Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΤΥΧΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΤΕ

Συντονιστής: SUVord

συχνοτητα εμφανισης βλαβων

Ιμαντας δυναμο
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Διαρροες γενικα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Τριξιματα στα παραθυρα
10
53%
Συμπλεκτης
5
26%
Σκουριες
4
21%
 
Σύνολο ψήφων : 19

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 09 Σεπ 2005, 00:41

Συναδελφοι,
Πηρα το MAV τελικα σημερα 08/09 απο το συνεργειο.
Λυπηθηκα που εδωσα το ΚΑ πισω.
Σε μια συντομη διαδρομη στην Αττικη οδο προς Ασπροπυργο το κοντερ εγραφε 180 και στο αμαξι καμια στιγμη δεν ενοιωσα ανασφαλης....λες και ηταν γατζωμενο στο δρομο....
Εμεινα εκπληκτος....Α, ρωτησα αν παιρνει και μπλοκε αλλα μου ειπαν στο επομενο μοντελο (αυτο για τον χιουμοριστα Μπριζολα :lol: :lol: ).

Οσο αφορα τις ζημιες που εμφανιστηκαν ολα εχουν αποκατασταθει.
Αυτο που με παραξενεψε ομως ειναι οτι δεν μου εδωσαν αντιγραφο της λιστας με τα ανταλακτικα που μου αλλαξαν στην εγγυηση. Επέμενα αρκετα αλλα μου ειπαν οτι πλεον καταχωρουνται στον server της Ford και μπορούν να δουν τις αλλαγες οποτε χρειαστουν. Εγω όμως πρεπει να τους πιστεψω?
Καποιο λακκο εχει η φαβα. Αρκεστηκα στο να ριχνω κλεφτες ματιες στα χαρτια του υπευθυνου τους σερβις. Τσεκαρα για τις αλλαγες και προσεξα οτι τα εξαρτηματα που μου ειπαν εστω προφορικα ήταν καινουργια: κρεμαργιερα, καζανακι κλπ τo καταλαβαινα αλλωστε και απο την συμπεριφορα του αυτοκινήτου, αλλαξε τελειως: πιο μαλακο τιμονι και αθορυβο, πιό ευκολα ξεκινηματα χωρις σκορταρισματα.
Ρωτησα κωδικο του δισκου για να τον συγκρινω με τον προηγουμενο που αλλαξα και δεν ηταν ο ιδιος. Ας ελπισουμε οτι αυτος δεν θα μου δημιουργήσει προβλήματα του χρόνου.
Τελος καλο ολα καλα λοιπον.
Προτεινω λοιπον στους νεους συναδελφους με την παραμικρή υποψια οτι κατι δεν παει καλα στο αυτοκινητό τους να το πανε οσο πιο γρηγορα γινεται σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο....Ειπαμε ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ..

Υ.Γ Σας αναφερω οτι το συστημα της κρεμαγιερας κοστιζε 1.650 ευρω χωρις τοποθετηση......
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 09 Σεπ 2005, 01:10

Καλοτάξιδο και απροβλημάτιστο να είναι φίλε . Το γεγονός ότι δεν σου έδωσαν λίστα με τα κομμάτια που αλλάχθηκαν μου ακούγεται κάπως . Αλλά τέλος καλό όλα καλά . Άντε και καλές λάσπες .!!!! :wink:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

.

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 12 Σεπ 2005, 21:27

Καλησπέρα σε όλους σας.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν τυχόν σε εκτός δρόμου διαδρομή και μετά από κάμποσα χιλιόμετρα (περίπου 32χιλ.) παρουσιάζεται ένας μεταλλικός θόρυβος στο τιμόνι (όχι έντονος μπορώ να πω) ο οποίος σταματάει εντελώς στην άσφαλτο.Δεν νομίζω να μου το έχει ξανακάνει ή δεν το έχω προσέξει.Καμμία ιδέα????
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Re: .

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 12 Σεπ 2005, 23:09

KONSTANTINOS έγραψε:Καλησπέρα σε όλους σας.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν τυχόν σε εκτός δρόμου διαδρομή και μετά από κάμποσα χιλιόμετρα (περίπου 32χιλ.) παρουσιάζεται ένας μεταλλικός θόρυβος στο τιμόνι (όχι έντονος μπορώ να πω) ο οποίος σταματάει εντελώς στην άσφαλτο.Δεν νομίζω να μου το έχει ξανακάνει ή δεν το έχω προσέξει.Καμμία ιδέα????


