Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΤΥΧΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΤΕ

Συντονιστής: SUVord

συχνοτητα εμφανισης βλαβων

Ιμαντας δυναμο
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Διαρροες γενικα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Τριξιματα στα παραθυρα
10
53%
Συμπλεκτης
5
26%
Σκουριες
4
21%
 
Σύνολο ψήφων : 19

.

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 28 Μαρ 2004, 07:48

Στην μπροστινή πλευρά του πίσω διαφορικού χάνει ελάχιστο λαδάκι.Οσο και να το σφίξω δεν βελτιώνεται.Δίπλα σε αυτή την "ραφη" έχει κάτι κυλινδρικό και δίπλα ξεκινάει ο κεντρικός άξονας.Τι γνωρίζετε επί του θέματος?
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 29 Μαρ 2004, 12:30

Σχετικά με τις διαρροές του λιπαντικού, συμβαίνει το εξής. Όταν κοιτάς το αυτοκίνητο από πίσω, δηλαδή το πίσω διαφορικό από την πλευρά που φαίνεται όταν σκύβεις από κάτω (όχι από κει που μπαίνει ο άξονας), στο αριστερό ημισφαίριο του καπακιού, υπάρχει μία κάθετη σχεδόν βίδα με ένα καπελάκι μεταλικό το οποίο είναι σχετικά χαλαρό. Αυτή είναι μι΄'α βαλβίδα ασφαλείας η οποία έχει σκοπό να ανακουφίζει την πίεση της βαλβολίνης στο διαφορικό, όταν αυτή αυξηθεί υπερβολικά (θερμοκρασίες + πολύωρο ταξίδι ή έντονη χρήση εκτός δρόμου). Το αποτέλεσμα είναι να δακρύζει περιστασιακά το σημείο αυτό, πράγμα απόλυτα φυσιολογικό. Το μόνο να ελέγχεται περιστασιακά η στάθμη της βαλβολίνης.
Τώρα, αν η διαρροή είναι από την κρυφή πελυρά του διαφορικού (δηλαδή από το εσωτερικό σημείο, δίπλα στην είσοδο του άξονα), μπορεί να οφείλεται στα εξής:
1. Διαρροή στο σημείο σύνδεσης διαφορικού-άξονα
2. Διαρροή από τις διάφορες φλάντζες που παρεμβάλλονται στα μεταλλικά μέρη του διαφορικού.
3. Διαρροή από την βίδα πλήρωσης του διαφορικού με λιπαντικό.
Το κυλινδρικό, μάλλον μακρόστενο (σαν μεταλλικό κουτί διπλής μπύρας), αντικείμενο που παρατήρησες δίπλα στον άξονα, στο σημείο που συνδέεται αυτός με το διαφορικό, είναι ο συνεκτικός συμπλέκτης. Αυτό το κουτί είναι που κάνει την εμπλοκή του κεντρικού άξονα. Πιθανόν και εκεί να υπάρχει διαρροή.
Αν θες να το ψάξεις μόνος σου, η συμβουλί μου είναι να πλύνεις όλο το σημείο με σφουγγάρι, σαπούνι και αύθονο νερό, ώστε να καθαρίσει καλά και μετά να παρατηρήσεις σε ποιό σημείο ακριβώς εμφανίζεται η διαρροή. Το ποιο πιθανό είναι να θέλει αλλαγή κάποια φλατζούλα. Μην σφίγγεις όμως πολύ τις βίδες, γιατί υπάρχει κίνδυνος να καταστρέψεις της βόλτες στο σώμα του διαφφορικού (ή όπου αλλού είναι η βίδα), οπότε μετά κλάφτα Χαράλαμπε! Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να πας στο συνεργείο και να τους υποδείξεις ακριβώς το σημείο της διαρροής. Άστα να τα βγάλουν πέρα μόνοι τους και να έχουν και την ευθύνη!

Maverick4wd
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

.

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 29 Μαρ 2004, 21:29

Ευχαριστώ για την αναλυτική αναφορά καταρχήν.Για την διαροή είναι από την μεριά του άξονα.Πήγα στην αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι δεν είναι τίποτε το ανυσηχητικό και θα το δούμε σε κάποιο service.Εγώ τους λέω ότι αφού χάνει υποτυπώδες λάδι κάποια στιγμή θα τελειώσει (χάνει γιατί έχει και χάνει) και μετά τι θα γίνει?Απάντηση αγρότερα με το service.Εχει πλάκα να πάθει τίποτε και θα τους το πω και εγώ με το service.Αυτά.Θα δούμε στο μέλλον.Το ενθαρυντικό είναι ότι δεν χάνει πολύ και το παίζω και εγώ άνετος.Αυτά...
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 02 Απρ 2004, 09:33

Καλό μήνα σε όλους και καλές βόλτες (χωρίς προβλήματα)!

Maverick4wd
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Mav_Shatz » 19 Απρ 2004, 14:46

Σας χαιρετώ κι εγώ σαν άρτι αφιχθείς, νέο μέλος της παρέας σας :P :P

Είμαι ευτυχισμένος κάτοχος ενός Maverick 2.0 12ος/2003 και κάτι σοβαρό μέχρι τώρα δεν έχω παρατηρήσει.

