Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΤΥΧΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΤΕ

Συντονιστής: SUVord

συχνοτητα εμφανισης βλαβων

Ιμαντας δυναμο
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Διαρροες γενικα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Τριξιματα στα παραθυρα
10
53%
Συμπλεκτης
5
26%
Σκουριες
4
21%
 
Σύνολο ψήφων : 19

Δημοσίευσηαπό juan » 16 Ιουν 2005, 20:20

mavlover έγραψε:Ωραία, δεκτοί και συνετοί οι λόγοι σου αλλά γιατι συγκρίνω δύο διαφορετικές κατηγορίες? Θεωρείς το cherokee καθαρόαιμο με 9 δευτερόλεπτα 0-100 σε σχεση με 10.5 δευτερόλεπτα στο μαβ η την τελικη ταχυτητα 192 στο τσεροκι σε σχεση με τα 171 του μαβ. Άμα είναι έτσι τα καθαρόαιμα εγώ είμαι ο πάπας Βενεδικτίνος...


Φιλε mavlover δεν έχεις υπολογίσει δύο βασικά θέματα :

1. Το κόστος συντήρησης και ανταλακτικών
2. Την κατανάλωση

Αυτά θεωρώ είναι τα πολλά χρήματα που ξοδεύουμε :evil:
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 16 Ιουν 2005, 23:11

juan έγραψε:
mavlover έγραψε:Ωραία, δεκτοί και συνετοί οι λόγοι σου αλλά γιατι συγκρίνω δύο διαφορετικές κατηγορίες? Θεωρείς το cherokee καθαρόαιμο με 9 δευτερόλεπτα 0-100 σε σχεση με 10.5 δευτερόλεπτα στο μαβ η την τελικη ταχυτητα 192 στο τσεροκι σε σχεση με τα 171 του μαβ. Άμα είναι έτσι τα καθαρόαιμα εγώ είμαι ο πάπας Βενεδικτίνος...


Φιλε mavlover δεν έχεις υπολογίσει δύο βασικά θέματα :

1. Το κόστος συντήρησης και ανταλακτικών
2. Την κατανάλωση

Αυτά θεωρώ είναι τα πολλά χρήματα που ξοδεύουμε :evil:



Mavlover = Cherokeelover :roll: :D :(
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό zimmerclip » 17 Ιουν 2005, 08:29

Φίλε Mavlover αν ήθελα ταχυτητα θα έπαιρνα το Forester, αν ήθελα off-road επιδόσεις θα έπαιρνα cherokee, αν ήθελα να κάνω επίδειξη θα έπαιρνα X5, αν ήμουν extreme θα έπαιρνα Hummer. Είμαι ένας φυσιολογικός οικογενειάρχης που ζητάω λιγο απ' όλα και πιστεύω ότι το Maverick θα μου τα προσφέρει. Ασφαλώς το πρώτο πράγμα που ζητάω είναι η ασφάλεια και μετά οτιδήποτε άλλο. Το cherokee φίλε ίσως πάει περισσότερο σε μοναχικούς τύπους γιατί για οικογένεια δεν είναι ότι καλύτερο. Άλλωστε άκουσα ότι μαζί με το Cherokee πάει δώρο και μία ξανθιά
Άβαταρ μέλους
zimmerclip
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 14 Ιουν 2005, 19:07
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτη

Δημοσίευσηαπό mavlover » 17 Ιουν 2005, 08:36

Άμα αγαπητέ μου Παναγιώτη ήμουν cherokeelover τότε πολύ απλά δεν θα έδινα τα ωραία μου 34.000 Ευρω για να πάρω το μαβ. Η επιλογή μου τότε ήταν η πιο σωστή . Το θέμα είναι ότι ο ανταγωνισμός έχει ισχυροποιηθεί και κοιτάμε να έχουμε το καλύτερο κόστος προς απόδοση. Όσο για την κατανάλωση λέω τα εξής:
Ότα εγώ πρέπει να έχω 5η στις 4-4500 στοφές για να διατηρώ 140-160, το ανιστοιχο cherokee βρισκεται στις 2000 στροφες με 6η. Ποιό λοιπόν καίει πιο πολύ εκείνη την ώρα ?? Ότι και να λέμε όταν το αυτοκίνητο έχει 6η περιορίζεται πολύ η κατανάλωση διότι ακριβώς δουλέυει σε λίγες στροφές... Αντίθετα το κόστος συντήρησης θεωρώ ότι είναι πολύ ισχυρό και σωστό επιχείρημα...
mavlover
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004, 00:02

