι κάπου το είχα διαβάσει στο forum παλαιότερα σας έχει τύχει και εσάς?
Είναι δυνατόν να μην υπάρχει φίλτρο γύρης από την αντιπροσωπεία? Περίεργο μου φαίνεται.
ANDREAS2003
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2003, 10:07
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ, ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 03 Αύγ 2004, 10:33

ΚΑΠΑ ΣΕΡΒΙΣ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΠΑ ΚΑΡ,,,,ΤΟΥΡΝΙΚΙΩΤΗΣ ΣΤΑ ΣΙΔΕΡΑ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ!!!
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό vaggos » 03 Αύγ 2004, 10:36

Είναι δυνατόν να μην υπάρχει φίλτρο γύρης από την αντιπροσωπεία? Περίεργο μου φαίνεται.

Μάλλον αποκλείεται. Δεν ξέρω σίγουρα βέβαια, γιατί και εμένα στο πρώτο σερβις είπαν ότι το άλλαξαν και μάλιστα ήταν και ακριβούτσικο.
Άβαταρ μέλους
vaggos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2003, 16:50
Τοποθεσία: Αχαρνές Αθήνα

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 03 Αύγ 2004, 10:44

ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΙΛΤΡΟ ΓΥΡΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ,,,ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΥΣΠΙΣΤΟΥΣΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΩΣ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΟ,ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΛΛΑΞΑΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΠΙΣΩ!!(ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΠΩ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΣΤΙΣ ΓΡΙΛΙΕΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥ ΑΕΡΑ)
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό ANDREAS2003 » 03 Αύγ 2004, 10:48

Μόλις μίλησα με την FORD και μου είπαν ότι όντως δεν υπάρχει φίλτρο γύρης απλά μπαίνει στο πρώτο σέρβις αν και εφόσον το ζητήσει ο πελάτης
Είναι από τα πιο κουφά πράγματα που έχω ακούσει μέχρι σήμερα...
Άλλωστε η αξία του για μας είναι 35€ φανταστείτε για την FORD πόσο είναι ούτε 10€....
ANDREAS2003
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2003, 10:07
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ, ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 12 Αύγ 2004, 12:50

Επισημαινω κατι που παρατηρησα και με απασχολησε: Δυο τρεις φορες που εκανα οπισθεν σε ανωμαλο σχετικα δρόμο το αυτοκίνητο μύρισε σαν ψοφιμι. Είναι ο δίσκος? έχετε παρατηρησει κατι σχετικα?
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 12 Αύγ 2004, 14:53

ΝΑΙΕΙΝΑΙ Ο ΔΙΣΚΟΣ.
ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΠΟΔΙ ΠΑΤΗΜΕΝΟ ΣΤΟΝ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ,ΚΑΚΙΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΟΔΗΓΩΝ!!
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 12 Αύγ 2004, 15:35

Δε νομιζω να φταινε οι κακες συνηθειες.....μαλλον ο δισκος φταιει.Δοκιμαστε να παρκαρετε σε αρκετα ανηφορικο δρομο να δειτε για ποτε μυριζει.....(και σε ξεκινημα σε αμμο και αν τον ζορισεις μενει κολλημενος και στο πατωμα-αλλα δε χαλασε!!!!)
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 12 Αύγ 2004, 17:46

Και ξέρετε γιατι συμβαίνουν όλα αυτα? Οι φήμες λένε οτι στην Αμερική δέν ξέρουν οι περισσότεροι να παρκάρουν με όπισθεν! Τα πάρκιν είναι συνήθως κάθετα...
Γιαυτό έβαλαν φαίνεται δίσκο τις πλάκας !
Πλάκα κάνω βέβαια...Ας ελπίσουμε να μήν είναι αλήθεια το παραπάνω. Πάντως εμένα 2 φορές που μου έχει τύχει, έχει τύχει μόνο σε όπισθεν σε ανηφορικό ελιγμό σε κάτι κατσικόδρομους της πυροσβεστικής σε δάση και όχι όταν το ζορίζω για να πάει εμπρός...
Τυχαίνει και σε εσάς πιστεύω?
Τώρα σχετικά με τη λύση να αφήνω τον συμπλέκτη μάλλον θα το στουκάρω το όχημα....
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 13 Αύγ 2004, 00:28

Η αληθεια ειναι οτι και εγω για πλακας τον πηρα τον συμπλεκτη αλλα μετα απο πολυ σκληρη και επαναλαμβανομενη....ακομψη χρηση,(2 φορες κολλημενος κατω για ωρα και το ΜΑ περπατουσε ακομη) δεν δειχνει να εγκαταλειπει το εργο του!Μονο σε μερικα ξεκινηματα αν δε βαλω το καταλληλο γκαζι κανει κατι...ανατριχιαστικα σκορτσαρισματα και λεω τωρα θα διαλυθει αλλα...ολα καλα!!
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 13 Αύγ 2004, 00:38