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι με τους αισθητήρες των θυρών, όπου πολλές φορές μου ανάβει η ένδειξη οτι κάποια πόρτα είναι ανοιχτή, παρά το γεγονός ότι εγώ τις βλέπω κλειστές ...
Πιστεύω οτι είναι το πίσω τζάμι της πόρτας, γιατί αν ανοίξω και κλείσω όλη την πίσω πόρτα τότε η ένδειξη σβήνει.

Έχετε παρατηρήσει κάτι ανάλογο στα δικά σας ??
Mav_Shatz
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 14:35
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 19 Απρ 2004, 21:33

Mav_Shatz έγραψε:Σας χαιρετώ κι εγώ σαν άρτι αφιχθείς, νέο μέλος της παρέας σας :P :P

Είμαι ευτυχισμένος κάτοχος ενός Maverick 2.0 12ος/2003 και κάτι σοβαρό μέχρι τώρα δεν έχω παρατηρήσει.

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι με τους αισθητήρες των θυρών, όπου πολλές φορές μου ανάβει η ένδειξη οτι κάποια πόρτα είναι ανοιχτή, παρά το γεγονός ότι εγώ τις βλέπω κλειστές ...
Πιστεύω οτι είναι το πίσω τζάμι της πόρτας, γιατί αν ανοίξω και κλείσω όλη την πίσω πόρτα τότε η ένδειξη σβήνει.

Έχετε παρατηρήσει κάτι ανάλογο στα δικά σας ??


Καλως ηλθες στην παρεα μας.

Οσο αφορα το προβλημα σου, δεν εχω παρατηρησει τιποτα σε καμια πορτα. Οι ενδειξεις στο καντραν δουλευουν κανονικα. Ισως η επαφη της πισω πορτας να εχει πιασει σκονη ή να μην κανει καλη επαφη. Αν το προβλημα σου επιμενει θα σε συμβουλευα να το κοιταξεις στην αντιπροσωπεια αλλωστε ειναι υποχρεωμενοι να στο φτιαξουν, ειναι στην εγγύηση. Καλες Βολτες και καλοριζικος !!
:P
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό maverickman » 20 Απρ 2004, 05:31

ΠΡΟΣ Mavericklover & Mav_Shatz δηλωστε παρακατω για να κανουμε κυβερνηση ρε!!!

http://www.off-road.gr/modules.php?op=m ... opic&t=475

ΝΑΙ στον μονοκομματισμο των maverick!!!!!!
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 20 Απρ 2004, 21:54

Mav_Shatz έγραψε:Σας χαιρετώ κι εγώ σαν άρτι αφιχθείς, νέο μέλος της παρέας σας :P :P

Είμαι ευτυχισμένος κάτοχος ενός Maverick 2.0 12ος/2003 και κάτι σοβαρό μέχρι τώρα δεν έχω παρατηρήσει.

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι με τους αισθητήρες των θυρών, όπου πολλές φορές μου ανάβει η ένδειξη οτι κάποια πόρτα είναι ανοιχτή, παρά το γεγονός ότι εγώ τις βλέπω κλειστές ...
Πιστεύω οτι είναι το πίσω τζάμι της πόρτας, γιατί αν ανοίξω και κλείσω όλη την πίσω πόρτα τότε η ένδειξη σβήνει.

Έχετε παρατηρήσει κάτι ανάλογο στα δικά σας ??
Ναι.Ειναι το πισω τζαμι της πορτας!!
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

.

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 27 Απρ 2004, 21:14

Για την μικρή αλλά σπαστική διαροή λαδιού που εντόπησα στο πίσω διαφορικό έχω να πω¨
Πήγα στην αντιπροσωπεία και με την εγγύηση σε ισχύ μου άνοιξαν το καπάκι από το σημείο που έρχεται ο άξονας.Σε εκείνη την ένωση δεν υπάρχει φλάντζα αλλά μπαίνει κόλλα.Κράτησαν τα λάδια-έβαλαν κόλλα- και ξανά γέμισμα.Λογικά το πράγμα σταματάει εκεί.Μου είπαν μόνο να πάω σε κάμποσα χιλιόμετρα για επανέλεγχο μήπως και η κόλλα άφησε κανένα πόρο.
Εγω έχω να πω ότι κάντε τον κόπο και κοιτάξτε λίγο και εσείς.Δεν ξέρεις ποτέ τι γίνεται.
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Δημοσίευσηαπό Mav_Shatz » 29 Απρ 2004, 12:56

Πήγα και εγώ σήμερα στο Service και μου συνέδεσαν τον συναγερμο.