Δημοσίευσηαπό mavlover » 17 Ιουν 2005, 08:45

Καλά zimmerclip δεν πάει ακριβώς έτσι. Και μένα αν η γιαγιά μου είχε καρούλια θα έπαιρνα το cayenne. Το θέμα είναι ότι δεν έχει καρούλια αλλά ούτε και εγώ τα αντιστοιχα χρήματα. Κοιττάω λοιπόν τι μπορώ να διαθέσω και πιό είναι το καλύτερο αυτοκίνητο για αυτά που μπορώ να διαθέσω.....
mavlover
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004, 00:02

Δημοσίευσηαπό zimmerclip » 17 Ιουν 2005, 08:59

Πάω πάσο. Ας κρατήσω τη γνώμη μου λοιπόν και να κλείσω λέγοντας ότι ό καθένας μπορεί να αξιολογεί απόδοση - τιμή με διαφορετικές παραμετρους. Αποδεκτό;
Άβαταρ μέλους
zimmerclip
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 14 Ιουν 2005, 19:07
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτη

Δημοσίευσηαπό mavlover » 17 Ιουν 2005, 09:42

Πλήρως αποδεκτό.
mavlover
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004, 00:02

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 20 Ιουν 2005, 00:32

mavlover έγραψε:Άμα αγαπητέ μου Παναγιώτη ήμουν cherokeelover τότε πολύ απλά δεν θα έδινα τα ωραία μου 34.000 Ευρω για να πάρω το μαβ. Η επιλογή μου τότε ήταν η πιο σωστή . Το θέμα είναι ότι ο ανταγωνισμός έχει ισχυροποιηθεί και κοιτάμε να έχουμε το καλύτερο κόστος προς απόδοση. Όσο για την κατανάλωση λέω τα εξής:
Ότα εγώ πρέπει να έχω 5η στις 4-4500 στοφές για να διατηρώ 140-160, το ανιστοιχο cherokee βρισκεται στις 2000 στροφες με 6η. Ποιό λοιπόν καίει πιο πολύ εκείνη την ώρα ?? Ότι και να λέμε όταν το αυτοκίνητο έχει 6η περιορίζεται πολύ η κατανάλωση διότι ακριβώς δουλέυει σε λίγες στροφές... Αντίθετα το κόστος συντήρησης θεωρώ ότι είναι πολύ ισχυρό και σωστό επιχείρημα...


Οπωσδηποτε που και που πρεπει να κανουμε και λιγη πλακα. Αλλα περαν αυτού και εμένα μου δώθηκε η ευκαιρία να διαλέξω μεταξύ cherokee και Μαν και προτιμησα το δευτερο. Το κριτήρια μου είναι οτι: 1) (συμφωνα με τον συναδελφο zimmerclip) οτι είχα να κάνω στην ζωή μου το έκανα με τις ξανθιές.... 2) Έχω περισσότερη ανάγκη απο αξιόπιστο και φτηνό service 3) Αν κάτι δεν μου πάει καλά με το συνεργείο μου να μπορέσω να το αλλάξω. Το αναφέρω διότι το 2003 τα μόνα επίσημα εξουσιοδοτημένα συνεργεία Jeep ήταν της Λ.Βουλιαγμένης και της Λ.Κηφισίας. 4) Γουστάρω να πληρώνω 130 ευρώ για πρώτο service στα 15.000 χλμ και να φέυγω ευχαριστημένος για να τους επισκεφθώ σε ένα χρόνο. 5) και τελευταίο χωρίς να θίγω κανέναν ιδιοκτήτη, έχει ακουστεί η φήμη (εντονα) ότι είναι ζημιάρικα σαν αυτοκίνητα. Βγάζουν βλάβες που κοστίζουν και γενικως το κόστος συντήρησης δεν είναι και το πιό συμφέρον. Όλα αυτά και χωρίς να αμφισβητώ την αξία ενός jeep με έκαναν να διαλέξω ένα τζιπ-αυτοκίνητο suv για να μπορέσω να έχω τις ανέσεις μου στο δρόμο και τις περιπέτειές εκτός δρόμου.
Όσο για την κατανάλωση δεν νομίζω οτι ένα όχημα 3.7 κυβικών καίει λιγότερο απο ένα 2.0 ....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό mavlover » 20 Ιουν 2005, 18:46