Υποπτο....Αν εχεις ακομα εγγυηση σε συμβουλευω να πας να του ριξεις μια ματια....Μπορεί να ειναι οτιδηποτε: ρουλεμαν, σταυρος τιμονιου, να εχει ξεβιδωθει κανενα προστατευτικό, καμια βιδα .....ακομα και κρεμαριερα.... ολα να τα περιμένεις ....
Ειπαμε οτι μας ενοχλει στο αυτι και ειναι στην εγγυηση το ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ !!
Φιλικα...
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 12 Σεπ 2005, 23:12

mprizolas έγραψε:Καλοτάξιδο και απροβλημάτιστο να είναι φίλε . Το γεγονός ότι δεν σου έδωσαν λίστα με τα κομμάτια που αλλάχθηκαν μου ακούγεται κάπως . Αλλά τέλος καλό όλα καλά . Άντε και καλές λάσπες .!!!! :wink:


Ευχαριστω μπριζολα !! Ας ελπισουμε να ειναι και τα τελευταια προβληματα...
Παντως το αμαξι ειναι μερα με την νυχτα σε σχέση με πριν. Ελαφρυνε το τιμονι και δεν αισθάνομαι πλεον τις λακουβες οπως πριν....
Και ο δισκος που μου εβαλαν δεν έχει καμία σχέση με τον περσινό που μου είχαν βάλει....

Ας εχει ο Θεος....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

.

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 13 Σεπ 2005, 21:36

Ευχαριστώ για την απάντηση MaverickLover.
Το mav το έχω 2 χρόνια με 25.500χιλ.Λες να κάνουμε αρχή από τώρα???
Για το κοίταγμα που λες χρειάζεται κάποιο ειδικό εργαλείο (όπως στο ΚΤΕΟ) ή έτσι με το "μάτι".
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Re: .

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 13 Σεπ 2005, 22:34

KONSTANTINOS έγραψε:Ευχαριστώ για την απάντηση MaverickLover.
Το mav το έχω 2 χρόνια με 25.500χιλ.Λες να κάνουμε αρχή από τώρα???
Για το κοίταγμα που λες χρειάζεται κάποιο ειδικό εργαλείο (όπως στο ΚΤΕΟ) ή έτσι με το "μάτι".


Πηγαινε κατευθειαν σε εξουσιοδοτημενο συνεργείο.
Ειναι υποχρεωμένοι, εφόσον υπάρχει όντως πρόβλημα, να στο επισκευάσουν. Μήν ξεχνάς οτι εγώ αλλαξα δίσκο 2 φορές μια φορά στα 12.000 και μια στα 22.000 χλμ....
Συμφωνα με τα χιλιόμετρα και το χρόνο που εχεις το αμάξι είσαι μεσα στην εγγύηση.
Μην το αμελείς...
Μπορεί να είναι ένας οιωνός για κάτι χειρότερο αργότερα...και τότε....
Καλό είναι να γράψεις κάτω μια λίστα απο τα προβλήματα που είχαν όλοι οι συνάδελφοι στο φόρουμ: δίσκο, θορύβους σε τζάμια και κλειδαριές κλπ.
Παρατηήρησε προσεκτικά αν τα κάνει και το δικό σου.
Και πήγαινε τότε να τα φτιάξεις πακέτο στη Ford.
Το ότι υπάρχουν προβλήματα στα αυτοκίνητά μας δεν είναι κάτι για να ντρεπόμαστε. Για αυτό υπάρχει η εγγύηση για να τα καλύπτει..
Αλλωστε προβλήματα υπάρχουν σε όλα τα αυτοκίνητα ανεξαρτήτου μαρκας ...

Περιμένω νέα σου...
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: .