Ομολογώ πως μέχρι να διαβάσω τα posts των συναδέλφων νόμιζα ο χαζός οτι ο συναγερμός απλώς ενεργοποιείται με το κλείδωμα των θυρών :roll:

Όλα καλά και η διαδικασία δεν κράτησε πάνω απο 5 λεπτά.
Mav_Shatz
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 14:35
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 05 Μάιος 2004, 11:17

Θέτω υπόψιν της παρέας, τα εξής προβλήματα που παρουσίασε το δικό μου. Έχω αναφερθεί και παλαιότερα, αλλά επανέρχομαι με σκοπό να ψάξετε τα δικά σας ώστε να προλάβετε καταστάσεις. Εκτός λοιπόν από ένα θόρυβο και τριγμό από το κιβώτιο ή το διαφορικό που δεν έχει διορθωθεί, ελέγξτα επίσης τα εξής:
1. Ηλεκτρικό κάθισμα οδηγού. Έχει σκουριάσει ο μηχανισμός?
2. Βάση πεντάλ. Έχει σκουριάσει?
3. Βασικά κολλάρα ψυγείου. Παρουσιάζουν διαρροή ψυκτικού? Αν ναι αλλάξτε τους σφιγκτήρες με βιδωτά κολιέ.
4. Τριγμοί από πίσω πόρτα. Να ξαναρυθμιστεί η κλειδαριά.
5. Τριγμοί από αμάξωμα-πλαστικά. Σπρέϋ σιλικόνης και προσευχές!
6. Κοπανάει η μπροστινή ανάρτηση και σας φαίνεται ότι οι μπροστινοί τροχοί έχουν ανοίξει? Σφίξιμο μπροστινού συστήματος και έλεγχος αμορτισέρ. Καλού κακού κάνετε και έναν έλεγχο σε τεχνίτη αμορτισέρ της εμπιστοσύνης σας, εκτός από το επίσημο συνεργείο. Έτσι για να πάρετε μια δεύτερη γνώμη.

Κaλό ψάξιμο

Maverick4wd
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

.

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 05 Μάιος 2004, 21:27

Μας κάνεις την καρδιά περιβόλη......................
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 05 Μάιος 2004, 22:16

maverick4wd έγραψε:Θέτω υπόψιν της παρέας, τα εξής προβλήματα που παρουσίασε το δικό μου. Έχω αναφερθεί και παλαιότερα, αλλά επανέρχομαι με σκοπό να ψάξετε τα δικά σας ώστε να προλάβετε καταστάσεις. Εκτός λοιπόν από ένα θόρυβο και τριγμό από το κιβώτιο ή το διαφορικό που δεν έχει διορθωθεί, ελέγξτα επίσης τα εξής:
1. Ηλεκτρικό κάθισμα οδηγού. Έχει σκουριάσει ο μηχανισμός?
2. Βάση πεντάλ. Έχει σκουριάσει?
3. Βασικά κολλάρα ψυγείου. Παρουσιάζουν διαρροή ψυκτικού? Αν ναι αλλάξτε τους σφιγκτήρες με βιδωτά κολιέ.
4. Τριγμοί από πίσω πόρτα. Να ξαναρυθμιστεί η κλειδαριά.
5. Τριγμοί από αμάξωμα-πλαστικά. Σπρέϋ σιλικόνης και προσευχές!
6. Κοπανάει η μπροστινή ανάρτηση και σας φαίνεται ότι οι μπροστινοί τροχοί έχουν ανοίξει? Σφίξιμο μπροστινού συστήματος και έλεγχος αμορτισέρ. Καλού κακού κάνετε και έναν έλεγχο σε τεχνίτη αμορτισέρ της εμπιστοσύνης σας, εκτός από το επίσημο συνεργείο. Έτσι για να πάρετε μια δεύτερη γνώμη.

Κaλό ψάξιμο

Maverick4wd
\Για το προβλημα 1,2,4,και 5 δυστυχως τα εχω και εγω.Για τα αλλα.....εχει ο θεος :P :P :P
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό juan » 05 Μάιος 2004, 23:06

Λοιπόν πόσα χλμ έχετε κάνει ? όταν διαπιστώθηκαν τα παραπάνω πρόβληματα και ειδικά οι σκουριές έγιναν οι αλλαγές στα πλαίσια της εγγύησης ?(δωρεάν) ?

Εγω μετά από 42.000 χλμ έχω αντιληφθεί μόνο το 5.

Το μοντέλο είναι 7/2002
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 06 Μάιος 2004, 01:22

Μεχρι στιγμης δεν εχουν παρουσιαστει κανένα απο τα προβλήματα που αναφέρθηκαν. Βεβαια ειμαι πολυ νέος ακόμα (4,700 χλμ). Ας ελπισουμε να κρατηθώ στο ύψος μου μέχρι τα 42,000 του Juan !!
Με εχουν πιάσει οι στεναχώριες μου όμως..... Να το αλλάξω με το κανούργιο mav το καλοκαίρι ή όχι.....Το Mav Που έχω τώρα το αγόρασα καινούργιο στις 2/01/04.
Καθομαι και διαβάζω την απογοήτευση τών συναδέλφων στην ενότητα με το escape 2005....
Πολύ στεναχωριέμαι...
Παρα πολυ....
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες

cron