Κατι που μου εχει κανει...κακη εντυπωση τις τελευταιες φορες που πηγαινα να θεσω σε λειτουργεια τον κλιματισμο ειναι ενα αποτομο "γκρακ"στο ξεκινημα της λειτουργειας μονο.Μετα ειναι ΟΚ.Δε νομιζω να ειναι προβλημα,το αναφερω απλως γιατι μου δειχνει περιεργο μιας που σου δινει την εντυπωση οτι κατι σα να εχει λασκαρει.
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 14 Αύγ 2004, 11:59

Δηλαδη συνάδελφοι όσο αφορα τον δίσκο είναι φυσιoλογικό να βρωμάει όταν ζορίζεται.....
Το aircondition όταν ξεκινάει κάνει ένα τσακ και νομίζω είναι φυσιολογικό. Ακούγεται περισσότερο όταν βρίσκεται κανείς έξω απο το αμάξι. Έτσι κάνει και στο αμάξι της γυναίκας μου ένα πεζό 106.
Εχω και μια αλλη ερώτηση μιας και αναφέρθηκε το θεμα για το aircondition. Σε αλλαγές απο 2η σε 3η ταχύτητα, συνήθως, και με αναμμένο το aircondition το αμάξι δείχνει να ψηλοκλωτσάει -σκορτσαρει, σα να παει να δουλέψει ο κόφτης. Όχι πολύ αλλα το καταλαβαίνεις όταν ανεβαίνουν οι στροφές. Αυτό είναι φυσιολογικό? Το έχει παρατηρήσει κανείς?
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 16 Αύγ 2004, 00:04

MaverickLover έγραψε:Δηλαδη συνάδελφοι όσο αφορα τον δίσκο είναι φυσιoλογικό να βρωμάει όταν ζορίζεται.....
Το aircondition όταν ξεκινάει κάνει ένα τσακ και νομίζω είναι φυσιολογικό. Ακούγεται περισσότερο όταν βρίσκεται κανείς έξω απο το αμάξι. Έτσι κάνει και στο αμάξι της γυναίκας μου ένα πεζό 106.
Εχω και μια αλλη ερώτηση μιας και αναφέρθηκε το θεμα για το aircondition. Σε αλλαγές απο 2η σε 3η ταχύτητα, συνήθως, και με αναμμένο το aircondition το αμάξι δείχνει να ψηλοκλωτσάει -σκορτσαρει, σα να παει να δουλέψει ο κόφτης. Όχι πολύ αλλα το καταλαβαίνεις όταν ανεβαίνουν οι στροφές. Αυτό είναι φυσιολογικό? Το έχει παρατηρήσει κανείς?
Μαλλον δε σας το ειπα καλα.....Δεν εννοουσα το λιγο "τσακ"που κανει οταν μπαινει σε λειτουργεια το A /C.Ο θορυβος που ακουω ειναι πολυ αποτομος και οχι συνηθισμενος και ακουγεται μονο την πρωτη φορα που θετω σε λειτουργεια το A/C.Tωρα που το λεω...μπορει να ειναι θορυβος απο εκκινηση του ιμαντα -αν υπαρχει-φανταζομαι....
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 16 Αύγ 2004, 08:19

MAVERICKios έγραψε:
MaverickLover έγραψε:Δηλαδη συνάδελφοι όσο αφορα τον δίσκο είναι φυσιoλογικό να βρωμάει όταν ζορίζεται.....
Το aircondition όταν ξεκινάει κάνει ένα τσακ και νομίζω είναι φυσιολογικό. Ακούγεται περισσότερο όταν βρίσκεται κανείς έξω απο το αμάξι. Έτσι κάνει και στο αμάξι της γυναίκας μου ένα πεζό 106.
Εχω και μια αλλη ερώτηση μιας και αναφέρθηκε το θεμα για το aircondition. Σε αλλαγές απο 2η σε 3η ταχύτητα, συνήθως, και με αναμμένο το aircondition το αμάξι δείχνει να ψηλοκλωτσάει -σκορτσαρει, σα να παει να δουλέψει ο κόφτης. Όχι πολύ αλλα το καταλαβαίνεις όταν ανεβαίνουν οι στροφές. Αυτό είναι φυσιολογικό? Το έχει παρατηρήσει κανείς?
Μαλλον δε σας το ειπα καλα.....Δεν εννοουσα το λιγο "τσακ"που κανει οταν μπαινει σε λειτουργεια το A /C.Ο θορυβος που ακουω ειναι πολυ αποτομος και οχι συνηθισμενος και ακουγεται μονο την πρωτη φορα που θετω σε λειτουργεια το A/C.Tωρα που το λεω...μπορει να ειναι θορυβος απο εκκινηση του ιμαντα -αν υπαρχει-φανταζομαι....


Δεν πας να σου ρίξουν μια ματια σε κανα συνεργείο ? Τόσο θόρυβο στο δικό μου δεν κανει....
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot]. Υπάρχουν 9 επισκέπτες