Δημοσίευσηαπό ANDREAS2003 » 14 Σεπ 2005, 11:13

Εχω να αναφέρω και εγώ τα προβλήματα που έχωμε το mav και συμφωνούν με των υπολοίπων. Δηλαδή ο δίσκος είναι χάλια σκορτσάρει το πρωί και μυρίζει πολύ σε κάποιο ζόρι, τριγμοί από την πίσω πόρτα που έχουν μειωθεί όμως μετά από μονωτική ταινία που έβαλα εκεί που πιάνει η κλειδαριά, ελάχιστοι τριγμοί στα παράθυρα, και το κτύπημα του τιμονιού ειδικά όταν περνάω πάνω από σφηνωμένες πέτρες. Θα ήθελα οδηγίες ειδικά για το δίσκο αν είναι στην εγγύηση έχω περίπου 30.000 χλμ. και είναι μοντέλο 2/2003. Στο συνεργείο που πάνω μου είπαν ότι δεν χρειάζεται άλλαγμα ο δίσκος. MavLover σε ποιο συνεργείο πήγες και σου άλλαξαν το δίσκο?
ANDREAS2003
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2003, 10:07
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ, ΑΘΗΝΑ

Re: .

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 14 Σεπ 2005, 19:04

ANDREAS2003 έγραψε:Εχω να αναφέρω και εγώ τα προβλήματα που έχωμε το mav και συμφωνούν με των υπολοίπων. Δηλαδή ο δίσκος είναι χάλια σκορτσάρει το πρωί και μυρίζει πολύ σε κάποιο ζόρι, τριγμοί από την πίσω πόρτα που έχουν μειωθεί όμως μετά από μονωτική ταινία που έβαλα εκεί που πιάνει η κλειδαριά, ελάχιστοι τριγμοί στα παράθυρα, και το κτύπημα του τιμονιού ειδικά όταν περνάω πάνω από σφηνωμένες πέτρες. Θα ήθελα οδηγίες ειδικά για το δίσκο αν είναι στην εγγύηση έχω περίπου 30.000 χλμ. και είναι μοντέλο 2/2003. Στο συνεργείο που πάνω μου είπαν ότι δεν χρειάζεται άλλαγμα ο δίσκος. MavLover σε ποιο συνεργείο πήγες και σου άλλαξαν το δίσκο?


Η εγγυηση για το δίσκο είναι μεχρι τα 20,000 χλμ.
Εγω το αλλαξα πιο νωρις στο συνεργειο της Βελμαρ στα Γλυκα Νερά (Σταυρος Αγ.Παρασκευης).
Παρτους ενα τηλεφωνο 2111066000-99 να δεις τι θα σου πουν.
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: .

Δημοσίευσηαπό ANDREAS2003 » 15 Σεπ 2005, 13:07

Μίλησα με την ΒΕΛΜΑΡ όπως μου είπες αλλά δεν βρήκα άκρη μου είπαν ότι δεν καλύπτεται από την εγγύηση ο δίσκος τώρα θα δούμε τι μπορεί να γίνει από τα κεντρικά διότι δεν είναι δυνατόν να χαλά ο δίσκος μόλις στα 30.000 χλμ. με χρήση σχεδόν πόλης. Άλλωστε δεν είναι τυχαίο που όλοι στο forum έχουν το ίδιο πρόβλημα. Είδωμεν...
ANDREAS2003
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2003, 10:07
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ, ΑΘΗΝΑ

Re: .

Δημοσίευσηαπό juan » 15 Σεπ 2005, 21:53

ANDREAS2003 έγραψε:Μίλησα με την ΒΕΛΜΑΡ όπως μου είπες αλλά δεν βρήκα άκρη μου είπαν ότι δεν καλύπτεται από την εγγύηση ο δίσκος τώρα θα δούμε τι μπορεί να γίνει από τα κεντρικά διότι δεν είναι δυνατόν να χαλά ο δίσκος μόλις στα 30.000 χλμ. με χρήση σχεδόν πόλης. Άλλωστε δεν είναι τυχαίο που όλοι στο forum έχουν το ίδιο πρόβλημα. Είδωμεν...


Εγώ άλλαξα δίσκο πλατό στα 37000 km όπου μετά από πολύ γκρίνια μου έκαναν μια καλή έκπτωση !!

Η εγγύηση δεν με κάλυψε :cry:
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Re: .

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 12 Οκτ 2005, 17:57

MaverickLover έγραψε:
KONSTANTINOS έγραψε:Ευχαριστώ για την απάντηση MaverickLover.
Το mav το έχω 2 χρόνια με 25.500χιλ.Λες να κάνουμε αρχή από τώρα???
Για το κοίταγμα που λες χρειάζεται κάποιο ειδικό εργαλείο (όπως στο ΚΤΕΟ) ή έτσι με το "μάτι".