Συμφωνώ με αυτά που λές αλλά σου επισημαίνω ότι έγώ δεν αναφέρομαι στο cherokee 3.7 L αλλά στο μικρότερο αυτό των 2.4 L. Δοθείσης ευκαιρίας λέω μάλιστα ότι το cherokee 3.7 L όχι απλά καταναλώνει βενζίνα αλλά την καταβροχθίζει αλλά τι να κάνουμε , τα αμερικανάκια πληρώνουν το γαλόνι όσο εμείς το λίτρο, εξού και ο λόγος που οδηγούν κάτι θηριώδη αυτοκίνητα, και κατι αμάξια του στιλ Ford Escape 2.0 L που εδώ είναι ένα αξιοπρεπές suv εκεί το έχουν για να πηγαίνουν να παίρνουν τσιγάρα και να μαθαίνουν τα παιδία τους οδήγηση... Είπα της κακίες μου και κλείνω λέγοντας ότι το 2.4L έχει λίγο πιο τσιμπημένη κατανάλωση από το μαβ αλλά τώρα με την προσθήκη έκτης ταχύτητας πέφτει πιο κάτω.
mavlover
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004, 00:02

Δημοσίευσηαπό Lepes » 13 Ιούλ 2005, 10:08

Ρε παιδια το λατρευω το αμαξι μου δεν λεω ειναι απο τα καλυτερα SUV αλλα ελεος πια με τα ανταλλακτικα τους .....τελικο καζανακι 215 ευρωςς ελεος... με την εκπτωση μου ειπαν 180 ,εχω τσαντιστει αρκετα με τις τιμες τους... :evil: :evil: :evil:
Μηπως κανεις απο εδω εχει καμια αλλη λυση γιατι αυτα δεν τους τα δινω και ας μεινω με εναν ελαφρο ηχο που κανει :( κριμα γιατι εχουν ενα καταπληκτικο αμαξι ειλικρινα κριμα :cry: :cry: :cry: :( :( :(
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 13 Ιούλ 2005, 11:55

Πρώτ΄απ΄ όλα, αν δεν έχεις κλείσει πενταετία, το καζανάκι καλύπτεται από την εγγύηση. Σε κάθε περίπτωση όμως, γιατί δεν βάζεις καζανάκι από την αγορά (π.χ. Θεόφιλος) αν εκεί είναι πιο φθηνά?
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Lepes » 13 Ιούλ 2005, 13:22

maverick4wd έγραψε:Πρώτ΄απ΄ όλα, αν δεν έχεις κλείσει πενταετία, το καζανάκι καλύπτεται από την εγγύηση. Σε κάθε περίπτωση όμως, γιατί δεν βάζεις καζανάκι από την αγορά (π.χ. Θεόφιλος) αν εκεί είναι πιο φθηνά?

Χμμ δεν το ηξερα για το καζανακι,θα το ρωτησω γιατι δεν εχει τιποτα σημαδια η λακουβες, οσο για το αλλο σε 2 γνωστους που πηρα δεν εχουν after market προιοντα για το mav και δεν θελω να βαλω πατεντα :(
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 14 Ιούλ 2005, 09:05

ΚΑΛΗΜΕΡΑ !!
Απο προχθες εχω το 3.0 2003 στην Βελμαρ για αλλαγη δυναμο και ακουσον ακουσον δεν υπαρχει ουτε ενα και το παραγγειλανε απο εξω..ειναι δυνατον ρωτω ειναι δυνατον???
Προσθετω οτι πριν απο 1 εβδομαδα αλλαξα ολες τις δισκοπλακες του Μαβ.2005 το 3.0 γιατι τελικα αφου αλλαχτηκαν οι μπροστινες και το προβλημα του τρεμουλου εξακολουθουσε να υπαρχει στο τελος αλλαξανε και τις πισω οπου και τερματισε το προβλημα !!
( ΚΑΙ ΣΤΙς ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙς ΜΕ ΚΑΛΥΨΕ ΚΑΙ ΚΑΛΥΠΤΕΙ Η 5ΕΤΗς ΕΓΓΥΗΣΗ.
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό zimmerclip » 14 Ιούλ 2005, 16:55

Από τη 1η Ιουλίου πήρα στα χέρια μου το 2.3 Όταν ο πωλητής μου έκανε επίδειξη παρατήρησα ότι δεν δουλεύει το διπλό κλείδωμα. Την επόμενη Δευτέρα το πήγα στο Service και από εκεί μου είπαν ότι η σχετική πλακέτα είχε πρόβλημα ενώ ο πωλητής μου είπε ότι στο Αμέρικα 'ξέχασαν' να βάλουν την πλακέτα.
Άβαταρ μέλους
zimmerclip
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 14 Ιουν 2005, 19:07
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτη

Δημοσίευσηαπό Lepes » 15 Ιούλ 2005, 08:02

Καλημερα σας, εγω το ξαναλεω ειναι μεγαλη αδικια αυτο που κανουν στο Ελλαντα με το MAV το αμαξι εχει κανει τρελες πωλησεις και δεν εχει καθολου σωστη αντιμετωπιση... για ενα ανταλλακτικο περιμενεις αρκετο καιρο και αλλα πολλα :( ειναι κριμα ..
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 29 επισκέπτες