Πηγαινε κατευθειαν σε εξουσιοδοτημενο συνεργείο.
Ειναι υποχρεωμένοι, εφόσον υπάρχει όντως πρόβλημα, να στο επισκευάσουν. Μήν ξεχνάς οτι εγώ αλλαξα δίσκο 2 φορές μια φορά στα 12.000 και μια στα 22.000 χλμ....
Συμφωνα με τα χιλιόμετρα και το χρόνο που εχεις το αμάξι είσαι μεσα στην εγγύηση.
Μην το αμελείς...
Μπορεί να είναι ένας οιωνός για κάτι χειρότερο αργότερα...και τότε....
Καλό είναι να γράψεις κάτω μια λίστα απο τα προβλήματα που είχαν όλοι οι συνάδελφοι στο φόρουμ: δίσκο, θορύβους σε τζάμια και κλειδαριές κλπ.
Παρατηήρησε προσεκτικά αν τα κάνει και το δικό σου.
Και πήγαινε τότε να τα φτιάξεις πακέτο στη Ford.
Το ότι υπάρχουν προβλήματα στα αυτοκίνητά μας δεν είναι κάτι για να ντρεπόμαστε. Για αυτό υπάρχει η εγγύηση για να τα καλύπτει..
Αλλωστε προβλήματα υπάρχουν σε όλα τα αυτοκίνητα ανεξαρτήτου μαρκας ...

Περιμένω νέα σου...

Μην νομίζεις ότι σε ξέχασα MaverickLover αλλά έχω κάμποσο καιρό που έλειπα και το mav το είχα παρκαρισμένο.Χθές τελικά πήγα για service (λάδια-φίλτρο λαδιού) και το κοίταξαν.Μου είπαν όλα καλά.Ο καιρός θα δείξει....Επειδή την ερχόμενη κυριακή θα πάω στο Περτούλι (συγκέντρωση) και θα περάσω από κάμποσο χωματόδρομο θα δώ και θα τα ξαναπούμε.Πιστεύω να μην βρεθώ προ εκπλήξεως.
Τα λέμε
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 23 Ιαν 2006, 23:25

Προβλημα μου έχει παρουσιαστεί σχετικά με ένα θόρυβο (σαν να κοπανάει το αμορτισέρ) στο εμπρός δεξί τροχό. Το περίεργο είναι οτι το κάνει μόνο στις μικρές εγκάρσιες λακούβες....Στον πεζόδρομο του Αμαρουσίου το Σαββατο το βράδυ κοπάναγε συνεχώς...
Το πήγα σήμερα στην Βελμάρ για τσεκάπ και δεν μπορούν να βρούν απο πού έρχεται ο θόρυβος. Αφού κάναμε πολλές βόλτες και σφιξίματα σε όλες τις βιδες που υπάρχουν απο κάτω στη μηχανη κλπ καταλήξαμε οτι <μαλλον> θα πρέπει να αλλαχθεί η βάση του δεξιού εμπρός αμορτισέρ, δεν είναι σίγουρο όμως...
Μήπως κανένας απο εσάς έχει παρατηρήσει κάτι σχετικά ?
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Lepes » 24 Ιαν 2006, 09:46

Φιλε MaverickLover νομιζω οτι το εχουμα ξανααναφερει αυτο το πραγμα... και λυση δεν βρηκαμε και εμενα καποιες φορες σε καποιες λακουβες κανει εναν ξερο θορυβο απο μπροστα δεξια που ειναι σαν να σου σκιζει τη καρδια αλλα κανεις δεν εχει βρει τπτ :(
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 24 Ιαν 2006, 12:38

Lepes έγραψε:Φιλε MaverickLover νομιζω οτι το εχουμα ξανααναφερει αυτο το πραγμα... και λυση δεν βρηκαμε και εμενα καποιες φορες σε καποιες λακουβες κανει εναν ξερο θορυβο απο μπροστα δεξια που ειναι σαν να σου σκιζει τη καρδια αλλα κανεις δεν εχει βρει τπτ :(


Δηλαδη το εχεις ακομα το προβλημα....
Εχεις κανει τιποτα σχετικά?
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες